• تاریخ: ۱۳۹۷-۱۰-۱۶
  • شناسه خبر: 10604

۲,۷ میلیارد دلار ارز صادراتی بلاتکلیف است

پیام ملّت – رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: به ازای حدود ۲,۷ میلیارد دلار از ارز واگذار شده برای واردات، کالایی وارد کشور نشده است. به گزارش خانه ملت، حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به نشست این ف ...

پیام ملّت رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: به ازای حدود ۲,۷ میلیارد دلار از ارز واگذار شده برای واردات، کالایی وارد کشور نشده است.

به گزارش خانه ملت، حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به نشست این فراکسیون با احمد همتی رئیس بانک مرکزی گفت: در این نشست نمایندگان سؤالات و مباحث خود را مطرح کردند و سپس رئیس بانک مرکزی ضمن پاسخ به سؤالات گزارشی ارائه کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در نشست امروز فراکسیون سؤالاتی چون حساب ذخیره ارزی چه وضعی دارد؟ چرا در رابطه با تورم در جامعه گزارش درستی داده نمی‌شود؟ در مورد نارضایتی از بانک‌ها که مردم را بشدت ناراحت کرده و مؤسسات بانکی که ضربه مهلکی به اقتصاد زده شده است سؤال شد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه نحوه محاسبه قیمت ارز نیز مورد سؤال قرار گرفت، گفت:  نمایندگان تأکید داشتند که بانک مرکزی نباید تحت تأثیر دولت قرار بگیرد و باید ارز را کند، از سوی دیگر نمایندگان توضیحاتی درباره نحوه انتقال ارز و محدودیت‌هایی که وجود دارد توضیح خواستند.

وی با اشاره به اینکه مکانیزم توزیع ارز در کشور مورد سؤال قرار گرفت، بیان کرد: همچنین ارتباط نادرست با کشورهایی مانند چین، روسیه و هند مورد انتقاد قرار گرفت چرا که به نظر می‌رسد تنها رابطه با اروپا هدف قرار گرفته است، از نکته نیز یادآور شد که به ازای حدود ۲,۷ میلیارد دلار از ارز واگذار شده برای واردات، کالایی وارد کشور نشده است.

حاجی بابایی با اشاره به توضیحات احمد همتی رئیس بانک مرکزی، توضیح داد: همتی مطرح کرد که دو موضوع مهم ارز و پول در بانک مرکزی مطرح است و در حالی که مردم مشکل تورم و معیشت دارند، اما ثبات ارزی به وجود آمده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ترامپ ارز رو مجبور به عقب‌نشینی است، ادامه داد: ترامپ بعد از ادعای سقوط اقتصاد ایران گفته است که پول ملی ما مورد محاصره قرار گرفته است.

وی گفت: همتی تأکید دارد دولت هیچ نقشی در بالا رفتن قیمت ارز ندارد، از سوی دیگر بر این باوریم که باید با کمترین هزینه بهترین نتیجه را بگیریم، اما اینکه چرا قیمت‌ها پایین نمی‌آید به دلیل چسبندگی است، با این حال همه فکر می‌کنند قیمت دلار دوباره افزایش پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به صحبت‌های رئیس بانک مرکزی ادامه داد: از ۳۳ میلیارد دلار صادرات صورت گرفته ۷ میلیارد دلار آورده شده که ۵,۵ میلیارد دلار آن برای پتروشیمی‌ها است. رئیس بانک مرکزی تأکید دارد که باید حل مشکلات با بانک مرکزی هماهنگ شود که البته آنها به تنهایی نمی‌توانند مشکلات را حل کنند.

حاجی بابایی اظهار کرد: به اعتقاد رئیس بانک مرکزی مشکل اساسی ما ارز نیست بلکه ریال است، بحث پولشویی و قاچاق وجود دارد، همچنین عنوان شد که  جلوی چک‌پول‌هایی را که در دوبی خریدوفروش می‌شد را گرفته‌اند.

این نماینده مجلس تأکید کرد: یکی از مشکلاتی که بانک مرکزی دارد دولتی‌ها و نمایندگان هستند که با مصاحبه‌ها تصمیمات بانک مرکزی را خراب می‌کنند.

وی ادامه داد: رئیس بانک مرکزی درباره روابط بین ایران و کشورها گفت که مسیر برای چین و کره باز شده و مسیر برای برقراری رابطه با هند در حال باز شدن است، با ترکیه نیز مذاکرات خوبی صورت گرفته است. از سوی دیگر امیدی به کانال ندارند اما باید از آنها مطالبه کرد و طلبکار بود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توضیحات همتی گفت: وی عنوان کرده که بحث بازار پول بسیار مهم است و حساس‌ترین قسمت اقتصاد کشور بانک‌ها هستند، سه نوع بانک داریم بعضی‌ها وضع خوبی دارند، برخی وضع خوبی ندارند و اوضاع تعدادی از بانک‌ها خیلی خراب است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان داشت: به گفته همتی نقدینگی سرگردان نداریم، هدایت نقدینگی معنا ندارد، نقدینگی ۱۷۰۰ هزار میلیارد ۳۰ درصد قدرت خود را به دلیل تورم از دست داده است، به همین دلیل در نظر دارند ۴ صفر را از پول حذف کنند، که باید هر چه زودتر این تصمیم گرفته و انجام شود، حذف ۴ صفر به این معنا است که به جای ۱۰ هزار تومان گفته شود ۱۰ تومان.

رئیس بانک مرکزی در این نشست تأکید داشت که اصلاح نظام بانکی را با سرعت انجام می‌دهند.

۱۱۰/ق

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست