• تاریخ: ۱۳۹۷-۱۰-۱۹
  • شناسه خبر: 10664

بحران در کمین دشت ابهر

پیام ملّت – استاندار زنجان در شورای حفاظت از منابع آب خواستار بررسی علت اجرایی نشدن مصوبات این حوزه شد و تاکید کرد: با مطالعات کارشناسی راهکار عملی ارائه شود. به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت»، فتح‌الله حقیق ...

پیام ملّت – استاندار زنجان در شورای حفاظت از منابع آب خواستار بررسی علت اجرایی نشدن مصوبات این حوزه شد و تاکید کرد: با مطالعات کارشناسی راهکار عملی ارائه شود.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت»، فتح‌الله حقیقی در  جلسه شورای  حفاظت از منابع آب با اشاره به آماری که در حوزه مبارزه با چاه‌های غیرمجاز در استان زنجان از سوی مسئولان این حوزه ارائه شد، اظهار کرد: اینکه از رقم ۳۱.۴ به ۲۴.۳ رسیدیم که بیانگر این است اقدامات خوبی در زمینه مبارزه با چاه‌های غیرمجاز انجام گرفته است، هر چند باید در این حوزه با اقدامات کارشناسی، فعالیت‌های.ی انجام گرفته است.

استاندار زنجان با بیان اینکه موارد مورد نیاز در زمینه مبارزه با چاه‌های غیرمجاز با کارشناسی دقیق باید مورد بررسی قرار گرفته و مصوبات باید اجرایی شوند، تاکید کرد: علت اجرایی نشدن مصوبات این حوزه باید بررسی و راهکارهای عملی ارائه شود.

حقیقی با اشاره به استفاده از نظرات اساتید دانشگاه و کارشناسان اهل فن، گفت: باید اقدامات لازم در زمینه فرهنگ‌سازی نیز مورد توجه قرار گیرد.

استاندار زنجان به مطالعه تجربیات موفق سایر استان‌ها در زمینه استفاده از منابع آبی و الگوهای کشت اشاره و پیشنهاد تشکیل گروهی برای پیگیری مصوبات اجرایی نشده در زمینه مبارزه با چاه‌های غیرمجاز را مطرح کرد و گفت: یک گروه برای مصوبات اجرایی نشده جهت بررسی و پیگیری اجرای مصوبات شورای آب در استان زنجان تشکیل شود.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان امر باید خود را در اولویت اجرای قوانین این حوزه بدانند، خاطرنشان کرد: باید بدانیم توانایی حفظ چاه پر شده را داریم و بعد به جای همین حلقه چاه در جای دیگر چاه دیگری حفر نمی‌شود.

در ادامه  جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان با تاکید بر اینکه ایران با مصرف ۷۴ درصدی اولین کشور در میزان مصرف آب است، گفت: این میزان در کشورهای توسعه یافته ۳۵ درصد است.

یوسف رضاپور با بیان اینکه استان زنجان در بخش صنعت با ۵ درصد نسبت به میانگین ۲درصدی کشور مصرف بالاتری به خود اختصاص داده است، افزود: این در حالی است که در بخش کشاورزی با ۸۴ درصد نسبت به میانگین کشوری که رقم ۹۰ درصد را دارد، مصرف کمتری داریم.

وی با بیان اینکه بیشترین اقدامات حفاظتی در دشت ابهر صورت گرفته است، تصریح کرد: دشت ابهر بحرانی ترین دشت استان است که سالانه یک متر و ۴۰ سانتی متر افت دارد.

وی با تاکید بر اینکه به طور متوسط تراز آب های زیرزمینی سالانه۵۸ سانتیمتر در زنجان پایین می رود، افزود: این میزان در سال جاری ۷۳ سانت بوده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از تخلفات آبی و حفاظت از آب های زیرزمینی طرح تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی  در دستور کار است که نصب و راه اندازی کنتورهای هوشمند، جلوگیری از اضافه برداشت و توقیف دستگاه های حفاری غیرمجاز از جمله این اقدامات است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین میزان برداشت از چاه هایی است که مجوز دارند، گفت: پمپ چاه های غیرمجاز از ابتدا تا پایان سال ۹۶، ۱۰۲۷ حلقه بوده است.

۱۱۰/ق

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست