• تاریخ: ۱۳۹۹-۰۲-۱۲
  • شناسه خبر: 14790

با تعطیلی مدارس، تلاش معلمان متوقف نشد

پیام ملّت - محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش درمورد هفته معلم و جایگاه معلمان گفت: اجرای هر برنامه در هفته معلم باید با محوریت معلم و معرفی این قشر زحمتکش به جامعه باشد.

۱۲ اردیبهشت سالروز شهادت استاد شهید مطهری به نام روز معلم نام‌گذاری شده است؛ معلمی که درس زندگی به همه معلمان این مرز و بوم آموخت.

درسی که امروز در شرایط بسیار سخت بخاطر ویروس کرونا به کار آمد و معلمان عرصه تعلیم و تربیت را تنها نگذاشتند و با عشق و علاقه فراوان به فرزندان این دیار درس عاشقی یاد دادند. آنها نشان دادند که معلم همیشه و در هر شرایطی پای کار است و آموزش را تعطیل نمی کند.

معلمی و عشق به تدریس

سراسر کارهای معلمان درس است، درس هایی که در هیچ کتابی نیامده است اما باید آنها را آموخت چون آینده را با همین فعالیت ها می توان ساخت.

هر روز معلمان در این شرایط، نشان از همدلی و همکاری همه جانبه برای جبران درس دانش‌آموزان دارد. درسی را با این اقدام به دانش‌آموزان می‌آموزند که در آینده نیز برای آنان مشخص کننده مسیر روشن زندگی شان باشد. امروز دانش‌آموزان نیز از این همت معلمان درس پس می‌دهند.

شاید کار معلمان در اینکه فقط از طریق فضای مجازی و در خانه خود به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد، راحت‌تر و بدون دغدغه باشد اما همین که معلمی را که شغل انبیاست فراموش نکرده و در هر شرایط درس را به دانش‌آموزان می‌آموزند تا فرزندان این سرزمین از درس عقب نمانند، همین وظیفه شان را سنگین تر می‌کند. فقط می توان یک دستمریزاد به آنان گفت که همتشان ستودنی و کارشان قابل تقدیر است.

آری معلمان، درس زندگی را که آموختند به نسل جوان می‌آموزند تا فردای بهتری داشته باشند و جا پای معلمان شریفی بگذارند که این روزها عرصه را خالی نگذاشته‌اند و کلاس و درس و آموزش را تعطیل نکرده‌اند و پا به پای همدیگر و با همدلی فراوان دانش‌آموزان را برای فردای بهتر آموزش می‌دهند.

معلمی که یک روز پای گچ و تخته درس را به دانش‌آموزان آموزش می داد، امروز با تلفن همراه، تلویزیون و استفاده از فضای مجازی تدریس را انجام می دهد؛ این اقدام معلمان نشان می‌دهد که هیچگاه از درس دادن خسته نمی‌شوند چون عشق به معلمی در وجودشان رخنه کرده است.

شغل معلمی همین که می‌گویند شریف است، واقعیت دارد؛ چون شرافت شان را در این دوران که کشور با چالش بزرگ کرونا روبه‌رو شده است به خوبی نشان داده‌اند. درس را به هر شیوه‌ای که شده به دانش‌آموزان می‌آموزند. دلشان خیلی بزرگ است و قلبی مهربان دارند.  

دل مهربان معلمان هر روز برای دانش‌آموزان می تپد چون معلمی عشق به کار و تدریس است و هرکسی معلمی را انتخاب می‌کند خوب می داند در هر شرایطی نباید تدریس را تعطیل کند و باید دل به کار بدهد و درس عاشقی به دانش‌آموزان بدهد.

باید از معلمان برجسته تقدیر شود

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش درمورد هفته معلم و جایگاه معلمان گفت: اجرای هر برنامه در هفته معلم باید با محوریت معلم و معرفی این قشر زحمتکش به جامعه باشد.

 وی به وضعیت کرونایی و شرایط آموزش‌ها  اشاره کرد و یادآور شد: با تعطیلی مدارس معلمان از هر تلاشی برای تداوم آموزش‌ها دریغ نکردند و ما شاهد ارائه خلاقیت‌های خوبی در این زمینه بودیم لذا در هفته بزرگداشت معلم تلاش و ایثارگری‌های آنان باید اطلاع‌رسانی شود.

وی بر تقدیر از معلمان شاخص در هفته معلم تأکید کرد و افزود: معلمان برجسته در حوزه نویسندگی، شعر و شاعری و همچنین پیشکسوتان فرهنگی در این هفته باید مورد تقدیر قرار گیرند.

وزیر آموزش ‌و پرورش از استاد مطهری به‌ عنوان شخصیتی الگو و اسوه برای معلمان یاد و تصریح کرد: در هفته معلم برای شناساندن افکار و اندیشه‌های استاد بزرگ شهید مطهری تلاش شود و یک روز از هفته معلم به بزرگداشت وی اختصاص یابد.

نباید تکریم معلم را تنها به هفته معلم محدود کرد

علی الهیار ترکمن معاون توسعه و مدیریت برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش هم درمورد جایگاه والای معلمی گفت: امروز در این شرایط، معلمان همان طور که پرستاران در خط مقدم مبارزه با بیماری قرار دارند، جهاد آموزشی را بر عهده‌ دارند  و در این خصوص رسالت سنگینی را به دوش می‌کشند لذا ما شاهد جلوه‌های ویژه معلمی در زمان کرونایی در گوشه و کنار کشور هستیم.

وی نقش معلمان در سلامت خانواده‌ها، ایجاد امنیت اجتماعی و روانی جامعه را پُر رنگ دانست و  تصریح کرد: در کنار این موضوع مصادیق دیگری که در سال‌های قبل از جلوه‌های معلمان داشتیم امسال شکل‌های جدیدتری را شاهد هستیم؛  مانند معلمانی که از روی تخت بیمارستان و در شرایط بیماری با موبایلش به دانش آموزان آموزش می‌دهد.

معاون توسعه و مدیریت برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: یا معلمی که با استفاده از یخچال منزلش به‌عنوان تخته کلاس کار آموزش را دنبال می‌کند، یا آموزگارانی که در شرایط خطر به مدرسه می‌روند و معلمانی که ابزار آموزشی تهیه می‌کنند و همه این موارد که در رسانه‌ها منتشرشده است از جلوه‌های خاص معلمی است.

وی خاطرنشان کرد: نباید تکریم معلم را تنها به هفته معلم محدود کرد بلکه همه ایام سال، روز معلم است زیرا معلمان شرایط خاص‌تری نسبت به سایر کارمندان دارند.

قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم یادآور شد: ضریب نفوذ معلمان در جامعه بالا بوده و این امری طبیعی است زیرا هرکدام از معلمان در طول ۳۰ سال خدمت خود می‌توانند حدود هزار دانش‌آموز را آموزش دهند و این آموزش‌ها زندگی افراد را همواره در طول زمان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست