• تاریخ: ۱۳۹۹-۰۲-۱۴
  • شناسه خبر: 14934

دام موجود در مراتع زنجان دو برابر ظرفیت آن است

پیام ملّت- معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت:یک میلیون و ۱۳۷ هزار هکتار از منابع طبیعی استان، مرتع بوده و بخش عمده چرای دام‌ها نیز در مراتع انجام می گیرد.

جلیل سلطان نژاد در گفت و گو با خبرنگار «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» اظهار داشت: حدود ۳۷۸ فقره طرح مرتع‌داری در این استان تهیه شده و مدیریت مراتع را طبق ماده ۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور به صورت قرارداد ۳۰ ساله به خود دامداران واگذار کرده‌ایم.

این مسئول با بیان اینکه ۵۶ درصد سطح استان زنجان، منابع طبیعی است، اظهار داشت: یک میلیون و ۱۳۷ هزار هکتار از منابع طبیعی استان، مرتع بوده و بخش عمده چرای دام‌ها نیز در مراتع انجام می گیرد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان خاطرنشان کرد: برابر طرح‌های مرتع ‌داری و ممیزی‌هایی که اتفاق افتاده، ظرفیت مراتع استان زنجان برای ۶۴۰ هزار واحد دامی برآورد شده در حالی که دام موجود در استان، یک میلیون و ۲۳۰ هزار واحد و در واقع ۲ برابر ظرفیت مجاز مراتع است.

سلطان‌نژاد خاطر نشان کرد: به این دلیل در قانون افزایش بهره‌ وری آمده که بتوانیم سالانه ۱۰ درصد تعادل بین دام و مراتع را برقرار کنیم.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با توجه به این قانون باید اصلاحاتی در طرح‌های مرتع ‌داری انجام دهیم و طرح‌های خود را با رویکرد طرح‌های تلفیقی، تهیه کنیم تا دامدار فقط متکی به تامین علوفه دام از مراتع نباشد بلکه از سایر کاربری‌های مراتع مانند توسعه گیاهان دارویی، گاوداری‌های صنعتی و پرورش شیلات نیز استفاده کنیم تا تعادل لازم در این زمینه برقرار شود./ب

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست