آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۱۰

کد خبر: 10787

http://www.payamemellat.ir/?p=10787

«آلودگی هوا» چهارمین عامل خطر مرگ

پیام ملّت – مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، با تاکید بر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: پیشرفت صنعتی یزد آلودگی هوا را تشدید می‌کند.

مائده دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این که امروزه آلودگی هوا یکی از مهمترین عوامل تهدید سلامتی و محیط زیست به شمار می‌رود، اظهار کرد: مواجهه با آلودگی هوا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن و حتی مرگ می‌شود.

وی با بیان این‌که آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ در دنیا است، افزود: این خطر به گونه‌ای جدی است که از هر ۱۰ مرگ یک مرگ به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، گفت: به دلیل تشدید بحران آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران، هفته “هوای پاک” نام‌گذاری شده است تا با ایجاد آگاهی و حساسیت عمومی در راستای مقابله با زیان‌های آن اقداماتی موثر صورت گیرد.

وی با بیان این که توجه به مقوله آموزش و فرهنگ‌سازی به عنوان گامی موثر و کارآمد می‌تواند خسارات مادی و معنوی ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: اگرچه پیشرفت چشمگیر یزد در حوزه صنعت امری مهم تلقی می‌شود، اما این موفقیت مشکلات زیادی را در زمینه آلودگی هوا به همراه داشته است.

دهقانی در ادامه به استفاده بیش از حد و غیر ضروری از وسایل نقلیه شخصی تک‌سرنشین اشاره کرد و افزود: این امر می‌تواند از علل افزایش آلودگی هوا در یزید باشد.

وی با تاکیدبر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: بسترسازی فرهنگی در بخش ترافیک و حمل‌ونقل به‌ویژه در سفرهای درون شهری می‌تواند در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر باشد.

دهقانی استفاده از روش‌های آموزشی مناسب و ارتقای سطوح فرهنگی جامعه با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف را یکی دیگر از ابزارهای موثر در کاهش آلودگی دانست و بیان کرد: استفاده از ابزار قوانین و اجرای سخت‌گیرانه آن در بخش‌های مختلف از دیگر راهکارهای مقابله با آلودگی هوا است.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۲:۲۳

کد خبر: 11748

http://www.payamemellat.ir/?p=11748

پرویز فتاح :میانگین مشارکت مردم زنجان در خیریه ها از متوسط کشوری بالاتراست

پیام ملّت – رئیس کمیته امداد کشور گفت: با وجود مشکلات و چالش‌های اقتصادی در کشور، افزایش مشارکت مردم در برنامه‌های اجرایی کمیته امداد به ویژه در طرح‌های اجرایی ماه رمضان نشان می‌دهد مردم از کار خیر باز نمانده اند و به این موضوع اهتمام دارند.

  هموطنان ایرانی همچنان در کارهای خیر مشارکت فعالانه دارند

پرویز فتاح در دیدار با امام جمعه زنجان افزود: به منظور اشتغالزایی برای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان سهم اعتبارات این استان در سال ۹۸ با سه برابر افزایش نسبت به سال گذشته ۱۳۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.
وی اظهار داشت: میانگین مشارکت مردم استان زنجان در برنامه‌های اجرایی کمیته امداد بالاتر از متوسط کشوری است.
این مسئول با اشاره به اینکه خیران زنجانی در کمک به ایتام رکورد دار هستند، ادامه داد: میانگین سرانه دریافتی ایتام تحت حمایت کمیته امداد در کشور ۲۲۰ هزار تومان است که این رقم در استان زنجان با ۴۸۱ هزار تومان ۲ برابر میانگین کشوری است.
فتاح تاکید کرد: مشارکت مردم همواره در برنامه‌های کمیته امداد طی سال در اثربخشی خدمات این نهاد نقش قابل توجهی دارد.
رئیس کمیته امداد در بخش دیگری از سخنان خود به برداشته شدن صف‌های انتظار خدمت در سرفصل‌های مختلف این نهاد اشاره کرد و گفت: با مشارکت مطلوب خیران زنجانی صف‌های انتظار در سرفصل وام کارگشایی و جهیزیه در حال حاضر به صفر رسیده است.
امام جمعه زنجان نیز با قدردانی از تلاش‌های کمیته امداد در حوزه محرومیت زدایی و فقرزدایی، به فعالیت مناسب کمیته امداد در حوزه گفتمان سازی در حوزه کارهای خیر خواهانه در استان زنجان اشاره کرد و گفت: افزایش مشارکت مردم در برنامه‌های اجرایی کمیته امداد نشان دهنده فعالیت مناسب این نهاد در تبدیل فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه در حوزه کارهای خیر خواهانه به فعالیت‌های بالفعل در حوزه فقر زدایی است.

رئیس کمیته امداد کشور همچنین در دیدار با استاندار زنجان با اعلام آمادگی این نهاد برای انعقاد تفاهم نامه همکاری بین این نهاد و استانداری زنجان برای هم افزایی منابع و تبدیل آن به خدمت اثربخش به جامعه هدف در بخش مسکن، گفت: امیدواریم با انعقاد تفاهم نامه همکاری بین کمیته امداد و استانداری زنجان منابع مورد نیاز برای خانه دار شدن ۶۰۰ خانواده فاقد مسکن تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان فراهم شود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۲:۰۴

کد خبر: 11743

http://www.payamemellat.ir/?p=11743

صادقی نیارکی : دستگاه قضایی پناهگاه مردم است

پیام ملّت – رئیس دادگستری استان زنجان در پی یک حادثه ساختمانی در زنجان دستور رسیدگی فوری صادر کرد.

حجت الاسلام اسمعیل صادقی نیارکی در آیین تکریم و معارفه رئیس دادگستری و دادستان شهرستان خرمدره که با حضور مسئولین شهرستان برگزار شد  بر پاسخگو بودن  و دسترسی آسان  مردم به مسئولین جهت رسیدگی وحل مشکلاتشان تأکید کرد و اظهار داشت: توجه به این امر در دستگاه قضایی توأم با تکریم، حوصله و گشاده رویی آثار و برکات زیادی خواهد داشت و از برخورد مراجعین نباید ملول شد  چرا که خدمت صادقانه و خالصانه به مردم یک فرصت است که بایستی به بهترین وجه استفاده کرد اگر نتوانستیم خسران کرده ایم.

دستور رسیدگی فوری رئیس دادگستری استان زنجان در پی یک حادثه ساختمانی در زنجان/ قوه قضاییه ملجأ و پناهگاه مردم است

وی با اشاره به اینکه تنظیم کننده امور کشور  قوه قضاییه است، افزود: قوه قضاییه ملجأ و پناهگاه مردم است و مردم برای تظلم خواهی  و احقاق حق به دستگاه قضایی مراجعه می کنند و ما باید در جهت حل مشکلات، گرفتاریهای مردم و مبارزه با فساد با قاطعیت و حساسیت بالا به وظایفمان  عمل کنیم.

رئیس کل دادگستری استان زنجان بیان کرد: مجموعه دستگاه قضایی مجموعه جزیره ای نیست بلکه بایستی با تعامل و همدلی با سایر دستگاهها، نهادها  خصوصا شورای تأمین در کلیه شهرستانها بسترهای خدمتی به مردم را فراهم کند.

این مقام عالی قضایی بر اجرای احکام الهی در همه حوزه های قضایی تأکید کرد و ادامه داد: اجرای برخی مجازاتها برای افراد مجرم و هنجارشکن برای جامعه مایه خیر و برکات است، چرا که  وجود این افراد در سطح جامعه مشکلاتی را بوجود می آورد.

صادقی نیارکی  خطاب به رییس دادگستری و دادستان جدید خرمدره  گفت: با مردم بودن و برای مردم بودن  بایستی از ابتدای مسئولیت مورد توجه قرار گیرد و نباید هیچ فاصله ای بین مردم ومسئولین وجود داشته باشد و قاضی باید در دسترس مردم باشد .

در این مراسم از زحمات آذربایجانی و اسدی رییس دادگستری و دادستان سابق تقدیر و علی بیگدلی و اصفهانی به عنوان رییس دادگستری و دادستان جدید شهرستان خرمدره معرفی شدند.

دستگاههای متولی، نظام مهندسی و شهرداری باید پاسخگوی  این حادثه باشند

 حجت الاسلام والمسلمین اسمعیل صادقی نیارکی همچنین در پی گزارش  سازمان آتش نشانی مبنی بر ریزش آوار ساختمانی در منطقه وحیدیه زنجان بر اثر گودبرداری غیراصولی که منجر به مفقودی  سه نفر شده بود  دستور فوری بررسی و پیگیری قانونی حادثه و تشکیل پرونده با فوریت در  دستگاه قضایی را صادرکرد.

 وی با اشاره به اینکه متأسفانه در این حادثه که منجر به فوت یک نفر و مصدومیت دو نفر دیگر از همشهریان عزیز گردیده  است افزود : دستگاههای مسئول از جمله نظام مهندسی و شهرداری که بایستی در صدور مجوز گود برداری و تضمین امنیت جانی کارگران اقدامات و نظارت فنی داشته باشند  و  باید پاسخگوی این حادثه باشند.

رئیس کل دادگستری استان زنجان ضمن ابراز همدردی و تسلیت در پی فوت یکی از کارگران در این حادثه بیان کرد: جان انسانها شریف است و برای تأمین جان افراد در محل کار بایستی اقدامات پیشگیرانه انجام شود تا شاهد وقوع چنین  حوادث تلخ که منجر به فوت کارگران زحمت کش  نباشیم.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۲:۰۲

کد خبر: 11745

http://www.payamemellat.ir/?p=11745

در گردهمایی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد: شناسایی چالش های منطقه ای

پیام ملّت – رونق تولید و مصرف کالاهای فرهنگی و حتی صدور آن به خارج از مرزها، در کنار برجسته کردن جنبه مولد فرهنگ در عرصه اقتصاد، می تواند زمینه صدور فرهنگ را نیز در پی داشته باشد، امری که در کشور تا کنون جدی گرفته نشده است.

زنجان میزبان نشست مدیران کل و معاونان فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه پنج بود. منطقه پنج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان است و قرار است نشست‌های مدیران آن به صورت فصلی در یکی از این استان‌ها برگزار شود.

چراغ کم فروغ صنایع فرهنگی در اقتصاد کشور

مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان امروز پس از اتمام جلسات تخصصی در جمع خبرنگاران حاضر شدند و ضمن ارائه نقطه نظرات خود پیرامون مسائل مختلف به سوالات اصحاب رسانه پاسخ دادند.

لزوم تلاش برای افزایش میزان تولید و مصرف کالاهای فرهنگی و هنری

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه بین میزان تولید و مصرف کالاهای فرهنگی و هنری در یک جامعه و توسعه در آن نسبت مستقیمی وجود دارد، گفت: باید تلاش کنیم تا شاخص‌ها در این زمینه در کشور رشد پیدا کند.

فاطمه کرباسی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های کشور را در قالب هشت منطقه تقسیم بندی کرده است، اظهار داشت: هدف از این کار این است تا چالش‌ها و راهکارها بهتر نشان داده شود.

وی افزود: هدف از برگزاری نشست‌های منطقه‌ای حضورمدیران در استان‌ها و مشاهده نقاط قوت، ضعف و تهدیدها و به اشتراک گذاشتن تجربیات موفق است.

کرباسی گفت: برنامه ریزی برای بازدیدهای مشترک هنرمندان این استان‌ها از بخش‌های موفق و الگوگیری از برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که در استان‌ها انجام می‌شود از جمله مصوبات نشست بهاره مدیران منطقه پنج بود.

باورپذیری نسبت به حوزه فرهنگ به عنوان بخش مولد اقتصاد تقویت شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز برگزاری نشست مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال غرب را زمینه ساز ارتقای شاخص‌های فرهنگی در چهار استان برشمرد و گفت: در زمان حاضر در حوزه فرهنگ و هنر در مرحله گذار قرار گرفته‌ایم و در چنین وضعیتی سیاست گذاری، برنامه ریزی و ترسیم چشم انداز، اهمیت زیادی دارد.

محمد محمدپور به ضرورت شناخت ابعاد و اعماق دوران گذر فرهنگی تاکید کرد و ادامه داد: هدف از شکل گیری مناطق هشت گانه، این است تا هر کدام از استان‌ها به تناسب مشترکات و ظرفیت‌ها و با همافزایی در کنار هم بتوانند مأموریت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را پی گیری کنند.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود به رشد شاخص‌ها در حوزه فرهنگ و هنر استان آذربایجان شرقی ا شاره کرد و گفت: می‌توانیم با تبادل تجربیات همدیگر، آینده را بهتر ترسیم کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان به نقش رسانه‌ها در پیشبرد برنامه‌ها اشاره کرد و افزود: اگر اصحاب رسانه در کنار برنامه ریزان نباشند و نگاه تحلیلی خود را ارائه ندهند، به طور قطع برنامه ریزی ها به ثمر نخواهد نشست.

محمدپور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جهان امروز حوزه فرهنگ و هنر زاینده و تأثیر گذار است، اظهار داشت: در نظام برنامه ریزی کشور باید این باورپذیری نسبت به حوزه فرهنگ به عنوان بخش مولد اقتصاد تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر تولیدات فرهنگی ما به خارج ازمرزها برسد، علاوه بر نتایج اقتصادی، صدور فرهنگ و هویت فرهنکی نیز را در پی دارد.

محمدپور با بیان اینکه رونق تولیدات فرهنگی در کشور چنان که باید نیست، افزود: موفقیت در این زمینه با اتکا به منابع محدود دولت امکان پذیر نیست و لازم است بخش خصوصی در این زمینه پای کار بیاید.

دبیر استان‌های منطقه شمال غرب کشور در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است دفتر این بنیاد در استان‌های شمال غرب کشور ایجاد شود تا بر اساس ظرفیت‌ها و مطالبات موجود در استان‌ها، فعالیت‌های آن پی گرفته شود.

بودجه حمایت از فیلمسازی در استان‌های شمال غرب به یک میلیارد تومان هم نمی‌رسد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه بیش از ۱۱ درصد جمعیت کشور در چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان هستند، گفت: ۱۱ درصد از مساحت کشور نیز به این چهار استان اختصاص دارد.

حجت الاسلام ناصر خدایاری تصریح کرد: جغرافیا و محدوده فرهنگی و هنری ما خیلی گسترده‌تر از محدوده چهار استان شمال غرب است چرا که ما در استان‌ها و حتی کشورهای همجوار مخاطبان زیادی داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به محدودیت اعتبارات در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و افزود: بودجه در نظر گرفته شده برای چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان برای حمایت از فیلمسازی به یک میلیارد تومان هم نمی‌رسد.

سینمای ایران، سینمای پاک و معناگرا را در دنیا نمایندگی می‌کند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل نیزدر سخنانی به جایگاه و تاصیر رسانه در جامعه اشاره کرد و گفت: اصحاب رسانه تولید کننده خبر و حامل پیام هستند و اگر در این حوزه تعامل مطلوبی صورت گیرد، جامعه نیزآراستگی خاصی پیدا می‌کند و در جامعه یک پاکی و نزهت فرهنگی به وجود می‌آید.

سید ناصر اسحاقی افزود: تلاش رسانه‌ها در انعکاس مطالبات بخش عمومی و تلاش‌های بخش دولتی شایسته قدردانی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات صورت گرفته در حوزه فرهنگ و هنر در بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی، سینمای ایران، سینمای پاک و معناگرا را در دنیا نمایندگی می‌کند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۰۹

کد خبر: 11740

http://www.payamemellat.ir/?p=11740

وزارت بهداشت: ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل فشار خون بالا می‌میرند

پیام ملّت – مرگ‌های ناشی از فشار خون بالا در ایران طی ۲۵ سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یافته و فشار خون بالا مهم‌ترین عامل خطر سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ‌های زودرس در ایران است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتاً ناشی از فشار خون بالا می‌میرند.

به گزارش ایرنا، درمان و آموزش پزشکی دکتر رضا ملک‌زاده در آستانه راه اندازی بسیج ملی فشار خون با اشاره به خطرات فشار خون بالا برای سلامتی انسان افزود: باید به این آمار، سال های از دست رفته عمر ایرانی‌ها به دلیل ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده و ۶۲ درصد نسبت به ۲۵ سال گذشته افزایش یافته که عدد بسیار قابل توجهی است.

وی افزود: مرگ‌های ناشی از فشار خون بالا در ایران طی ۲۵ سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یافته و فشار خون بالا مهم‌ترین عامل خطر سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ‌های زودرس در ایران است.

Related image

ملک زاده اضافه کرد: اگر جامعه پزشکی در زمینه بی‌خبری افراد از ابتلای به فشار خون توجه کافی داشته باشند و مردم نیز آن را جدی بگیرند، شاهد کاهش ۲۵ درصدی مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.

دو روش ساده برای کنترل فشار خون

ملک زاده، رهایی از افزایش بار بیماری فشار خون بالا در ایران را نیازمند تنها دو گام ساده عملی دانست و افزود: تمام بیماران به هر دلیلی که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلاً، همه پزشکان نیز خود را ملزم بدانند فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی که مراجعه کرده‌اند، اندازه‌گیری کنند تا این عامل خطر بیماری‌های مرگبار در کشور ما تا حدود زیادی کنترل شود.

وی تاکید کرد: پزشکان در هر تخصصی، ابتدا، یک پزشک عمومی هستند؛ بنابراین توصیه می‌شود، سیستمی در مطب ایجاد کنند که طی آن، فشار خون تمام بیماران بزرگسال مراجعه‌کننده بدون استثنا اندازه‌گیری شود؛ چرا که کنترل فشار خون به عنوان بیماری که عمر انسان را کوتاه می کند، از هر بیماری دیگری مهم‌تر است؛ این کار را یک پرستار و حتی منشی مطب هم می تواند انجام دهد و چنین اقدام ساده‌ای نتایج بسیار مهمی در کنترل فشار خون خواهد داشت.

فشار خون را از ۳۵ سالگی جدی بگیرید

معاون وزیر بهداشت با هشدار نسبت به اینکه نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵ سالگی به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند، تاکید کرد: تمام افراد باید از سن ۳۵ سالگی فشار خون خود را چک کنند. اندازه‌گیری فشار خون باید اساساً هر ماه یا دست‌کم هر دو یا سه ماه انجام شود و در این بین، افراد مشکوک به فشار خون بالا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

وی، فشارخون را یک بیماری خاموش و بی علامت، عنوان کرد و افزود: این بیماری به دلیل بی‌علامت بودن، بسیار خطرناک و گاه مرگبار است. بنابراین، مردم باید بی‌حالی و خستگی عمومی و نیز سردرد را که دو نشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا است را جدی بگیرند.

ملک زاده با اشاره به تعریف جدید فشار خون در راهبردهای جهانی (گایدلاین) و اهداف مهمی که برای پیشگیری‌های اولیه و ثانویه فشار خون بالا از جمله مرگ و ناتوانی زودرس مدنظر قرار گرفته از پزشکان خواست تا با استانداردهای این تعریف، فشار خون بالا را کنترل و مردم هم با آن همراهی کنند.

علت فشار خون بالا چیست؟

معاون وزیر بهداشت، عوامل متعددی را در ابتلای فرد به بیماری فشار خون موثر دانست که می‌توان به مصرف بالای نمک، بی‌تحرکی یا نداشتن تحرک کافی، اضافه وزن و چاقی، چربی خون بالا، مصرف الکل، رژیم غذایی، منطقه محل سکونت، سبک زندگی، ژنتیک، آلودگی هوا، استرس و فشارهای ناشی از آن و حتی برخی عوامل موثر در فرایند رشد جنین و دوران کودکی اشاره کرد.

زنان سه برابر مردان نمک مصرف می‌کنند

وی، افزایش شمار مبتلایان فشارخون در ایران را بیش از همه، متوجه چند عامل اصلی از جمله مصرف زیاد نمک و چاقی برشمرد و گفت: مصرف روزانه نمک در ایران بیش از دو برابر استاندارد جهانی است؛ به طوری که در دنیا پنج گرم و در ایران ۱۱ گرم است.

ملک زاده افزود: مصرف نمک در بین زنان ایرانی حدود سه برابر مردان است. بر پایه نتایج مطالعات ملی بار بیماری‌ها در ایران، در سال ۹۵، مصرف نمک تنها در ۱۲ درصد مردم، محدوده سالم را رعایت کرده است.

۲۹ میلیون نفر اضافه وزن دارند

وی افزایش چاقی و بی تحرکی در ایران را به عنوان عامل مهم فشار خون بالا نام برد و گفت: درحالی که ۸۰ درصد ایرانی‌ها تحرک بدنی کافی ندارند، شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به ۲۹ میلیون نفر رسیده است که این نیز هشدار جدی برای افزایش شمار مبتلایان به فشار خون است.

ارتباط فشار خون بالا و کم‌کاری کلیه‌ها

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: پرفشاری خون احتمال ابتلا به کم‌کاری کلیه را به طور متوسط تا بیش از ۵۰ درصد افزایش می‌دهد و هرچه متوسط فشارخون و وزن فرد مبتلا با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند، خطر کم‌کاری کلیه‌ها نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین اگر افراد، قادر به کاهش فشارخون و وزن خود نیستند، دست کم می‌توانند مانع افزایش فشار خون و وزن شده و از خطر کم‌کاری کلیوی بکاهند.

وی، فشار خون را یک بیماری صد در صد قابل درمان دانست که در عین حال، اگر معالجه نشود ممکن است به طور ناگهانی عاقبتی مرگبار و یا ناتوان‌کننده برای فرد مبتلا رقم زند.

مشکلی به عنوان درمان ناقص فشار خون بالا

ملک زاده، علاوه بر بی خبری بسیاری از مبتلایان به فشار خون از بیماری خود، همچنین «عدم کنترل» و «درمان ناقص فشار خون» افرادی که از ابتلای خود به این بیماری آگاهند را مشکل دیگری دانست که باید به آن توجه جدی شود.

به گفته وی، نتایج یک مطالعه در کشور نشان داده است که تنها ۵۰ درصد مبتلایان فشار خون که از بیماری خود اطلاع دارند، فشار خونشان کنترل می‌شود و در بین افرادی که فشار خونشان کنترل می‌شود نیز، فقط ۵۰ درصد درمان می‌شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از مشکلات موجود در درمان فشار خون، انجام ندادن هیچ‌گونه اقدامی برای درمان، با وجود آگاهی از ابتلا به آن است. مشکل دیگر، نقص در روند درمان است؛ به طوری که داروها به درستی و کامل مصرف نمی‌شوند. به عنوان مثال، هر قرص، هشت ساعت در خون فرد باقی می‌ماند و ممکن است بنا به تشخیص پزشک معالج نیاز به تجدید قرص باشد، اما بیمار این دستور را رعایت نکرده باشد.

ملک زده افزود: احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن، بیشتر می شود و به همین دلیل ممکن است افراد مبتلا در سنین بالا نیاز به قرص‌های بیشتری داشته باشند یا قرص‌های خود را با دستور پزشک، برای کنترل بهتر فشار خون تغییر دهند. اما آنچه بسیار مهم است تکمیل روند درمان و اطمینان از تحت کنترل بودن فشار خون است.

به گفته وی، هم اکنون داروهای درمان فشار خون با کیفیت بسیار مناسب در کشور تولید می‌شوند و در دسترس هستند.

ملک زاده گفت: یکی از راه‌های ساده کنترل فشار خون، استفاده از دستگاه‌های فشارسنج در منزل است. ضروری است که تمام خانواده‌ها این دستگاه را داشته باشند و فشار خون افراد به ویژه کسانی که در معرض خطر هستند، به طور مرتب کنترل شده و در صورت داشتن فشار خون بالا به پزشک مراجعه کنند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۳۸

کد خبر: 11734

http://www.payamemellat.ir/?p=11734

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن: مراودات سیاسی بر میزان صادرات اثر دارد

پیام ملّت -سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی معتقد است مراودات سیاسی بر میزان صادرات هر کشور اثرگذار است چراکه چگونگی نقل‌ و انتقال پول در حجم صادرات مؤثراست.

تأثیر مراودات سیاسی بر میزان صادرات

سعید باستانی با اشاره به ضرورت حفظ بازارهای صادراتی، گفت: اگرچه جذب بازارهای صادراتی امر مشکلی است اما حفظ این بازارها کاری بس سخت‌تر است.

نماینده مردم تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی افزود: حفظ بازارهای صادراتی به سیاست‌های پایدار داخلی وابسته است؛ در واقع آیین‌نامه‌های داخلی کشور باید پایدار باشند تا سرمایه‌گذار، تولیدکننده و تاجر از ثبات مقررات و قوانین اطمینان داشته و در سایه این ثبات برای روزهای آینده برنامه‌ریزی کند.

وی اظهار کرد: مراودات سیاسی بر میزان صادرات هر کشور اثرگذار است چراکه چگونگی نقل و انتقال پول در حجم صادرات مؤثر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: میزان صادرات اقلام کشاورزی که (جزو ارزاق عمومی هستند) مانند پسته، خرما، زعفران و … تا حدود زیادی به بخش‌نامه‌ها و قوانین داخلی وابسته است در واقع قوانین و مقررات مربوط به صادرات این محصولات باید به‌گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذار و صادرکننده ثبات کاری داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره ممنوعیت صادرات برخی اقلام کشاورزی باعث ضرر و زیان صادرکنندگان و سرمایه‌گذاران این بخش می‌شود.

وی تصریح کرد: پس از فروپاشی شوروی، بازارهای بسیار مناسبی برای صادرات ایجاد شد در واقع کشورهای جدیدالتأسیس در شمال ایران می‌توانست بازار هدف مناسبی برای صادرات کالاهای ایرانی باشد اما به دلیل عدم تجربه تجار و نابسامانی دپیلماسی اقتصادی این بازارها از دست رفت.

باستانی برخی آیین‌نامه‌های داخلی را جزو موانع حفظ بازارهای اقلام کشاورزی صادراتی دانست و گفت: دپیلماسی اقتصادی برای جذب و حفظ بازارهای اقتصادی و آیین‌نامه‌های مربوط به صادرات اقلام کشاورزی در اختیار مسئولان داخلی است و می‌توان با توجه به این مؤلفه‌های بازار کشورها را به دست گرفت این در حالی است که به این امر توجه چندانی نمی‌شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به راهکارهای لازم برای حفظ بازارهای صادراتی علیرغم ساماندهی بازار، عنوان کرد: بازار داخلی ایران برخلاف بسیاری از کشورها دارای نقاط پیک مصرف است. به‌طور مثال در ماه مبارک رمضان، نوروز، دهه نخست ماه محرم و… مصرف برخی کالاها مانند مرغ، گوشت، برنج، پنیر، شکر و… افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند بنابراین به راحتی می‌توان با برنامه‌ریزی کالاهای مور نیاز مردم را برای این ایام تأمین کرد اما اگر تدابیر لازم برای فصول اوج مصرف صورت نگیرد وضعیت بازار از کنترل خارج می‌شود.

باستانی با بیان اینکه باید برای تأمین کالاهای اساسی به صورت سالانه برنامه‌ریزی شود، ادامه داد: باید تدابیر ویژه‌ای برای توزیع مایحتاج زندگی مردم اندیشیده شود. علیرغم اینکه مجلس بارها در رابطه با شیوه توزیع کالاهای اساسی به دولت تذکر داده اما نحوه توزیع، بسیار نامناسب است؛ به‌طور مثال در روزهای گذشته توزیع شکر درشان مردم ایران نبود و مردم ناچار بودند برای دریافت ۲ کیلو شکر در صف‌های طویل و نامناسب انتظار بکشند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه باید دید دولت چرا از روش‌های مناسب برای توزیع مایحتاج موردنیاز مردم استفاده نمی‌کند، اظهار کرد: می‌توان از تجربه سایر کشورها برای توزیع کالاهای اساسی استفاده کرد، انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات لازم برای تأمین و توزیع مناسب است کالاها را انجام دهد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۲:۱۳

کد خبر: 11737

http://www.payamemellat.ir/?p=11737

مقام معظم رهبری : ترامپ شایسته مذاکره نیست

پیام ملّت – مقام معظم رهبری فرمودند: شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

به گزارش « پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت » به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری،‌ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن و هیئت همراه تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد و تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چهارچوب برجام را به هیچ‌وجه تکرار نخواهد کرد؛ زیرا هیچ ملت آزاده و عاقلی مذاکره تحت فشار را نمی‌پذیرد.

ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

در ابتدای این دیدار نخست‌وزیر ژاپن گفت: من قصد دارم پیام رئیس‌جمهور آمریکا را به جناب‌عالی برسانم.

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست‌وزیر ژاپن گفتند: ما در حُسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم، اما در خصوص آنچه از رئیس‌جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مطالبی را که بیان خواهم کرد، در چهارچوب گفتگو با نخست‌وزیر ژاپن است؛ زیرا ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم، اگرچه گلایه‌هایی نیز وجود دارد.

ایشان با اشاره به صحبت‌های نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ به او گفته «آمریکا قصد تغییر رژیم در ایران را ندارد»، تأکید کردند: مشکل ما با آمریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست؛ زیرا آن‌ها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند، همان‌طورکه رؤسای جمهور قبلی آمریکا، در ۴۰ سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند، اما نتوانستند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اینکه ترامپ می‌گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است؛ زیرا اگر می‌توانست این کار را انجام دهد، انجام می‌داد، اما نمی‌تواند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به صحبت‌های نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر درخواست آمریکا برای مذاکره درباره موضوع هسته‌ای گفتند: جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، ۶ سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱+۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد  قطعی زد؛ بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده، مذاکره کند؟

رهبر انقلاب اسلامی به بخش دیگری از صحبت‌های نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر عزم آمریکا برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای به‌وسیله ایران اشاره کردند و افزودند: ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام‌بودن ساخت سلاح هسته‌ای است، اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمی‌توانست بکند و اجازه ندادن آمریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی‌کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه انباشت سلاح هسته‌ای نیز اقدامی خلاف عقل است، خاطرنشان کردند: آمریکا به هیچ‌وجه صلاحیت حرف‌زدن درباره این را که کدام کشور سلاح هسته‌ای داشته باشد یا نداشته باشد ندارد؛ زیرا آمریکا، چند هزار کلاهک هسته‌ای در انبارهای خود دارد.

ایشان با اشاره به سخنان نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر اینکه آمریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است، خطاب به آقای آبه گفتند: ما این حرف را اصلاً باور نمی‌کنیم؛ زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: صداقت در میان مقامات آمریکایی بسیار کمیاب است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به نخست‌وزیر ژاپن افزودند: رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش با جناب‌عالی دیدار و گفتگو و درباره ایران هم صحبت کرد، اما بعد از بازگشت از ژاپن، بلافاصله تحریم صنایع پتروشیمی ایران را اعلام کرد، آیا این پیام صداقت است؟ آیا این نشان می‌دهد که او قصد مذاکره صادقانه دارد؟

ایشان تأکید کردند: ما به هیچ‌وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روند مذاکره با آمریکایی‌ها در چهارچوب برجام گفتند: بعد از توافق هسته‌ای، اولین کسی که برجام را بلافاصله نقض کرد، شخص اوباما بود، همان کسی که درخواست مذاکره با ایران کرده و واسطه هم فرستاده بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این تجربه ماست و جناب آقای آبه بدانید که ما این تجربه را تکرار نمی‌کنیم.

ایشان با اشاره به سخنان نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ گفته «مذاکره با آمریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد»، تأکید کردند: ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با آمریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید.

رهبر انقلاب اسلامی با استقبال از پیشنهاد نخست‌وزیر ژاپن برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کردند: ژاپن کشور مهمی در آسیاست و اگر به گسترش روابط با ایران تمایل دارد باید اراده قاطع خود را نشان دهد، همان‌گونه که برخی کشورهای مهم این اراده را نشان داده‌اند.

ایشان با اشاره به دشمنی‌های چهل‌ساله آمریکا با ملت ایران و ادامه این دشمنی‌ها، افزودند: ما معتقدیم از طریق مذاکره با آمریکا، مشکلات ما حل نخواهد شد و هیچ ملت آزاده‌ای، مذاکره زیر فشار را قبول نخواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به بخشی از سخنان نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها همواره می‌خواهند طرز فکر و عقاید خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند، گفتند: اینکه شما این واقعیت را تصدیق می‌کنید، خوب است و این را هم بدانید که آمریکایی‌ها در تحمیل دیدگاه‌های خود به هیچ حدی قانع نیستند.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور کشورمان هم حضور داشت، شینزو آبه با اشاره به مذاکرات خود در تهران ابراز امیدواری کرد این گفتگوها زمینه گسترش بیشتر همکاری‌ها را فراهم کند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۸:۲۹

کد خبر: 11732

http://www.payamemellat.ir/?p=11732

فیروزفر مطرح کرد : دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر تبدیل‌شدن به دانشگاه کارآفرین است

پیام ملّت – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر درست تبدیل‌شدن به دانشگاه کارآفرین قرار دارد.

علیرضا فیروزفر در گفتگو با خبرنگار آنا، درباره ارزیابی خود از عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی در ۳۷ سال اخیر در حوزه‌های مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی و … اظهار کرد: اگر به سال ۱۳۶۱ یعنی زمانی که حدوداً دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران در آخر اردیبهشت ۱۳۶۱ بحث تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شد، بازگردیم، در آن زمان خیل عظیمی از متقاضیان تحصیل در آموزش عالی پشت صف کنکور جمع شده بودند و این موضوع کم‌کم در حال تبدیل شدن به یک مشکل اجتماعی بزرگ بود.

دانشگاه آزاد اسلامی جلوی خروج سرمایه‌های مادی و معنوی از کشور را گرفت

دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر تبدیل‌شدن به دانشگاه کارآفرین است

وی افزود: شاید آن زمان ساده‌ترین راه‌حل برای برخی اقشار جامعه تحصیل در خارج از کشور بود؛ اما دانشگاه آزاد اسلامی با تأسیس خود نه‌تنها از خروج نخبگان از کشور جلوگیری کرد و جلوی خروج سرمایه‌های مادی و معنوی از کشور را گرفت؛ بلکه موجب شد مشکل همه اقشار جامعه و نه فقط آنهایی که می‌توانستند با توجه به شرایط خوب مالی به خارج از کشور بروند، حل شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان ادامه داد: به نظرم این یک شروع بسیار خوب برای یک مؤسسه در کشوری مانند ایران بود که شروع آن با حل یک مشکل اجتماعی مقارن شد. به‌تدریج وقتی که دانشگاه آزاد اسلامی رو به جلو حرکت می‌کرد، مرتباً بر محسنات آن افزوده می‌شد به‌طوری‌که دانشگاه آزاد اسلامی به یکی از پرجمعیت‌ترین دانشگاه‌های جهان تبدیل شد و فکر کنم سومین دانشگاه جهان از نظر تعداد دانشجو است.

فیروزفر بیان کرد: همچنین صرفه‌جویی در خروج ارز و بحث انجام مأموریت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی برای بومی‌سازی دانش جهانی نیز از دیگر محسنات راه‌اندازی این دانشگاه است. وقتی که دانشگاه آزاد اسلامی نیروهای متخصص را در داخل کشور پرورش داد، هم‌زمان با آن بومی‌سازی دانش جهانی هم صورت گرفت. حتی دانشگاه آزاد اسلامی به جایی رسید که در فضای مجازی نیز ورود کرد و واحدهای الکترونیکی این دانشگاه نیز راه‌اندازی شد و به مرور گستره فعالیت خود را فراملی کرد و اقدام به راه‌اندازی واحدهای بین‌المللی مانند واحدهای امارات، لبنان، آکسفورد و … کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان خاطرنشان کرد: راه‌اندازی واحدهای فرامرزی علاوه بر گسترش فعالیت‌های دانشگاه آزاد موجب شد راهی هم برای ارائه فرهنگ ایران به خارج از کشور پیدا شود، یعنی واحدهای فرامرزی دانشگاه آزاد اسلامی حامل پیام‌های این دانشگاه و ایران در ابعاد دیگر هم بودند.

درصد بالایی از فارغ‌التحصیلان کشور مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی هستند

فیروزفر اذعان کرد: اکنون در وضعیتی هستیم که دانشگاه آزاد اسلامی با نگاهی به گذشته می‌تواند ادعا کند که یک مشکل بسیار بزرگ را از پیش رو برداشته و تنها کافی است نگاه کنیم که چند درصد از فارغ‌التحصیلان کشور مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی هستند و آیا کشور در زمان راه‌اندازی این دانشگاه امکان دیگری برای این تعداد دانشجو و جلوگیری از خروج این تعداد فارغ‌التحصیل آموزش عالی داشته است یا خیر. به‌طورقطع چنین چیزی نیست.

دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه آموزشی – اجتماعی

وی افزود: به نوعی دانشگاه آزاد اسلامی یک رسالت آموزشی و اجتماعی نیز داشته است. یعنی می‌توانیم این دانشگاه را یک دانشگاه آموزشی – اجتماعی فرض کنیم که در تمام بحث‌ها و موضوعات کشور خودش را دخیل دانسته و ایفای نقش کرده است. به‌طور مثال در همین رخداد سیل اخیر در استان‌های مختلف کشور، هیچ مؤسسه غیردولتی به اندازه دانشگاه آزاد اسلامی نتوانست شاخص عملکرد از خودش ارائه دهد. این همان بُعد اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی است. این نحوه فعالیت واقعاً ارزشمند است و باید حفظ شود که اکنون نیز این اتفاق در حال رخ‌دادن است.

دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر درست تبدیل‌شدن به دانشگاه کارآفرین گام برمی‌دارد

یروزفر ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی دارد به سمتی حرکت می‌کند که اولاً همگام با حرکت‌های جهانی باشد، چراکه دانشگاه‌ها در دنیا یا تغییر هویت داده‌اند یا در حال تغییر هویت و رویکرد هستند و اکثراً به سمت دانشگاه‌های تیپ سه و چهار که دانشگاه‌های کارآفرین هستند، می‌روند. دانشگاه آزاد اسلامی هم دقیقاً در همین مسیر قرار گرفته و سیاست‌گذاری‌های سازمان مرکزی برای حرکت دانشگاه در این مسیر است. دانشگاه آزاد اسلامی یک مجموعه پویا و فعال است که با تحولات در طول زمان خودش را تطبیق داده و جلو آمده است و آخرین تحولات دانشگاه آزاد اسلامی تبدیل آن به یک دانشگاه کارآفرین است که با تدابیر ریاست عالی دانشگاه إن‌شاءالله موفق خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان همچنین درباره ارزیابی خود از مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی و نیز شاخص‌هایی که این دانشگاه برای آینده باید در نظر بگیرد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی اکنون در کنار مسائل آموزشی که از ملزومات اولیه مؤسسات آموزش عالی است، بحث‌های پژوهشی مسئله‌محور را به‌صورت جدی باید دنبال کند که این قضیه شروع هم شده است. یعنی هدف‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی باید رسیدن به آن نقطه‌ای باشد که خاستگاه اصلی تمام بحث‌های مسئله‌محور در کشور، چه در صنعت، چه در حوزه علوم انسانی، مهندسی، هنر و … دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

فیروزفر اظهار کرد: بدین معنی که باید فضایی فراهم شود که تیم‌های تحقیقی و عملیاتی که دانشگاه آزاد اسلامی در خودش داشت، قادر باشند برای تمام مسائل مربوط در کشور چه در حوزه علوم انسانی، صنعت، مهندسی و … ارائه طریق کنند. اکنون مملکت ما به این نیاز دارد که مسائلش مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و راهکار و راه‌حل برایش ارائه دهیم. به یاری خداوند دانشگاه آزاد اسلامی در این مسیر قدم گذاشته است و به بحث‌های دانش‌بنیان، فعالیت‌های نوآورانه، استارت‌آپ‌ها و … ورود کرده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان اذعان کرد: اکنون دانشگاه MIT به‌عنوان یکی از قدرت‌های برتر اقتصادی دنیا مطرح است. دانشگاه آزاد اسلامی با سرمایه عظیم نیروی انسانی و تجهیزاتی که در اختیار دارد، می‌تواند به راحتی در این راه قدم بگذارد و تبدیل به قطب بسیار مؤثر در کشور به عنوان حل‌المسائل کشور شود.

تمام حرکت‌های دانشگاه آزاد اسلامی با پیوست فرهنگی انجام می‌شود

فیروزفر در پایان تصریح کرد: اکنون در دورانی قرار داریم که همه چیز باید با پیوست فرهنگی باشد. تمام حرکت‌های دانشگاه آزاد اسلامی با سیاست‌گذاری‌های جدید با این رویکرد است. پیوست‌های فرهنگی برای تمام حرکت‌ها از جمله حرکت‌های دانش‌بنیان ما هم لازم است. اکنون جوان امروز ما به فرمایش مقام معظم رهبری باید احساس هویت تأثیرگذار داشته باشد و بهترین راه برای تجلی این هویت، دانشگاه است که جوانان می‌توانند تمام تلاش‌های خودشان را در آنجا به منصه ظهور برسانند و ابراز هویت کنند و مطالبه‌گری‌های خود را شروع کنند. همچنین دانشگاه‌ها هم باید برای این فرهنگ‌سازی بین جوانان پیش‌قدم شوند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۷:۵۲

کد خبر: 11730

http://www.payamemellat.ir/?p=11730

هیأت رئیسه مجمع مشورتی جوانان زنجان انتخاب شد

پیام ملّت – در نشست مجمع مشورتی جوانان استان که با حضور استاندار زنجان برگزار شده بود، پس از سخنان استاندار، تنها با حضور اعضا و با برگزاری انتخابات رسمی و مکتوب، هیأت رئیسه این مجمع تشکیل و آغاز به کار کرد.

 هیأت رئیسه مجمع مشورتی جوانان استان زنجان انتخاب شدند

فتح‌الله حقیقی در نشست هم اندیشی اعضای مجمع مشورتی جوانان استان، ضمن تأکید بر اهمیت و حساسیت جایگاه و نقش مجمع مشورتی و تصریح بر باور قلبی خود نسبت به کارآمد بودن این مجموعه، بر لزوم سپردن امور به جوانان تاکید و اظهار کرد: از اعضای این مجمع انتظار می‌رود که مسائل، مشکلات و موضوعات مرتبط با جوانان را بصورت کارشناسی شده انتقال دهند تا در جلسات مربوطه مطرح و پیگیری شود.
وی یادآور شد؛ برگزاری مجمع مشورتی جوانان با این ترکیب و در نهایت سلامت، آزادی و عدم دخالت که در سطح کشور اقدامی نوپدید و بدیع بود، اما بواسطه اهمیت نقش و جایگاه جوانان، به این کار اقدام شد که امیدواریم نتایج مهمی در پی داشته باشد.
مقام عالی استان در ادامه از اعضای مجمع خواست تا ابهت و جایگاه ویژه خود را حفظ نموده و از تمامی جهات مراقب رفتار و گفتار خود در سطح جامعه باشند.
نماینده عالی دولت در استان زنجان ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام خواهد شد این اعضا با در نظر گرفتن سوابق و تخصصشان به عضویت رسمی در کارگروه‌ها و شوراهای مهم استانی در می‌آیند تا موضوعات اساسی استان را از نزدیک رصد کنند.
وی تصریح کرد: ضروری است، اعضای مجمع مشورتی از فعالیت سیاسی و جناحی پرهیز کنند و همچنین نسبت به دریافت نظرات جوانان استان به ویژه در شهرستان‌ها اهتمام ویژه و ارتباط دائم داشته باشند و برنامه کاری و عملیاتی خود را متناسب با موضوعات مبتلابه استان تهیه کنند.
استاندار زنجان در بخش دیگری از این جلسه با توجه به قولی که در نشست جوانان و نیز جلسه انتخابات مجمع مشورتی داده بود، از اعضای مجمع خواست که نظرشان را در زمینه حضور علیرضا قهرمانی و نمایندگان شهرستان‌هایی که کاندیدایشان در انتخابات مجمع، بیشترین رأی را اخذ کرده اند، اعلام کنند.

در این خصوص دو نفر موافق و دو نفر مخالف صحبت کرده و در نهایت، پیشنهاد عضویت نفرات فوق، با هفت رأی در مجمع به تصویب رسید، به این ترتیب، آقایان علیرضا قهرمانی، میثم رحمتی(ماهنشان)، میثم اسلامی(خدابنده) و مصطفی قاسمی(سلطانیه) به عضویت مجمع در آمدند، در خصوص شهرستان ایجرود، نیز بعدا تصمیم‌گیری خواهد شد.
در راستای انتخاب اعضای هیأت رئیسه مجمع مشورتی جوانان استان؛ ابتدا چهار نفر از اعضای مجمع مشورتی (اثباتی، مقدم، رفیع زنجانی و مهدیخانی) به عنوان هیأت رئیسه موقت انتخاب و پس از اعلام اسامی کاندیداها، انتخابات به صورت مخفی و مکتوب انجام شد.
در این جلسه با قرعه کشی، نفرات زیر به عنوان هیأت رئیسه انتخاب شدند:
رئیس: محمد رضا محمودی، نائب رئیس: نرگس عشقی، منشی: محمد صادقی

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۲:۰۶

کد خبر: 11727

http://www.payamemellat.ir/?p=11727

سعید احمدی :توطئه امریکایی – صهیونیستی « معامله قرن » با حضور مردم شکست خواهد خورد

پیام ملّت – رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان گفت : حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس ، توطئه امریکایی – صهیونیستی « معامله قرن » را نقش برآب خواهد کرد و همچنان فلسطین مسئله اول مسلمانان جهان خواهد ماند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان ، حجت الاسلام و المسلین سعید احمدی بااشاره به اهمیت حضور مردم در راهپیمایی امسال اظهار کرد : حضور مسلمانان در راهپیمایی روز قدس امسال اولاً، مردم مظلوم فلسطین را به مبارزه علیه اشغالگران صهیونیستی دلگرم می کند و در ثانی ، اجازه تحقق توطئه جدید امریکایی – صهیونیستی « معامله قرن » را از دشمنان فلسطین می گیرد.

وی اضافه کرد : دشمنی یهود با مسلمانان ریشه در تاریخ دارد و خداوند متعال شدیدترین دشمنان مسلمانان را این قوم معرفی می کند. در حال حاضر نیز رژیم کودک کش صهیونیستی بیشترین دشمنی را به مسلمانان و انسانیت دارد.

وی ادامه داد : بنیان صهیونیست ها بر نژاد پرستی است و بر اساس پروتکل آنها هر انسانی غیر از صهیونیست ها انسان تلقی نمی شود.

وی با اشاره به غصب سرزمین فلسطین گفت : مسئه فلسطین برای ملّت های مسلمان مسئله اول بشمار می آید و امام بزرگوار فلسطین را « پاره تن اسلام » نامیدند و مقام معظم رهبری نیز بر این باور تاکید داشته و دارند.

وی تاکید کرد : نگرش امام (ره) به مسئله فلسطین ، نگرش تمدنی بود و این نوع نگاه اهمیت توجه به مظلومیت مردم فلسطین و خوی ددمنشی رژیم غاصب صهیونیستی را نشان می دهد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان ، تصریح کرد : مسئله فلسطین از محکمات اندیشه امام خمینی (ره) بود و تحت هیچ شرایطی قابل معامله نیست و همین نوع نگاه را نیز مقام معظم رهبری نسبت به مسئله فلسطین دارند.

وی ادامه داد : امسال مسئله حمایت از مردم فلسطین از سالهای گذشته مهمتر است زیرا دولت جنایت کار امریکا تلاش می کند با طرح معامله قرن مسئله اول جهان اسلام را بی کم اهمیت جلوه دهد و با این طرح به رژیم غاصب صهیونیستی مشروعیت بدهد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۲:۰۶

کد خبر: 11717

http://www.payamemellat.ir/?p=11717

شهردار زنجان :پل گلشهر زنجان افتتاح می شود

پیام ملّت – شهردار زنجان گفت : تلاش می کنیم پروژه‌های نیمه تمام شهری را تکمیل کنیم و پل گلشهر زنجان در موعد مقرر افتتاح خواهد شد.

مسیح‌اله معصومی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» اظهار کرد : به مردم عزیز شهر زنجان وعده داده بودیم این پل را یک ساله تحویل خواهیم داد و اکنون خوشبختانه عملیات اجرایی پل گلشهر به اتمام رسیده است.

وی افزود : تلاش می کنیم در فرصتی مناسب پل گلشهر را در خرداد ماه افتتاح کنیم.

adnim

Copyright © all right recieved