آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۶:۴۹

کد خبر: 6779

http://www.payamemellat.ir/?p=6779

فامیل‌بازی در دانشگاه آزاد اسلامی ممنوع

دیدار وزیر تحصیلات عالی  افغانستان با دکتر فرهاد رهبر

پیام ملّت – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی حق‌التدریس را مشروط و منوط به تکمیل ساعت‌های موظفی اعضای هیات علمی دانست و از معاونین آموزشی خواست در صورت کامل نشدن موظفی هر استاد، حق‌التدریس برای آن استاد اجرا نشود.

دکتر فرهاد رهبر در ادامه جلسات خود با معاونان و مدیران کل دانشگاه آزاد اسلامی به منظور بررسی برنامه‌های عملیاتی سال ۹۷، با دکتر علیرضا رهایی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و مدیران کل این معاونت دیدار و گفت‌وگو کرد.

فرهاد رهبر در این جلسه خطاب به معاون و مدیران کل آموزشی دانشگاه، گفت: باید برای ارتقای کیفیت و کمیت بخش آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی براساس ملاک و شاخص‌های دقیق عمل کنید.

وی با بیان اینکه مدیران دانشگاه باید برای برنامه‌های خود ضمانت اجرایی داشته باشند، خاطرنشان کرد: به همین منظور تاکید ما بر این است که برای ارتقای کیفیت دانشگاه باید یک برنامه‌ریزی درست و دقیق وجود داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در گذشته روابط بیش از ضوابط حاکم بوده است. در سیستم آموزشی دانشگاه باید غربالگری صورت گیرد تا از ارتباطات و فامیل‌بازی‌هایی که احیاناً وجود داشته، فاصله گرفته شود و ملاک‌ها و شاخص‌های درست ترسیم و اجرایی شود.

حق‌التدریس مشروط به تکمیل ساعت‌های موظفی اعضای هیات علمی است

به گزارش پیام ملّت به نقل از آنا ، فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه به معاونان آموزشی واحدها اعلام شود که حق‌التدریس مشروط و منوط به تکمیل ساعت‌های موظفی اعضای هیات علمی است، گفت: در صورت کامل نشدن موظفی هر استاد، حق‌التدریس برای آن استاد اجرا نشود.

وی خاطرنشان کرد: واحدها باید از بین اساتید حق‌التدریس کسانی را انتخاب کنند که دارای استاندارد جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ تخصص و تعهد باشند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و مدیران کل این معاونت گفت: در ضمانت اجرایی دستورالعمل‌ها جدی عمل کرده و استثنائات را از دستورکار خود خارج کنید. در دانشگاه آزاد اسلامی موارد استثناء تبدیل به غائله شده است. اگر به معنای واقعی از استثنائات پرهیز کنید، می‌توانید سیستماتیک و با ضوابط عمل کرده و این را به عنوان اصل کار خود قرار دهید.

باید تخصص و تعهد در کنار یکدیگر لحاظ شود

فرهاد رهبر با بیان اینکه باید شاخصه‌هایی برای انتخاب مسئولان در بخش آموزش دانشگاه وجود داشته باشد، گفت: در این صورت براساس این شاخصه‌ها، مدیرانی شایسته برای این حوزه مهم انتخاب شوند. باید تخصص و تعهد را در کنار یکدیگر لحاظ کنید چرا که اگر ملاک‌ها رعایت نشود، سیستم اداری دانشگاه تخریب خواهد شد.

در ادامه این جلسه دکتر رهایی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی به ارائه گزارشی از برنامه‌های این معاونت در سال ۹۷ پرداخت.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۹:۴۷

کد خبر: 6776

http://www.payamemellat.ir/?p=6776

جشنواره غذای اکو ۱۱ اردیبهشت آغاز به‌کار می‌کند

پیام ملّت – مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان از آغاز جشنواره اکو در ۱۱ اردیبهشت ماه خبر داد.

زنجان| جشنواره غذای اکو 11 اردیبهشت آغاز به‌کار می‌کند

یحیی رحمتی گفت :  به دلیل ظرفیت‌های وجود در زنجان توانستیم این شهر را از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

وی موقعیت جغرافیایی استان زنجان را مهم ارزیابی کرد و افزود: استان زنجان به خاطر منطقه جغرافیایی که دارد می‌تواند شمال به جنوب و غرب به شرق را به هم متصل کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان افزود: این موقعیت جغرافیایی استان زنجان هم می‌تواند محاسن و معایبی داشته باشد که ما باید بتوانیم از محاسن آن به خوبی استفاده کنیم.

وی لازمه تبدیل شدن استان زنجان به مقصد گردشگری را تعریف بسته کامل سفر در بازه زمانی مشخص دانست و گفت: فقط مقصد گردشگری بودن کافی نیست و باید سایر بسترها فراهم شود.

رحمتی از ورود بیش از ۴۰۰ هزار نفر گردشگر در ایام نوروز به استان زنجان خبر داد و گفت: میزان توقف گردشگر در استان باید اقتصادی شود تا رونق و حضور مفید گردشگر حس شود.

وی از اهداف خود برای بالا بردن اقامات گردشگران در استان سخن گفت و افزود: باید بتوانیم مدت اقامت گردشگران را در استان زنجان بالا ببریم تا رشد اقتصادی را شاهد باشیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه دولت‌ها صنعت‌گردشگری را به عنوان وسیله عادلانه ثروت می‌دانند، تصریح کرد: برگزاری جشنواره‌های مختلف و بازدید از مراکز تاریخی و شهر از جمله مواردی است که می‌تواند سبب طولانی شدن اقامت گردشگران شود‌.

وی با بیان اینکه ما فعلا به این آمار گردشگران در استان راضی نشده‌ایم، گفت: این آمار کف انتظار ما نیست و باید تلاش بیشتری کنیم.

رحمتی با بیان اینکه کل بازدید کننده خارجی گنبد سلطانیه در سال ۹۱ فقط ۹۸۶ نفر بود، تصریح کرد: این رقم را به بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر در سال گذشته رساندیم.

وی ظرفیت گردشگری گنبد سلطانیه را بسیار بالا دانست و تصریح کرد: آمار بازدید از گنبد را می‌توانیم بیشتر از این افزایش دهیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان از افزایش درآمد موزه‌های استان زنجان سخن گفت و افزود: درآمد موزه‌ها از ۶۰‌ میلیون تومان به بیش از ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است‌ و این عدد انتظار ما نیست و باید بیشتر از این تلاش کرد.

رحمتی در ادامه به توانمندسازی جوامع میزبان تاکید فراوان کرد و افزود: باید جوامع میزبان را توانمند کنیم تا آن‌ها به خوبی از وظایف خود در مقابل گردشگران آگاه شوند تا رشد اقتصادی در آن شهر خود را نشان دهد.

وی از رشد سالن غذاخوری در شهر سلطانیه خبر داد و افزود: باید مردم میزبان باید از موقعیت‌ها همانند رشد گردشگری به خوبی استفاده کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان در ادامه گفت: متاسفانه در حال حاضر نتوانستیم میزان اقامت گردشگران در شهر سلطانیه را افزایش دهیم و باید این مورد در دستور کار قرار گرفت.

راه‌اندازی خانه‌های بوم‌گردی

وی از راه‌اندازی ۳۸ خانه بوم‌گردی در استان زنجان خبر داد و گفت: یکی از روش‌های اقتصادی برای اهالی راه‌اندازی خانه بوم‌گردی است.

رحمتی در مورد عدم بلیط فروشی در معبد داش کسن گفت: باید قبل از بلیط فروشی برخی زیرساخت‌ها و امکانات را در آن محل فراهم کرد و این کار در دستور کار است.

این مقام مسئول رشد ۱۸ درصدی بازدید از جاذبه‌های گردشگری استان را عالی توصیف کرد و افزود: آمار بازدید از گنبد سلطانیه در ایام نوروز و تعطیلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد افزایش یافته است.

وی گریزی به برگزاری جشنواره اکو کرد و گفت: این جشنواره در روزهای ۱۱ اردیبهشت تا ۱۳ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

رحمتی از آمادگی ۱۳ کشور برای حضور در این جشنواره سخن گفت و تصریح کرد: هشت گروه استان‌ها همانند ایلام، اهواز، کردستان و خراسان در این جشنواره حضور خواهند داشت و غذاها و رسم و رسوم‌های خود را ارائه خواهند داد.

وی با بیان اینکه چهار سفیر کشورهای خارجی در ایران برای حضور در این جشنواره اعلام آمادگی کردند، ابراز کرد: سفیر بلغارستان شخصا در این‌ جشنواره آشپزی خواهد کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان در ادامه به برگزاری جشنواره صنایع دستی ملی همزمان با جشنواره اکو اشاره و عنوان کرد: در این جشنواره صنایع دستی اقلامی به نمایش گذاشته خواهد شد که در حوزه غذا و آشپزخانه هستند.

وی با بیان اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم‌ رهبری نامگذاری شده است، ابراز کرد: به خاطر همین منظور علاقه‌مند هستیم صنایع دستی ایرانی را عرضه و خرید این نوع لوازم را در جامعه نهادینه کنیم.

رحمتی با بیان اینکه صنایع دستی یکی از اصیل‌ترین کالاهای ایرانی و دارای شناسنامه جغرافیایی است، تصریح کرد: صنایع دستی زنجان در دوران رشد خود است و امروزه وضعیت خوبی را دارد.

وی با ابراز خرسندی از رشد و فروش زیاد صنایع دستی زنجان در خارج از مرزهای استان گفت: صنایع دستی زنجان رتبه نخست صنایع فلزی کشور را در کنار استان‌های اصفهان در دست دارد.

این‌ مقام مسئول با اشاره‌ به فروش صنایع‌دستی استان زنجان در ایام نوروز تا ۱۷ فرودین و خاطرنشان کرد: آمار فروش در ۴۱۴ فروشگاه ۶۸ میلیارد و ۳۴۵ میلیون ریال بوده است.

وی‌افزود: آمار فروش صنایع دستی در ۲۲ بازارچه یک میلیارد و ۸۰۶ میلیون ریال است.

رحمتی با بیان اینکه در سال ۸۹ فقط ۱۸ نفر در صنعت مس استان زنجان فعالیت داشتند، خاطرنشان کرد: این رقم تا اواخر سال گذشته به بیش از ۹۰۰ نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ فقط حدود ۷۶ فروشگاه عرضه صنایع دستی در سطح شهرستان زنجان وجود داشت ولی امروزه این رقم به ۳۸۷ فروشگاه رسیده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان در پایان با تشکر از تمام اقشار برای کمک به افزایش گردشگری گفت: از تمام مردم خواهشمندیم نکات مثبت استان زنجان را بازگو کنند.

*گفت‌وگو از فرید حائری خبرنگار تسنیم

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۹:۲۷

کد خبر: 6774

http://www.payamemellat.ir/?p=6774

مدیرکل حراست دانشگاه آزاد اسلامی زنجان مشخص شد

پیام ملّت – یعقوب غیوری به عنوان مدیر کل حراست دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان منصوب شد. وی پیش از این به عنوان مدیرکل حراست دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی فعالیت می کرد . غیوری از پرسنل مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.
🔸گفتنی است ؛ دانشگاه آزاد اسلامی ،قربانعلی اصلاحی مدیر حراست واحد زنجان را ۱ بهمن ۱۳۹۶ از سمت مسئولیت حراست این دانشگاه برکنار کرد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۸:۲۴

کد خبر: 6770

http://www.payamemellat.ir/?p=6770

اعتبارات ، پاسخگوی نیازهای حوزه سلامت نخواهد بود

پیام ملّت – رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: محور اصلی و خط قرمز این دانشگاه این است که خدمات مورد نیاز مردم در حوزه بهداشت و درمان به لحاظ کمی و کیفی آسیب نبیند.

پرویز قزلباش در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های جمعی افزود: طرح تحول نظام سلامت با قوت ادامه می یابد و برای اجرای بهتر نیز توسط متولیان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بازنگری شده و ستادهای دانشگاهی نیز با ترکیب جدید و توانمند این طرح را انجام خواهند داد.

وی بیان کرد: هدف اصلی طرح تحول نظام سلامت کاهش هزینه های درمانی از جیب مردم و کمک به افراد نیازمند برای دریافت خدمات مورد نیاز است.

قزلباش افزود: یکی دیگر از اهداف طرح تحول، عدالت در سلامت بوده که طی دولت یازدهم این موضوع پیگیری شد و امیدواریم همین روند برای سال های آینده به نحوی که امکان دسترسی مردم به خدمات سلامت را افزایش دهد، ادامه داشته باشد.

وی اظهار کرد: وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به لحاظ منابع مالی محدودیت های جدی را در سال جاری دارد و اعتبارات کنونی پاسخگوی نیازهای این حوزه نخواهد بود.

این مسئول ادامه داد: بودجه تصویب شده حوزه سلامت چالش هایی به دنبال دارد اما با پذیرفتن این واقعیت می توان مدیریت بهتری را اعمال کرد.

وی اظهار کرد: این واحد دانشگاهی نیز با اعتبارات و محدودیت های جدی منابع حوزه سلامت مدیریت هدفمندی را اعمال خواهد کرد.

قزلباش افزود: رویکرد دولت در سالهای گذشته سلامت محور بوده و طرح تحول نظام سلامت را بر این مبنا و با جدیت مورد توجه قرار داد.

۳۳۰ برنامه مختلف در هفته سلامت اجرا می شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان با اشاره به در پیش بودن هفته سلامت ادامه داد: شعار امسال سازمان بهداشت جهانی (WHO)’ پوشش همگانی سلامت برای همه و همه جا’ اعلام شده و در این راستا برنامه های این حوزه از اول اردیبهشت امسال در ایران آغاز می شود.

وی بیان کرد: پوشش همگانی سلامت برای سال ۲۰۳۰ ترسیم شده و تمامی کشورها موظفند به اهداف ترسیم شده این بخش توجه جدی داشته باشند.

قزلباش افزود: این در حالی است ۵۰ درصد مردم دنیا از دسترسی به خدمات سلامت محروم هستند و پوشش همگانی سلامت اهمیت زیادی دارد.

این مسئول ادامه داد: پوشش همگانی سلامت به معنای آن نیست که دولتها باید تمامی هزینه ارائه سرویس های درمانی را رایگان را بپردازند بلکه باید در کنار کاهش پرداختی از جیب مردم برای حفظ سلامت ، عموم را توانمندتر کنند.

وی همچنین با اشاره به برنامه های طرح نوروزی علوم پزشکی استان نیز اظهار کرد: طبق برنامه ریزی انجام گرفته در ایام نوروز برای خدمات رسانی بهتر به شهروندان و مسافران علاوه بر بخش دولتی از ظرفیت های بخش خصوصی به ویژه دندانپزشکی و آزمایشگاهها.. نیز استفاده شد.

وی اظهار کرد: باتوجه به برنامه ریزی آمادگی مراکز درمانی در چهارشنبه آخر سال متاسفانه شمار مصدومان ،در مقایسه با سال گذشته افزایش داشت اما فوتی گزارش نشد.

قزلباش خاطر نشان کرد: در ارتباط با حوادث جاده ای طرح بسیح نوروزی امسال نیز فوتی در مراکز بیمارستانی وجود نداشت و تعداد ۹ نفر در ایام نوروز در سرصحنه و یا حین انتقال به بیمارستان ها به دلیل شدت تصادفات جان سپردند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۳۴

کد خبر: 6768

http://www.payamemellat.ir/?p=6768

استقرار سازمان الکترونیک مهمترین برنامه ی راهبردی در سال ۹۷ است

پیام ملّت – مدیرکل بیمه ی سلامت استان زنجان گفت : استقرار سازمان الکترونیک مهمترین برنامه ی اعلام شده برای سال ۱۳۹۷ است و با استقرار این سامانه بروکراسی حذف و ارائه ی خدمات، مدیریت هزینه تسهیل می گردد .
خدیجه ابراهیم خانی در دیدار نوروزی با پرسنل ستادی این اداره کل با تبریک سال نو به همکاران با تاکید بر توجه جدی به برنامه هایی همچون حذف بروکراسی، تسهیل و ارتقای کیفی وکمی خدمات، استقرار سازمان الکترونیک، مدیریت هزینه، خرید راهبردی و اجرای گایدلاین‌ها در سال ۹۷، افزود: همانگونه که مدیر عامل سازمان تاکید داشته اند،برنامه‌های سازمان بیمه سلامت ایران برگرفته از اسناد بالادستی، سند چشم‌انداز، احکام برنامه ی ششم و سیاست‌های کلی سلامت است. وی با تاکید مجدد بر برنامه استقرار سازمان الکترونیکف اظهارامیدواری کرد که در سال جاری گام های موثری در این زمینه برداشته شود.
دکتر خدیجه ابراهیم خانی گفت: برابر قانون کلیه ی بخش‌های ارائه دهنده ی خدمت در حوزه بستری اعم از دولتی، خصوصی و غیر دولتی مکلف شدند که در زمان ارائه ی خدمت از پایگاه بیمه‌شدگان سازمان بیمه سلامت ایران استحقاق سنجی کنند. این مهم در جند استان کشور به صورت پایلوت در حال اجرا می باشد که به حذف دفترچه در بیمارستان های دولتی کمک قابل توجهی خواهد کرد.
این مقام مسئول با اشاره به حذف دفترچه در بخش بستری گفت: این برنامه در استان زنجان نیز در دو. بیمارستان ابهر و خرمدره با همکاری دانشگاه علوم پزشکی به زودی اجرا می شود. وی همچنین اظهار امیدواری کرد تا الکترونیکی شدن خدمات در بخش سرپایی نیز محقق شود.
ابراهیم خانی با اشاره به اجرای گایدلاین‌ها، راهنماهای بالینی و پروتکل های درمان به منظور خرید راهبردی در سال جدید افزود: با برنامه ریزی به انجام رسیده و رهنمودهای مدیر عامل سازمان تلاش خواهیم کرد که در سال جاری همپوشانی نیز برطرف شود. وی با اشاره به آمار همپوشانی میان سازمان بیمه ی سلامت و صندوق تامین اجتماعی اضافه کرد: البته در اواخر سال گذشته و با اقداماتی که به انجام رسید موارد بسیاری از همپوشانی های احصا و حذف شد. وی تاکید کرد با الکترونیکی شدن و اتصالی که در پایگاه جمعیتی صورت گرفته، هنگام صدور و تمدید دفترچه امکان همپوشانی به کمترین میزان خواهد رسید.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۰:۲۰

کد خبر: 6764

http://www.payamemellat.ir/?p=6764

اردوهای راهیان نور یک ضرورت فرهنگی برای اشاعه فرهنگ جهاد و شهادت است

پیام ملّت – رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان گفت: هنر متعهد بسترساز آشنایی نسل جوان جامعه با ارزش ها و رشادت های هشت سال حماسه و ایثار است.

حجت الاسلام والمسلمین سعید احمدی در گفت و گو با پیام ملّت با اشاره به اینکه جهاد یک فریضه الهی است افزود: اولیا و مقربین از طریق جهاد تحت عنایت خاصه خداوند قرار می گیرند.

Image result for ‫راهیان نور‬‎

 وی از جهاد به عنوان فروع دین نام برد و ادامه داد: موضوع جهاد و شهادت به قدری در دین اسلام مورد تاکید قرار گرفته است که چنانچه جامعه اسلامی از طرف دشمن مورد تهدید قرار گیرد به عنوان فریضه ای در قالب واجب کفایی برای مسلمانان مورد تاکید و توجه قرار می گیرد.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان به هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت ایران در طول این دوران اشاره و اظهار کرد: هشت سال دفاع مقدس برغم تمامی مشکلاتی که در عرصه های مختلف، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به همراه داشت زمینه اتحاد بیش از پیش ملت ایران را فراهم کرد.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی بر لزوم تبیین ارزش های هشت سال دفاع مقدس در جامعه تاکید و تصریح کرد: باید با برنامه ریزی های مدون و به کار گیری ابزارهای جدید ارتباطی اعم از فضای مجازی و بهره گیری از نرم افزارهای جدید زمینه برای آشنایی بیش از پیش جوانان با این ارزش ها را فراهم کرد.

وی از برگزاری اردوهای راهیان نور به عنوان یک ضرورت فرهنگی برای توسعه و اشاعه فرهنگ جهاد و شهادت نام برد وافزود: گنجینه هشت سال دفاع مقدس ظرفیت عظیمی برای انسان سازی است.

رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان گفت: نباید رشادت های دوران حماسه و ایثار با گذشت زمان رنگ فراموشی به خود بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی توانایی های نسل جوان جامعه را قابل توجه دانست و گفت: به موازات افزایش توانایی های و استعدادهای نسل جوان جامعه دشمن نیز قدرتمند شده ودر عرصه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری در صدد برنامه ریزی و ضربه زدن به نظام اسلامی است.

وی از هنر متعهد به عنوان ظرفیتی عظیم برای آشنایی نسل جوان با ارزش های دوران دفاع مقدس نام برد و یادآورشد: بهره گیری از هنر نباید ارزش های اصیل هشت سال پایداری ملت را تحت الشعاع قرار دهد.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان برنامه ریزی برای آشنایی اقشار مختلف جامعه اعم از دانش آموزان، دانشجویان، جوانان ، افراد نخبه و اساتید دانشگاه در قالب اردوهای راهیان نور را مهم ارزیابی وخاطرنشان کرد: هشت سال دفاع مقدس گنجینه ای تمام نشدنی ازارزش های اسلامی است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۰۷

کد خبر: 6761

http://www.payamemellat.ir/?p=6761

حضور رهبرمعظم انقلاب اسلامی در منزل شهید اغتشاشات تهران

پیام ملّت – حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی شب گذشته ۱۵ اسفندماه در منزل شهید محمدحسین حدادیان – از شهدای اغتشاشات اخیر تهران – حضور یافتند.

شهید محمدحسین حدادیان بسیجی جوانی بود که روز ۳۰ بهمن امسال در شب شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به دست اغتشاشگران در خیابان پاسداران تهران به شهادت رسید.

عکس: khamenei.ir

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۵۴

کد خبر: 6757

http://www.payamemellat.ir/?p=6757

متن پیوست حکم معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور

حسن روحانی

پیام ملّت – حسن روحانی در پیوست حکم معاون رئیس جمهوری ورئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اولویت های ۲۸ گانه این معاونت را در دو بخش عمومی و تخصصی ابلاغ کرد.

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی همچنین در این حکم پیوست، سازمان برنامه و بودجه کشور را موظف کرد هر ۶ ماه یک بار گزارش مقایسه ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت های ابلاغی را به دفتر رئیس جمهوری ارائه تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه ها ارزیابی شود.

متن این حکم پیوست به شرح ذیل است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر انصاری

معاون محترم رئیس جمهوری ورئیس سازمان اداری و استخدامی کشور

دولت دوازدهم، براساس برنامه‌هایی که در دوران انتخابات ریاست جمهوری به مردم ارایه شده است و نیز مبتنی بر برنامه تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی در هنگام معرفی وزرا، رسالتی بس سنگین بر عهده دارد. این دولت باید بتواند طی دوره فعالیت خود، کشور عزیزمان ایران را از چالش‌های بزرگ انباشته شده در طول چند دهه گذشته عبور داده و شرایط مساعدی را برای مقطع پایانی فعالیت خود در سال ۱۴۰۰ که مصادف با به پایان رسیدن قرن حاضر است، به وجود آورد. محدودیت منابع و سایر محدودیت‌های سیاسی، اداری، اجتماعی و فرهنگی از یک طرف و اسناد بالادستی شامل سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ایجاب می‌کند که هر سازمان بر اهداف مشخص و محدودی که از اولویت بالایی برخوردار هستند، متمرکز شود و علاوه بر پیشبرد امور جاری، اصلاحات ساختاری برای محقق ساختن برنامه‌ها در دستور کار خود قرار دهد.

لذا ضروری است جناب عالی برنامه‌های سازمان تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های ذیل تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف ۲ ماه به دفتر اینجانب ارایه نمایید.

همچنین، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است هر ۶ ماه یک بار گزارش مقایسه‌ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت‌های ابلاغی را به دفتر رئیس جمهوری ارایه نماید تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود.

اولویت‌های عمومی

۱- ارتقای سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتی و معیار قرار دادن قانون در همه امور.

۲- اعمال شایسته‌سالاری به عنوان تنها معیار انتخاب همکاران و مدیریت تعارض منافع در تصمیم‌گیری‌ها، واگذاری‌ها و انتصابات.

۳- ملاک قرار دادن «منشور حقوق شهروندی» در وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه به ویژه در حوزه‌های مرتبط با حقوق عمومی.

۴- توجه به حفاظت از محیط زیست در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها.

۵- اولویت واگذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی.

۶- توجه به رفع انحصارها و برقرار کردن فضای رقابتی در کنار تحت کنترل قرار دادن و قاعده‌مند کردن حوزه‌های انحصاری.

۷- اعمال اولویت ویژه بر استقرار دولت الکترونیک در حوزه تحت مدیریت.

۸- به کارگیری هر چه بیشتر جوانان، زنان و شهروندانی از اقوام و مذاهب در پست‌های مدیریتی و کارشناسی در سطوح مختلف اداری.

اولویت‌های تخصصی

۱- ساماندهی نظام اداری به نحوی که احترام و کرامت انسانی مراجعین به دستگاه‌ها براساس اصول اخلاق و حقوق شهروندی رعایت شود.

۲- کاستن از میزان تشریفات اداری، کاغذی‌بازی و زمان رسیدگی به درخواست‌های مراجعین به دستگاه‌های اداری و استانداردسازی رویه‌ها براساس اصول روزآمد سازماندهی فعالیت‌های اداری.

۳- اتخاذ سیاست‌ها و اعمال اقداماتی که موجب شود مردم از میز واحد خدمت دریافت کنند و از طریق پنجره واحد با سازمان‌های اداری مراوده داشته باشند.

۴- بررسی ساختار و نظام تصمیم‌گیری دولت، بالاخص کمیسیون‌ها و دفتر هیأت دولت و ارایه طرحی برای بهبود کیفیت تصمیم‌گیری به نحوی که سطح پشتیبانی علمی و کارشناسی از تصمیمات دولت افزایش یابد، مشارکت جامعه تخصصی کشور در نظام تصمیم‌گیری ارتقاء یافته و شفافیت در تصمیم‌گیری تضمین شود.

۵- تدوین و اجرای مجموعه‌ای از سیاست‌ها که نتیجه نهایی آنها بهینه‌سازی اندازه دولت و کاهش سهم هزینه‌های جاری در بودجه دولت باشد.

۶- تدوین و اجرای نظامی برای آموزش نیروی انسانی به منظور تربیت مدیران دولتی کارآمد و مناسب برای تحول سازمان اداری کشور.

۷- آسیب‌شناسی دقیق نظام پرداخت‌های بخش دولتی و عادلانه سازی آن بر مبنای ارزیابی عملکرد کارکنان.

۸- طراحی و اجرای یک برنامه سنجش فساد اداری در کشور به نحوی که بر مبنای آن بتوان میزان فساد در دستگاه‌ها را با استفاده از شاخص‌های مورد استفاده در سطح بین‌المللی اندازه گرفت، میزان فساد در دستگاه‌های عمومی را با یکدیگر و با سطح بین‌المللی مقایسه کرد و تغییرات آن در سال‌های مختلف را رصد نمود.

۹- رصد و پایش استقرار و اجرای برنامه دولت الکترونیک در دستگاه‌های دولتی.

۱۰- ارتقای ظرفیت نظارت مردم و نهادهای مدنی بر عملکرد دستگاه‌های دولتی به منظور بهبود عملکرد و افزایش شفافیت و سلامت اداری.

۱۱- ارتقای میزان دسترسی عمومی به اطلاعات عملکرد سازمان‌های دولتی براساس اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات.

۱۲- تدوین دستورالعمل‌های دقیق برای افزایش دسترسی مردم، محققان، کارشناسان و سایر ذی‌نفعان به داده‌های در اختیار دستگاه‌های دولتی.

۱۳- ارتقای سطح حکمرانی دولتی بر پایه پاسخ‌گویی، شفافیت، مشارکت اجتماعی، صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری و حذف هزینه‌های زائد.

۱۴- ایجاد ظرفیت‌های توسعه نهادهای تنظیم‌گری در ساختار نظام اداری کشور.

۱۵- تدوین، اصلاح و تکمیل شرح خدمات پست‌های سازمان همه دستگاه‌های دولتی.

۱۶- استخدام کلیه نیروهای انسانی دستگاه‌های دولتی براساس آزمون استخدامی معتبر و تضمین‌کننده گزینش شایستگان برای مناصب دولتی.

۱۷- تدوین دستورالعمل‌های لازم برای استقرار نظام مدیریت دانش در دستگاه‌های دولتی.

۱۸- ارایه گزارش سالانه «ارزیابی کیفیت عملکرد اداری» مشتمل بر تحلیل کمی و کیفی اثربخشی، کارآمدی، بهره‌وری، شفافیت و پاسخ‌گویی دستگاه‌های دولتی.

۱۹- تدوین و انتشار گزارش ملی سالانه در خصوص ارزیابی عملکرد و اثربخشی سیاست‌های اداری کشور.

۲۰- تدوین نظام گزارش‌دهی ملی برای همه دستگاه‌های دولتی به نحوی که هر ساله گزارش‌های معتبر از عملکرد خود را به مردم ارایه کنند.

حسن روحانی
«رئیس جمهوری اسلامی ایران»

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۳۱

کد خبر: 6753

http://www.payamemellat.ir/?p=6753

بی اعتنایی نظام به احمدی نژاد

پیام ملّت – محمود احمدی نژاد در انجام اقدامات غیرمتعارف از هر «مسئول سابق» دیگری در کشور پیشی گرفته است. برخی از اظهارات و اقدامات او را حتی بسیاری از نیروهای اپوزیسیون خارج نشین کشور نیز تا کنون انجام نداده اند.

 احمدی نژاد به وضوح خود و حلقه تنگ و کوچک اطراف خود را از سایرین جدا کرده و طوری وانمود می کند که تمام مسئولین ریز و درشت کشور و همه نیرویهای سیاسی از منتهی الیه چپ تا افراطی ترین راست ها همگی سر و ته یک کرباس و در مقابل مردم هستند؛ در توهم احمدی نژاد، میان این همه مسئول ضدمردم صرفا او به همراه مشایی و بقایی و جمع کوچکی از معتمدین آنها در طرف مردم هستند و لاغیر.

احمدی نژاد در نمایش های اخیر خود دست کم دو موضوع را خواسته یا ناخواسته دنبال می کند؛ اول فراموشی ۸ سال دوران ریاست جمهوری خود و اقداماتش در آن دوره و دوم تبدیل خود به یک چهره معترض و اپوزیسیون و فاصله گرفتن از تمام نیروهای سیاسی رسمی درون کشور.

با احمدی نژاد برخورد نکنید، او همین را می‌خواهد / از کنار او با بی‌اعتنایی بگذرید / می‌خواهد خود را رهبر مطالبات مردم جا بزند و همچون گذشته از آب گل‌آلود ماهی بگیرد

کسی که در دوران تبلیغات انتخاباتی سال ۸۴ گفته بود مگر مردم ما برای دموکراسی انقلاب کرده اند؟، حالا خواستار انتخابات آزاد شده؛ فردی که در مقابل محاکمه سیاسیون سکوت کرده بود اکنون که نوبت به برخی اطرافیان خود رسیده دم از عدالت می زند. شخصی که در تمام دوران مسئولیتش با پاسخگویی بیگانه بود همه مسئولین را پاسخگو می خواهد. این رفتارها چه معنایی می تواند داشته باشد؟ آیا احمدی نژاد تغییر کرده است؟

پاسخ این پرسش احتمالا منفی است؛ برای یافتن علت، نیاز به بررسی زیادی نیست. محمود احمدی نژاد در طول دوران مسئولیتش نشان داده است که تصمیمات او فردی است و شعارهایش توده پسند و پوپولیستی.

بسیاری از مدیرانش به خاطر همین فردگرایی او از ادامه همکاری با او منصرف شدند. خود او در رفتار با مجلس، نشان داده که اساسا اعتقادی به پارلمان ندارد. شاید به همین دلیل بود که او حاضر نشد در انتخابات مجلس پس از دوران ریاست جمهوری اش ثبت نام کند. احمدی نژاد سوال از رییس جمهور، در دوره خود را با وقت تلف کردن، فرافکنی و ورود به موضوعات خارج از بحث دور زد. تا جایی که صدای نمایندگان را هم درآورد و در نهایت پارلمان تصمیم گرفت برای جلوگیری از تکرار چنین رویه هایی، نظامِ «کارت زرد» به وزرای مورد سوال را ترتیب دهد.

 بارها و بارها قوانین مصوب مجلس را اجرا نکرد. تذکرات قانونی هم هیچ فایده ای نکرد. او به طور کلی اعتقادی نه به مشورت کارشناسان – نه دوستان نزدیکش – دارد و نه اعتقادی به نقش مجلس در کنار قوه مجریه.

از نظر سیاسی هم همین گونه است. او اگرچه زمانی عضو جمعیت ایثارگران هم بوده و کاندیدای محبوب اصولگرایان، اما پس از ریاست جمهوری به تدریج نشان داد که هیچ اعتقادی به تحزب ندارد. نه احزاب سیاسی رسمی و نه جناح های بزرگ کشور. تا جایی که فرهنگ «افتخار کردن» به عدم تعلق به احزاب سیاسی را هم تا حدی بین مردم جا انداخت.

همه اینها از فردگرایی او نشات می گیرد. به اعتقاد او، نظر و تشخیص خودش – البته با مشورت حلقه تنگ اطرافیانش – از همه نظرات کارشناسی دنیا مهمتر است و به طور کلی نظرات دیگر مجالی برای بروز ندارند. شاید به همین دلیل، حتی اطرافیان خود را هم از فیلترهایی گذراند تا جایی که به طور مثال، محمدرضا رحیمی را هم راند و صرفا به حلقه ای تنگ حول مشایی و بقایی اعتماد کرد.

رفتارهای احمدی نژاد نشان می دهد او از نظر این ویژگی یعنی فردگرایی، هیچ تغییری نکرده است. همچنان نظرات دیگران برایش اهمیتی ندارد. تمام تصمیماتش یکجانبه است.

خصلت دیگر او یعنی پوپولیسم و شعارهای توده پسند هم تغییری نکرده؛ صرفا با زمان و مکان جدید منطبق شده؛ زمانی در انتخابات ۸۴، و زمانی که بسیاری از مردم «تغییر» می خواستند و نوعش هم برای آنها مهم نبود، روی موج سوار شد و زمان دیگری، حمله به هاشمی و تمام دولت های پیش از خود را دارای خریدار می دید. در همان سال ۸۴ هم فراموش نکرد که بگوید مگر مشکل مردم چند تار مو است؟

اکنون که ۸ سال از انتخابات ۸۸ گذشته و شرایط تغییر کرده و نسبت به دوران قبل از آن، خواسته های سیاسی هم بیشتر مورد توجه قرار گرفته، اکنون احمدی نژاد شعارهای پوپولیستی اش را به این سو رهنمون کرده است. جنس حرفهایش همان هاست که پیشتر می گفت. به تعبیری دیگر، احمدی نژاد همیشه همین گونه بوده، اما جهت باد و شرایط زمانه را در گذشته طور دیگری تشخیص داده بود.

اقدامات اخیر احمدی نژاد، بی اغراق نوعی انتحار سیاسی است؛ او بر خلاف توصیه، در انتخابات ۹۶ ثبت نام کرد، با آنکه می توانست رد صلاحیت شدنش را حدس بزند؛ پس از آن یکی یکی خط قرمزهای عرفی و متدوال را رد کرد؛ کوچکترین توجهی به انتقادات و توصیه ها نمی کند.

گویی در ذهن او همان تقسیم بندی ذکرشده نهادینه شده است؛ یعنی همه مسئولین نظام و همه سیاسیون چپ و راست در یک طرف و مقابل مردم ایستاده اند و او به تنهایی در کنار مردم!

همین ذهنیتی که برای خود ساخته باعث شده تا در نظرش این توهم تقویت شود که هرچه بیشتر مقابل دسته روبرو قرار بگیرد، بیشتر محبوب مردم شود!

با این وجود، آیا او از برخوردهای سخت با خودش ناراحت خواهد شد؟ بی تردید پاسخ منفی است. چراکه بر اساس آنچه گفته شد اگر با برخوردهای سخت مواجه شود خود را قهرمان مردم جا خواهد زد و نماینده مطالباتشان. اما عبور از کنار او با بی اعتنایی احتمالا احمدی نژاد را به بن بست خواهد رساند. چرا که اقدامات او پشتوانه ای که بتواند به آن تکیه کند ندارد؛ حتی دسته از مردمی که ممکن است همین حالا هم طرفدار او باشند، جنسشان با جنس اقدامات امروز احمدی نژاد متفاوت است.

برخورد با احمدی نژاد درست همان چیزی است که او می خواهد؛ در دام این تله نباید افتاد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۹:۰۷

کد خبر: 6749

http://www.payamemellat.ir/?p=6749

گزارش تصویری / حضور شخصیت‌ها در راهپیمایی ۲۲ بهمن

پیام ملّت – مسئولان کشوری و لشکری جمهوری اسلامی در کنار مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور یافتند.

adnim

Copyright © all right recieved