آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۱۰

کد خبر: 10787

http://www.payamemellat.ir/?p=10787

«آلودگی هوا» چهارمین عامل خطر مرگ

پیام ملّت – مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، با تاکید بر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: پیشرفت صنعتی یزد آلودگی هوا را تشدید می‌کند.

مائده دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این که امروزه آلودگی هوا یکی از مهمترین عوامل تهدید سلامتی و محیط زیست به شمار می‌رود، اظهار کرد: مواجهه با آلودگی هوا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن و حتی مرگ می‌شود.

وی با بیان این‌که آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ در دنیا است، افزود: این خطر به گونه‌ای جدی است که از هر ۱۰ مرگ یک مرگ به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، گفت: به دلیل تشدید بحران آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران، هفته “هوای پاک” نام‌گذاری شده است تا با ایجاد آگاهی و حساسیت عمومی در راستای مقابله با زیان‌های آن اقداماتی موثر صورت گیرد.

وی با بیان این که توجه به مقوله آموزش و فرهنگ‌سازی به عنوان گامی موثر و کارآمد می‌تواند خسارات مادی و معنوی ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: اگرچه پیشرفت چشمگیر یزد در حوزه صنعت امری مهم تلقی می‌شود، اما این موفقیت مشکلات زیادی را در زمینه آلودگی هوا به همراه داشته است.

دهقانی در ادامه به استفاده بیش از حد و غیر ضروری از وسایل نقلیه شخصی تک‌سرنشین اشاره کرد و افزود: این امر می‌تواند از علل افزایش آلودگی هوا در یزید باشد.

وی با تاکیدبر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: بسترسازی فرهنگی در بخش ترافیک و حمل‌ونقل به‌ویژه در سفرهای درون شهری می‌تواند در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر باشد.

دهقانی استفاده از روش‌های آموزشی مناسب و ارتقای سطوح فرهنگی جامعه با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف را یکی دیگر از ابزارهای موثر در کاهش آلودگی دانست و بیان کرد: استفاده از ابزار قوانین و اجرای سخت‌گیرانه آن در بخش‌های مختلف از دیگر راهکارهای مقابله با آلودگی هوا است.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۱۳

کد خبر: 12323

http://www.payamemellat.ir/?p=12323

افزایش قیمت بنزین فرصتی برای توسعه حمل و نقل عمومی

مدیر کل اداره راهداری و حمل و نقل استان زنجان گفت: افزایش قیمت بنزین می تواند یک فرصت برای توسعه حمل و نقل عمومی باشد.

به گزارش «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» عبدالحسین علی اکبری در نشست خبری با اصحاب رسانه در آستانه هفته راهداری و روز حمل و نقل و رانندگان اظهار داشت: افزایش قیمت بنزین برای حمل و نقل عمومی می تواند یک فرصت باشد که بتوانیم در نوسازی  و توسعه ناوگان  حمل و نقل عمومی سرمایه گذاری کنیم.

مدیر کل اداره راهداری و حمل و نقل استان زنجان با بیان اینکه میزان استفاده مسافران از حمل ونقل عمومی در ۸ ماهه سال جاری ۹ در صد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است گفت:  انتظار می رود بعد از سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین این روند عکس شود و استفاده  مسافران از ناوگان عمومی  افزایش یابد.

علی اکبری پروژه احداث روشنایی آزاد راه زنجان- قزوین با مبلغ سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد تومان که ۲۷ درصد تا کنون پیشرفت داشته است و پروژه ی نصب بلوک های مفصلی برای جایگزینی با گارد ریل های فعلی در  آزاد راه زنجان – قزوین با مبلغ ۴۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری را دو پروژه مهم اداره راهداری نام برد.

عبدالحسین علی اکبری همچنین با اعلام اینکه ۴۲۱۱ کیلومتر راه روستایی در زنجان گفت: ۳ درصد راه های روستایی کشور در زنجان است و همچنین با ۲۰۰ کیلومتر آزاد راه در استان زنجان ۷٫۵ درصد آزاد راه های کشور به زنجان اختصاص دارد.

وی همچنین اعلام کرد:  در ۸ ماهه سال جاری ۳۵ میلیون تومان در حوزه آسفالت و نگهداری آن هزینه شده است.

مدیر کل اداره راهداری و حمل و نقل استان زنجان از تجهیز و استقرار ۵۲ اکیپ فعال تابستانی و زمستانی در ۲۹ راهدار خانه  با ۲۴۷ دستگاه انواع ماشین خبر داد و گفت: این اکیپ ها تا ۱۵ فروردین فعال خواهند بود.

وی درباره طرح اقدام برای راه های اولویت دار روستایی موسوم به« طرح ابرار» نیز گفت: در این حوزه مجموعاً ۴۴ کیلومتر راه برای استان زنجان تعریف شده است که روستا های بالای ۵۰ خانوار در اولویت این طرح قرار دارند و تا کنون ۴۱ درصد پیشرفت داشته است.

مدیر کل اداره راهداری و حمل و نقل استان زنجان با اعلام اینکه ۹۰۰۰ نفر راننده حرفه ای در حمل و نقل کالا و مسافر در زنجان مشغول به کار هستند،  تعداد شرکت های حمل و نقل در زنجان را ۸۳ شرکت عنوان کرد با ۳ پایانه بار فعال که ۴هزار و هفتصد و سه دستگاه  ماشین با هفت هزار نفر در آن فعال اند.

وی شرکت های حمل و نقل مسافر در زنجان را نیز ۴۰ شرکت عنوان کرد که  تعداد ۸۲۱ دستگاه  اتوبوس و مینی و بوس و سواری با ۲۰۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند.

وی همچنین در باره سیستم های هوشمند نیزگفت: ۲ سامانه هوشمند توزین حین حرکت و ۷۴ دستگاه دستگاه تردد شمار و ۳۷ دستگاه دوربین نظارت تصویری و ۳۲ دستگاه پلاک خوان برای ثبت تخلفات در حال استفاده است.

همچنین در این جلسه اعلام شد  از ۵ دی ماه کارت سوخت وانت بارهایی که بدون بارنامه فعالیت کنند شارژ نخواهد شد.

معاون مدیر کل اداره راهداری نیز در این جلسه با بیان اینکه نقش جاده و وسایل نقلیه  خیلی کمتر از نقش انسان در تصادفات است گفت: اگر کل بودجه کشور را در جاده ها و وسایل نقلیه خرج کنیم نیز  آمار تلفات بیش از ۲۰۰۰ نفر کاهش پیدا نخواهد کرد در حالی که آموزش و فرهنگ سازی در کاهش تلفات انسانی حرف اول را می زند.  

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۴۰

کد خبر: 12317

http://www.payamemellat.ir/?p=12317

نائب رئیس شورای شهر زنجان: تحقیق و تفحص از وظایف شورای شهر است / صدا و سیمای زنجان اگر دست ما را نمی گیرد، مشکل هم ایجاد نکند

سجاد خدایی گفت: تحقیق و تفحص وظیفه ذاتی و تعریف شده شورای شهر است و اولین خروجی آن کمک به آسیب شناسی اقدامات انجام شده است و اگر شورای وظیفه تحقیق و تفحص را انجام ندهد، جای سوال است.  

به گزارش «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» نائب رئیس شورای شهر زنجان در جلسه رسمی و علنی شورای شهر با اشاره به طرح تحقیق و تفحص از چند سازمان شهرداری توسط شورای شهر، اظهار کرد: متأسفانه برخی ها به گونه ای رفتار کردند که گویی قصد و غرضی و کینه ای در کار بوده است. در حالی تحقیق و تفحص از وظایف  ذاتی شورای شهر است.

سجاد خدایی با گلایه از از عدم اشراف صدا و سیمای زنجان بر موضوع تحقیق و تفحص و پخش گزارشی در این موضوع گفت: صدا و سیمای زنجان اگر دستمان را نمی گیرد و اهتمامی در پوشش خبری اقدامات شورای شهر به عنوان پارلمان محلی ندارد،حداقل مشکل ایجاد نکند.

خدایی با بیان اینکه طبق قانون تا نتایج تحقیق و تفحص اعلام نشده است کسی اجازه ندارد به موضوع دامن بزند، از همه درخواست کرد که به رسالت خطیر خود در امانتداری و صداقت بپردازند.

وی همچنین افزود: تحقیق و تفحص منوط به یکی دوسازمان شهرداری نیست و احتمالا سازمان های دیگری هم در دستور کار قرار بگیرد و همه این ها دلیلش این است که هم شفافیت لازم ایجاد شود و هم بتوانیم برای برنامه های آتی گزارش های خوبی بگیریم.

سجاد خدایی در توضیح مراحل تحقیق و تفحص گفت: آنچه که باعث شد این موضوع در فضای مجازی بولد شود، عدم آگاهی  و اشرافیت به فرآیند تحقیق و تفحص است. در حالی که اگر یک سوم اعضای کمیته  تشخیص دهند که باید در موردی تحقیق و تفحص صورت بگیرد ابتدا آن را با رئیس شورا در میان می گذارند و رئیس شورای ظرف ۴۸ ساعت آن را به کمیسیون تخصصی ارجاع می دهد و سپس کمیسیون تخصصی ظرف دو هفته باید اطلاعات کسب شده از طریق مکاتبه با حوزه های ذیربط را در اختیار متقاضیان تحقیق و تفحص قرار دهد که اگر متقاضیان قانع نشدند با دعوت از شهردار و مسئولین ذیربط سوالات مطرح می شود و اگر بازهم دو سوم اعضا قانع نشدند، ضرورت تحقیق و تفحص به تصویب کمیسیون می رسد و نهایتاً رئیس شورای شهر در مورد انجام تحقیق و تفحص تصمیم میگرد. وی تصریح کرد: ما الان در اولین مرحله این موضوع قرار داریم و همه اعضا نیز آن را امضا کرده اند. اما هدف از آن تخریب نبود بلکه هدف شفاف سازی بود.

شهردار زنجان نیز در این جلسه گفت: تحقیق و تفحص از وظایف شورای شهر است وشورای شهر هر زمان که تصمیم به بازرسی از  هرکدام از سازمان های ده گانه شهرداری داشته باشد، شهرداری زنجان آماده همکاری است چرا که در این بازرسی ها ما نیز شناخت بهتری از سازمان های خود به دست می آوریم.

مسعود مرادخانی و نصیری از دیگر اعضای شورای شهر نیز در این باره اظهار کردند: تحقیق و تفحص در راستای وظایف شورای شهر در نظارت بر عملکرد شهرداری است اما برخی کینه توزانه این موضوع را مطرح کردند در حالی که هیچ ذهنیت خاصی درباره سازمان های شهرداری وجود ندارد و شورای شهر هیچگونه پیشداوری نسبت به آنها ندارد.

 شهردار زنجان  درباره تیم فوتبال شهرداری که شخصی بدون اجازه شهرداری اقدام به واگذاری آن کرده بود نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: شکایت ما در حال پیگیری است.

مسیح اله معصومی درباره پروژه سبزه میدان نیز گفت: ۷۰ درصد محیط کارگاهی به پیمانکار تحویل داه است و پروژه طبق برنامه در حال انجام است و در بازه دوساله تعیین شده مورد بهره برداری خواهد گرفت.

 ضمناً در پایان این جلسه از علی دوستی پاکبان امانتدار زنجانی که  پس از پیدا کردن مبلغ ده میلیون تومان پول آن را به صاحبش تحویل داده بود، تجلیل شد.  

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۲۴

کد خبر: 12312

http://www.payamemellat.ir/?p=12312

ثبت نام ۲۲۳ نفر در زنجان برای نمایندگی مجلس

 

عصر ملّت- رئیس ستاد انتخابات استان زنجان گفت: رویکرد ستاد انتخابات به دو راهبرد « میزان رأی ملّت است» و « رأی حق الناس است» معطوف است که امام راحل و رهبری تبیین کرده اند و همه تلاش ما برای تحقق عملی و عملیاتی این دو راهبرد است.

به گزارش «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه قانون در  تمام مراحل انتخابات فصل الخطاب می دانیم، اظهار داشت: بنای ما این است که مجریان انتخابات دو اصل مهم  بی طرفی کامل در برگزاری انتخابات و رعایت اصل امانت داری  را مورد توجه قرار دهند.

خدابخش مرادی با بیان اینکه  مشارکت، امنیت، سلامت و رقابت ، چهارکن انتخابات است گفت: بر اساس آن بهره گیری از تمامی فرصت های قانونی برای بستر سازی جهت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات یکی از رویکردهایی است که مورد توجه ما است. وی اتخاذ تدابیر و برنامه ریزی و تدوین برنامه های لازم برای حفظ و تأمین و ارتقاء امنیت عمومی جامعه و امنیت انتخابات و تقویت و تبیین احساس امنیت در جامعه از اقداماتی است برای آن برنامه ربزی شده است.

مرادی بی طرفی و قانونمندی را عوامل مهم در تأمین سلامت انتخابات قلمداد کرد و تصریح کرد: به عنوان مجری انتخابات اعلام میکنم که به هیچ کسی که منابع عمومی و بودجه عمومی را در اختیار دارد اجازه نخواهیم داد له یا علیه کاندیدایی از امکانات دولتی استفاده کند.

وی همچنین فراهم کردن شرایط مناسب برای ثبت نام و رقابت افراد را نیز از برنامه ریزی های ستاد انتخابات برای اجرای درست انتخابات نام برد.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان گفت: ثبت نام از داوطلبان همانند کل کشور در زنجان نیز  انجام شده است و بعد از تأیید صلاحیت ها  اسامی به هیأت های اجرایی اعلام خواهد شد.

وی افزود: در استان زنجان در ۸ فرمانداری و ۱۰  بخشداری، هیأت های اجرایی انتخابات تشکیل شده است که جمعاً۱۹۸ نفر در قالب هیأت های اجرایی اعم از ۸ نفر معتمدین مردم که با ترکیب ۹۷ درصد مردان و ۳ درصد زنان و ۵۱ درصد ایثارگران  تشکیل شده است  و۳نفر  اعضای اداری شامل فرماندار یا بخشدار، دادستان یا نماینده دادستان و رئیس ثبت احوال هستند که در ۱۸ نقطه هیأت اجرایی در سطح استان اجرای انتخابات را انجام خواهند داد.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان تعداد ثبت نام کنندگان در انتخابات در ۴ حوزه انتخابیه  را ۲۲۳ نفر  اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۲۱ نفر زن و ۲۰۲ نفر مرد هستند. این میزان در مقایسه با تعداد ثبت نام کنندگان در مجلس دهم با ۱۸۷ نفر ثبت نامی ، ۱۹ درصد افزایش داشته است.

خدابخش مرادی تعداد و ترکیب ثبت نام کنندگان را به تفکیک حوزه های انتخابی این گونه اعلام کرد: در حوزه انتخابیه زنجان و طارم ۱۳۴ نفر ، که از این تعداد ۱۴ نفر زن و ۱۲۰ نفر مرد هستند. در حوزه انتخابیه خدابنده ۳۷ نفر ، ۲ نفر زن و ۳۵ مرد هستند.

در حوزه انتخابیه ماهنشان و ایجرود ۲۲ نفر ، ۲ نفر زن و ۲۰ نفر مرد و در حوزه ابهر و خرمدره و سلطانیه ۳۰ نفر ، ۲۷ نفر مرد و ۳ نفر زن هستند.

وضعیت ثبت نام کنندگان از نظر ترکیب جنسیتی نیز ۹۱ درصد مرد و۹ درصد زن است که تعداد زنان نسبت به  ثبت نام ۶ درصدی زنان در مجلس دهم  بیشتر شده است.

مرادی بیشترین ترکیب سنی ثبت نام کنندگان را ۴۱تا ۴۵سال  و کمترین را ۶۶ تا ۷۶ عنوان کرد.

ترکیب ثبت نام کنندگان  از نظر گروه شغلی نیز ۹۰ نفر کارمند با ۴۰ درصد  و ۲۸ نفر فرهنگیان با ۱۲٫۵ درصد و ۲۴ نفر شغل آزاد با ۱۰٫۸ درصد و همچنین ۱۹ نفر استاد دانشگاه و ۶ نفر از وکلا و ۴ نفر روحانی اعلام شد.

در بین داوطلبان ثبت نام کننده  2 درصد سابقه  نمایندگی مجلس دارند و ۲۷ درصد نیز در دارای سابقه داوطلبی در دوره های هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان در باره تبلیغات زود هنگام و همچنین بد اخلاقی هایی که ممکن است در فضای مجازی در راستای تخریب افراد صورت بگیرد نیز گفت: فضای مجازی در صورتی مورد حمایت است که در راستای امید بخشی و اعتماد آفرینی باشد و حتما با بدخلاقی های انتخاباتی و تخریب اشخاص، برخورد صورت خواهد گرفت.

وی بابیان اینکه تاکنون به تعدادی از داوطلبان تذکرهایی در مورد تبلیغات زود هنگام داده شده است گفت: ما نگاه یکسانی به همه داوطلبان داریم و در صورت تخلف تذکر و اقدامات لازم انجام خواهد شد.

وی در پایان صحبت های خود از رسانه های خواست اخبار انتخابات را صرفاً از دبیر و رئیس ستاد انتخابات استان پیگیری کنند و تأکید کرد هیچ خبری از مراجع دیگر  مورد قبول نیست.

مرادی از مردم زنجان نیز دعوت کرد که فعالانه در انتخابات شرکت کنند و همچنین از رسانه ها خواست حتما اخبار را از منابع موثق پیگیری و اعلام کنند و از همچنین به  فعالان و داوطلبان انتخابات نیزتوصیه  کرد از هرگونه اقدام خلاف قانون به ویژه در تبلیغات که به اعتبارشان لطمه می زند خود داری کنند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۲:۰۲

کد خبر: 12307

http://www.payamemellat.ir/?p=12307

سخنگوی شورای نگهبان: قانون ثبت نام افراد در انتخابات باید اصلاح شود

عباسعلی کدخدایی با اشاره به نقص قانون در ثبت نام افراد در انتخابات گفت: قانون ما هیچ محدودیتی برای ثبت نام قائل نیست که باید اصلاح شود و در این مورد باید برویم به سمت ثبت نام انتخاب کنندگان ، کاری که در خیلی از نظام های انتخاباتی دنیا انجام می شود.

به گزارش« پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت»  عباسعلی کدخدایی جمعه شب در گفت وگوی تلویزیونی با برنامه «مدیرمسئول» شبکه ۵ سیماگفت: ما تمام اسناد و مدارک همه  ثبت نام کنندگان را می بینیم که حقی از مردم تضییع نشود و در ایان اتخابات اعضای شورای نگهبان ساعتها مشغول هستند از حق مردم پاسداری کنند، ولی ممکن است در این فرآیند اشتباهاتی هم رخ دهد.

سخنگوی شورای نگهبان  با بیان اینکه تکلیف قانونی ما این است که محرمانه دلایل رد صلاحیت را به خود فرد بگوییم اظهار کرد:  همچنین به صورت رسمی و  مکتوب دلایل را به فرمانداری ها اعلام می کنیم و اگر شخصی خودش مایل بود می تواند دلایل رد صلاحیتش را اعلام کند.

عباسعلی کدخدایی درباره انتقادات به سازوکار شورای نگبان در تصمیم گیری برای همه مردم نیز گفت: مراجع نظارتی در کشورهای دیگر مثل شورای قانون اساسی فرانسه و دیوان عالی امریکا و …هم  اعضای محدودی دارند که همه نسبت به مسائل عمومی تصمیم می گیرند و نمی توان گفت این کار اشتباه است. و وقتیمراجع نظارتی این قانون را تکلیف کرده است نباید درباره آن مغالطه کنیم.

کدخدایی با اشاره به سازوکار ثبت نام افراد در انتخابات در کشورهای همسایه نیز گفت: میانگین ثبت نام افراد برای هر صندلی مجلس در کشورهای همجوار ۱۰ نفر است ولی  در ایران میانگین ما برای ثبت نام  40نفر است. و ما فقط وظیفه انطباق شرایط را داریم .

وی در ادامه گفت: میزان اختیاراتی که قانون برای احراز صلاحیت معین کرده مشخص است  و اگر قانون اشکالی دارد باید آن را اصلاح کرد . چرا که این قانون شرایط را به صورت کمی بیان کرده و زمان رسیدگی نیز در آن کوتاه است. این قانون  مربوط است به دهه شصت، زمانیکه تعداد ثبت نام کنندگان اندک بود و امروز باید با مقتضیات امروز منطبق گردد و اصلاح شود.

وی افزود : اصلاح این قانون نیز در اختیار دولت و مجلس است.

وی تصریح کرد: تأیید صلاحیت افراد لزوماً به معنای تضمین شخصیت مناسب ایشان در آینده نیز و ما نمی ئتوانیم آینده افراد را پیش بینی کنیم و فقط وضعیت فعلی فرد را می بینیم. ولی در هرصورت اعضای شورای نگهبان هم ممکن است در مورادی دچار خطا شوند.

کدخدایی مهم ترین نقذ=د به شورای نگبان را در حوزه انتخابات دانست و گفت : باید در این زمینه  بهتر عمل کنیم و دنبال قانونی هستیم که دخالت ما را در انتخابات کمتر کند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۲:۱۸

کد خبر: 12303

http://www.payamemellat.ir/?p=12303

شادی و شیون در کردستان همزاد شد

عروسی که عزا شد

پیام ملّت – ۱۱ کشته و ۳۸ مصدوم بر اثر آتش سوزی در تالار عروسی مانگه شه‌و سقز باعث بهت و ماتم کردستان شد، این حادثه دردناک نه تنها شب تلخی را برای عروس و داماد این مراسم رقم زد بلکه بسیاری از خانواده های دعوت شده به این مراسم را عزادار کرد.

شامگاه پنجشنبه ۱۴ آذر در تالار عروسی مانگه شه‌و سقز حادثه تلخ و ناگواری برای افراد دعوت شده به یک مراسم عروسی اتفاق افتاد تا شبی تلخ و فراموش نشدنی برای مردم کردستان به ثبت رساند، این اتفاق دردناک پایانی بود بر شادی و خوشحالی مهمانان مراسم عروسی و بدتر از آن شب تلخی برای میزبانان بوجود آورد که تا ابد آن را فراموش نخواهند کرد.

تالار پذیرایی عروسی مانگه شه‌و در دو کیلومتری جاده روستای ملقرنی میزبان مراسم جشن زندگی مشترک زوجی بود که با همه مشکلات اقتصادی  پیوندشان را جشن می‌گرفتند و بستگان و فامیل‌شان را برای حضور در این مراسم دعوت کردند تا تماشاگر این پیوند مبارک باشند ولی متاسفانه حادثه‌ای اتفاق افتاد که همه خوشحالی‌ها، شادی‌ها و امیدها را بر آنها تلخ و برگی خاموش و سیاه برای سقز و کردستان نوشت.

این ضایعه دردناک کردستان را در ماتم و اندوه فرو برد، به نوعی که مردم شهرهای کُردنشین کشور در فضای مجازی از هشتک های «سقز تسلیت»  و «هاوخمتانین»  استفاده کردند و اینگونه بهت و نارحتی و همدردی و تسلیت خودشان را به مردم و بازماندگان این فاجعه غم انگیز ابراز کردند.  

واقعا دردناک است عروسی، عزا شود، خانواده‌های زیادی داغدار شده و عزیزانشان را از دست دادند از همه اینها دلخراش‌تر، پرپر شدن هه‌ژین دختر ۴ ساله سردشتی بود که بعد از حادثه خبری ازش نبود و پدر و مادرش با مراجعه به بیمارستان متوجه شدند میان فوتی ها و مجروحین نیست بعد از اطلاع رسانی در فضای مجازی،  چند ساعت بعد خبر فوتش را اعلام کردند تا این پرنده کوچک هم مسافر آسمان‌ شود.

شاید کلمه عزا برای بازماندگان حادثه اسفناک تالار مانگه شه‌و کمترین وصف باشد ولی داغ عزیزان از دست رفته برای ایشان به این زودی تسکین نمی‌یابد.

تالار مانگه شه‌و در شبی تلخ،  ۱۱ عزیز را به کام مرگ کشاند تا کردستان بار دیگر عزادار شود، شاید جمله  کُردی «شایی و شیوه ن» این حادثه را به خوبی در ذهن‌مان حک کند و تداعی روزهای غم انگیز کردستان و سقز باشد.

حادثه تالار مانگه شه و ۱۱ کشته و ۳۸ نفر مجروح برجای گذاشت

فرماندار ویژه شهرستان سقز ضمن تسلیت این ضایعه به شهروندان سقزی گفت: این حادثه در اثر نشت شلنگ گاز متصل به بخاری روی داد و علاوه بر کشته شدن ۱۱ نفر از مدعوین، ۳۸ تن دیگر را نیز مصدوم کرده که توسط نیروهای امدادی و اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند که حال دو تن از آنان وخیم است.

کامیل کریمیان بامداد جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تمام مراکز درمانی شهرستان در حال آماده باش کامل هستند و هیچ مصدومی به شهرهای اطراف اعزام نشده و همه آنها در بیمارستان‌های سقز تحت درمان و مداوا هستند.

وی با بیان اینکه نیازی به اعزام مصدومان به مرکاز درمانی سنندج نیست و امکانات پزشکی و درمانی سقز جهت خدمات رسانی به مصدومان حادثه تالار مانگه شه و کافی است، افزود: دو نفر از مصدومان این حادثه جراحات شدیدی داشتند که با حضور به موقع کادر پزشکی بیمارستان امام خمینی (ره) تحت درمان قرار دارند.

کریمیان تاکید کرد: به هیچ عنوان کمبود آمبولانس و امکانات پزشکی و درمانی و به خصوص خون و سایر فرآورده های خونی در بیمارستان‌ها نداریم و تمام نیروهای ما در حالت آماده باش کامل و انجام وظیفه برای مداوای هر چه زودتر مصدومان هستند.

فرماندار ویژه سقز با اشاره به اینکه دلایل وقوع حادثه را بررسی می‌کنیم و اگر کسی در این خصوص سهل انگاری کرده باشد حتما برخورد خواهیم کرد، گفت: از شهروندان سقزی خواهشمندیم صبور باشند وخونسردی خود را حفظ کنند و اجازه دهند تا کادر پزشکی بیمارستان ها به مصدومان این حادثه خدمات رسانی کنند.

علت جانباختن مهمانان عروسی ازدحام زیاد برای خروچ از تالار بوده است 

شهردار سقز هم در این ارتباط گفت: تلفات این حادثه ناشی از ترس و وحشت مدعوین حاضر در مراسم بوده و هیچ یک از کشته شدگان بر اثر آتش سوزی فوت نکرده بلکه در لحظه وقوع حادثه مهمانان بخاطر ترس به سمت درب خروجی رفته و تجمع زیاد باعث شده تعدادی از آنها بر زمین بیفتند و همین عامل باعث مرگ‌شان شده است.

چیا صالحی بابامیری با بیان اینکه با اطلاع مردم از طریق سامانه ۱۲۴ و ۱۱۰ و مراکز اورژانس سریعاً تیم آتش نشانی از ایستگاه شهدا که نزدیک تر به محل حادثه بود، اعزام کردیم، افزود: تیم‌های پشتیبانی مرکز نیز برای خدمات رسانی بیشتر به تالار مانگه شه در جاده ملقرنی است اعزام شدند.

وی با بیان اینکه مردم در وقوع چنین حوادثی بایستی آرامش و خونسردی خود را بیش از هر چیز دیگری حفظ کنند، یادآور شد: متاسفانه ترافیک سنگینی در خیابان‌های منتهی به محل حادثه و بیمارستان‌های شهر ایجاد شده بود که همین امر باعث مختل شدن خدمات رسانی سریع نیروهای امدادی بود.

بابامیری به مردم توصیه کرد در اینگونه حوادث خونسردی خود را حفظ کرده و از رفتن بی مورد به بیمارستان ها و محل حاثه خودداری کنند چون با این کار به غیر از اینکه مسیر امدادرسانی مسدود می‌شود، زمان امدادرسانی هم طولانی خواهد شد بنابراین به نیروهای امدادی اجازه دهند تا کار خودشان را به نحوه احسن در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهند.

علت اصلی حادثه نشت شلنگ گاز متصل به بخاری بوده است

رئیس سازمان آتش نشانی سقز هم گفت: مسوولان تالار مانگه شه‌و برای گرمایش محوطه داخلی از چندین بخاری متصل به کپسول گاز مایع استفاده کرده بودند و علت اصلی آتش سوزی نشت شلنگ گاز متصل به یکی از بخاری‌ها بوده است.

محمد دولتی اظهار داشت: این کپسول های گاز مایع را به دلیل اینکه مایع داخل آن بهتر جوشش پیدا کند و گاز به راحتی منقل شود، داخل آب گذاشتند و شعله‌ای هم زیر این کپسول ها قرار داده بودند که طبق اعلام کارشناسان ما این شعله باعث شده تا شلنگ انتقال گاز ذوب شده و گاز از آن نشت کند و در نتیجه موجب انفجار و آتش سوزی شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ کسی به دلیل سوختگی ناشی از آتش سوزی کشته نشده است، افزود: به محض آتش سوزی، مردم برای خارج شدن از تالار به سمت درب های خروجی تالار هجوم می‌برند که متاسفانه تعدادی از مدعیون زیر دست و پا مانده و به علت خفگی و کمبود هوا جان خود را از دست داده و تعدادی هم مصدوم شدند.

دولتی با اشاره به اینکه این اتفاق ساعت ۹:۳۰ شامگاه پنجشنبه اتفاق افتاد، یادآور شد: به محض اعلام مردم، نیروها را به محل اعزام کردیم، هر چند مردم با خبردار شدن از این حادثه راه های منتهی به تالار عروسی را مسدود کردند ولی با وجود، نیروهای ما سریعا وارد محل حادثه شده و عملیات اطفای حریق را آغاز کردند.

رئیس آتش نشانی سقز تاکید کرد: اگر مدعیون حاضر در مراسم عروسی هول نمی شدند و خونسردی خود را حفظ می‌کردند این اتفاق دردناک شاید در سطح محدودتری و یا اصلا اتفاق نمی افتاد، چون وسعت آتش سوزی زیاد نبود.

یکی از حاضرین در مراسم عروسی نیز در این ارتباط گفت: وقتی برای صرف شام به طبقه بالای تالار رفتیم متوجه آتش سوزی بخاری در طبقه همکف شدیم بلافاصله با تمام وجود به سمت درب خروجی هجوم بردیم که متاسفانه تعداد زیادی از افراد زیر دست و پا افتادند چون هرکسی تنها به فکر نجات جان خود و خانواده بودیم.

یکی دیگر از مدعیون مراسم عروسی گفت: شلنگ گاز از کپسول جدا شد و گاز مایع هم خارج و همین باعث آتش سوزی شد، در این میان چای‌پز تالار آمد و خواست جلوی نشتی گاز را به وسیله خم کردن شلنگ بگیرد ولی شلنگ از دستش افتاد و آتش بیشتر شد طوریکه چیزی نمانده بود خودش هم آتش بگیرد.

وی اضافه کرد: همزمان با آتش سوزی، برق تالار هم خاموش شد، مردم با دیدن این صحنه به سمت درب های خروجی هجوم بردند و در تاریکی شب بیشتر افراد دید نداشتند و فقط در حال خروج از تالار بودند که بچه ها و زنانی را دیدم زیر دست و پا افتادند ولی بخاطر ازدحام جمعیت از نجات دادن آنها عاجز بودیم.

وی همچنین به این نکته قابل توجه اشاره کرد و افزود: درب های ورود و خروج تالار مانگه شه‌و خیلی کوچک و باریک بود بنابراین یکی از دلایل افزایش کشته شدگان همین بود البته برخی برای خروج از تالار مجبور به شکستن شیشه ها شدند.

یکی از افراد دیگر که خودش در این حادثه مصدوم و برادر زاده‌اش را هم از دست داده بود، گفت: به محض اینکه مهمانمان فهمیدند آتش سوزی رخ داده و چند نفر هم گفتند فرار کنید بلافاصله همراه خانواده‌ام به طرف درب تالار رفتیم در همین حال زنی را دیدم که زیر دست و پای مردم افتاده وقتی خواستم نجاتش دهم خود هم مصدوم شدم.

وی با بیان اینکه همزمان با آتش سوزی برق تالار هم خاموش شد، تاکید کرد: تاریکی، ترس، وحشت نجات جان خود و خانواده، مردم را وادار به هجوم به طرف درب های خروجی تالار کرد و همین مساله هم باعث افزایش تلفات شد.

جوانی هم که عمه‌اش را در این حادثه از دست داده بود به شکل نارحت کننده‌ای اظهار داشت: در زمان وقوع حادثه توانستم پدر و مادر، خواهرهایم و چند نفر دیگر را نجات دهم ولی متاسفانه عمه ‌ام فوت شد البته کمک کردم چند نفر دیگر را هم نجات پیدا کنند.

طبق گفته چند نفر از خانواده های افراد آسیب دیده این حادثه که جلوی بیمارستان امام خمینی (ره) سقز حضور داشتند، نبود کپسول آتش نشانی، استاندارد نبودن سیستم گرمایشی تالار، ترس و وحشت مردم و هجوم به سمت درب های خروجی و خاموش شدن برق تالار در هنگام آتش سوزی از جمله دلایل اصلی این واقعه دردناک است.

در حادثه تالار مانگه شه و سقز ۵ زن، ۵ کودک و یک مرد به دلیل ازدحام جمعیت کشته شدند و ۳۸ نفر دیگر هم مجروح شدند.  

جمعه در کردستان عزای عمومی است

استاندار کردستان در پی کشته و مصدوم شدن تعدادی از هم استانی ها در حادثه آتش سوزی تالار عروسی در سقز، ضمن تسلیت این حادثه فردا جمعه ۱۵ آذر را در استان عزای عمومی اعلام کرد.

بهمن مرادنیا پنجشنبه شب در پیامی حادثه دلخراش جانباختن ۱۱ نفر از شهروندان مناطق کردنشین را تسلیت گفت و جمعه را در استان عزای عمومی اعلام می‌کنم.
در این پیام آمده است؛ حادثه دردناک پنجشنبه شب چهاردهم آذر ماه در شهرستان سقز که منجر به جانباختن و مصدوم شدن تعدادی از هم استانی های عزیزمان در آن شهرستان شد، بدون شک یکی از تلخ ترین حوادث چند سال اخیر بە شمار می رود.  
ضمن عرض تسلیت به خانواده داغدیده جانباختگان و آرزوی شفای عاجل برای مصدومان این حادثه دلخراش، روز پانزدهم آذرماه ۹٨ را در استان عزای عمومی اعلام می کنم.  
به همه مراکز درمانی تاکید می شود که تمام تلاش خود را برای مداوای مصدومان بکار بگیرند و لازم است تمام ابعاد قضیه توسط ارگان‌ها و نهادهای ذیربط بررسی و علت روی دادن این حادثه دردناک به اطلاع عموم مردم عزیز استان برسد.
همچنین مراسم اولین جشنواره شهروند برگزیده شهرستان دیواندره نیز در پی این حادثه و به منظور اعلام همدردی با خانواده جانباختگان لغو و به تاریخ دیگری موکول شد.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۲:۲۵

کد خبر: 12299

http://www.payamemellat.ir/?p=12299

هدفمندی پوشش بیمه لازمه اصلاحات در بیمه سلامت

پیام ملّت- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: این سازمان در راستای انجام اصلاحات لازم نسبت به هدفمندی پوشش رایگان بیمه‌ای اقدام کرده و اولین کار در این زمینه جهت گیری به سمت بخش دولتی و نه خصوصی است.

به گزارش ایرنا، طاهر موهبتی روز  در نشست با شماری از اصحاب سلامت استان با اشاره به اینکه یکی از مشکلات کشور این است که از واحد کوچک خانواده تا حاکمیت کمتر ارتباط و تعاملات وجود دارد، افزود: متاسفانه عدم گفت و گو مشکلات جدی را برای کشور ایجاد کرده است در حالیکه تعامل دوطرفه بسیار سازنده است.


وی با بیان اینکه مدیریت کشور بدون خرد جمعی امکان پذیر نیست؛ ادامه داد: برای پیشبرد کارها با نظام پزشکی، انجمن های علمی و  ارائه دهندگان خدمت جلساتی با هدف تبادل نظرات برگزار کردیم.

   
این مسؤول اظهار داشت: با اجرای بیمه همگانی سلامت، ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به صورت رایگان تحت پوشش آن قرار گرفتند و این در حالی است که ۸۵ درصد جمعیت  هدف این سازمان رایگان خدمات دریافت می کنند.


موهبتی افزود: پوشش بیمه ای رایگان ۳۴ میلیون نفر ۱۸ هزار میلیارد تومان هزینه برای کشور دارد که این میزان، با بودجه چندین وزارتخانه برابری می کند.


وی اضافه کرد: با اجرای پوشش بیمه ای همگانی سلامت سهم بیشتری از آن به قشر توانمند جامعه رسید و در واقع محرومان واقعی از مواهب آن بی بهره ماندند.


موهبتی افزود: بر اساس پژوهش انجام گرفته در سالهای قبل بین منابع و مصارف فاصله محسوسی ایجاد شد به نحوی که زیان انباشته بیش از پیش به وقوع پیوست.

این مسؤول، رفع همپوشانی ها، ارائه مدل روز بیمه ای، بسته های مختلف حمایتی و الکترونیکی کردن نسخ پزشکی را از جمله اقدامات مهم سازمان متبوعش ذکر کرد.


وی اظهار داشت: منطقی سازی و اصلاحات لازم در سازمان بیمه سلامت انجام گرفته حال آنکه اقدامات بیشتر نیازمند تامین اعتبارات است و در این میان انباشتگی هزینه ها مشکلات را به مراتب افزایش می دهد.


موهبتی افزود: این سازمان ۴۳۰ راهنمای بالینی را عملیاتی کرده و به تازگی نیز این مهم به بخش دولتی نیز تسری یافته است.


وی یادآورشد: هدف این سازمان در راستای خدمات رسانی بیمه ای به محرومان بوده و در این مسیر از پیشنهادات همگان در راستای بهبود کارها و فرآیندها استقبال می کند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۳۳

کد خبر: 12294

http://www.payamemellat.ir/?p=12294

سهم ۱/۳۲ درصدی زنجان از شرکت های دانش بنیان کشور

                                     

پیام ملّت- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان کشور، چهار هزار و ۶۷۸ مورد بوده که استان زنجان با ۶۲ شرکت در رتبه ۱۲ قرار داشته و سهم ۱.۳۲ درصدی دارد.

یه گزارش« پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» و به نقل از  ایرنا علی یگانه‌فرد روز سه‌شنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان با اشاره به شمار شرکت‌های دانش‌بنیان در برخی استان‌های همجوار و همتراز زنجان، اظهار داشت:استان‌های آذربایجان شرقی، قزوین، همدان، کردستان و سمنان به ترتیب دارای ۱۴۲ ، ۶۳ ، ۴۸ ، ۲۱ و ۵۵ شرکت هستند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان به چهار دسته شرکت‌های نوپا نوع یک و ۲ و شرکت‌های تولیدی نوع یک و ۲ تقسیم‌بندی می‌شوند .

یگانه‌ فرد ابراز کرد: پارک علم و فناوری استان، پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، مراکز رشد دانشگاه‌ها و کارگروه اقتصاد دانش‌بنیان استان، نهادهای مرتبط با شرکت‌های دانش‌بنیان در استان زنجان هستند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: علاوه بر شرکت‌های دانش‌بنیان که از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مجوز می‌گیرند، سایر واحدهای علمی نیز در استان مستقر هستند که شامل ۹۳ مورد در پارک علم و فناوری، چهار مورد در شهرستان ابهر، پنج مورد در مرکز رشد، ۹ مورد در اتاق بازرگانی، ۳۵ مورد در مرکز رشد دانشگاه زنجان و ۵۵ مورد در پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه است.

وی اظهار داشت: این واحدها موقعیت خوبی در بخش‌های استارتاپی برای ارتباط با برخی کشورها از جمله دانمارک و کره جنوبی دارند که ارتباطات به دلیل تحریم‌ها سخت شده ولی با این شرایط نیز امکان ارتباط‌گیری وجود دارد.

یگانه‌فرد در تشریح روابط تجاری استان زنجان با کشورهای عضو اوراسیا، گفت: تجارت با اوراسیا به‌رغم محدودیت در ارتباطات در سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشته است.

وی استان چلیابینسک روسیه را یکی از مقاصد مهم برای رونق تجاری استان زنجان خواند و اظهار داشت: تا کنون ۲ هیات سیاسی از زنجان به چلیابینسک اعزام شده اما دعوتی از آن‌ها برای حضور در زنجان صورت نگرفته است.

یگانه‌فرد تصریح کرد: چلیابینسک از لحاظ صنایع دستی و به‌ویژه چاقو ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند به رونق تجارت با زنجان کمک کند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: امروز ارتقای بهره‌وری برای استفاده بهینه از منابع، بزرگترین چالشی است که در دنیا وجود دارد.

علی وقف‌چی با اشاره به اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار داشت: شماری از دانشمندان از جمله انیشتین به این رسیده‌اند که سوخت‌های فسیلی، کره خاکی را در اولین زمان ممکن، نابود خواهد کرد و باید تمام توان و تلاش خود را برای مصرف حداقلی این منابع به کار گیریم.

وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان، فرصت طلایی برای ارتقای بهره‌وری بوده و همه باید دست در دست هم دهیم تا چالش‌های پیش روی کشور را با نگاه علمی بتوانیم حل کنیم.

وقف‌چی خاطرنشان کرد: باید مقایسه را کنار گذاشته و با نگاه به ظرفیت‌ها و بر اساس آن‌ها حرکت کنیم.

رییس پارک علم و فناوری استان زنجان نیز گفت: در ابتدای سال ۹۷ شمار شرکت‌های دانش‌بنیان استان زنجان ۳۲ مورد بود که در پایان سال به ۵۴ رسید و بالاترین نرخ رشد در کشور را در سال گذشته داشتیم.

داود مرادخانی اظهار داشت: مهمترین وظیفه ما توانمندسازی بود که بر این اساس، فعالیت‌های خود را هم‌اکنون در ۶ مرکز (ساختمان) انجام داده و با شرکت‌ها به صورت تخصصی رفتار کرده‌ایم.

وی تامین زمین برای اجتماع شرکت‌ها و داشتن فضای لازم برای استقرار آن‌ها را یکی از مهمترین خواسته‌های شرکت‌های دانش‌بنیان خواند و خاطرنشان کرد: ۲.۵ هکتار زمین، تخصیص یافته در حالی که برخی استان‌ها ۲۰ تا ۳۰ هکتار زمین داده‌اند.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری زنجان نیز گفت: این دفتر، حمایت کامل از شرکت‌های دانش‌بنیان دارد.

مسعود اطاعتی اظهار داشت: افزایش شمار شرکت‌ها از ۳۲ به ۵۷ در سال گذشته و ایجاد چند مرکز فعالیت، ناشی از همکاری تمام دستگاه‌ها و حمایت این دفتر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: استقرار شرکت آسان‌پرداخت در زنجان که با تلاش امور مالیاتی صورت گرفت ۵۰۰ میلیارد ریال به درآمد استان زنجان اضافه کرد.

اطاعتی تصریح کرد: اعتباری که برای شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص می‌یابد باید فقط برای آن حوزه هزینه شده و این پذیرفته نیست که طرح اصلی را در قالب یک طرح دیگر پیش ببریم بلکه باید هر اعتبار در جای خود هزینه شود و یکی از مهمترین وظایف ما تخصیص بهینه منابع و احراز اهلیت سرمایه‌گذار است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۶:۰۹

کد خبر: 12290

http://www.payamemellat.ir/?p=12290

دهمین نمایشگاه کتاب ناشران و مطبوعات استان زنجان از ۱۱ آذر برگزار می شود

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: دهمین نمایشگاه ناشران کشور و چهارمین نماشگاه مطبوعات و دومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال از ۱۱ تا ۱۶ آذر در محل نمایشگاه های بین المللی کاسپین زنجان برگزار خواهد شد.

به گزارش « پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت»  مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در نشست خبری با حضور رسانه ها اظهار کرد: با توجه به اینکه مصرف کالاهای فرهنگی جزء مهم ترین شاخص های جهان در توسعه یافتگی است و کتاب به عنوان مهم ترین کالای فرهنگی، برگزاری نمایشگاه کتاب اهمیت زیادی بین استان ها و کشور ها دارد.

فاطمه کرباسی با  بیان اینکه  برگزاری نمایشگاه در شرایط اقتصادی و تحریم های ظالمانه علیه ایران ، حکایت از امنیت کشور و جامعه دارد و احساس خوشایند امنیت اجتماعی برای  مردم به همراه دارد.

 وی با بیان اینکه اعضای شورای فرهنگ عمومی استان نیز تاکید بر برگزاری این نمایشگاه دارند گفت: برگزاری این نمایشگاه علاوه بر اینکه  مهم ترین رویداد فرهنگی است القای امنیت اجتماعی نیز هست.

کرباسی تعداد ناشران شرکت کننده در نمایشگاه کتاب را ۲۸۰ ناشر عنوان کرد  که با ۶۲ هزار و ۹۸۳ عنوان کتاب در دو شیفت صبح و بعد ظهر  به بازدید کنندگان عرضه خواهد شد.

وی همچنین تعدا غرفه های نمایشگاه را ۲۲۰ غرفه عنوان کرد و گفت:  تعداد غرفه های مطبوعات ۳۰ غرفه و تعداد غرفه  های رسانه های دیجیتال ۱۵ غرفه  خواهد بود و طبق نظر سنجی صورت گرفته در سال قبل، نمایشگاه های کتاب و مطبوعات و رسانه های دیجیتال هر سه در یک سالن برگزار خواهند شد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۱۵

کد خبر: 12286

http://www.payamemellat.ir/?p=12286

امام جمعه زنجان : نیاز به تغییرات در مدیریت کشور مساله اصلی بیانیه گام دوم است

نماینده ولی فقیه در استان زنجان گفت: اگر اولویت بندی در حل مسائل استان نباشد به نتیجه ای نخواهیم رسید.

به گزارش « پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» آیت اله خاتمی در جلسه تمهید و تنفیذ بیانیه گام دوم رهبری اظهار داشت: مسأله اصلی در بیانیه گام دوم نیاز به تغییرات در مدیریت کشور است .

وی با تاکید بر ۳۶ میلیون جمعیت جوان کشور از عدم تربیت نیروی جوان برای تصدی سطوح مدیریتی توسط مسئولین در زنجان گله کرد و گفت: باید فرمانداران و … تعهد بدهند در زمان مسئولیت خود نیروی جوان برای مدیریت استان تربیت کنند.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان با تاکید بر دو محور مهم علم و پژوهش و اخلاق و معنویت در  بیانیه گام دوم گفت:  افراد شاخصی که در این دو محور فعال باشند باید در جلسات تبیین بیانیه حضور یابند .

آیت اله خاتمی با انتقاد از عدم کارآمدی سیستم کنترل و گزینش  کارمندان  و بی انگیزه گی کارمندان در  خدمت به مردم بر لزوم مهارت آموزی تاکید کرد .

و ی همچنین غارت اموال مردم و  فروشگاه ها در  حوادث اخیر را سقوط اخلاق قلمداد کرد.

استاندار زنجان نیز در این جلسه گفت: در زمینه علم و عمل باید شعار ها به عمل تبدیل شود و بر لزوم تدوین نقشه راه همهخ دستگاه ها در ارتباط با بیانیه گام دوم تاکید کرد.

استاندار زنجان از عدم وجود بانک اطلاعات و آمار واحد در ادارات گله کرد و وجود مرکز امار در هر اداره باعث عدم ارزیابی صحیح در تصمیمات است.

فتح اله حقیقی با اشاره به لزوم تکریم مردم گفت: در بیانیه گام دوم مخاطب مسئولین باید مردم  متوسط و پایین باشند.

در این جلسه سایر دستگاه ها نیز  از برنامه ها و اقدامات خود در ارتباط با بیانیه گام دوم انقلاب گزارشی ارائه دادند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۲۱

کد خبر: 12277

http://www.payamemellat.ir/?p=12277

رئیس سازمان بسیج رسانه استان زنجان: ‏تفکر و روحیه جهادی بسیج باعث رشد و توسعه توقف‌ناپذیر شده است/ رسانه‌ها نقش ‏تعیین کننده‌ای در گام دوم انقلاب دارند

رئیس سازمان بسیج رسانه استان زنجان‏ با اشاره به هفته بسیج گفت: تفکر و روحیه ‏جهادی بسیج باعث رشد و توسعه توقف‌ناپذیر شده است‏.‏

به گزارش “پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملت”عبدالله جعفری با اشاره به هفته بسیج و تبریک این ‏هفته ‏به تمامی بسیجیان اظهار کرد: تفکر و روحیه جهادی و بن بست شکن بسیج به ‏عنوان ‏پیشران حرکت های فرهنگی، اجتماعی، علمی باعث رشد و توسعه توقف ناپذیر ‏کشور ‏است.

‏وی با تاکید بر لزوم گسترش تفکر بسیجی عنوان کرد: تنها راه علاج و برون رفت ‏از ‏مشکلات کشور تحقق مدیریت جهادی و انقلابی است که در این راستا نیاز است ‏روحیه و ‏تفکر بسیجی در بین مسئولان تقویت شود.‏

رئیس سازمان بسیج رسانه استان زنجان با تاکید بر لزوم‏ ایجاد مدیریت کار آمد بر ‏مبنای ‏فرهنگ اقتصاد مقاومتی و خود باوری، تمرکز بر نیروهای نخبه ‏داخلی و مزیت ‏های ‏نسبی منطقه ای و کشور خاطرنشان کرد: این امر استفاده از توانمندی های داخلی ‏شناخت ‏ظرفیت های فرهنگی اجتماعی و علمی کشور و برنامه ریزی ‏استراتژیک میسر ‏خواهد بود.

‏وی با اشاره به وظایف رسانه‌ها خاطرنشان کرد: رسانه‌ها در تصمیم سازی ها و شناخت ‏ظرفیت های استان فعالانه حضور داشته ‏باشند چرا که ‏حضور فعالانه این بخش از ‏نخبگان باعث اتخاذ تصمیمات هوشمندانه به موقع و ‏به جا ‏مسئولان خواهد بود.‏

جعفری با تاکید بر اینکه نگاه بسیج نگاه به درون، استقلال و حفظ هویت دینی و انقلابی ‏ایران اسلامی است، گفت: رسانه ها باید گامهای بزرگ و موثر در استحکام درونی نظام ‏بردارند و مردمی بودن رسانه ‏ها ‏نباید مورد تردید باشد.

‏وی با بیان اینکه ‏ رسانه ها در عمل به رسالت خود در انتشار برخی محتوی‌های غیر ‏مفید ‏که هیچ کارایی ‏برای مردم و کشور ندارد دقت کنند، ادامه داد: انتشاراخبار به موقع واقعیت ها ‏با در نظر گرفتن ‏امنیت روانی ‏جامعه و همچنین انتشار اخبار امید بخش از جمله مواردی ‏هستند که رسانه‌ها باید به آن توجه کنند.‏

رئیس سازمان بسیج رسانه استان زنجان تصریح کرد: وظیفه همه رسانه‌ها است که در ‏کنار مردم ‏باشند و در معرفی خلاها و نارساییهای جامعه و ‏ارائه پیشنهادها کاربردی به ‏مسئولان احساس ‏تکیف کنند.

‏وی با تاکید بر اینکه منفعلانه عمل کردن رسانه ها در امور ‏اساسی کشور بازی در زمین ‏دشمنان انقلاب است، اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب بیانیه کاملا علمی و منطبق بر ‏واقعیات و راهبردی مهم و اساسی ‏در ‏آینده کشور است و رسانه ها باید نقش بسیار تعین ‏کننده و حساس در تبیین آن ایفا کنند.‏

adnim

Copyright © all right recieved