آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۱۰

کد خبر: 10787

http://www.payamemellat.ir/?p=10787

«آلودگی هوا» چهارمین عامل خطر مرگ

پیام ملّت – مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، با تاکید بر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: پیشرفت صنعتی یزد آلودگی هوا را تشدید می‌کند.

مائده دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این که امروزه آلودگی هوا یکی از مهمترین عوامل تهدید سلامتی و محیط زیست به شمار می‌رود، اظهار کرد: مواجهه با آلودگی هوا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن و حتی مرگ می‌شود.

وی با بیان این‌که آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ در دنیا است، افزود: این خطر به گونه‌ای جدی است که از هر ۱۰ مرگ یک مرگ به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، گفت: به دلیل تشدید بحران آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران، هفته “هوای پاک” نام‌گذاری شده است تا با ایجاد آگاهی و حساسیت عمومی در راستای مقابله با زیان‌های آن اقداماتی موثر صورت گیرد.

وی با بیان این که توجه به مقوله آموزش و فرهنگ‌سازی به عنوان گامی موثر و کارآمد می‌تواند خسارات مادی و معنوی ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: اگرچه پیشرفت چشمگیر یزد در حوزه صنعت امری مهم تلقی می‌شود، اما این موفقیت مشکلات زیادی را در زمینه آلودگی هوا به همراه داشته است.

دهقانی در ادامه به استفاده بیش از حد و غیر ضروری از وسایل نقلیه شخصی تک‌سرنشین اشاره کرد و افزود: این امر می‌تواند از علل افزایش آلودگی هوا در یزید باشد.

وی با تاکیدبر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: بسترسازی فرهنگی در بخش ترافیک و حمل‌ونقل به‌ویژه در سفرهای درون شهری می‌تواند در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر باشد.

دهقانی استفاده از روش‌های آموزشی مناسب و ارتقای سطوح فرهنگی جامعه با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف را یکی دیگر از ابزارهای موثر در کاهش آلودگی دانست و بیان کرد: استفاده از ابزار قوانین و اجرای سخت‌گیرانه آن در بخش‌های مختلف از دیگر راهکارهای مقابله با آلودگی هوا است.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۲۰

کد خبر: 11947

http://www.payamemellat.ir/?p=11947

معاون امداد و نجات هلال احمر زنجان:نجات دو گرفتار در دیواره های صخره ای

پیام ملت – معاون امداد و نجات هلال احمر زنجان از نجات دو گرفتار در دیواره های صخره ای گلجیک خبر داد.

به گزارش « پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» و به نقل از روابط عمومی هلال احمر زنجان، روزجمعه تیمی ۱۷ نفره وارد منطقه گلجیک شده اند که سه نفر از آنها گرفتار دیواره های صخره ای این منطقه می شوند.

معاون امداد و نجات هلال احمر زنجان افزود: یکی از این سه نفر خود را نجات می دهد، اما دونفر دیگر در ارتفاع ۳۰۰ متری دیواره ها گرفتار می شوند.

غفور آقاجانلو با بیان اینکه این موضوع ساعت ۱۷روز جمعه از طیق تماس تلفنی با ۱۱۲ به نیروهای امداد و نجات اطلاع داده می شود ، گفت: نیروهای امداد هلال احمر ساعت۳۰: ۲۰ برای امداد رسانی در منطقه حاضر می شوند و ۶ ساعت بعد موفق به انتقال آنها به پایین صخره ها می شوند.گرفتار شدگان آقای ۳۲و ۲۹ ساله بودند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۵۰

کد خبر: 11938

http://www.payamemellat.ir/?p=11938

استاندار زنجان: اشکالات و نواقص خدمات دولت احصاء خواهد شد

پیام ملت – فتح اله حقیقی در ستاد بزرگداشت هفته دولت گفت: مدیران در بیان دستاوردها و خدمات دستگاه خود، شرایط موجود کشور و وضعیتی را که این اقدامات انجام می شود را نیز برای مردم تشریح و تبیین نمایند.

به گزارش « پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» و به نقل از روابط عمومی استانداری زنجان، وی ابراز کرد: در شرایطی که عناد دشمنان آشکار و عمیق تر از هر زمان دیگری است، دولت در صدد ارائه بهترین و بیشترین خدمات به مردم است.

وی به برگزاری جلسات مهم و محوری استان همچون کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در محل مراکز تولیدی مشکل‌دار استان و تلاش برای رفع مسائل واحدهای تولیدی و صنعتی استان اشاره کرد و افزود: در این راستا علاوه بر رایزنی با مسئولان کشور، برخی از مدیران را برای بازدید نزدیک از مراکز مهم تولیدی استان دعوت نموده ایم.

استاندار زنجان با اشاره به بازدید مدیرعامل بانک ملت از چند واحد تولیدی و صنعتی استان در سفر اخیر به زنجان ودریافت ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نقدی و حدود ۱۳ میلیون یورو تسهیلات ارزی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی استان، گفت: در روزهای آینده نیز سفر مقامات عالی دیگری را به استان خواهیم داشت تا این حمایت ها ادامه داشته باشد.

مقام عالی استان افزود:افزایش حجم سرمایه گذاری ها به بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان در استان زنجان از دیگر نتایج حمایت و حضور محوری در مدیران استان در عرصه عمل است که خوشبختانه با پیگیری و رفع مشکلات تولید در استان شاهد بازگشت واحدهای بسیاری به چرخه تولید و اجرای منویات مقام معظم رهبری در زمینه رونق تولید در استان زنجان هستیم.

فتح اله حقیقی راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری در استان زنجان را نیز دستاورد مهم و ارزشمندی برای تسهیل در روند سرمایه گذاری در استان زنجان برشمرد و گفت: این اقدام در استان زنجان، بعنوان الگو و نمونه ای برای اجرا در کل کشور مطرح است و موجب شناسایی و معرفی نقاط قابل سرمایه گذاری در استان شده و روند سرمایه گذاری را تسریع و تسهیل کرده است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۵۵

کد خبر: 11932

http://www.payamemellat.ir/?p=11932

ناگفته سرپرست دادسرای جنایی تهران از نجفی

پیام ملّت – من نجفی را قبل از ارتکاب قتل دو بار دیدم. بار اول سال هزار و سیصد و هفتاد و چند بود که ایشان وزیر آموزش و پرورش بودند و من هنوز به کسوت قضاوت در نیامده بودم که ایشان را به صورت اتفاقی در مراسم اعتکاف مسجد دانشگاه صنعتی شریف در خیابان آزادی دیدم.

قاضی محمد شهریاری، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای جنایی در پستی اینستاگرامی نوشت:

من نجفی را قبل از ارتکاب قتل دو بار دیدم. بار اول سال هزار و سیصد و هفتاد و چند بود که ایشان وزیر آموزش و پرورش بودند و من هنوز به کسوت قضاوت در نیامده بودم که ایشان را به صورت اتفاقی در مراسم اعتکاف مسجد دانشگاه صنعتی شریف در خیابان آزادی دیدم.

به صورت ناشناس آمده بود و من بیست و چند ساله بودم که محل استقرارم در کنار ایشان بود. فردی مذهبی و متدین. با یکی از دوستان بودم. می‌خواستیم با او شوخی کنیم و نصف شب به سمتش بالش پرتاب کنیم. اما نکردیم. این هم از چرخش روزگار بود که ایشان را آنجا دیدم. نمی‌دانستم که یک روز باید به عنوان متهم به قتل در دادسرا ببینمش و من هم یکی از قضات پرونده او باشم.

دومین بار سال ۱۳۹۶ بود. زمانی که ساختمان برق حرارتی واقع در میدان ولیعصر (عج) در آتش می‌سوخت. ۴۰ ساعت از اقدامات آتش‌نشانی گذشته بود و هنوز آتش خاموش نشده بود. تمام ساکنین اطراف را شب گذشته با دستور قضایی و کمک پلیس تخلیه کردیم. مسئولان قضایی و اجرایی مثل دادستان وقت، رئیس و اعضای شورای شهر، نمایندگان مجلس و … در محل بودند تا آتش را تعیین تکلیف کنند.

نجفی شهردار تهران بود و ایشان هم آمده بود. جلسه در هتل کنار ساختمان تشکیل شد. هر کس نظری می‌داد. ایشان پس از شنیدن گزارش‌های تیم‌ها، با توجه به موضوع پلاسکو که قبل از آن بود تا متوجه شدند من آنجا هستم گفتند هر چه ایشان گفت را گوش کنید.

من به ایشان گفتم من متخصص نیستم اما اقدامات آتش‌نشانی اشتباه است و الا باید در این ۴۰ ساعت آتش خاموش می‌شد. ما باید با فوم خاموش کنیم. البته این حرف کارشناسان انتخابی من بود.

دکتر نجفی گفتند هر چه قاضی می‌گوید همان باید انجام شود. آتش‌نشانی دخالت نکند.

با دستور ایشان و دستور قضایی من و با ریختن فوم، آتش در کمتر از ۵ ساعت خاموش شد.

مدیریت، تدبیر و کاردانی ایشان را در آن صحنه دیدم. با حضورش و سپردن کار به من و کارشناسان، آتش خاموش شد و پلاسکوی دوم اتفاق نیفتاد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۳۲

کد خبر: 11928

http://www.payamemellat.ir/?p=11928

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان: واگذاری زمین‌های ناحیه کارگاهی ظریفان از طریق مزایده تکلیف قانونی است

پیام ملّت – مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان گفت: واگذاری زمین های ناحیه کارگاهی و نمایشگاهی صنایع دستی ظریفان از طریق مزایده عمومی، الزام قانونی است.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان، ایرج احمدی با توجه به سوالات مطرح شده در خصوص نحوه واگذاری زمین های ناحیه کارگاهی صنایع دستی ظریفان اظهار داشت: با توجه به اینکه تعداد متقاضی زمین در این ناحیه کارگاهی-نمایشگاهی قابل توجه و بالغ بر ۱۰ برابر بود، بنابراین جهت جلوگیری از هرگونه شبهه و شائبه و نیز ایجاد رانت و سفته بازی، طبق قانون می بایست واگذاری تنها از طریق برگزاری مزایده صورت می گرفت.


وی افزود: از آغاز این پروژه، متقاضیان زیادی برای دریافت این زمین ها ثبت نام کرده بودن و اداره کل میراث فرهنگی هم بر اساس معیارهایی قابل قبولی اقدام به اولویت بندی آنها کرده بود ولی متاسفانه طبق گزارش نهادهای نظارتی برخی افراد سودجو و فرصت طلب، به صورت غیر قانونی اقدام به خرید و فروش نوبت خود به مبالغ گزاف می کردند که واگذاری از طریق برگزاری مزایده حضوری نقشه فرصت طلبان را نقش برآب کرد.
احمدی، به فلسفه ایجاد این ناحیه کارگاهی اشاره کرد و گفت: هدف از ایجاد این ناحیه کارگاهی در ورودی شهر زنجان، شناساندن و عرضه صنایع دستی زنجان به مسافران گذری در فضایی لوکس، سنتی و زیبا است. با توجه به اینکه این ناحیه در ورودی شهر قرار گرفته در نتیحه باید زیبایی بصری لازم را دارا بوده و تبدیل به حاشیه شهر با انواع آلودگی های اجتماعی و زیست محیطی نگردیده و فرصت توسعه به تهدید تبدیل نشده بلکه به یک برند شهری و جاذبه گردشگری تبدیل گردد.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به دغدغه مطرح شده از سوی برخی متقاضیان مبنی بر بالا بود قمیت پایه تعیین شده برای این زمین ها اشاره کرد و افزود: هم اکنون قیمت سرقفلی در ضلع جنوبی عوارضی آزاد راه زنجان-تهران (یعنی دقیقا روبروی این ناحیه کارگاهی) بالغ بر ۳۰ میلیون تومان است در صورتیکه بالاترین قیمت تعیین شده از سوی کارشناس رسمی دادگستری برای قطعات مرغوب این ناحیه کارگاهی، کمتر از یک سوم مبلغ مذکور است.
احمدی با اشاره به اینکه عرضه محصول در این ناحیه مورد تاکید است اظهار داشت: با توجه به اینکه قطعات این ناحیه کارگاهی به صورت کارگاه-نمایشگاه طراحی شده است؛ با توجه به ایجاد جاذبه بصری و نیز جلوگیری از هرگونه آلودگی صوتی و … جنبه کارگاهی این قطعات می‌بایست به صورت صنایع دستی در نظر گرفته شود و تاکید بیشتر بر عرضه و فروش صنایع دستی هنرمندان زنجانی در این مکان باشد. وی اضافه کرد: این کار، یکی از اقداماتی است که منجر به فربه شدن بخش خدمات -که نسبت به بخش های دیگری مانند کشاورزی و تولید- درصد اشتغال کمتری دارد، می گردد.
احمدی افزود: شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان، سایت های کارگاهی ویژه‌ای را در شهرکهای صنعتی اشراق و نوآوران زنجان جهت استقرار صنایع دستی از جمله مس و چاقو با کمترین قیمت و کمترین درصد نقدی آماده کرده است که متقاضیان می‌توانند بدون هیچ گونه دغدغه ای -از جمله دغدغه زیست محیطی – کارگاههای تولید صنایع دستی خود را در این سایت های کارگاهی ایجاد نمایند که قطعات ۳۶۰ متری در این سایت‌ها به مبلغ کل ۱۰۰ میلیون تومان (با پیش پرداخت ۱۵ الی ۲۰ درصد و الباقی طی اقساط ۳۶ تا ۴۸ ماهه) واگذار می‌شود.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان خاطرنشان کرد: مجموع مساحت این ناحیه کارگاهی ظریفان، ۲٫۳ هکتار بوده و زمین‌های آن شامل ۱۰۳ واحد ۸۴ متری است که ۴۲ مترمربع کارگاه و ۴۲ مترمربع نیز فروشگاه خواهد بود.
گفتنی است واگذاری زمین در این ناحیه کارگاهی از طریق مزایده عمومی آغاز شده و متقاضیان تا ۴ شهریور ماه جاری فرصت دارند تا از این طریق نسبت به خرید زمین اقدام نمایند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۳:۴۸

کد خبر: 11923

http://www.payamemellat.ir/?p=11923

رسالت رسانه در نگاه خبرنگاران زنجان

پیام ملّت – خبر واژه ای سه حرفی که با وجود ساختار ظاهری خود، دنیایی پر رمز و راز و عمیق دارد و با پشتوانه ای عظیم و تاثیرگذار، معادلات و فرایندهای بزرگ را رقم می زند. ۱۷ مرداد در حالی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز خبرنگار ثبت شده است که به صورت رسمی از بسیاری از مزایا و شاخص ها محروم هستند.وجود برداشت های مختلف از حوزه اطلاع رسانی و گردش آزاد اطلاعات همواره چالش هایی را برای خبرنگاران فراهم کرده است، مدیرانی که رسانه ای هستند و مدیرانی که از رسانه ها فرار می کنند و زیاد تمایل ندارند فعالیتشان رسانه ای شود.

وقتی صبحت از خبرنگاری و خبر می شود شاید خیلی ها خبر و اطلاع رسانی را تنها وجه خبرنگاری تصور می کنند در حالی که  جستجو و تحلیل در موضوعات و رخدادها و تلاش برای رسیدن به واقعیت ها رسالت بزرگ و اساسی خبرنگاران است.

رنج ها و ناملایمات حرفه خبرنگاری را می توان به جان خرید اگر وجدانی آگاه، گام هایی مستحکم و روحیه ای آرمان خواه و دیگر دوستی داشته باشید. روز خبرنگار انسان هایی را در ذهن به تصویر می کشد که می بایست نمونه ای بی نظیر در اخلاق مداری، تعهد، سخت کوشی، همزاد پنداری، ایستادگی در برابر ظلم و غیره و غیره باشند.

زشت و زیبا،سرما و گرما، دور و نزدیک، همه، زمانی رنگ می بازد که دغدغه اطلاع رسانی و کسب خبر درست برای یک خبرنگار اولویت نخست می شود و با همه سختی ها و دشوارها برای رسیدن به حقیقت گام برمی دارد.

حوزه اطلاع رسانی در استان زنجان طی یک دهه گذشته به لحاظ کمی و کیفی رشد داشته است و با گذر از دوران سنتی به سمت حرفه ای شدن گام برداشته است هر چند در این مسیر هم هنوز نمی توان تعریف واقعی و در خور توجه از اطلاع رسانی حرفه ای در استان زنجان مشاهده کرد.

صاحب امتیاز ومدیر مسئول نشریه منطقه ای آوای میهن می گوید: ۱۷  مرداد در تقویم رسمی ایران به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است تا بار دیگر بر اهمیت و جایگاه فعالان حوزه خبر و اطلاع رسانی و نقش آنها در عرصه های مختلف تاکید بیشتری شود .

رسانه ها توانسته‌اند در راستای ایجاد فضای گفتمان سازی و شفافیت‌گرایی موثر واقع شوند

فرحناز فتحی می افزاید:رسانه ها به ویژه رسانه‌های مکتوب و مطبوعات بر اساس شواهد تاریخی، در دوران و عرصه‌های مختلف با توجه به شرایط زمانی و موقعیت مکانی، به عنوان پل بین مردم و مسئولان و کارگزاران همواره به نقش آفرینی و کنشگری فعالانه پرداخته وتوانسته‌اند به عنوان یکی از ابزارهای مهم تحقق دموکراسی در راستای ایجاد فضای گفتمان سازی و شفافیت‌گرایی موثر واقع شوند.

وی می گوید: با گذشت زمان و با همه گیر شدن شبکه‌ها و رسانه‌های مجازی، نقش رسانه‌های مکتوب با تغییر مواجه شده لذا برای بقا در عرصه خبر در کنار رسالت اطلاع رسانی، نقش جدیدی در قالب مفهوم پردازی و تحلیل محوری را باید تجربه کنند تا در قالب های شکلی جدید بتوانند در رقابتی نه چندان برابر با فضاهای خبری مجازی بدون شناسنامه، در راستای جذب مخاطب با محوریت اصل حرفه‌ای‌گری و امانتداری خبری فعالیت کنند.

فتحی  می افزاید: از سوی دیگر در سالهای اخیر که قدرت رسانه‌های بی‌هویت فضای مجازی به برکت خبرنگارنماهای غیرحرفه‌ای یکه تاز افکار و نگرش‌های عامه مردم شده و اصل عقلانیت و حقیقت در انعکاس اخبار قربانی سرعت در جنجال آفرینی به منظور افزایش مخاطب شده است، کار خبرنگاری حرفه‌ای به ویژه در حوزه رسانه های مکتوب و مطبوعات با چالش جدیدی به نام خبرپراکنی مجازی مواجه شده است.

فتحی متذکر می شود:  فعالان مطبوعاتی و خبرنگاران رسانه های مکتوب و مجازی شناسنامه‌دار، بر اساس چارچوب‌های تعیین شده در قانون مطبوعات و رسانه‌های مجازی خود را ملزم به انعکاس حقایق با توجه به امنیت روانی جامعه و به دور از هیجانات مقطعی دانسته و تلاش می‌کنند رسالت حرفه‌ای خود را نه برای سلبریتی شدن و یا گروکشی‌های جناحی و عافیت طلبی فردی بلکه برای ایجاد فضای شفاف گفتگو، تغییر و اصلاح بکار گیرند تا با آگاه سازی در راستای بلوغ فکری جامعه و ارتقاء سطح دانش رسانه‌ای عموم مردم قلم فرسایی کنند. 

صاحب امتیاز ومدیر مسئول نشریه منطقه ای آوای میهن می گوید: در واقع روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و عکاسان خبری متعهد، سعی می‌کنند مسیر ناهموار و پرفراز و نشیب رسیدن به حقیقت را با هویت‌بخشی و جان دادن به واژه‌ها و عکس‌های خبری هموار کنند تا حقایق و وقایع لایه‌های مختلف جامعه در چارچوب منشور حرفه‎ای و در قالب اخبار و گزارش به یک مطالعه و مطالبه تبدیل شود.

صاحب امتیاز ومدیر مسئول نشریه منطقه ای آوای میهن می افزاید: رسالت اصلی حوزه خبر که همانا فرهنگ سازی، نظارت، شکل‌گیری و شکل‌دهی افکار عمومی و مطالبه‌گری مدنی و ایجاد فضای شیشه‌ای با استفاده از قدرت نرم واژه‌ها است در فضای مه آلود خبری گم می شود و با سوء تدبیر و یا ناهماهنگی و عدم آشنایی برخی مسئولان و ذی نفعان این حوزه، متاسفانه گاهی به دلیل نبود امنیت حرفه‌ای، عدم حمایت‌های صنفی، عدم تعامل مسئولان در صیانت از حریم خبرنگاری حرفه ای، عدم وجود استراتژی مناسب در حوزه فعالیت‌های رسانه‌ای و به ویژه مطبوعات، ورود شبه خبرنگاران بدون شناسنامه و هویت به ویژه در فضای مجازی، این تعهد و شایستگی در سایه مشکلات مادی با چندین علامت سوال مواجه شده و مهمترین پیامد آن یعنی؛ خاموشی و گوشه گیری، سکوت و یا به حاشیه رانده شدن اجباری فعالان دیرین این عرصه به ویژه در مطبوعات محلی رنگ جدی‌تری به خود می‌گیرد.

جوامعی موفق هستند که برای انجام رسالت رسانه ها با پذیرش نقد این مسیر را هموار می کنند

مدیرمسئول نشریه عصر ملت با بیان اینکه رسالت خبرنگاران و اهالی رسانه آگاهی بخشی به جامعه است و بسیاری از مقدرات جامعه از این مسیر معین می گردد،  می گوید: جوامعی موفق هستند که برای انجام رسالت رسانه ها با پذیرش نقد این مسیر را هموار می کنند.

علی اکبر شیوخی ادامه می دهد: دست اندکاران و اصحاب قدرت نباید از شفافیت و اطلاع رسانی هراسان باشند و   پذیرش نقد یکی از لوازم همراهی اصحاب قدرت با افکار عمومی است.

وی با بیان اینکه فضای رسانه ای استان زنجان مبتنی بر نقد منصفانه و اخلاق مدار است و البته بسیاری از کسانی که مورد نقد قرار گرفته اند از این مساله استقبال کرده اند، می افزاید: مشکلات جامعه رسانه ای استان زنجان و خبرنگاران ، عکاسان و همه اجزارو ارکان این مهم باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

شیوخی با بیان اینکه خبرنگار نمی تواند عافیت طلب باشد و همین خصیصه احساس مسئولیت یکی از ویژگی های جامعه روبه رشد است، می گوید: خوشبختانه خبرنگاران و اهالی رسانه در استان زنجان به رسالت رسانه ای واقف هستند و مشکلات و تنگناهای روزمره نمی تواند مانع از انجام وظیفه آنان گردد.

بازیابی هویت خبرنگار و کاهش وابستگی آن‌ها به روابط‌عمومی‌ها به جد باید مدنظر باشد

کارشناس ارشد روزنامه نگاری با تاکید بر لزوم توجه به تخصص گرایی در حوزه  خبرنگاری، می گوید: حضور خبرنگارانی مجرب و متخصص در حوزه‌های مختلف اقتصادی، صنعت، معدن، گردشگری، زنان، سلامت و خانواده ضروری است.‌

سولماز شهبازی می افزاید: زمانی که خبرنگاران و روزنامه‌نگاران از تخصص لازم در یک حوزه مانند اقتصاد و صنعت برخوردار نباشند، تحلیل اخبار آن حوزه تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و قطعا در بلندمدت، جامعه را با آسیب جدی مواجه می‌کند.

وی ادامه می دهد: اکنون به خاطر شرایط دشوار حاکم بر رسانه‌ها، خانم‌های شاغل در رسانه بیش از آقایان است، گر چه پست‌ها و سطوح بانوان در رسانه‌ها جای تامل دارد ‌اما همین عدم توازن باعث می‌شود برخی حوزه‌ها که آقایان بیش از بانوان به آن تسلط دارند، مغفول واقع شود.

روزهایی که حتی با سیلی هم صورت سرخ نمی شود و تورم و افزایش روز به روز قیمتها، خط فقر را هر لحظه بالاتر از حقوق و حق التحریر خبرنگاری می برد و احساس فلاکت را به روح و روان خبرنگاران نزدیکتر می کند سردبیر روزنامه صدای زنجان در این خصوص می گوید: حفظ جایگاه پرسشگری و مطالبه گری خبرنگاران مهمترین چالش این روزهای آشفته اقتصادی است.

سمیه میناخانی می افزاید: روزهایی که حتی با سیلی هم صورت سرخ نمی شود و تورم و افزایش روز به روز قیمتها، خط فقر را هر لحظه بالاتر از حقوق و حق التحریر خبرنگاری می برد و احساس فلاکت را به روح و روان خبرنگاران نزدیکتر میکند.

وی ادامه می دهد: لحظه ای غفلت سبب می شود که در دره مهیب عقب نشینی از مطالبه گری سقوط کنی و معاش اندیشی سبب معامله های گاه پیدا و پنهانی می شود که در بهترین حالت به سکوت منجر می شود.

میناخانی عنوان می کند: در این ایام آنانی که حاضر به تن دادن به این اوضاع نیستند آرام و نجیب کنار می کشند و برای همیشه عطای این کار را به لقایش می بخشند.

سردبیر روزنامه صدای زنجان با بیان اینکه آنانی که اهل معامله اند تکلیفشان معلوم است، از اول هم اهل این کار نبودند و اشتباهی سر از این حوزه درآورده اند و حالا به جایگاه اصلی خود بازگشته اند، ادامه می دهد: این عده گام های اشتباهی را هم به یکباره برنداشته اند. ماجرا از همین کارتهای هدیه ۱۰۰ تومنی شروع شده و کار بالا گرفته. حیف که دیگر کسی این موضوع را جدی نمی گیرد.

بی شک خبرنگاران در حوزه های مختلف تنها برای توسعه و تعالی جامعه گام برمی دارند، توسعه ای که بخش مهمی از آن براساس و برمدار رسانه رقم می خورد و فعالان رسانه ای با وجود همه محدودیت ها برای توسعه تلاش گام برمی دارد.

منبع : خبرگزاری مهر

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۳:۲۰

کد خبر: 11920

http://www.payamemellat.ir/?p=11920

رسانه ها فراز و نشیب های زیادی را دیده اند

پیام ملّت – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان گفت: فعالیت خبرنگاری نگاه جدید را طلب می‌کند.

منطقه زنجان، فاطمه کرباسی در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان زنجان، اظهار کرد: خبر، آگاهی و معرفت به عنوان فصل افتراق انسان با سایر موجودات، میوه ممنوعه‌ای است که تنها آدمی را جسارت نزدیک شدن به آن است.

به گزارش ایسنا، وی عنوان کرد: کسب اخبار و اطلاعات و به کارگیری آن، لازمه زندگی بشری و فقدان آن تهدیدکننده موجودیت انسان است، خبر برای انسان در حکم هوا برای تنفس است، همه جا هست ولی اغلب به چشم نمی‌آید، حیاتی است اما اهمیت آن به درستی درک نمی‌شود.

این‌ مسئول با اشاره به اینکه عرصه روزنامه‌نگاری ایران از زمان انتشار مطبوعه کاغذ اخبار به عنوان اولین نشریه فراز و نشیب‌های زیادی به خود دیده است، گفت: این عرصه انقلاب مشروطه را رقم زده، بر علیه استبداد رضاخان شوریده، در جنبش ملی شدن صنعت نفت حضور داشته و زمینه‌های انقلاب اسلامی را فراهم کرده است.

کرباسی ادمه داد: این عرصه در طول چهل سال گذشته، نقش مهمی در تحولات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایفا کرده است. در هر تحول مثبتی می‌توان نقش تاثیرگذار و سازنده روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را به وضوح مشاهده کرد.

وی با اشاره به این‌که مطالعه سیر تطور رخداده در عرصه روزنامه‌نگاری که البته جدای از تحولات کلان در سطح ملی و جهانی نیست، نشان می‌دهد که شتاب تحولات در حوزه رسانه به گونه‌ای است که در هر لحظه باید منتظر ظهور یک تکنولوژی جدید باشیم، ادامه داد: این مسئله امر مدیریت را سخت و پیچیده کرده است‌.

کرباسی با اشاره به این‌که باید قبول کنیم نظام تصمیم‌گیری ما، سرعت تغییرات، انطباق و هم‌خوانی ندارد، تصریح کرد: در زمانه‌ای که شبکه‌های اجتماعی همه شئون زندگی ما را متاثر ساخته و از اساس دگرگون کرده با ابزارها و شیوه‌های سنتی به مدیریت فضای خبر پرداخت.

وی با اشاره به اینکه قدم اول برای حل این مسئله، شناخت دقیق ماهیت تکنولوژی‌های نوین است، بیان کرد: پس از آن می‌توان با تاسی به این شناخت الگوهای ارتباطی متناسب با شرایط جدید را طراحی و اجرا کرد.

این مسئول با بیان اینکه امروزه همه مفاهیم ارتباطی اعم از رسانه، پیام، مخاطب و … دچار دگردیسی شده است، لذا باید بازتعریف شوند، افزود: بدیهی است که فعالیت خبرنگاری نیز از این تحول دگرگونی در امان نمانده و نگاه جدید را طلب می‌کند.

در ادامه این جلسه، رئیس خانه مطبوعات استان زنجان نیز با اشاره به این‌که پنجمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها با هدف ارتقای سطح کیفی خبر و اطلاع‌رسانی، ترویج فرهنگ روزنامه‌خوانی و شناسایی نقاط ضعف و قوت رسانه‌های استان برگزار شد، اظهار کرد: امسال ۳۲۴ اثر توسط ۸۱ فعال رسانه‌ای در سامانه بارگذاری شد.

یوسف ناصر با اشاره به اینکه در بخش گزارش و تیتر شاهد جهش خوبی در سطح استان بودیم، ادامه داد: با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته در بخش خبر نیازمند کارهای بیشتری هستیم.

این مسئول با اشاره به اینکه در این جشنواره ۳۶ نفر حائز رتبه اول شدند، ادامه داد: از این تعداد ۲۰ نفر آقا و ۱۶ نفر خانم هستند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۸:۱۴

کد خبر: 11895

http://www.payamemellat.ir/?p=11895

پیام ملّت از آسیبهای مخرب طلاق گزارش می دهد

پیام ملّت؛ زهرااحمدی- از ۴ ازدواج در استان یکی منجر به طلاق میشود/ طلاق؛ نقطه تاریک در زندگی

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» همانگونه که در اسلام، ازدواج امرى مقدس و پسندیده می باشد و براى ثبات آن تأکید فراوان شده است، طلاق امرى ناپسند و نامقدس است که براى جلوگیرى از آن از هر وسیله ممکن استفاده شده و از آن در کلمات شارع مقدس، به عنوان مبغوضترین حلالها و امرى که خشم خدا را به دنبال دارد، تعبیر شده است. 

Image result for ‫طلاق‬‎

طلاق از واژه هایی است که در گذشته مردم حتی از به کار بردن آن هراس داشتند؛ ولی این پدیده امروز به امری معمول در جامعه تبدیل شده به طوری که هم اکنون در استان زنجان نیز از هر چهار ازدواج یک مورد به طلاق می انجامد.

به گفته کارشناسان دلایل مختلفی در وقوع طلاق و جدایی زن و شوهر دخالت دارند که در استان زنجان اعتیاد، بیکاری، مشکلات اقتصادی، دخالت اطرافیان، عدم مسئولیت پذیری و بدبینی از مهمترین علل طلاق می­باشد.

علیرضا کاظم لو، كارشناس مسئول دفتر آسیب های اجتماعی اداره كل بهزیستی استان زنجان می­گوید: امروزه شرایط اقتصادی، بیکاری و اعتیاد مهمترین عوامل طلاق می باشد به طوریکه با حاکم بودن این شرایط در خانواده، تنشهایی در بین زوجین میشود و آستانه تحملها کاهش می یابد تا جایی که  قدرت و مهارت کنترل خشم در زن و شوهر از بین می رود و در پایان زوجین عملکرد درستی در این زمینه نداشته و به راه حل طلاق می اندیشند.

وی ادامه می دهد: برخی از ازدواج ها علیرغم اینکه به صورت خواسته و یا ناخواسته و حتی با عشق و علاقه طرفین ازدواج میکنند ولی پس از مدتی زندگی شان از هم می پاشد. در این نوع طلاقها ما شاهد این هستیم که دختر یا پسر و یا هر دوی آنها به نوعی هنوز به درجه ای از رشد اجتماعی و عقلانی نرسیده اند و به اصطلاح ناپخته هستند.

کاظم لو معتقد است: بسیاری از جوانان با ناپختگی و رسش مناسب وارد زندگی جدید میشوند و بدون آنکه شرایط جدید را درک کنند اعمال قبل از ازدواج را انجام میدهند و در مواقع برخورد با مشکلی به جای رجوع به روانشناس و مشاوره، مشکلات خود را با خانواده های خود در میان می گذارند و در نهایت خانواده ها با تصمیم گیریهای نا بجای خود، زندگی زوجین را تباه می کنند.

از ۴ ازدواج یک طلاق

طبق امار نگران کننده اداره کل ثبت اسناد استان، سال گذشته ۸ هزار و ۸۱۹ ازدواج و ۲ هزار و ۳۲۹ طلاق در استان ثبت شده که می توان نتیجه گرفت ۲۶ درصد ازدواجها به طلاق منجر شده است. و این یعنی بیش از ۲ هزار زن مطلقه به جمعیت زنان مطلقه استان اضافه شده است.

کاظم لو ابرازمی­کند: متاسفانه به علت فراوانی و فشار طلاق بر جامعه نمی توان آمار نگران کننده طلاق را انکار کرد و هم اکنون نیز با برخورد غیر مسئولانه این معضل در حال افزایش است.

افسردگی؛ از آسیبهای طلاق

بدون تردید عواقب طلاق با توجه به تفاوتهای فردی، شرایط قبل و بعد از جدایی متفاوت خواهد بود ولی این مسئله در هر صورتی که به آن نگاه کنیم به عنوان یک نقطه عطف منفی در زندگی فرد می­باشد و اثرات مخرب خود را کم و بیش نشان خواهد داد.

به گفته این کارشناس مسئول طلاق نقطه تارکی در زندگی زوجین خواهد بود به طوریکه قطعا بعد از طلاق اضطراب و افسردگی که بیشتر در زنان حاکم میشود قابل کتمان نیست زیرا در بیشتر مواقع پدر وضعیت اقتصاد مناسبی نداشته و زن مطلقه از درآمد و حمایت مالی خوبی برخوردار نمیشود.

Image result for ‫طلاق‬‎

وی ادامه می­دهد: بعد از طلاق کنترل بیشتری بر زن مطلقه توسط پدر و برادر انجام میشود و زن برای خلاصی از آن عموما دست به انتخاب اشتباه میزند و بدون شناخت درست دوباره ازدواج میکنند.

کاظم لو با اشاره به آسیبهای طلاق اظهار می­کند: اگر نگاه منفی جامعه به زنان مطلقه بدتر از طلاق نباشد، احتمالا آزار دهنده‌تر از آن برای زنان سرپرست خانواده و مطلقه  است و حتی در برخی از موارد این زنان مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

کودکان قربانی اعمال والدین

طلاق همواره یکی از چالش برانگیزترین مسائل پیش روی جوامع بشری بوده است.  چرا که آثار مستقیم و غیر مستقیم آن نه تنها بر تعادل والدین تاثیر دارد بلکه آثار مخرب و منفی بر فرزندان خواهد داشت.

در این میان قطعا کودکانی هستند که قربانی توقع نابجای والدین و ناسازگاری شان میشوند. کودکانی که شاید سرنوشت تلخ پدر و مادر را در بیشتر مواقع در زندگی مشترک خود در آینده نه چندان دور تجربه می­کنند چرا که به جای آموختن مهارت­های زندگی در نهاد خانواده که محل تربیت و پرورش فرزندان است، شاهد بگو و مگو، بحث و مشاجره و کتک کاری پدر و مادر بوده اند.

Image result for ‫طلاق‬‎

مداخله دیگران

بسیاری از مشاجرهای بین زوجین و حتی طلاق از مداخله اطرافیان به ویژه خانواده هایشان نشات می­گیرد که علیرضا کاظم لو در این باره خاطر نشان می کند: لازم است زوجین در مواقع برخورد با مشکلات و بحث با همسر بدون اینکه مسائل را با خانواده خود مطرح کند به مراکز مشاوره مراجعه نماید تا راه حل های مناسب را بیابند.

آموزش؛ راه پیشگیری

كارشناس مسئول دفتر آسیب های اجتماعی بهزیستی استان اعتقاد دارد: آسیبهای مالی و معنوی که طلاق به جامعه وارد میکند بسیار سنگین تر از هزینه آموزش مهارت زندگی و مشاوره خواهد بود و لازم است در راستای کاهش طلاق آموزشها از سنین پایین تر و حتی در سنین دبستانی انجام گیرد زیرا بعد از شکایت زوجین از همدیگر و دریده شدن پرده حرمت در بین زن و شوهر مشاوره و آموزشها راهکار زیاد مناسبی نخواهد بود.

به گفته وی اگر فرد از زمان کودکی تا دانشگاه مهارتهای زندگی را بیاموزد قطعا در زندگی پس از ازدواج پخته تر خواهد بود.

ارائه مشاوره در مراکز

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان می­ گوید: در حال حاضر در راستای افزایش مهارتهای لازم در زندگی و همچنین انتخاب درست همسر،  دوره های مشاوره ۶ ساعته اجباری برای جوانان قبل از ازدواج توسط دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار میشود.

لیلا کریمی با بیان اینکه این دوره ۶ ساعته چند ماهی است که در استان برگزار میشود ، خاطرنشان می­کند: علاوه بر این مشاوره ها، مشاوره قبل از ازدواج ۱۶ ساعته نیز در مراکز مشاوره استان انجام میشود که شرکت در این جلسات برای زوجین اختیاری است.

وی ادامه می­دهد: سال گذشته ۴ هزار نفر از مشاوره ۱۶ ساعته قبل از ازدواج در استان زنجان بهره مند شدند که برای زوج های بی بضاعت این مشاوره ها به صورت رایگان انجام می گیرد.

کریمی با تاکید بر اینکه مشاوره های قبل از ازدواج تاثیر زیادی در زندگی دارد، اظهار می کند: در مراکز مشاوره قبل از ازدواج، چگونگی انتخاب همسر، شناخت معیارهای خود ، مهارتهای ارتباطی، رفتاری در زندگی زناشویی و مهارتهای رفتاری در ایام عقد آموزش داده می شود.

وی معتقد است: برخورداری از مشاوره های قبل از ازوداج تاثیر مهمی در بسیاری از مشکلات بعد از ازدواج خواهد داشت.

این مسئول با بیان اینکه اداره کل ورزش و جوانان متولی ارائه مشاوره قبل از ازدواج است، تصریح می­کند: در حال حاضر سه مرکز مشاوره در زمینه آموزش مهارتهای زندگی در زنجان فعالیت می­کنند و بیشترین تمرکز ما بر مناطق محروم و روستایی است که از این مشاوره ها و آموزشهای قبل از ازدواج بهره مند شوند.

طلاق درمانی

در برخی از موارد طلاق می تواند راه حلی مناسب برای خلاصی از مشکلات و نامهربانیها باشد که «علیرضا کاظم لو» در این باره اظهار می­ کند: در برخی از خانواده ها که شوهر برای چندمین بار به سمت مواد می رود و یا از روان گردانها استفاده میکند و زن برای در امان بودن متصل به راه حل طلاق میشود که در اصطلاح طلاق درمانی گفته می شود.

وی ادامه می­دهد: طلاق حتی در صورت درمان نیزشکستی برای زوجین خواهد بود چون آثار مخرب تری را به دنبال دارد.

انتهای پیام/

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۹:۱۵

کد خبر: 11890

http://www.payamemellat.ir/?p=11890

دهیار رجعین: هندوانه و خربزه بیشترین تولیدات کشاورزی در رجعین

پیام ملّت؛ با وجود مشکل آب و تاکید جهاد کشاورزی استان بر تغییر الگوی کشت در روستای رجعین؛ هنوز هندوانه و خربزه بیشترین محصول تولیدی کشاورزی این روستا است.

حسنعلی شاهمرادی در گفتگو با خبرنگار پیام ملّت با بیان اینکه روستای رجعین از سال ۹۰ درگیر تامین آب شرب است، اظهار داشت: رودهای قزل اوزن و زنجان رود در منطقه روستای رجعین به هم متصل میشوند ولی به دلیل شور بودن آب قزل اوزن این روستا با مشکل آب شرب مواجه است.

Image result for ‫روستای رجعین‬‎

به گفته وی روستای رجعین در ۹۰ کیلومتری شهر زنجان و آخرین نقطه استحفاظی استان به سمت شهرستان میانه است و همچنین ۷۰۰ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۲ هزار ۵۰۰ نفر در این روستا زندگی میکنند و اهالی روستا برای تامین زندگی از کشت محصولات بازده از قبیل هندوانه، خربزه و برنج استفاده می کنند.

دهیار رجعین ادامه می دهد: در سالهای اخیر با افزایش خشکسالی ها این روستا با مشکل تامین آب شرب مواجه شد و برای حل این موضوع چاههای سطحی و عمیق مختلفی و بعضا تا عمق ۲۶۳ متر توسط آب و فاضلاب روستایی استان زده شد ولی به علت نبود مطالعه دقیق ژئوفیزیک نتیجه بخش نبود.

وی با بیان اینکه تا عمق ۱۸ متری سطح زمین این روستا آب شور رودخانه قزل اوزن وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر به کمک آب و فاضلاب روستایی استان و خودیاری اهالی چاهی به عمق ۱۶۲ متر در این روستا زده شده که آماده بهره برداری است و امیدواریم با وجود آن مشکل آب شرب روستا برطرف شود.

این مسئول خاطرنشان میکند: در حال حاضر آب شرب روستای رجعین از چاههای با عمق کم و سطحی تامین میشود و در برخی از موارد اهالی در تامین آب اشامیدنی، سشتشو و استحمال با مشکل مواجه هستند.

شاهمرادی با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان در راستای کاهش مصرف آبهای سطحی و زیر زمینی، تاکید بر تغییر الگوی کشت را دراین روستا داشته است، گفت: با وجود این تاکیدات هنوز کاشت محصولات پر مصرف آب از قبیل برنج، هندوانه و خربزه بیشترین تولیدات کشاورزی این روستا است.

وی در ادامه افزود: با تحقیقاتی که توسط جهاد کشاورزی استان به عمل آمده خاک روستای رجعین بهترین شرایط را برای کاشت و تولید پسته دارد ولی به علت دیر بازده بودن این محصول تا ۷ سال، اهالی روستا تمایلی برای کاشت پسته ندارند.

به گفته دهیار رجعین بیشتر اهالی روستای رجعین درآمد خود را با کشت محصولات کشاورزی به دست می­آورند که با کاشت پسته و برداشت آن تا ۷ سال درآمدی نخواهند داشت و به دلیل نداشتن منبع درامد دیگری استقبال کمتری از کاشت این محصول میشود.

وی با بیان اینکه دولت حمایتهایی را در راستای کاشت پسته در این شهرستان ارائه داده است، اظهار کرد: تاکنون تعداد کمتری از اهالی که وضعیت اقتصادی بالایی دارند اقدام به کاشت پسته کرده اند.

انتهای پیام/

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۳۵

کد خبر: 11887

http://www.payamemellat.ir/?p=11887

مدیرکل تبلیغات اسلامی: با اقامه عزا؛ اقامه حق میسر می شود

پیام ملّت؛ مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان با تاکید بر اینکه باید ازظرفیت عزاداری های محرم و صفر برای تبیین فلسفه قیام عاشورا استفاده شود، گفت: اقامه عزای امام حسین(ع) باید منتهی به اقامه حق شود.

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت»، حجت الاسلام سعید احمدی در جلسه ستاد شئون فرهنگی و مناسبت های مذهبی در محل استانداری زنجان، با بیان اینکه در بحث سواد فضای مجازی تبلیغات  اسلامی استان از تمام ظرفیت ها استفاده می­کند، اظهار کرد:  در زمینه تولید محتوا و شعار سال ، مبتنی بر تعالیم سید الشهداء  وارد عمل خواهیم شد و این قالب را به هیئت های مذهبی ارائه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه می­ بایست از ظرفیت عزاداری های ماههای محرم و صفر برای تبیین هدف از قیام امام حسین(ع) و فلسفه قیام عاشورا استفاده کرد، گفت: امیدواریم تبلیغات اسلامی استان در محرم امسال در امر احیای فرهنگ عاشورایی فعالیت خوب و پر رنگی داشته باشد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان با بیان اینکه هدف از بعثت انبیاء اقامه مردم بوده است، ادامه داد: اگر مردم اقامه شوند بسیاری از حرکت ها و کارها به خوبی پیش می رود. 

حجت الاسلام احمدی به شهر شور و شعور حسینی زنجان اشاره کرد و یاد اور شد: امسال نیز مانند سالهای قبل شاهد حرکتهای پر شور حسینی در زنجان خواهیم بود.

وی ابراز کرد: در ایام محرم و صفر اقامه عزای سید الشهداء(ع) اگر منتهی به اقامه حق نشود نشان دهنده این است که ما نتوانستیم از  این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم، بنابراین باید اقامه عزا کنیم تا به اقامه حق دست یابیم. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان با تاکید بر اینکه عزاداری هدف نیست و وسیله اسـت، ابراز کرد:  هر چه عزاداری ما در بحث اشعار، مداحی ها، هیئت ها، سخنرانی ها و رفتن بر منبرها منجر به اقامه حق شود نشان دهنده آن است که ما توانستیم امتداد حرکت سید الشهداء را طی کنیم. 

وی در ادامه گفت: ظرفیت توفنده ای که انقلاب ما را محقق کرد و امام (ره) نیزاز این ظرفیت استفاده کردند و فرمودند که این محرم و صفر است که اسلام را نگه داشته است و در حال حاضر می بایست برای استفاده مطلوب از این ظرفیت دست به دست هم داده  و تمام نظام های حقیقی و حقوقی ما  که در بستر حرکت سید الشهدا (ع) است را به سرمنزل مقصود برسانیم. 

انتهای پیام/

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۷:۳۰

کد خبر: 11884

http://www.payamemellat.ir/?p=11884

رئیس اتاق بازرگانی: بیشترین سرمایه گذاریها در بخش صنعتی استان / آموزش اقتصاد به دانش آموزان

پیام ملّت؛ رئیس اتاق بازرگامی استان زنجان با بیان اینکه بیشترین استعداد و سرمایه­ گذاری ها در بخش صنعتی استان است، گفت: سرمایه­ گذاران گرایشی برای سرمایه­ گذاری در بخش خدمات ندارند.

غلامحسین جمیلی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هم اکنون کشور با شرایط خاص اقتصادی روبرو است، اظهار کرد: با وجود تحریمهای ظالمانه در سطح بین المللی علیه ایران و کاهش واردات و صادرات، ساماندهی و ایجاد پایداری در اقتصاد کلان کشور ضروری به نظر می­رسد و لازم است تولید، اشتغال، و رفاه و معشیت مردم مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه شعار« اتاق برای همه» شعار امسال اتاق بازرگانی استان است، تصریح کرد: این شعار در راستای افزایش مشارکتها بین اعضا، و مدیران و مسئولان دولتی استان می­باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان افزود: در راستای اشتغالزایی برنامه­های مختلفی توسط اتاق بازرگانی طرح و اجرا شده که بهبود فضای کسب و کار یکی از این برنامه­ هاست .

وی خاطر نشان کرد: تکیه بر بخشهای نوین و مبتنی بر دانش بنیاد یکی از برنامه های این اتاق است که با برگزاری سیمینارها و کمیسونها در توسعه آنها نقش ایفا می کنیم.

جمیلی با بیان اینکه امسال اتاق بازرگانی استان در نمایشگاه اربیل عراق حضور داشته است، گفت: ۵ اتاق بازرگانی از سطح کشور در این نمایشگاه حضور داشتند و اتاق بازرگانی استان زنجان یکی از آنها بود که شرکت در این نمایشگاه منجر به نتایج بسیار مفیدی برای استان داشت که جای امیدواری و دلخوشی دارد.

وی خبر از ایجاد سامانه رصد در اتاق بازرگانی استان داد و  یاداور شد: این سامانه به صورت آنی و لحظه ای تصمیمات و رای گیری اعضا را مشخص می کند و علاوه بر آن امکان انتقاد و پیشنهادات را برای مخاطبان را فراهم می­ سازد.

این مسئول در ادامه به فصل ششم از پایش محیط کسب و کار در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حمایتهای معنوی و واقعی از رویدادهای اقتصادی استان به شکل صحیح انجام میشود و هم اکنون نیز استان زنجان جزو سه استان برتر در فضای کسب و کار است.

به گفته وی بیشترین سرمایه­ گذاری در استان در بخش صنعتی است زیرا شرایط استان و استعداد اهالی در این بخش بیشتر به چشم می­خورد و برای افزایش بخش خدمات همکاری دستگاههای مختلف متولی آن از قبیل میراث فرهنگی ،گردشگری و اتاق اصناف و غیره ضروری به نظر میرسد.

آموزش اقتصاد از سنین پایین تر

جمیلی اظهار کرد: همه تجارب داخلی و بین المللی حاکی از آن است که آموزش از سنین پایین تاثیرپذیری و بازتاب بیشتری برای جامعه خواهد داشت.

وی ادامه داد: طی تواهم نامه ای که با اداره کل آموزش و پرورش داشتیم؛ آموزشهای اقتصادی پایه به کمک اشکال و فیلمهای تصویری و صوتی توسط اتاق بازرگانی به دانش آموزان منتخب آموزش و پرورش ارائه میشود.

این مسئول تاکید کرد: آموزش اقتصاد به کودکان پیامد خوبی در بر خواهد داشت زیرا علاوه بر تاثیر مثبت به جامعه در سالهای آینده، خانواده های آنان نیز به وسیله فرزندان از این آموزشها آگاه و بهره مند میشوند.

رئیس اتاق بازرگانی استان در پایان با اشاره به رشد صادرات استان در سال گذشته ابزار کرد:  کل صادرات استان توسط ۹۲ شرکت حقیقی و حقوقی غیر دولتی انجام میشود که سال ۹۷  میزان صادرات استانذ زنجان به ۴۶۱ میلیون دلار رسید.

وی گفت: سهم صادرات استان از کل کشور یک درصد بود که سال گذشته با افزایش صادرات به ۱٫۳ درصد رسید.

انتهای پیام/

adnim

Copyright © all right recieved