آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۱۰

کد خبر: 10787

http://www.payamemellat.ir/?p=10787

«آلودگی هوا» چهارمین عامل خطر مرگ

پیام ملّت – مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، با تاکید بر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: پیشرفت صنعتی یزد آلودگی هوا را تشدید می‌کند.

مائده دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این که امروزه آلودگی هوا یکی از مهمترین عوامل تهدید سلامتی و محیط زیست به شمار می‌رود، اظهار کرد: مواجهه با آلودگی هوا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن و حتی مرگ می‌شود.

وی با بیان این‌که آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ در دنیا است، افزود: این خطر به گونه‌ای جدی است که از هر ۱۰ مرگ یک مرگ به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، گفت: به دلیل تشدید بحران آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران، هفته “هوای پاک” نام‌گذاری شده است تا با ایجاد آگاهی و حساسیت عمومی در راستای مقابله با زیان‌های آن اقداماتی موثر صورت گیرد.

وی با بیان این که توجه به مقوله آموزش و فرهنگ‌سازی به عنوان گامی موثر و کارآمد می‌تواند خسارات مادی و معنوی ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: اگرچه پیشرفت چشمگیر یزد در حوزه صنعت امری مهم تلقی می‌شود، اما این موفقیت مشکلات زیادی را در زمینه آلودگی هوا به همراه داشته است.

دهقانی در ادامه به استفاده بیش از حد و غیر ضروری از وسایل نقلیه شخصی تک‌سرنشین اشاره کرد و افزود: این امر می‌تواند از علل افزایش آلودگی هوا در یزید باشد.

وی با تاکیدبر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: بسترسازی فرهنگی در بخش ترافیک و حمل‌ونقل به‌ویژه در سفرهای درون شهری می‌تواند در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر باشد.

دهقانی استفاده از روش‌های آموزشی مناسب و ارتقای سطوح فرهنگی جامعه با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف را یکی دیگر از ابزارهای موثر در کاهش آلودگی دانست و بیان کرد: استفاده از ابزار قوانین و اجرای سخت‌گیرانه آن در بخش‌های مختلف از دیگر راهکارهای مقابله با آلودگی هوا است.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۷:۰۵

کد خبر: 11324

http://www.payamemellat.ir/?p=11324

زنجان می تواند در مقابله با “اعتیاد” و “طلاق” پایلوت کشور باشد

پیام ملّت – استاندار زنجان با بیان اینکه، استان زنجان در زمینه مقابله با اعتیاد و طلاق بعنوان دو آسیب مهم اجتماعی می تواند پایلوت اجرای طرح های مقابله ای در کشور باشد.

فتح اله حقیقی در نشست مشترک کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی و ستاد صیانت از حقوق شهروندی و حریم امنیت عمومی، وجود هیئت های مذهبی، مبلغین و روحانیون، نیروهای جوان دانشجویی و خیرین در استان زنجان را از ظرفیت های عظیم مردمی در استان زنجان برشمرد و خاطرنشان کرد: با وجود زمینه بالای مشارکت مردمی در استان زنجان می توان با برنامه ریزی دقیق و ارائه طرح های کاربردی و عملیاتی، استان زنجان را در مقابله با آسیب های اجتماعی به عنوان استان های پایلوت و الگوی کشور معرفی کرد.

مقام عالی اجرایی استان ادامه داد: با بهره گیری از توان صاحب نظران و هیئت های اندیشه ورز و با جذب اعتبارات مناسب می توان طرح های عملیاتی و موثری برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد و طلاق در استان زنجان اجرا نمود و در این زمینه همکاری و هماهنگی دستگاه های اجرایی متولی اهمیت فراوانی دارد.

وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از موازی‌کاری در امور اجتماعی و فرهنگی، اظهار کرد: در حوزه اجتماعی و فرهنگی، مسائل بسیار گسترده و عمیقی وجود دارد که برای رفع آن باید دستگاه های متولی به دور از موازی‌کاری، هماهنگی لازم را با یکدیگر داشته باشند و به تقسیم وظایف متعدد بپردازند.

استاندار زنجان در بیان راهکارهای لازم برای مقابله با آسیب های اجتماعی تاکید کرد: ضمن استفاده از ظرفیت جوانان در ارائه آموزش های عمومی به مردم و افزایش سطح اطلاع رسانی در جامعه باید از الگوهای موفق اجرا شده نیز بهره برداری کرد.

نماینده عالی دولت در استان، در زمینه مقابله با معضلات اجتماعی نظیر افزایش جمعیت جامعه سالمندی و بهبود سیمای شهرهای استان نیز استفاده از برنامه های عملیاتی و نظرات کارشناسی دقیق را مهم دانست و تاکید کرد: برای حمایت از طرح های و ایده های راهگشا، در استان آمادگی لازم وجود داردو باید بررسی دقیق و ساماندهی لازم در معضلات شهری صورت گیرد.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۱۷

کد خبر: 11315

http://www.payamemellat.ir/?p=11315

تک تک کلمات بیانیه گام دوم انقلاب محصول سالها پژوهش و تجربه است

پیام ملّت- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: تک تک کلمات بیانیه گام دوم انقلاب محصول سالها پژوهش و تجربه است.

علیرضا فیروزفر در گفت‌وگو با موج رسا، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ضمن تاکید بر اصول انقلاب، از شاخصه جامعیت برخوردار بوده و كاملا عالمانه و منصفانه است. این بیانیه مهم در کنار اینکه به پیشرفت ها و ترقی کشور طی ۴۰ سال گذشته اشاره دارد نواقص و کاستی ها را نیز در کانون توجه نخبگان و آحاد ملّت قرار می‌دهد که برای تصحیح امور مشارکت کنند.

وی افزود: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که توسط مقام معظم رهبری (حفظ الله التعالی) منتشر گردید تحلیلی عمیق و دقیق در خصوص تحولات جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین المللی، منطقه ای و داخلی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با اشاره به محتوای این بیانیه خاطرنشان کرد: شکل گیری انقلاب اسلامی و استمرار آن و مقایسه این انقلاب با سایر انقلاب‌های دنیا و تغییر و تحولات بنیادین در ماهیت انقلابها و رهبران آنها در مواجهه با ملت های خویش در گذرگاههای تاریخی از نکاتی است که در این بیانیه به وضوح مورد تحلیل قرار گرفته است.

فیروزفر با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی در مقایسه با سایر انقلاب‌ها بزرگترین و مردمی ترین انقلاب جهان است، تصریح کرد: این انقلاب در تقسیم قدرت دو بلوک شرق و غرب پدید آمد و بدون خیانت به آرمانها و ملتش استمرار پیدا کرده و بر شعارهایش پایبند بوده است.

وی یادآور شد: یکی از مهمترین شعارهای انقلاب اسلامی توجه و تاکید بر توان و استعدادهای داخلی اعم از مادی و معنوی و همچنین نفی سلطه و مبارزه با استکبار و استعمار است.

استاد دانشگاه زنجان یادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامی با نگاه به چهل سال گذشته که گام اول انقلاب به شمار آید گام دوم را «مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمّدن‌سازی» می‌داند.

وی با اشاره به اهمیت حوزه علوم و پژوهش و نگاه رهبر معظم انقلاب به این حوزه گفت: معظم له منشورهای مهم و راهبردی برای گام دوم ترسیم کرده اند که «علم و پژوهش» سرآغاز آن است و این نکته بسیار مهم و حایز اهمیت برای نخبگان و دانشگاهیان و حوزویان و همه کسانی است که به این عرصه گام گذاشته‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان بیان کرد: علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی که رئوس مهم این بیانیه هستند از «علم و پژوهش» آغاز و به «سبک زندگی» سوق پیدا می کند و خط سیر بسیار حساب شده و دارای نکات ظریف و به هم پیوسته است.

وی با تاکید بر اینکه نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب به موضوع علم و دانش و تاکید بر آن به عنوان خط مقدم تعالی کشور از جنبه های مختلف قابل تحلیل است، تصریح کرد: ایشان اساس تعالی و ترقی و عزت کشور را در توجه به علوم دانش می‌دانند و سایر مسائل را در مراتب بعدی فرض می‌شمارند.

فیروزفر عنوان کرد: البته توجه به این حوزه – علم و دانش – و پیوند پژوهش و علم با توسعه و ثروت و قدرت به معنای واقعی می بایست مورد توجه جامعه علمی قرار بگیرد.

وی با اشاره به رسالت نخبگان اظهار کرد: معتقدم کلمات و جملات این بیانیه محصول سالهای متمادی پژوهش و تجربه است كه ایشان به عنوان عالی ترین مقام در جمهوری اسلامی مطرح می‌کنند.

استاد دانشگاه زنجان تصریح کرد: هرکلمه و جمله این بیانیه دارای معنا و مفهومی مهمی در فرایند اداره امور جامعه است و در این راستا دانشگاه ها و حوزه های علمیه در حوزه علم و پژوهش رسالت بزرگی بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه معظم له علم و دانش را «آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور» فرض می کنند، افزود: تاکید ایشان بر مقوله عزت و قدرت ناشی از اعتقاد و باور ایشان به مفهوم «دانایی، توانایی» در گوهره وجود هر ایرانی معتقد و متعهد است.

فیروزفر با با اشاره به اهمیت الگو برداری و الگو سازی خاطرنشان کرد: نگاه ژرف ایشان به پیشرفت های غرب و اطلاع از اوضاع جهان نشان می‌دهد که کشور برای دست یافتن به تعالی و عزت و اقتدار به «دانش و پژوهش» نیاز دارد.

وی بیان کرد: ایشان تاکید دارند که دنیای غرب به جهت برخورداری از علم و دانش و کاربردی کردن آن توانست برای خودشان «ثروت و نفوذ و قدرت» فراهم کنند، البته ایشان سوء استفاده از دانش و دانایی برای تحمیل و سلطه را نفی می‌کنند و مخالف الگو برداری با آن سبک و سیاق هستند و گوهره دانش و دانایی را برای رسیدن به اهداف مورد تاکید قرار می دهند و ترسیم کننده الگویی از علم و اخلاق می باشند که مبنای الهی و انسانی دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به جایگاه ایران در جهان گفت: کسب رتبه های مهم علمی و پژوهشی جوانان و دانشمندان و نخبگان کشور در مجامع علمی جهان با لحاظ شرایط و محدودیت هایی که طی ۴ دهه گذشته اتفاق افتاده است موجب فخر برای ایرانی و شگفتی برای جهانیان گردیده است.

وی یادآور شد: از نگاه معظم له راه رفته در عرصه علم و دانش تنها آغاز راه بوده و برای رسیدن به قله های پیشرفت راه زیاد و دشواری در پیش است.

فیروزفر به جمعیت جوان و فرصتها نیز اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری تاکید دارند جمعیت جوان «مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور» است که فرصتی مغتنم و باارزش برای جامعه بوده و ایران اسلامی طی ۴۰ سال گذشته با تکیه بر عزم و اراده نسل خلاق جوان توانسته مسیرهای دشوار ترقی را بپیمایند.

وی با تاکید بر امید به آینده و غلبه بر یأس تصریح کرد: نگاه ایشان به آینده  همواره امیدبخش و خوشبینانه و واقع گرایانه است، امید و خوش بینی و توجه به واقعیت ها را کلید همه قفلهای بسته می دانند و ایشان همواره از امید کاذب و فریبنده دوری جسته‌اند.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۱۰

کد خبر: 11312

http://www.payamemellat.ir/?p=11312

دو انتصاب در استانداری زنجان

پیام ملّت- طی حکمی از سوی استاندار زنجان، محمدرضا هادوی به‌عنوان سرپرست اداره‌کل امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان منصوب و جایگزین علی محمودی شد.

با صدور حکمی، فتح‌الله حقیقی، محمدرضا هادوی را به عنوان سرپرست اداره‌کل امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان برگزید.

پیش از این علی محمودی، سرپرست اداره‌کل امور شهری و شوراهای استانداری زنجان، با حفظ سِمت مدیرکلی امور روستایی را نیز بر عهده داشت که جای خود را به محمدرضا هادوی در این حوزه داد.

در این حکم آمده است؛

با عنایت به تعهد، تجارب و شایستگی‌های جنابعالی، به موجب این حکم با حفظ پست سازمانی به عنوان سرپرست امور روستایی و شوراها منصوب می‌شوید.

امید است با استعانت از خداوند متعال در راستای پیشبرد اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت تدبیر و امید موفق و موید باشید.

گفتنی است، محمدرضا هادوی معاون عمرانی فرماندار زنجان، پيش از اين بخشدار زنجانرود بوده و سوابقی مانند شهرداری دندی، سرپرست شهرداری ماه‌نشان، بخشدار مركزی خدابنده و معاون مديركل حوزه استاندار در دوره اصلاحات را در كارنامه کاری خود دارد.

همچنین طی حکمی از سوی استاندار زنجان، خیرالله ترخانی به عنوان مدیرکل امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری زنجان منصوب و عهده‌دار این سِمت در استان زنجان شد.

در این حکم آمده است؛

با عنایت به تعهد، تجارب و شایستگی‌های جنابعالی، به موجب این حکم به سِمت مدیرکل دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری منصوب می شوید.

امید است با استعانت از خداوند متعال در پیشبرد اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت تدبیر و امید موفق و موید باشید.

گفتنی است، خیرالله ترخانی پيش از اين سوابقی همچون سرپرستی معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز، مدیرکل سیاسی انتخابات استانداری البرز و مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خراسان شمالی را در كارنامه کاری خود دارد.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۰۴

کد خبر: 11309

http://www.payamemellat.ir/?p=11309

مراکز عرضه قلیان و سیگاردر زنجان افزایش داشته است

پیام ملّت – رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان با اعلام اینکه مراکز عرضه قلیان و سیگار به طور فزاینده ای در زنجان افزایش داشته است، گفت: متاسفانه این مراکز در چند ماه اخیر بیشتر در سطح شهر به چشم می آید.

پرویز قزلباش در حاشیه جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان بر لزوم مقابله با این معضل اجتماعی تاکید کرد و افزود: این مساله در بین بانوان نیز روند صعودی به خود گرفته است.

وی در ادامه با پرداختن به مساله سلامت مردان در جامعه یادآور شد: در مراجعات بیماران به ما شاهد هستیم که این قشر کمتر به سلامتی خود اهمیت می دهند و با این حساب توجه به سلامت مردان در جامعه حائز اهمیت است.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۶:۵۶

کد خبر: 11306

http://www.payamemellat.ir/?p=11306

اما و اگرهای استفاده از ظروف پلیمری در زنجان

پیام ملّت – در هشتمین جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان، چالش استفاده از ظروف پلیمری از سوی مردم و اصناف مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اما راهکار کلی برای اطلاع رسانی و فرهنگسازی مصرف آن بی نتیجه ماند.

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت»، در این جلسه معاون بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان با تاکید بر اینکه مصرف ظروف یک بار مصرف نسبت به گذشته در زنجان کاهش یافته است، دلایل این امر را فرهنگسازی و آگاهی مردم نسبت به مضرات آن به سلامتی و محیط زیست اعلام کرد.

دکتر محمدرضا صائینی با یادی از گذشته که در مساجد  و تکایای زنجان چای در ظروف پلیمری بین عموم توزیع می شد، گفت: این مساله نشان می دهد که مردم در گذر زمان از مضرات آن آگاه شده اند و در این راستا مرکز بهداشت استان تذکرهای لازم را به اصناف مختلف داده است.

وی فروش حلیم در ظروف پلیمری را یکی از ایرادها به این صنف اعلام کرد و افزود: تنها در این بخش مرکز بهداشت ایراد جدی دارد و در برخی موارد نیز بازرسی ها و تذکرهای جدی داده شده است.

صائینی با اشاره به تذکرهای داده شده به اصناف حوزه مواد غذایی درباره عرضه با ظروف پلیمری بیان کرد: در صورت مشاهده مرکز بهداشت استان با متخلفان برخورد می کند.

رئیس مرکز بهداشت استان زنجان در صحبت هایش به صراحت بیان کرد که حوزه بهداشت استان هیچ ظرفی را تایید نمی کند و از نظر ما تنها ظروف استریل مورد تایید است و حتی ظروف پایه گیاهی را نیز تایید قطعی نمی کنیم.

نقض یک اقدام

این صحبت ها در حالی بیان شد که امامعلی دادخواه، رئیس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای اسلامی شهر زنجان فروش نوشابه و سرکه در بطری ها را که مجوز وزارت بهداشت گرفته است، یادآور شد و گفت: اگر این ظروف با سلامتی افراد ارتباط دارد، چرا وزارت بهداشت مجوز تایید برای توزیع و بسته بندی آن در این بطری ها را صادر کرده است.

مزایا و معایب

در ادامه معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌ پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان در صحبت هایی با پرداختن به مزایا و مضرات ظروف پلیمری در سلامتی افراد و محیط زیست بیان کرد: سبک، ارزان، شکل پذیر و سهولت در حمل و نقل جزوء ویژگی های این ظروف است، در حالی که عدم تخریب پذیری در طبیعت، نبود امکان مهاجرت اجزاء تشکیل دهنده،نفوذپذیری به گازها و بخارها نیز از آسیب های این نوع ظروف است.

جواد تاجکی سمی و سرطانزا بودن مونومرها به عنوان اجزای اصلی تشکیل دهنده این شکل ظروف را یادآور شد و ادامه داد: به دلیل آغشته بودن غذای نگهداری شده در این ظروف مونومرها با خوردن غذا وارد بدن افراد می شود که در نهایت زمینه برای بیماری شکل می گیرد.

وی با تاکید بر استفاده یک باره از این ظروف از سوی افراد در جامعه تصریح کرد: متاسفانه در برخی موارد شاهد استفاده چند باره از این ظروف هستیم که در نتیجه زمینه برای رشد مونومرها فراهم می شود.

تاجکی رعایت تاریخ مصرف این قبیل ظروف، استفاده در موراد غذایی داغ را از دیگر چالش های جدی در تهدید سلامت شهروندان اعلام کرد و افزود: از سوی دیگر ظروف یک بار مصرف گیاهی زیست تخریب پذیر برای استفاده در منازل و رستوران ها مناسب است.

به گفته این مقام حوزه بهداشت و درمان استان،عموم افراد باید از قرار دادن بطری خالی آب در فریزر خودداری کرده و استفاده از ظروف شیشه ای و استیل را جایگزین کنند.

نگرانی ها ادامه دارد

این صحبت ها در حالی بیان شد که خدیجه ابراهیم خانی، مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان به صراحت اعلام کرد؛ با وجود اینکه علوم پزشکی به این چالش حوزه سلامت می پردازد که متاسفانه هنوز هم در رستوان ها و ظروف روغن گیری،آبلیمو از این ظروف استفاده می شود و این جای نگرانی دارد.

علی اسدی، رئیس محیط زیست شهرستان زنجان نیز در تایید صحبت های مدیر کل بیمه سلامت استان تصریح کرد: این قبیل ظروف در تغییر جنسیت و شکل گیری بیماری های عصبی تاثیر دارد.

در ادامه معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان با اعلام اینکه در عرضه مواد غذایی از ظروف پلیمری استفاده می شود، بیان کرد: متاسفانه مشخص نیست از چه مواد بازیافتی این ظروف ساخته شده است.

مقتدا شعوری، با بیان اینکه مضر بوذدن این ظروف ثابت شده است، اضافه کرد: این کارگروه باید تصمیم هایی را به جد دنبال کند که عموم از جزییات آن آگاه شوند.

در خاتمه این جلسه مسیح الله سلطانی، مدیر کل امور اجتماعی استانداری زنجان به عنوان مدیر جلسه با بیان اینکه استفاده از ظروف پلیمری در دنیا منسوخ شده است، گفت: با وجود بحث های انجام شده در جلسه امروز نتیجه و راهکار کلی برای استفاده از این ظروف نهایی نشد و باید جواب قانع کننده و نهایی داده شود.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۳۱

کد خبر: 11303

http://www.payamemellat.ir/?p=11303

واریز «عیدی» مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی تا ۱۰ اسفند

پیام ملّت – سرپرست سازمان تامین اجتماعی از واریز «عیدی» مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین‌اجتماعی تا ۱۰ اسفند ماه خبر داد. به گزارش ایسنا، محمد حسن زدا در جمع بازنشستگان شهر تهران ضمن اعلام این خبر گفت: رقم عیدی همان میزان مصوب اعلام شده توسط دولت است، بنابراین رقم واریزی به حساب مستمری‌بگیران و بازنشستگان یک میلیون تومان خواهد بود.

وی در پاسخ به اینکه آیا عیدی نیز همچون حقوق ماهیانه بر اساس حروف الفبا واریز می‌شود؟ گفت: جزئیات واریز و چگونگی آن متعاقباً اعلام می‌شود.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۲۸

کد خبر: 11281

http://www.payamemellat.ir/?p=11281

اثربخشی پروژه های منابع طبیعی با همراهی جوامع محلی است


پیام ملّت – مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به شعار امسال هفته منابع طبیعی مبنی بر “منابع طبیعی؛ بزرگترین سرمایه ملی”؛ تحقق این امر را جلب مشارکت جوامع محلی، بهره برداران و روستاییان اعلام کرد.

خلیل آقاجانلو با بیان اینکه هدف اصلی ما از آموزش، ترویج مشارکت‌های مردمی و کمک به افزایش اثربخشی در اجرای پروژه‌های محوری منابع طبیعی و آبخیزداری است، اظهار کرد: توجه به این امر می تواند ما را در مسیر تحقق اهداف مربوط به شعار هفته منابع طبیعی مبنی بر “منابع طبیعی؛ سرمایه ملی” موفق کند.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان آموزش و مشارکت جوامع محلی و بهره‌برداران را اولویت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و به تبع آن اداره کل منابع طبیفی استان دانست و ابراز کرد: سعی می‌کنیم بتوانیم با بهره‌گیری از تجارب موفق و بیان نتایج از زبان خود مردم محلی بیشترین اثربخشی را برای تأمین و بسط مشارکت و ایجاد ذهنیت مشترک در خصوص اهمیت مشارکت در بین جوامع محلی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه همکارانمان نیز برای جلب مشارکت حداکثری باید نهایت تلاش و دقت خود را داشته باشند، خاطرنشان کرد: بسیاری از پروژه های اداره کل در بخش ترویج، بیولوژیک و توسعه پوشش گیاهی مناطق می تواند توسط خود مردم محلی عملیاتی شود.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۲۶

کد خبر: 11296

http://www.payamemellat.ir/?p=11296

ایجاد شناسنامه توانمندی ها در استان زنجان

پیام ملّت – استاندار زنجان گفت: با تعریف شناسنامه هر بخش و هر شهرستان، توانمندی ها و ظرفیت های هر منطقه شناسایی و مشخص می شود چه آموزش هایی باید برای افزایش ارزش افزوده هر شهرستان ارائه شود‌ .

فتح‌اله حقیقی در کارگروه تخصصی اشتغال استان، با اشاره به اعتبارات تخصیص یافته از سوی دولت برای ایجاد شغل و صیانت از مشاغل موجود، تاکید کرد: در پرداخت تسهیلات حمایتی تبصره ۱۸ قانون باید هم به مسئله ایجاد مشاغل جدید و هم به حمایت از مشاغل موجود در استان توجه شود.

وی با بیان اینکه ارزش افزوده هر بخش از مشاغل خانگی و مشاغل خُرد با سایر حوزه ها متفاوت است، افزود: تسهیلات اشتغالزایی مشاغل خانگی و امکان استقرار در بازارچه های صنایع دستی به طرح هایی ارائه خواهد شد که با موضوع و اهداف اقتصاد مقاومتی استان همخوانی داشته باشند.

مقام عالی اجرایی استان هدف از راه اندازی بازارچه های کسب و کار را ایجاد بستری مناسب برای فناورانی دانست که به تنهایی توان ایجاد اشتغال را ندارند و ادامه داد:  باید دستگاه های متولی مکان یابی مناسب و زیرساخت های مطلوب این بازارچه ها را با چشم انداز شهری در برنامه خود داشته باشند.

استاندار زنجان همچنین ساماندهی دستفروشان در سطح شهرهای استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ساماندهی به معنای جمع آوری و گرفتن شغل این افراد نیست بلکه باید با تامین مکان مناسب و ارائه تسهیلات توسط شهرداری ها و دستگاه های متولی، اینگونه مشاغل در استان سامان یابد.

حقیقی خاطرنشان کرد: پرداخت وام های خوداشتغالی و تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار روستائیان نیز باید با نظارت دقیق صورت گیرد تا این بودجه در محل خود هزینه شود و بازخورد مثبتی در این بخش داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در ‘گام دوم انقلاب’ اظهار کرد: کمیته تخصصی ویژه ای برای عملیاتی نمودن و تهیه طرح بومی این دستورالعمل در استان زنجان تشکیل خواهد شد.

نماینده عالی دولت در استان، در این جلسه نیز از حضور گسترده مردم استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن قدردانی نمود و افزود: افزایش قریب به ۴۰ درصدی حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال وظایف مسئولین را سنگین‌تر نموده و همه باید قدردان این حضور گسترده باشیم.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۲۲

کد خبر: 11292

http://www.payamemellat.ir/?p=11292

۳ کشته در سانحه رانندگی محور زنجان – قیدار


پیام ملّت- انحراف به چپ راننده پراید و لغزندگی جاده در محور زنجان – قیدار، حادثه‌ساز شد.

به گزارش ایسنا، شب گذشته در اثر برخورد یک دستگاه پراید با نیسان در محور زنجان به قیدار هر سه سرنشین پراید، جان خود را از دست دادند.

در این حادثه راننده پراید به دلیل لغزندگی جاده و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه، به خودروی نیسان برخورد کرد.

در پی بروز این حادثه، پلیس از رانندگان خواست با سرعت مطمئنه رانندگی کنند و با رعایت قوانین، سفر امنی را رقم بزنند.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۰۶

کد خبر: 11278

http://www.payamemellat.ir/?p=11278

مدیریت شهری در طرح سد معبر شکست خورده است

پیام ملّت – عضو شورای اسلامی شهر زنجان با انتقاد از سد معیر در خیابان ها و پیاده راه های شهر گفت: مدیریت شهری در طرح سد معبر شکست خورده است.

احمد نصیری بیان کرد: در۲ سال گذشته این طرح در زنجان به جد دنبال نشده و با وجود تذکر در جلسات علنی و غیرعلنی شورا و کمیسیون ها راه به جایی نبرده ایم.

به گفته وی، به دلیل به نتیجه نرسیدن این طرح، توقع متخلفان بالا رفته و شاهد افزایش نارضایتی مردمی هستیم.

نصیری از شهردار زنجان خواست؛ با نزدیک شدن با روزهای آخر سال تدابیر لازم برای مقابله با متخلفان سد معبر را دنبال کند. 

۱۱۰/ق

adnim

Copyright © all right recieved