آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۷:۴۹

کد خبر: 10142

http://www.payamemellat.ir/?p=10142

پرداخت ۲۰۹۴ میلیارد ریال در استان زنجان تسهیلات در سال ۹۶

پیام ملّت – مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران استان زنجان با اعلام اینکه در سال گذشته بیش از ۱۹ هزار فقره وام به میزان ۲۰۹۴ میلیارد ریال در استان زنجان پرداخت شده است، گفت: این میزان در ۸ ماهه نخست سال جاری به رقم ۲۲۰۰ میلیارد ریال به تعداد بالای ۱۷ هزار فقره وام رسیده است.

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت»، حسن خانمحمدی در نشست خبری که همزمان با ۲۲ آذر ماه سالروز تاسیس این بانک برگزار شد، با اعلام اینکه فعالیت های این بانک در ۱۱ سال گذشته در نقاط مختلف استان برای دستگیری از اقشار آسیب پذیر جامعه با نیت خیرخواهی انجام می گیرد، افزود: در این راستا رسانه ها، خیران، نهادهای دولتی و خصوصی با بانک تعامل نزدیک دارند.

وی از صدور بیش از ۱۵۳ هزار کارت از سوی این بانک در مدت فعالیت خود در استان خبر داد و یادآور شد: در این مدت ۲۶ هزار و چهارصد مورد کارت هدیه نیز صادر شده است.

خانمحمدی ارائه خدمات بانکی در۱۷ شعبه مختلف این استان در اشکال مختلف را یادآور شد و افزود: این خدمات ۷۲ نفر از پرسنل زحمتکش بانک با هدف خدمات رسانی به اقشار مختلف جامعه بخصوص قشر پایین دست انجام می گیرد.

مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران استان زنجان  با تاکید بر مشتری مداری و حفظ مشتری بر لزوم رضایتمندی مشتریان تاکید کرد و گفت: رسالت اصلی این بانک بر محور مشتری مداری و دستگیری از محرمان جامعه بنا نهاده شده است و اصولا قرض الحسنه بر این مبنا شکل گرفته است. بر این اساس بانک قرض الحسنه با ارائه طرح های مختلف قصد دارد تا تسهیلات خود را با کارمزد صفر تا ۴ درصد اعطا کند.

خانمحمدی از اجرا و تمدید طرح” مهر زرین” تا پایان آذر ماه سال جاری در شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران خبر داد و در خصوص اهداف اجرای این طرح گفت: در راستای سیاست های اعتباری بانک و به منظور توانمند سازی اقشار آسیب پذیر جامعه در رفع احتیاجات ضروری از طریق پرداخت تسهیلات قرض الحسنه، طرح “مهر زرین” از ابتدای آبان ماه سال ۹۷ در شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران اجرایی شده و تا پایان آذر ماه سال جاری نیز تمدید شده است.
وی درباره جزییات اجرای طرح” ۲ در یک” در بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: طرح”۲ وام در یک حساب” از جمله طرح هایی است که مشتریان محترم این بانک می توانند در قالب آن به صورت آنی و بدون ضامن اقدام به دریافت۲ وام قرض الحسنه با یک حساب با کارمزد ۱ و ۲ درصد نمایند.
مدیر شعب استان زنجان در خصوص جزئیات این طرح افزود: در این طرح مشتریان با افتتاح سپرده قرض الحسنه ویژه ” ۲ در یک” از تسهیلات مرحله اول و دوم طرح بهره مند می شوند.

مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران استان زنجان ادامه داد: در سپرده قرض الحسنه ویژه طرح۲ در یک تسهیلات مرحله اول پرداخت تسهیلات تا مبلغ ۱/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰  ریال با نرخ کارمزد ۱ درصد تا ۸۰ درصد ضریب تسهیلات و ۲ درصد از ۸۰ درصد تا ۹۰ درصد ضریب تسهیلات پرداخت می شود.

وی ادامه داد: در تسهیلات مرحله دوم، پرداخت تسهیلات، طبق سیاست اعتباری و سقف فردی تسهیلات بانک  و نرخ کارمزد ۴ درصد خواهد بود. پس از اتمام دوره بازپرداخت تسهیلات مرحله اول متقاضیان می توانند حسب نیاز خود از تسهیلات مرحله دوم به میزان میانگین باقی مانده سپرده “۲ در یک” و اقساط پرداختی، مطابق سیاست اعتباری و سقف فردی تسهیلات بانک بهره مند شوند.

خانمحمدی در خصوص نحوه اجرای طرح نیز ادامه داد،؛ تسهیلات مرحله اول طرح مذکور بدون نیاز به ضامن بوده و دوره بازپرداخت حداکثر ۴۸ ماهه می باشد و پس از افتتاح سپرده ۲ در یک و واریز وجه به سپرده، قابل پرداخت خواهد بود.

وی در خصوص تسهیلات مرحله دوم طرح ۲ در یک افزود: مشتری می تواند پس از تسویه کامل تسهیلات مرحله اول نسبت به درخواست تسهیلات مرحله دوم، طبق سیاست اعتباری و سقف فردی تسهیلات بانک اقدام نماید.
مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران استان زنجان در این زمینه گفت: نرخ کارمزد برای تسهیلات مرحله دوم طرح فوق ۴ درصد از محل منابع بانک بوده و تشکیل پرونده تسهیلاتی و اخذ تضامین و وثایق این مرحله از طرح طبق روال جاری بانک خواهد بود.

خانمحمدی با تاکید بر مشارکت در طرح همیاران مهر گفت: مبالغ جمع آوری شده در این طرح در زمینه های عام المنفعه از جمله اشتغال جوانان، بهداشت و درمان، اشتغال زنان سرپرست خانوار، اشتغال زندانیان جرایم غیرعمد،بازسازی و توسعه روستاها و مناطق محروم و احیای زیرساخت های سنتی همچون قنات ها، مراکز فرهنگی، تاریخی و هنری به کار می رود.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۱۱

کد خبر: 10135

http://www.payamemellat.ir/?p=10135

اجرای موفق طرح سفیران انفال در زنجان/ منابع طبیعی از کمبود نیروی انسانی رنج می برد

پیام ملّت – مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان زنجان از اجرای موفق اعزام روحانیون و طلاب در قالب طرح سفیران انفال به مناطق بحرانی طی سه سال در استان خبر داد و گفت: این طرح با موفقیت های چشمگیری همراه بوده است.

به گزارش «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» ، حجت‌الاسلام سید مجتبی حسینی در گردهمایی حوزه‌های نمایندگی ولی‌فقیه ادارات‌ کل منابع‌ طبیعی و آبخیزداری منطقه ۲ کشوری در زنجان  در سخنانی افزود: اولین کاری که به کمک دفاتر نمایندگان ولی‌فقیه در استان زنجان انجام شده، اجرای احکامی بوده که از سوی مقام معظم رهبری در قالب وظایف مشخص شده بود که از سوی نمایندگان در حال اجرا است.

وی بیان کرد: برای نخستین ‌بار در کشور، طرح سفیران انفال در استان زنجان با هدف آموزش روحانیون و اعزام به مناطق مختلف استان به‌ویژه مناطق پرچالش در زمینه اراضی ملی اجرا شده‌ است.

حسینی تصریح کرد: سفیر انفال را از بین طلاب استان مشخص کردیم و این افراد بر اساس قرار به روستا‌ها اعزام می‌شوند تا مسائل شرعی را در خصوص انفال برای مردم بیان کنند.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان یادآور شد: عده‌ای با تصرف انفال مشکلاتی را برای معیشت  مردم به وجود آورده‌اند، بالغ بر سه سال است که اجرای طرح سفیران انفال سپری می‌شود که تاکنون نتایج خوبی در این بخش کسب شده‌ است.

وی خاطرنشان کرد: سفیران انفال به روستاهایی که تصرف انفال در آن‌ها زیاد است اعزام می‌شود و مسئله شرعی را در این خصوص به اهالی متذکر می‌شوند تا مشکلات بدون معرفی کسی به مراجع قانونی حل شود.

اعتمادسازی در اجرای پروژه های منابع طبیعی

همچنین رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان زنجان گفت: اعتمادسازی نخستین گام در اجرای پروژه های منابع طبیعی در روستاهاست که باید مدنظر مسئولان است.

سید حسن حسینی مساحت بالای اراضی، قوانین موازی، کمبود نیرو انسانی را از مسائل اصلی منابع طبیعی و آبخیزداری اعلام کرد و افزود: شخم مراتع، آتش زدن، فروش و معامله، از دیگر مشکلات منابع‌طبیعی است که در بخش تخریب با آن مواجه هستیم که علت اصلی این مشکلات عدم فرهنگ‌سازی با این منابع خدادادی است.

وی جلب مشارکت بهره‌برداران و تهیه کتابچه‌های مربوطه در این بخش و اعتمادسازی را از جمله اقدامات لازم در این زمینه عنوان کرد و گفت: در این راستا اگر خواهان موفقیت در اجرای طرحی هستیم باید نخست اعتمادسازی انجام گیرد.

رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان زنجان افزود: با اجرای طرح سفیران انفال در طول سه ساله گذشته که این طرح در کل کشور تسری یافته است، بسیاری از مشکلات که این اداره با آن روبه‌رو بود، مرتفع شده‌اند.

حسینی خاطرنشان کرد: طرح سفیر انفال از شرایط خاصی برخوردار است، در این طرح سفیران اگر بومی باشند مطلوب است، زیرا عموم مخاطبان این سفیران، روستاییان هستند که از سطح سواد پایین برخوردار بوده و مطالب باید با زبان عامیانه ارائه شود.

اتمام پروژه های نیمه تمام

همچنین مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سخنانی گفت: اتمام کارهای نیمه‌تمام و پیگیری مطالبات و مشکلات مردم باید در اولویت همه امور این سازمان باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید مصطفی طباطبایی ‌‌نژاد با بیان اینکه انسان هم گوهری بی‌نظیر و گران‌قیمت است و می‌تواند عنصری پست و بی‌ارزش باشد، اظهار کرد: انسان اگر خودش را ارزان نفروشد، گوهری گران‌قیمت می‌شود اما اگر خود را ارزان فروخت، یک عنصر بی‌ارزش خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه خداوند از خلقت انسان دو هدف مهم را دنبال کرده است، هدف نخست را شناخت ذات باری‌تعالی و در نهایت به خدا رسیدن انسان اعلام کرد و گفت: این اشرف مخلوقات یکی از چند ویژگی است که قرآن برای انسان ذکر کرده، آنچه در جهان هستی وجود دارد همه به خاطر انسان و خدمت به او خلق شده ‌است.

طباطبایی‌نژاد اضافه کرد: برای جلوگیری از سوءاستفاده از آنچه خدا برای انسان خلق کرده، حدودی نیز مشخص شده‌ است، در زمان پیامبر اکرم (ص) مدیریت این انفال در اختیار ایشان بوده، در زمان کنونی که امام عصر(عج) در غیبت به سر می‌برند، در اختیار ولی ‌امر مسلمین قرار دارد.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: امروز باید مسئولان از انفال به‌ درستی مدیریت کنند، در این راستا پنج وظیفه عمده ذکر شده که حفظ وضع موجود، اتمام کارهای نیمه‌تمام، ابتکار و نوآوری، رفاه حال کارمندان و باز کردن گره از کار مردم و اقامه نماز، پنج اصل مهم برای مسئولان در امر مدیریت انفال به‌شمار می‌آید که باید بدان واقف باشند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: سفیران انفال با هدف حفظ ، احیا و توسعه منابع خدادادی به روستا ها و مناطق مختلف می روند تا با مردم و بهره برداران به صورت مستقیم صحبت کنند.

طباطبایی نژاد ادامه داد: در کشور ما منابع طبیعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ما باید برای حفظ آن تلاش کنیم.

وی به اعزام سفیران انفال اشاره کرد و افزود: سفیران انفال با هدف حفظ ، احیا و توسعه منابع خدادادی به روستا ها و مناطق مختلف می روند تا با مردم و بهره برداران به صورت مستقیم صحبت کنند.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۲۴

کد خبر: 10139

http://www.payamemellat.ir/?p=10139

از جیب هر ایرانی چقدر بابت بدهی موسسات اعتباری برداشتند؟

پیام ملّت – حالا کم کم سنگینی فشار تسویه حساب موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بر شانه‌های اقتصاد ایران روشن می‌شود.

این چند روز، مقامات رسمی ایران چندین بار از سنگینی فشار تسویه حساب‌های موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز گلایه کرده‌اند.حسن روحانی از بار ۳۰ هزار میلیاردی بازپرداخت سپرده‌ها سخن گفته است و نوبخت تاکید کرده است این بار ۳۵ هزار میلیارد تومان است.

 هر کدام از این اعداد مدنظر قرار گیرد، تفاوت چندانی ندارد، بار تسویه سپرده‌های موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بر عهده مردمی است که هم متحمل تورم ناشی از اتفاقات رخ داده می شوند و هم سرمایه‌ای بدون آنکه بدانند از کفشان رفته است.

از جیب هر ایرانی چقدر بابت بدهی موسسات اعتباری برداشتند؟

 موسسات غیرمجاز از کجا آمدند؟

 موسسه مالی و اعتباری غیر مجاز، از آن عبارت‌های عجیبی است که امروز تکرارش دیگر اعجاب کسی را بر نمی‌انگیزد.

 اوایل استقرار دولت یازدهم بود که اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی از وضعیت نابسامان بازار پولی سخن گفت و تاکید کرد: ۹۴ هزار میلیارد تومان از سپرده های مردم در ۶ موسسه مالی غیر مجاز قرار دارد که این رقم ۱۵ درصد از نقدینگی در ایران را تشکیل می دهد. خبر تکان دهنده بود . آمارها نشان می‌داد هفت هزار موسسه مالی و اعتباری غیر مجاز در این سو و آن سو سر برآورده بودند. سابقه فعالیت این دست موسسات به دهه هفتاد باز می‌گشت، وقتی موسسات مضاربه‌ای تشکیل شدند و از پس دوره‌ای از فعالیت با زیانی عجیب و غریب و تحمیل شرایط خاصی به اقتصاد بار سفر بستند، نوبت به غیرمجازها رسید.

 فعالیت این صندوق‌ها در قالب صندوق‌های قرض الحسنه اما به خلق نقدینگی،اعطای موسسات خاص و ناتوانی از بازپرداخت سپرده‌ها و در نتیجه ارائه شرایط جذاب‌تر به سپرده‌گذاران برای جذب بیشتر سرمایه‌ها در دستور کار قرار گرفت و در نتیجه شرایط هر روز سخت تر و تنگ تر از قبل می شد.

مروری بر اخبار آن روزهای ایران نشان می‌دهد، بحران قابل پیش بینی بود و سال گذشته بود که عواقب فعالیت بی‌حساب و کتاب این دست از موسسات برای اقتصاد ایران روشن شد.

۱۵ سال برای یک مدیر غیرمجاز

 دیروز نیز اژه‌ای گریزی به احکام متهمان پرونده‌های فساد اقتصادی زد و از تایید یک حکم اعدام خبر داد.به گفته وی سید ابوالفضل میرعلی رییس و مدیرعامل (موسسه مالی اعتباری) ثامن الحجج به ۱۵ سال حبس از جنبه کیفری محکوم شده است و از جنبه مالی نیز اموال توقیف و شناسایی شده و به مزایده گذاشته می شود. باید توجه داشت این موسسه مشتی از خروار غیر مجازها در اقتصاد ایران بود. بانک مرکزی این روزها حالا پیشگیری از پولشویی و مقابله با آن را سفت و سختر تر از گذشته در دستور کار قرار داده است.

 آن دی ماه سرد

 تسویه حساب های سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری سال گذشته آغاز شد.اعداد و ارقام از یازده هزار و پانصد میلیارد تومان اعلامی،حالا به مرزهای سی و پنج هزار میلیارد تومان رسیده است.

 به این ترتیب سهم هر ایرانی از بار سنگین تسویه تعهدات ۳۷۵ هزار تومان تا ۴۳۷ هزار و ۵۰۰ هزار تومان است اگر رقم تسویه شده بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شود.

 به این ترتیب تنها در یک سال گذشته سهم هر ایرانی از بازپرداخت بدهی‌های موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز در این محدوده بوده است. حالا، در فشار تورمی رخ داده، در سایه کاهش ارزش پول ملی می‌توان نقش موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز را واکاوی کرد. بسیاری از تحلیل‌ها،اعتراضات آن دی ماه سرد را در سال ۱۳۹۶ متوجه عزم ساماندهی موسسات غیر مجاز می‌دانند. داستان موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز البته هنوز تمام نشده است، پرده آخر این نمایش معلوم نیست چه زمانی اجرا شود و برخی بر این عقیده اند پس لرزه‌های دیگری همچنان در راه است.

منبع : خبرآنلاین –  زهرا علی اکبری

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۲:۳۰

کد خبر: 10123

http://www.payamemellat.ir/?p=10123

مدیریت کیفیت، نظارت بر ساخت و تولید محصول است/میزان حمایت مالی از پروژه های تحقیقاتی کافی نیست

پیام ملّت؛ اسدالله قربان زاده- علی اصغر صفری سال۱۳۵۸ در شهر قزوین متولد شد. او در سال۱۳۷۷ وارد دانشگاه شد و از همان ابتدای تحصیل دانشگاهی تمایل زیادی به استقلال مالی داشت و همین امر موجب شد تا حین تحصیل در دانشگاه تدریس آموزشگاهی و اشتغال در واحدهای صنعتی را شروع کند.

مقدمات فعالیت های صنعتی صفری از کارخانه شیشه آبگینه و کارخانه ایران دوچرخ قزوین بود.

او در سال۱۳۸۲ در آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان که در رشته شیمی یکی از دانشگاه  های مطرح کشور است، پذیرفته شد.

در این دوره فعالیت تحقیقاتی خود را زیر نظر پروفسور بابک کریمی و دکتر سعید عمادی به انجام رساند و با توجه به این که یکی از شرایط تحصیل در این دانشگاه عدم اشتغال در خارج از دانشگاه بود، اما به دلیل اصرار به کار و تلاش فعالیت صفری علاوه بر تحصیل، محدود به کار در دانشگاه و تدریس محدود در برخی موسسات خصوصی شد.

انتخاب او به عنوان مدیر نمونه کیفی استان زنجان  در دو سال متوالی بهانه ای برای گفتگو بود:

چرا رشته شیمی را برای تحصیل انتخاب کردید؟
بنده از دوران دبیرستان علاقه بسیاری به درس شیمی داشتم و آن را نسبت به علومی مثل ریاضی و فیزیک ملموس تر می دیدم، این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم. همچنین شاهد حضور محققان و مهندسان شیمی و نقش موثر آن ها در صنایع مختلف استان بودم و تصمیم گرفتم که در این زمینه ادامه تحصیل بدهم. در دوران تحصیلی نیز پدر و مادرم و برخی دوستان و اساتید نیز در ادامه تحصیل بنده نقش داشتند.

در دوره دکترا در چه زمینه ای کار کردید؟
در سال۱۳۸۵ در آزمون ورودی دکتری چند دانشگاه مطرح کشور پذیرفته شدم و به واسطه آشنایی با دانشگاه و اساتید و همچنین امکانات بسیار قوی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه، مجددا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم.

فعالیت دوره دکتری را زیر نظر دکتر فواد کاظمی و پروفسور هورست کیش از دانشگاه نورنبرگ آلمان به انجام رساندم. زمینه فعالیت بنده در دوره دکتری در خصوص تولید نورکاتالیزورهای معدنی از جمله کادمیم سولفید، تیتانیم دی اکسید، روی اکسید و استفاده از آن ها در واکنش های شیمیایی مختلف که مشابه آن نیز در کشور به انجام نرسیده بود.
در سال ۱۳۸۹ که هنوز ۲ سال از تحصیلم باقی مانده بود ازدواج نمودم. ورود همسرم به زندگی ام قوت قلب و کمک بزرگی در راستای تحقیقاتم بود؛ ولی از سویی دیگر مسئولیت های خانواده در کنار تحقیق تلاش بیشتری را می طلبید.

بالاخره با تمام مسائل و مشکلات در سال۱۳۹۱ از پایان نامه دکتری خود با نمره ۱۹/۹ دفاع کردم که حاصل فعالیت این دوره، ثبت یک عنوان اختراع با تائید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی و برگزیده شدن در جشنواره کشوری اختراعات و همچنین کسب مقام دوم اختراعات و ابتکارات کشور بود. چاپ مقالات متعدد در همایش های بین المللی و ملی و ارائه چند عنوان مقاله ISI از دیگر دستاورد های دیگر این دوره بود.

بعد از طی دوره دکترا در چه زمینه هایی مشغول به کار شدید؟
در طول دوره تحصیلی و کاری در دانشگاه های دولتی و آزاد استان زنجان به مدت۱۱ ترم تحصیلی دروس تخصصی شیمی را تدریس کردم.

بعد از دوره تحصیلی دکتری دوره تخصصی پسا دکتری را زیر نظر پروفسور بابک کریمی آغاز نمودم و همزمان با آن در شرکت مهندسی تحقیقاتی فلزات غیر آهنی (جزء هلدینگ توسعه معادن روی ایران)مشغول به فعالیت شدم.

در این مجموعه به عنوان مدیر آزمایشگاه، مدیر پروژه و در سال آخر حضور نیز به عنوان قائم مقام مدیر عامل فعالیت می کردم. در مرداد ماه سال۹۴ به عنوان مدیر بهبود و تضمین کیفی و آزمایشگاه، وارد شرکت ملی سرب و روی ایران شدم و هم اکنون نیز در این مجموعه مشغول به فعالیت هستم.

فعالیت در حوزه صنعت سرب و روی استان چه دستاوردی برای شما داشته است؟
حضور در شرکت های هولدینگ توسعه معادن روی ایران این فرصت را در اختیار بنده قرار داد تا با چالش ها و فرصت های مختلف موجود در صنعت سرب و روی آشنا شوم. ثبت اختراعات صنعتی و برگزیده شدن به عنوان نفر اول جشنواره نوآوری و شکوفایی و همچنین تولید محصول برتر کشور در سال ۹۳ به همراه دیگر همکاران از دستاوردهای بنده در این دوران است و اکنون نیز تمام تلاش خود را برای به کارگیری دانش روز دنیا در حوزه کاری خود انجام می دهم.

در چند سال اخیر به مباحث کیفیت به طور جدی ورود پیدا کرده اید، برای روشن شدن این مفهوم چه توضیحی دارید؟

کیفیت تعاریف متعددی دارد که در این فرصت به چند مفهوم آن اشاره می کنم. در واقع كیفیت یعنی مطابقت با مشخصات و نیازمندی ها که در آن کسب رضایت مشتری حائز اهمیت است. البته کیفیت به وجد آوردن مشتری هم تعبیر می شود. مناسب بودن نیز از دیگر تعاریف کیفیت است. قابلیت اعتماد و دوام محصول و تحویل به موقع نیز جزوء این تعاریف است.

شما چه تعریفی از مدیریت کیفیت دارید؟

مدیریت کیفیت تضمینی است، برای پایدار بودن محصولات و خدمات سازمان ها و یکی از بحث های جدید در زمینه تولید و خدمات است. گرچه سابقه آن به ابتدای تاریخ نیز می‌رسد، اما مفهوم نوین کیفیت محصول قرن۲۰ است.

 بر طبق یکی از نگرش ها مدیریت کیفیت، نظارت بر فرایند ساخت و تولید محصول برای ایجاد اطمینان از مطابقت محصول با آنچه مورد نظر طراح یا مشتری بوده است. این نظارت از مرحله دریافت و سفارش مواد اولیه تا خدمات پس از فروش را شامل می‌شود. از جمله فعالیت ها در مدیریت کیفیت، تضمین و کنترل است.

به عنوان یک محقق برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار چه پیشنهادی دارید؟

توسعه پایدار ایجاد تعادل میان توسعه و محیط زیست است. در سال۱۹۸۰ برای نخستین بار نام توسعه پایدار در گزارش سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) آمد. این سازمان در گزارش خود با نام استراتژی حفظ منابع طبیعی این واژه را برای توصیف وضعیتی به کار برد که توسعه نه تنها برای طبیعت مضر نیست، بلکه به یاری آن هم می‌آید. پایداری می‌تواند چهار جنبه پایداری در منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی داشته باشد. در حقیقت توسعه پایدار تنها بر جنبه زیست محیطی اتفاقی تمرکز ندارد، بلکه به جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی آن هم توجه می‌کند. توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است.

حمایت از طرح های پژوهشی را در کشور چطور می بینید؟
با وجود حامیان مالی طرح های پژوهشی در کشور به دلیل تعداد زیاد پژوهشگران و طرح های تحقیقاتی میزان حمایت مالی از این پروژه بعضا کافی نیست.
حمایت بیشتر مالی وزارت علوم از دانشگاه ها در راستای تعالی بیشتر وضعیت پژوهش با توجه به تعدد مراکز دانشگاهی کشور و محققان، با شرایط فعلی امری سخت و یا زمانبر به نظر می آید. بنابراین با توجه به واقعیت های وضعیت کنونی می تواند گفت که اکنون دانشگاه ها به تنهایی نمی توانند، منشاء تحولات پژوهشی صنعتی خاص و شگرف کشور باشند!. بنابراین تامین هزینه طرح های پژوهشی دانشگاهی با یک تعامل برد- برد از طریق ارتباط صنعت و دانشگاه منطقی ترین مسیر تعالی دوطرفه است.

با این شرایط اوضاع پژوهش را در استان زنجان چطور می بینید؟
استان زنجان یکی از معدود استان های کشور است که دارای۳ دانشگاه سراسری زنجان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه و علوم پزشکی است. دانشگاه های آزاد، پیام نور و مراکز علمی کاربردی و غیر انتفاعی نیز در کنار این دانشگاه ها مشغول به فعالیت می باشند. بنابراین پتانسیل بسیار مناسب برای پیشرفت از مسیر پژوهش در این استان وجود دارد.

از بین دانشگاه های استان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه یکی از دانشگاه های درجه یک در کشور است که غنیمتی برای استان است و به دلیل این که در چند ساله گذشته نسبت مقاله به تعداد اساتید در آن نسبت به دیگر دانشگاه های کشور بالاتر است، طراز علمی استان را نیز به نسبت افزایش داده است. از سویی دیگر تا جایی که اطلاع دارم در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی و در دانشگاه زنجان نیز فعالیت های علمی موثری انجام می گیرد. سایر دانشگاه های استان نیز به نوبه خود نقشی را در پیشبرد اهداف پژوهشی ایفاء می کنند.

ارزیابی شما از اوضاع پژوهش چیست؟

متاسفانه شاهد بی انگیزگی در بین دانشجویان شده ایم که یکی از نمود های آن را می توانیم در فروش پایان نامه های تحصیلی شاهد باشیم.

نبود انگیزه لازم نتایج نامناسبی را برای پژوهش در پی خواهد داشت. این امر موجب شده تا در برخی مواقع شاهد استخراج مقالات ضعیف می باشیم که نتایج آن مفید فایده نیست.

برای به انجام رساندن برخی از طرح ها ممکن است، مبالغی ارز به واسطه خرید مواد آزمایشگاهی از کشور خارج شده باشد و از سویی دیگر محیط زیست نیز با دور ریزهای این مواد آلوده شده باشد و نتایج آن اطلاعاتی باشد که به دلیل انجام ضعیف کار برای سال ها کاربرد نداشته باشد.

نقش مراکز علمی را برای پرداختن به امر پژوهش چه می دانید؟

یکی از راهکارهای برخی از دانشگاه ها برای تمرکز بیشتر دانشجویان در طرح های تحقیقاتی، اجرای قانون منع اشتغال در حین تحصیل است.

این راهکار با توجه به بسترهای موجود و یا بهتر است، بگویم با عدم وجود بستر مناسب در کشور به اعتقاد شخصی بنده طرح مناسبی نیست دانشجوی ارشد و دکتری که توان مالی اداره زندگی خود را نداشته باشد، نمی تواند به طور مناسب بر روی طرح تحقیقاتی خود تمرکز داشته باشد، تا جایی که بنده اطلاع دارم در این راستا وزارت بهداشت دانشجویان خود را بورس تحصیلی می کند که تا حدی مشکلاتشان مرتفع می شود، ولی متاسفانه در وزارت علوم به صورت عام راهکاری برای این موضوع پیش بینی نشده است.

برخی مواقع به دلیل برگزاری کلاس های آموزشی دانشگاهی توسط اساتید و همچنین ورود به عرصه های فعالیت های اجرایی دانشگاه توسط برخی از آنها، بعضا شاهد عدم اختصاص زمان کافی برای طرح های پژوهشی هستیم که در برخی موارد نیز گریز ناپذیر است.

حال جذب فارغ التحصیلان به عنوان عضو هیات علمی پژوهشی و فعالیت تخصصی آنها در حوزه پژوهش می تواند، راه گشای برخی مشکلات در این حوزه باشد، کما این که این افراد فارغ از مشکلات تدریس می تواند، زمان خود را صرف پروژه های تحقیقاتی و صرف آموزشِ تحقیق به دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری کند.

از سوی دیگر زمان کافی برای آشنایی با مشکلات موجود و ارتباطات بین (موضوعات) صنعت و دانشگاه را خواهد داشت. یکی از درخواست های دانشگاه از این اعضاء می تواند، انجام قراردادهای صنعتی به جای ارائه کلاس تدریس باشد.

به اعتقاد بنده فائق آمدن بر مشکلات پژوهش یک عزم جمعی نیاز دارد که در راس آن ها تصمیم گیرندگان اصلی خانه ملت و وزارت علوم، بهداشت و فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشته باشند.

  راهکار شما برای توسعه و ترویج پژوهش در مراکز علمی چیست؟

 قبل از هر چیز یافتن موضوع مناسب پژوهش که مورد نیاز کشور باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به اعتقاد بنده موضوعات انتخابی پژوهشی در درجه اول باید به ترتیب پاسخگوی نیازهای منطقه، استان و کشور باشند. برای مثال با توجه به گستره وسیع گیاهان دارویی منطقه کهکیلویه و بویر احمد، فعالیت در زمینه تولید داروهای گیاهی باید در صدر توجه محققان این منطقه از کشور باشد.

کما این که خروجی این تحقیقات می تواند در رفع مشکلات این منطقه از جمله بیکاری نقش ایفا کند.پس از انتخاب موضوع مناسب تحقیق بسترسازی مناسب برای به ثمر نشستن آن طرح ها از شاخصه های مهم است.

زمینه هایی از جمله نیروی انسانی توانمند و همچنین ایجاد تجهیزات کاری و فراهم کردن جنبه های مالی پروژه باید مد نظر قرار داده شود. این بسترها در هر موقعیت مکانی محیا نمی باشند و ممکن است محقق برای ایجاد این شرایط سال ها وقت صرف کند. کما اینکه در محل هایی که این زمینه ها در آنجا محیاست، افرادی در ابتدای امر با تلاش و پشتکار بسیار آن زمینه ها را ایجاد کرده اند. بنابراین با تجمیع یک جای تمامی این عوامل می توان انتظار داشت که طرح های پژوهشی بتوانند نتایج مفیدی را برای کشور و همچنین خدمت به بشریت داشته باشند.

به عنوان یک دانشگاهی، برای ارتباط تنگاتنگ صنعت و دانشگاه چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟
بنده خودم را صرفا به عنوان یک دانشگاهی نمی بینم. بعد از مرحله دکتری وارد صنعت شده ام و ارتباط نزدیک خود را نیز با دانشگاه حفظ کرده ام.

در رابطه با ارتباط صنعت با دانشگاه در سال های اخیر صحبت های بسیاری به میان آمده است. صنعتگران از منظر خود به این موضوع نگاه می کنند و دانشگاهیان نیز نگرش خود را نسبت به این موضوع دارند. صنعتگران به صورت شبانه روزی با مشکلات خود مواجه هستند و بعضا راهکارهای مناسبی را نیز برای حل مشکلات شناسایی کده اند.

بعضی از صنایع از افراد متخصص و با درجه علمی بالا در واحدهای فنی، تولید، کیفی و همچنین تحقیق و توسعه استفاده می کنند که به صورت اختصاصی در صنعت مربوطه فعالیت می کنند.

در بین آن ها افراد زبده ای را می توان یافت که همانند یک محقق به دنبال حل مشکل ایجاد شده رفته و مشکل مجموعه خود را مرتفع کرده اند.

حال تصور کنید، فردی دانشگاهی که با اصول تئوری موجود در صنعت آشنایی داشته و به یک باره وارد صنعت شده و با حجم بزرگ و سیستم های عظیم صنعتی و اصول حاکم بر صنعت مواجه شود. تجربه نشان داده است، سیستم صنعتی این افراد را نمی پذیرد.

به اعتقاد بنده افراد تحصیل کرده و متخصصان دانشگاهی برای آشنایی با صنعت و چالش های آن باید برای مدتی در آن ساختار صنعتی قرار گیرند و با مشکلات و موانع صنعتی آشنا شوند و سپس راهکارهایشان را با داشتن دید صنعتی در صنعت مربوطه پیاده کنند.

راهکار دوره پسادکترا صنعتی یکی از راهکارهایی است که در سال۱۳۹۳ بنا نهاده شد و مشترکا بین وزارت علوم و صنعت، معدن و تجارت در حال انجام است.

اما اکنون تا جایی که اطلاع دارم تعداد انگشت شماری محقق پسا دکترا صنعتی در صنایع پذیرفته شده اند. موانع بر سر راه صنایع ما بسیار زیاد است و حتی اگر راهکارهایی برای رفع آن ایجاد شود، موانع بسیاری در عملیاتی کردن آن ها وجود دارد که برخی از این موانع علمی و فنی بوده و برخی دیگر از جنس دیگر می باشند.

بنابراین رفع موانع صنعتی که با تعامل صنعت و دانشگاه همراه باشد به مراتب مشکل تر از انجام پروژه های دانشگاهی است.

از سویی دیگر بر اساس قوانین وزارتخانه هر عضو هیات علمی جهت ارتقاء رتبه علمی خود، در مدت زمان مشخص باید تعداد مشخصی مقاله علمی به چاپ برساند.

حال اینکه انجام پروژه های رفع موانع صنعتی که نتیجه آن به صورت مقاله استخراج نمی شود، ممکن است سختی زیاد را به همراه داشته و به دلیل زمانبر بودن ممکن است مانع کسب امتیازات لازم جهت ارتقاء این افراد باشد. همین مورد در برخی موارد انگیزه ورود به فضای صنعتی را کاهش می دهد.

البته مشکلات ارتباط بین صنعت و دانشگاه به همین جا ختم نمی شود و این قصه سر دراز دارد. در این راستا نیز وضع قوانین و آئین نامه های بین دستگاه های اجرایی جهت تسهیل در ورود و همکاری دانشگاهیان در پروژه های رفع موانع صنعتی می تواند راهگشای برخی از مشکلات موجود باشد.
ارتباط این دو مقوله را با هم در استان زنجان به خصوص علوم پایه چطور می بینید؟
بنده به لحاظ اینکه مستقیما با صنعت اصلی استان یعنی صنعت سرب و روی در ارتباط هستم به کرات شاهد بازدید دانشگاهیان از این صنایع بوده ام.

در ابتدای ورود علاقمندی دو طرفه ای برای همکاری مشترک وجود دارد و صحبت های اولیه نیز در همان بازدید رد و بدل می شود؛ اما باز هریک به جایگاه اول خود باز می گردند و مشغول فعالیت های قبلی خود می شوند.

پیش بینی هم می شود که این بازدیدها به نقطه مشترکی برسد؛ ولی به هر حال دریچه امیدی برای ایجاد یک نقطه مشترک بین صنعتگران و دانشگاهیان است. البته نباید چشم ها را بر روی برخی از پروژه های انجام شده موفق صنعتی دانشگاهیان بست و به استناد صحبت های بسیاری از افراد مطلع این فعالیت ها در مقایسه با کشور های صنعتی به مراتب کمتر است.

برای نمونه ساختار اصلی دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان بر اساس علوم پایه شکل گرفته است.

بنابراین انتظار می رود که بیشتر در حوزه علوم پایه و تئوری فعالیت کند؛ ولی فعالیت های بسیار قوی کاربردی نیز در گروه های مختلف از جمله شیمی، فیزیک، علوم زیستی، کامپیوتر و حتی ریاضیات انجام گرفته که نتایج آن در حوزه صنعت کاربردهای موثری دارد. از سویی دیگر با توجه به وجود پارک علم و فناوری در این دانشگاه، برخی از فارغ التحصیلان این دانشگاه ایده های کاربردی خود را در قالب شرکت های دانش بنیان تجاری سازی نموده اند.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۰۰

کد خبر: 10117

http://www.payamemellat.ir/?p=10117

جنبش دانشجویی افول کرده است

پیام ملّت –مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان گفت: متأسفانه جنبش دانشجویی در چند سال اخیر رو به افول بوده و نتوانسته فعالیت های خود را به خوبی انجام دهد.

 کمیل محمدی در گفتگو  «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» افزود: در بعضی از مواقع این تشکل دچار ضعف ساختاری و تشکیلاتی و نیز دچار تحلیل های ضعیف شده است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره انقلاب زدایی از دانشگاه بیان کرد: در این رابطه حضرت آقا بسیار تاکید داشتند که باید جلویش گرفته شود.

مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان با اعلام اینکه جنبش دانشجویی در حالی در دوران افول به سر می برد که جامعه به آن نیاز اساسی دارد، یادآور شد: این جنبش می‌تواند با مطالبه گری های به جای خود راه سوءاستفاده بیگانگان را بگیرد و در خیلی مواقع با حضور در صحنه مشکل مردم را حل کند و یک نوع هدف و یکپارچگی ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه جامعه دانشجویی از تاثیر گذارترین قشرهای یک جامعه است و می تواند در تمامی زمینه ها مفید واقع شود، متذکر شد: در کشور ما نیز این قشر از چنین موقعیتی برخوردار است و جامعه در اکثر مواقع از این قشر الگو برداری می کند.

مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان ادامه داد: البته باید قبول کرد که برخوردهای سلیقه ای و بعضا غلط باعث ایجاد این وضع در جنبش دانشجویی شده، اما نباید تمام تقصیرها برگردن دیگران انداخت و باید قبول کرد که ما هم کم کاری کردیم.

به گفته وی، فاصله کنونی جنبش دانشجویی با بدنه جامعه قابل قبول نیست و عملا دانشجو دیگر مؤذن جامعه نیست و این یعنی زنگ خطر که باید به آن رسیدگی کرد.

محمدی دانشجو را موتور محرک جامعه معرفی کرد و ادامه داد: باید حواسمان باشد که همان طور که به فرموده مقام معظم رهبری خرمشهرها در پیش است به همین شکل سفارت ها و لانه های جاسوسی در پیش است.

وی با بیان اینکه جنبش دانشجویی باید بیدار شود تا بتواند در سر بزنگاه بهترین تصمیم را بگیرد، گفت: این تشکل باید بتواند، در موقع نیاز سفارت را تسخیر کند. اگر در آن زمان جنبش دانشجویی بیدار و هوشیار نبود آن کار بزرگ را نمی کرد.

وی بر این مهم اعتقاد دارد که جنبش دانشجویی یک راه برای بازگشت به روزهای طلائی خودش دارد و آن هم راهی نیست، جز خودشناسی و باید پتانسیل های و وظایفش را بشناسد و با جبران نقاط ضعف بتواند نقش از دست رفته خود را به دست آورد.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۹:۴۱

کد خبر: 10114

http://www.payamemellat.ir/?p=10114

عدالت محوری یک مطالبه از سوی دانشجویان باشد

پیام ملّت – مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با تاکید بر اشاعه عدالت محوری در بین دانشجویان گفت: در راستای حرکت عدالت محوری و پیشرفت در دهه چهام انقلاب اسلامی، این مطالبه از سوی دانشجویان بسیار مهم است.

حجت‌الاسلام سعید احمدی در گفتگو  «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» در حاشیه مراسم روز دانشجو که در محل سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان برگزار شد، با یادی از شهادت ۳ تن از دانشجویان در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ ، دانشجو را قوه محرک جامعه معرفی کرد و یادآور شد: دانشجویان به عنوان قشر روشنفکر و عدالت خواه جامعه در قبال تمامیت اراضی و هویت ملی نقش مهمی داشته و دارند.

وی با اشاره به سیر تحولات جنبش های دانشجویی در گذر زمان و پشت سرگذاشتن گردنه های فراوان خاطر نشان کرد: دانشگاهیان همواره مرجع تحولات مهم در تاریخ معاصر این مرز و بوم بوده اند و این مساله در شکل گیری انقلاب شکوهمند اسلامی ایران روشن است.

حجت‌الاسلام سعید احمدی با بیان اینکه مکتب امام راحل(ره) بر مبنای سه عنصر عقلانیت، معنویت و عدالت شکل گرفته است، متذکر شد: این سه عنصر در کنار هم حرکت انقلابی را معنا می بخشند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با تاکید بر اینکه باید جنبش های دانشجویی عدالت را در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی دنبال کنند، افزود: در این راستا باید دانشجو مطالبه گری را به عنوان قشر اثرگذار در ابعاد مختلف اجتماعی پیگیر باشد.

وی ادامه داد: تا زمانی که مطالبه گری از سوی دانشجو پیگیر نباشد، مسئول پاسخگو نیز نخواهیم داشت. اعتقاد دارم، دانشجو به جای پرداختن به مسائل پیش و پا افتاده این موضوع را در اولویت قرار دهد.

قرار بود دکتر حمید رضا مقدم مشاور فرهنگی هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزد اسلامی واحد زنجان حضور پیدا کند.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۲۷

کد خبر: 10111

http://www.payamemellat.ir/?p=10111

رقابت دولت‌ها برای تخریب آشوراده

پیام ملّت – طرح گردشگری روستای آشوراده که بارها از سوی سازمان بازرسی کل کشور غیرقانونی قلمداد شده بود بالاخره کلید خورد و نگرانی فعالان محیط‌زیست رنگ واقعی به خود گرفت.

به گزارش آنا، نخستین بار طرح گردشگری آشوراده در سال ۱۳۸۲ و در اواخر دولت هشتم مطرح شد؛ زمانی که معصومه ابتکار ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را بر عهده داشت و با اجرای این طرح نیز موافق بود.

در این طرح مقرر شده بود ۳۸۰ هکتار از جزیره آشوراده برای اجرای طرح گردشگری به بخش خصوصی واگذار شود اما با پایان کار ابتکار در این سازمان رسیدگی به این موضوع نیز از دستور کار خارج و به فراموشی سپرده شد.

البته این فراموشی دیری نپایید و مجدداً در دوره رئیس جدید سازمان در دولت نهم مطرح شد؛ فاطمه واعظ جوادی وقتی نظر کارشناسان و مخالفان طرح را شنید با اجرای آن مخالفت کرد و در نهایت اجرا و ادامه طرح گردشگری در آشوراده نیز از سوی سازمان بازرسی کل کشور و مراجع قضایی غیرقانونی اعلام شد.

گردشگری آشوراده در هر دوره از ریاست سازمان محیط زیست که دستخوش موافقت و مخالفت یکی از رؤسای سازمان قرار گرفته بود، بالاخره در دوره ریاست محمدجواد محمدی‌زاده در دولت دهم مورد پذیرش قرار گرفت، هرچند بازهم در آن دوره مخالفت‌های کارشناسان و فعالان و منتقدان سیاست‌های محیط زیستی مانع اجرای این طرح شد اما در نهایت در سال ۹۳ طرح گردشگری آشوراده در دولت یازدهم و به دست معصومه ابتکار مورد تأیید قرار گرفت.

دولت یازدهم در حالی مدام خود را دولت محیط زیستی معرفی می‌کرد که تنها بخش از سواحل ایرانی دریای خزر را به نام گردشگری و به کام سرمایه‌گذاران واگذار کرده است. هرچند امیر عبدوس مدیرکل محیط زیست استان گلستان در گفتگو با آنا معتقد است: فقط فعالیت‌ها و کاربری سبک در این منطقه انجام می‌شود و به‌هیچ عنوان آسیبی محیط زیست منطقه را تهدید نمی‌کند زیرا برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارت به آشوراده تضامینی از مجری طرح اخذ شده است که در صورت قصور و تخطی از موارد قید شده در قرارداد، مجری باید ۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری طرح را به محیط زیست تحویل دهد و همچنین روند اجرای پروژه متوقف و از مجری خلع‌ید خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول در محیط زیست گلستان، طرح گردشگری آشوراده تاکنون سه مرتبه بازنگری و اصلاح شده است به طوری که در مرحله اول در سال ۸۲ یک واگذاری کلی صورت گرفته بود که در آن مقطع سازمان بازرسی کل کشور ورود پیدا کرده و همه اسناد به بیت‌المال عودت داده شد، همچنین در مرحله دوم نیز یک شرکت خصوصی در نظر داشت به منظور سرمایه‌گذاری کل جزیره را در اختیار گیرد که این موضوع نیز در دولت یازدهم اتفاق افتاد و حتی تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی مبادله شد، اما با توجه به اینکه در این تفاهم‌نامه نیز موضوع واگذاری مطرح شده بود قرارداد به طور کلی ابطال شد و در نهایت طی یک پروسه ۴ ساله با بررسی همه جوانب حقوقی این طرح کوچک و مقرر شد با مشارکت بخش غیردولتی این طرح اجرایی شود.

وی تأکید کرد: براساس مطالعات صورت‌گرفته همه فعالیت‌های ناسازگار با محیط زیست از این طرح حذف شده و در محدوده ۱۳۸ هکتاری واقع در ساحل بندر ترکمن هتل، مراکز اقامتگاهی، بازار محلی، سازه‌های فنی و بزرگ جانمایی شده است که آن نیز جزو محدوه بندر ترکمن محسوب می‌شود و متعلق به وزارت راه و شهرسازی است، بنابراین در نهایت فقط در مساحتی حدود ۲۲ هکتار از جزیره آشوراده فعالیت‌های سبک و کاربری‌های گردشگری سازگار با محیط زیست انجام می‌شود.

عبدوس با اشاره به اینکه پروسه ارزیابی طرح گردشگری آشوراده در اواخر سال ۹۲ تا ۹۶ طی ۴ سال ادامه داشت و پس از آن به تصویب رسید، افزود: اجرای طرح گردشگری آشوراده به به نفع سازمان محیط‌زیست است زیرا سازمان به تأسیساتی برای گردشگری در جزیره نیاز دارد که باید مدیریت کند البته طرح گردشگری محدود به زون‌های تفرجی مورد مطالعه سازمان است و سازمان برای اجرای مطالعات انجام شده به مشارکت بخش خصوصی نیاز دارد اما باید در نظر داشته باشیم که در این طرح در ۲۲ هکتار در طرح مدیریت منطقه جزو زون تفرج متمرکز منطقه در نظر گرفته شده است.

براساس این گزارش روز گذشته شنبه ۱۷ آذر ماه ستاد مردمی نجات آشوراده (سمنا) و شبکه تشکل‌های محیط زیستی استان مازندران در بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به کلنگ‌زنی طرح گردشگری در جزیره آشوراده واقع در پناهگاه حیات وحش میانکاله اعلام کردند و گفتند: عواقب اجرای این طرح غیرقانونی، مخرب و غیرفنی را متوجه تمامی دستگاه‌های مسئول و در رأس آن‌ها سازمان حفاظت محیط زیست،سازمان جنگل‌ها،مراتع و آبخیزداری کشور،سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استانداری گلستان و اداره‌کل محیط زیست استان گلستان دانستند و از نهادهای نظارتی اعم از قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور، مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اصل نود مجلس و دیگر نهادهای ذی‌ربط خواستند با خاطیان این طرح برخورد و از عاملان توضیحات شفاف اخذ کنند.

 عبدوس در واکنش به این بیانیه نیز گفت: فعالان محیط زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد حق دارند نظرات خود را ابراز کنند و در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست از همه آن‌ها و ما دعوت کرده تا روز دوشنبه در جلسه‌ای همه جوانب قانونی و حقوقی این طرح را مورد بررسی قرار دهیم و اگر راهی که تا به حال طی شده خلاف قانون باشد توسط سازمان بازرسی کشور متوقف می‌شود و اگر مطابق قانون باشد ادامه خواهد یافت.

براساس گزارش آنا، در طول ۱۰ سال اخیر بسیاری از کارشناسان و فعالان محیط زیست نسبت به عواقب و پیامدهای طرح گردشگری آشوراده هشدارهایی داده بودند زیرا این جزیره بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله محسوب می‌شود که سالانه هزاران پرنده مهاجر برای زمستان‌گذرانی به این محدوده مهاجرت می‌کنند. برهمین اساس به نظر کارشناسان واگذاری آشوراده و اجرای طرح گردشگری در این محدوده پیامدهای جبران‌ناپذیری برای محیط زیست این منطقه خواهد داشت.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۰۸

کد خبر: 10107

http://www.payamemellat.ir/?p=10107

سامانه پرداخت غیرحضوری آب ۱۵۲۲ راه اندازی شد

پیام ملّت – مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: سامانه پرداخت غیرحضوری قبوض آب ۱۵۲۲ از طریق تماس تلفنی در شهرهای استان زنجان راه اندازی شد.

علیرضا جزء قاسمی اقزود: در این سامانه شهروندان می توانند جهت سهولت در پرداخت قبوض آب خود با سامانه تلفنی ۱۵۲۲ تماس گرفته و با وارد کردن شماره کد پرداخت قبض آب از طریق شماره کارت بانکی خود اقدام کنند.

به گفته وی، این سامانه با هدف تحقق خدمات دولت الکترونیک و افزایش خدمات به مشترکین شرکت آب و فاضلاب انجام می شود که شهروندان می توانند با استفاده از سامانه پرداخت غیر حضوری ۱۵۲۲ با صرف کمترین زمان و بدون هزینه و اتلاف وقت نسبت به پرداخت قبوض آب خود اقدام کنند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان تصریح کرد: با اقدامات انجام شده در معاونت مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب استان زنجان بیش از ۸۰ درصد قبوض آب به صورت غیر حضوری پرداخت می شود.

جزء قاسمی گفت: دفاتر پیشخوان خدمات دولت برای پرداخت غیر حضوری هر قبض آب مبلغی به عنوان کارمزد دریافت می کنند که با پرداخت غیر حضوری از طریق سامانه تلفنی ۱۵۲۲ ، مشترکین مجبور به پرداخت کارمزد قبوض آب نخواهند بود.

این مسئول تاکید کرد: شرکت آب و فاضلاب استان زنجان از تمامی ظرفیت های فن آورانه و روزآمد برای پرداخت آسان قبوض آب استفاده می کند تا مشترکین در کمترین زمان ممکن و بدون پرداخت وجه بتوانند امکان پرداخت قبوض آب و سایر خدمات را در بستر اینترنت و ابزار ارتباطی دیگر بدست آورند.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۳۵

کد خبر: 10102

http://www.payamemellat.ir/?p=10102

روزهای سرد مطبوعات زنجان

پیام ملّت – این روزها مطبوعات زنجان چندان حالی و روز خوشی ندارد. گرانی کاغذ و هزینه های جانبی همچون اوضاع اقتصاد کنونی شرایط را برای تداوم انتشار پیچیده کرده است. این شرایط به حدی بحرانی است که اهالی مطبوعات در کنار مدیران خبرگزاری ها در اولین دیدار با استاندار جدید به این مهم اشاره کردند و خواستار حمایت استان از ادامه حیات مطبوعات شدند.

«پایگاه خبری تحلیلی پیام ملّت» از حاشیه این نشست صحبت های اهالی رسانه را انعکاس داده است:

رکود اقتصادی و مطبوعات

صاحب امتیاز و مدیرمسوول هفته نامه منطقه ای آوای میهن گفت: رکود اقتصادی دامنگیر رسانه های مکتوب است و مطبوعات محلی این درد را بیشتر حس می کنند.

فرحناز فتحی، با تاکید بر اینکه جامعه دموکراتیک بیشتر نیاز به مطبوعات دارد، افزود: محدودیت های مالی موجب شده تا این روزها هفته نامه ها با وقفه ۱۰ تا دو هفته ای منتشر شوند و امید داریم با حضور استاندار جدید این معضل حل شود.

وی از خبرگزاری ها به عنوان ظرفیت مهم اطلاع رسانی در استان قدردانی کرد و ادامه داد: سهم بانوان علاوه بر حوزه خبر و خبررسانی بسیار حائز اهمیت است و در این راستا استاندار می تواند از ظرفیت ۳۰ درصدی حضور آنها در بخش های مختلف بهره مند شود.

توانمندی زنان

مدیر مسئول نشریه جدید زن نگار نیز بر بهره بردن استاندار جدید از توانمندی های بانوان در بخش های مختلف گفت: امید داریم با نگاه ویژه جنابعالی شاهد حضور زنان استان در بخش های مختلف فرهنگی، هنری و غیره باشیم.

زکیه محمدی با بیان اینکه مطبوعات در استان مغفول مانده است، بر لزوم حمایت و توجه مقام عالی استان به جراید محلی تاکید کرد.

کاربردی ترین ابزار انتقال اطلاعات

مدیر خانه مطبوعات استان نیز نقش مطبوعات را در رشد و بالندگی جامعه مهم دانست و گفت: نظارت و اقتدار رسانه ها کاربردی ترین ابزار انتقال اطلاعات است.

یوسف ناصری با تاکید بر اینکه جراید محلی در بازتاب مشکلات منطقه ای تاثیر دارند، بیان کرد: اکنون۷۳ نشریه و پایگاه خبری در استان زنجان فعالیت می کنند.

وی با اشاره به فعالیت خانه مطبوعات از سال۸۰ تا اکنون برگزاری جشنواره های مطبوعات، برپایی نمایشگاه های مطبوعات، برگزاری دوره های آموزشی، ساخت و تحویل ۶۰ واحد مسکونی برای خبرنگاران را در برنامه داشته است افزود: با تخصیص۶۰۰ متر زمین و کلنگ زنی آن توسط استاندار وقت زمینه برای ساخت خانه مطبوعات و رسانه های استان فراهم شده است.

مدیر اجرایی نشریه پیام زنجان با بیان اینکه این روزها مطبوعات استان حال و روز خوشی سپری نمی کنند، پیشنهاد داد: با هدف توجه به رسانه های استان، مقام عالی استان تیم رسانه ای فعال از جمع رسانه های فعال را تشکیل دهد.

نبود جلسه شورای اطلاع رسانی

سرپرستی خبرگزاری ایرنا زنجان با بیان اینکه تشکیل شورای اطلاع رسانی از سوی استانداری جلسه نداشته است، گفت: امید داریم با تعامل دستگاه ها و استانداری این جلسات تداوم داشته باشد.

جهانبخش با اعلام اینکه احزاب سیاسی در استان سکوت اختیار کرده اند، افزود: آخرین خبر مربوط به احزاب سیاسی استان مربوط به۳ ماه اخیر است.

پرهیز از ایجاد اختلاف

سرپرستی خبرگزاری فارس استان زنجان بر لزوم پرهیز از ایجاد اختلاف بین رسانه های استان گفت: خوشبختانه در استان همگرایی بین رسانه ها حاکم است.

قنبر رسولی با بیان اینکه نباید به رسانه به عنوان یک ابزار نگاه شود، درباره روابط عمومی ادارت و ارگان های دولتی افزود: متاسفانه روابط عمومی ها در استان پاسخگو نیستند.

انتخاب گزینشی رسانه ها

سرپرستی خبرگزاری مهر استان از  انتخاب گزینشی رسانه ها در دعوت به برنامه ها انتقاد کرد و گفت: امید داریم در دوره جدید فعالیت استاندار شاهد این قبیل اقدام ها نباشیم.

رحیم مقدمی با اعلام اینکه روابط عمومی ارگان ها و نهادهای دولتی مسلط به کارشان نیستند، افزود: این بخش از ادارت دچار روزمرگی شده اند. به گفته وی، برخی جلسات نهادهای دولتی پشت درهای بسته برگزار می شود.

فضای بی رمق مطبوعات

مدیر مسئول نشریه آفتاب زنجان با بیان اینکه فضای حاکم بر نشریات محلی پویا و بانشاط نیست، گفت: به دلیل مسائل مالی حاکم تعداد نفرات در جریاد کمتر شده و همچون گذشته رونق گذشته را تحریریه ها ندارند.

امیر نعمتی افزایش سرسام آور هزینه های انتشار یک شماره نشریه را یادآور شد و ادامه داد: در مجموع مشکلات از مرحله تولید محتوا تا توزیع دامنگیر جراید محلی است و با شرایط کنونی انگیره ای برای تداوم انتشار وجود ندارد.

وی نبود آگهی به عنوان یکی از منابع درآمدی جراید را از چالش های سد راه برای انتشار بیان کرد و بیان کرد: با وجود اینکه امکانات نسبت به دهه گذشته بالا رفته، اما محدودیت مالی مانع از انتشار منظم نشریات است.

کاهش نیروی انسانی

مدیر مسئول نشریه صنعت و تجارت زنجان نیز از کاهش تعداد نیروی انسانی خود در چند سال گذشته خبر داد و گفت: به دلیل حجم بالای کاری، مشکلات موجب شد تا تعداد نفرات بیمه شده را از۲۲ نفر به ۱۰ نفر کاهش پیدا کند و با این اوضاع حال و روز بقیه جراید روشن است.

احمد حسنی با بیان اینکه برخی اختیارات در دست استاندار نیست، افزود: متاسفانه در استان زنجان به جراید چندان بها داده نمی شود و با این اوضاع توقع از مقامات دولتی راه به جایی نخواهد برد.

وی استقرار دفتر مرکزی کارخانجات بزرگ استان در تهران را یکی از چالش ها بیان کرد و ادامه داد: همین موضوع باعث شده تا برخی از این واحدهای تولیدی و صنعتی از طریق تهران آگهی های خود را به جراید کشوری بدهند و عملا دست جراید محلی از گرفتن آگهی به عنوان منبع درآمد اصلی کوتاه خواهد بود.

حسنی با تاکید بر اینکه نباید به فضای مجازی به عنوان منبع اطلاع رسانی تکیه کرد، بیان کرد: اگر نسبت به جراید محلی بی تفاوت باشیم، ناامیدی به جامعه پمپاژ خواهد شد و برای خروج از این بن بست باید دنبال چاره باشیم.

سرپرست روزنامه های همشهری و ایران در استان شرایط حاکم بر مطبوعات محلی را شرایط مرگبار اعلام کرد و یادآور شد: در این بین روابط عمومی ادارات دولتی از جنس مطبوعات نیستند و انتقادها را قبول نمی کنند.

قدمت ۸۶ ساله مطبوعات زنجان

رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات استان نیز در صحبت هایی نیم نگاهی به تاریخچه مطبوعات در استان انداخت و گفت: با انتشار نشریه «پروین خمسه» در اسفند۱۳۰۹ تا امروز مطبوعات در زنجان عمر۸۶ ساله دارد.

حسین نجاری اوایل دهه۸۰ را دوران ظهور جراید محلی و بلوغ روزنامه نگاری در زنجان اعلام کرد و افزود: این دوران تبلور بیان عقاید خاص از سوی رسانه ها بود و نگاه خردمندانه وارد جرگه مطبوعات شد.

وی با اعلام اینکه امروز سهم استان در رسانه از مرز۷۰ مورد گذشته است، ادامه داد: با این وجود دچار نوعی فروپاشی هستیم و مشکلات مالی دامنگیر روز به روز تداوم دارد.

نجاری با تاکید بر اینکه دوره اصلاحات طرفدار دولت بودیم، متذکر  شد: اکنون نیز با وجود اینکه مدافع دولت تدبیر و امید هستیم، اما انتقادهایمان روز به روز بیشتر می شود.

سردبیر نشریه موج بیداری با بیان اینکه مسائل مالی ما به رویکرد دولت بستگی دارد، ادامه داد: در این رابطه متاسفانه بلندگوی دولت بوده ایم.

توجه به منزلت خبرنگار

مدیر مسئول نشریه عصر ملّت نیز با تاکید بر توجه به شان و منزلت خبرنگار از سوی مدیران و ارگان های مربوطه گفت: توجه به شان و جایگاه خبرنگاران و اصحاب رسانه مورد توجه مدیران بخش های مختلف حاکمیت باشد.

علی اکبر شیوخی با تاکید بر اینکه اگر نقدی از سوی رسانه ای انجام می شود، مدیر مربوطه با آرامش و اطمینان در قبال آن پاسخگو باشد، اضافه کرد: رسانه ها به دنبال اصلاح روند جامعه هستند و اینکه برخی مدیران تلقی کنند رسانه ها به دنبال سیاه نمایی هستند چندان با واقعیت سازگاری ندارد.

بازرس خانه مطبوعات استان زنجان گفت: رسالت رسانه ها روشنگری است و رسانه تریبون مردم است.

مدیر مسئول سایت خبری – تحلیلی پیام ملّت اضافه کرد: مردم صرفا به انتشار اطلاعات و دستاورد نهادها اعتماد نخواهند کرد و می بایست بین اطلاعات منتشر شده و واقعیت های جاری در جامعه سازگاری و توازن وجود داشته باشد.

شیوخی تاکید کرد: مردم به رسانه هایی اعتماد می کنند که این توازن انتشار اخبار را مورد توجه قرار دهند اما در عمل بسیاری از رسانه ها به تریبون دولت و نهادهای دولتی تبدیل شده اند و بر اساس همین رویکرد مورد توجه مردم قرار نمی گیرند.

وی از استاندار درخواست کرد، از حضور مخالفان خود به عنوان مشاور بهره مند شود.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۹:۳۶

کد خبر: 10105

http://www.payamemellat.ir/?p=10105

کنترل بازار سکه و طلا در ایجاد آرامش جامعه اثر گذار است

پیام ملّت – رییس کل دادگستری استان زنجان گفت: نظارت و کنترل دقیق بازار سکه و طلا در ایجاد آرامش و امنیت جامعه بسیار اثر گذار است.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی نیارکی در دیدار با رییس و اعضای اتحادیه طلا فروشان استان گفت: نظارت و کنترل دقیق بازارسکه و طلا در ایجاد آرامش و امنیت جامعه بسیار اثر گذار است.

رییس کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه عده ای در حوزه طلا و ایجاد نابسامانی قیمت سکه در حقیقت پیاده نظام دشمن در داخل کشور شدند و همه باید با قدرت در مقابل دشمن جهت رسیدن به اهداف شوم و اخلال گرایانه خود در کشور بایستیم.

وی با اشاره به اینکه تقاضاهای تصنعی برای خرید سکه در بازار و ایجاد برخی مشکلات از ترفندهای برخی افراد در آن مقطع بود تا بدون اینکه قصد خرید داشته باشند صرفا بازار سکه را ملتهب نمایند که در این راستا مردم و مسئولین باید مدیریت ،توجه و نظارت دقیق به موضوع داشته باشند.

رییس شورای قضایی استان زنجان خاطر نشان کرد :اگر مسیر حرکت و تلاش ، حلال و درست باشد کار برکت پیدا می کند و اگر این حرکت در مسیر حرام و نادرست باشد زیان ده خواهد بود.

در ابتدای این دیدار اعضای اتحادیه طلا فروشان ضمن ارائه گزارشی از اقدامات حوزه خود در خواست حمایت دستگاه قضایی برای پیشبرد اهداف خود کرد.

۱۱۰/ق

adnim

Copyright © all right recieved