آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۱۷

کد خبر: 6700

http://www.payamemellat.ir/?p=6700

راهبرد آیت الله هاشمی توزیع ثروت بجای توزیع فقر بود

پیام ملّت – رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران با بیان اینکه دولت آیت‌الله هاشمی درخشان‌ترین دوره اقتصادی در جمهوری اسلامی است، می‌گوید یکی از راهبردهای مرحوم در عدالت اجتماعی، توزیع «ثروت» به جای توزیع «فقر» بود.

در انتشار خاطرات آیت الله، مطالبی که به آبروی افراد و یا مصالح انقلاب آسیب می‌زند، سانسور می‌شود / در دهه آخر عمر، ایشان درخواست‌های اصلاح‌طلبان را به مقام معظم رهبری منعکس می‌کرد / اگر از توانمندی ایشان در سال 88 استفاده می‌شد آسیب‌های کمتری به کشور می‌رسید / آیت‌الله مخالفتی با ایده «کاندیدای سایه» نکرده بود

رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران با بیان اینکه دولت آیت‌الله هاشمی درخشان‌ترین دوره اقتصادی در جمهوری اسلامی است، می‌گوید یکی از راهبردهای مرحوم در عدالت اجتماعی، توزیع «ثروت» به جای توزیع «فقر» بود.

محسن هاشمی پسر ارشد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفت‌و‌گو با فارس، روایتی از چگونگی درگذشت، حواشی پیرامون آن و آخرین جزئیات از نحوه انتشار خاطرات و روزنوشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دارد.

وی که ریاست دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشته است در این گفت‌و‌گو می‌گوید که درخشان‌ترین دوره اقتصادی در جمهوری اسلامی در دوره ریاست جمهوری پدرش صورت گرفته است.

محسن هاشمی در همین رابطه معتقد است: یکی از راهبردهای اقتصادی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عدالت اجتماعی، توزیع ثروت به‌جای توزیع فقر بود. شعارهایی که به‌عنوان اختلاف طبقاتی در جامعه ما از قبل از انقلاب بیان می‌شد به‌نوعی ریشه در تفکرات سوسیالیستی و مارکسیستی داشت، نمی‌توان جز با تولید ثروت و جذب سرمایه اقتصاد را از رکود خارج و رونق ایجاد کرد.

وی درباره مشورت پذیری روحانی از مرحوم هاشمی نیز می‌گوید: آقای دکتر روحانی به دلیل سابقه همکاری طولانی که با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مجلس شورای اسلامی، شورای عالی دفاع، شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتند، در بسیاری از موارد نظر مشورتی ایشان را جویا می‌شدند، به‌خصوص در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای که منجر به برجام شد، اما طبیعتاً بخشی از توصیه‌های آیت‌الله هاشمی به دلیل تفاوت‌ دیدگاه‌ها یا موانع اجرایی، تحقق پیدا نمی‌کرد.

رئیس شورای شهر تهران همچنین در این گفت‌‌و‌گو درباره علت فوت پدر گفت: علت فوت ایشان ایست قلبی اعلام شد اما این‌که ایست قلبی به‌طور مشخص چه علتی داشته است موضوعی بود که نیاز به کالبدشکافی داشت و به دلیل شرایط خاص آن زمان کالبدشکافی انجام نشد؛ شاید اگر موضوع رادیواکتیو در رسانه‌ها مطرح نمی‌شد، بهتر بود.

آنچه در ادامه می‌آید متن کامل گفت‌و‌گو با محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران است:

به‌عنوان فرزند ارشد و وصی آیت‌الله هاشمی در این‌یک سال چه وظایفی را به‌واسطه این جایگاه عهده‌دار شده‌اید؟

هاشمی: آنچه در وصیت‌نامه سال ۱۳۷۹ بر عهده اینجانب به‌عنوان وصی گذاشته‌شده است مسائل شرعی است و سعی کرده‌ام در طول این‌یک سال بخش عمده مسائل شرعی وصیت را به انجام برسانم.

مهم‌ترین خلائی که در این مدت چه در حوزه خانواده و چه در سطح سپهر سیاسی کشور احساس کرده‌اید، چه بوده است؟

هاشمی: یکی از ویژگی‌های برجسته آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، توانمندی شنیدن ایشان بود که موجب شده بود در خانواده یا در سطح سیاسی، بسیاری از گروه‌ها و اشخاص با ایشان به‌عنوان سنگی صبور و مشاوری امین ملاقات کنند و حرف‌های خود را بزنند و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز فراتر از همدردی و برخورد احساسی با آن‌ها همدلی کند و مشورت بدهد، امروزه جای فردی که بتواند با دیگران به‌خصوص از سایر گروه‌ها و جریانات، همدلی کرده و شنونده خوبی باشد، خالی است.

مرحوم هاشمی آیا گله یا دلخوری از فعالان و گروه‌های سیاسی داشتند؟

هاشمی: ایشان اصولاً اهل گله، کینه و دلخوری نبود. حتی در مواردی که جریانات مختلف سیاسی به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ظلم می‌کردند و خانواده و نزدیکان ناراحت می‌شدند و تقاضا می‌کردند که اجازه برخورد متقابل داشته باشند، ایشان همه را به صبر و صبوری دعوت و از مسائل عبور می‌کردند.

تصمیمی درباره انتشار زندگینامه یا خاطرات منتشرنشده مرحوم هاشمی دارید؟

هاشمی: طبیعی است که بیش از ۲۰ سال از خاطرات روزنوشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که هنوز موعد انتشار آن نرسیده، به‌تدریج آماده و منتشر خواهد شد. تلاش می‌کنیم مصالحی که مدنظر ایشان در انتشار خاطرات بود مانند آبروی افراد یا مصالح انقلاب پس از ایشان نیز رعایت شود.

درباره حواشی مرتبط با فوت مرحوم هاشمی آیا این مسئله را موردبررسی و پیگیری قرار داده‌اید؟ لطفاً نتیجه نهایی آن را بفرمائید.

هاشمی: شورای عالی امنیت ملی مسئول پیگیری این پرونده است و ما هم از طریق دبیرخانه شورا در جریان قرار گرفتیم و هنوز نتیجه نهایی به ما اعلام‌نشده است که در اختیار افکار عمومی بگذاریم.

اما خواهرتان خانم فائزه هاشمی تصریح داشته‌اند که مسائلی از قبیل وجود رادیواکتیو از سوی شورای عالی امنیت اعلام‌شده است.

هاشمی: علت فوت ایشان ایست قلبی اعلام شد اما این‌که ایست قلبی به‌طور مشخص چه علتی داشته است موضوعی بود که نیاز به کالبدشکافی داشت و به دلیل شرایط خاص آن زمان کالبدشکافی انجام نشد. بحث رادیواکتیو موجود در بدن نیز از سوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به خانواده اعلام شد اما اینکه رادیواکتیو بر فوت اثری داشته است، را نمی‌توان مطرح کرد و شاید اگر به این صورت‌مسئله در رسانه‌ها مطرح نمی‌شد، بهتر بود.

نظرتان درباره دیدگاه خواهرتان که گفته دوران هاشمی زدایی آغاز شده چیست؟

هاشمی: اگر منظور از هاشمی زدایی مقابله با دیدگاه‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مانند اعتدال و عقلانیت باشد که در زمان حیات ایشان نیز این مقابله‌ها صورت می‌گرفت؛ ممکن است در یک دستگاه و قوه رویکرد اعتدالی تضعیف شود و در نهاد و قوه‌ای دیگر این رویکرد تقویت شود، به‌طور مطلق نمی‌توان گفت هاشمی زدایی آغاز یا پایان‌یافته است، چون همیشه وجود دارد و خواهد داشت، اما در چند سال اخیر رویکرد اعتدالی در برخی قوا و دستگاه‌ها مانند دولت، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر تقویت‌شده است.

آقای مهندس! گویا بین شما و خواهرتان فائزه هاشمی اختلافاتی وجود دارد دلیل این موضوع چیست؟

هاشمی: اختلافی وجود ندارد، بلکه نظراتمان متفاوت است. تفاوت سلیقه، نظر و فکر موجب گفت‌وگو می‌شود و باید طرفین در موضوع به اقناع برسند. ما هم اختلاف فکری و اختلاف‌سلیقه داریم و باهم گفت‌وگو می‌کنیم.

خبر بستری شدن آقای هاشمی را از چه کسی شنیدید؟ چه زمانی به بیمارستان رسیدید؟

هاشمی: در مسیر برگشت به منزل از دانشگاه بودم که محافظان ایشان با من تماس گرفتند و گفتند که حال ایشان مساعد نیست و به بیمارستان شهدای تجریش منتقل‌شده‌اند و من هم حدود ساعت شش و نیم عصر روز یکشنبه ۱۹ دی به بیمارستان رسیدم.

آیا توقف احیا با نظر شما صورت گرفت؟

هاشمی: زمانی که چند تن از پزشکان و متخصصان گفتند که امکان بازگشت ایشان وجود ندارد و مشاهده می‌کردیم که عملیات احیا موجب اذیت ایشان می‌شود با هماهنگی آقای محمد هاشمی، برادران و خواهرانم عملیات احیا را متوقف کردیم.

ماجرای تصمیم درباره محل خاک‌سپاری و تغییر آن چه بود؟

هاشمی: ابتدا قم به عنوان محل خاکسپاری ایشان مطرح شد که با نظر مادرم به جهت دوری مسافت و سختی تردد، مرقد امام را به عنوان محل خاکسپاری انتخاب کردیم.

آقای مهندس پدرتان با کدام‌ یک از فرزندان قرابت بیشتری داشت؟

هاشمی: ایشان با تک تک فرزندان خود رابطه‌ای خاص و ویژه متناسب با روحیات و خلقیات ما داشتند.

نحوه طبقه‌بندی خاطرات مرحوم چگونه است و علت حذف برخی از خاطرات چیست؟

هاشمی: طی ۱۴ سالی که خاطرات روز نوشت ایشان با نظر و تایید خودشان منتشر شده است، مطالبی که به آبروی افراد و یا مصالح انقلاب آسیب می‌زند، سانسور می‌شود که البته مقدار بسیار کمی و کمتر از یک درصد خاطرات است.

آقای مهندس چرا از آیت‌الله هاشمی به‌عنوان حلقه وصل اصلاح‌طلبان با حاکمیت یاد می‌شود؟

هاشمی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی این نقش را به صورت ویژه برعهده نداشت. ایشان طی ۴ دهه انقلاب همواره سعی می‌کرد که از ریزش نیروهای انقلاب جلوگیری کند و جریانی که به حاشیه می‌رود را دفع نکند به نحوی که آن جریان از انقلاب ببرد؛ در دهه ۶۰ که جریان چپ محور قوه مجریه بود و اکثریت مجالس دوم و سوم را نیز در اختیار داشتند همین اتفاق در مورد جناح راست وجود داشت و ایشان جناح چپ را از تندروی و تلاش برای حذف جناح راست منع می‌کردند. در دهه آخر عمر ایشان عکس این موضوع اتفاق افتاد و جناح اصلاح‌طلب در خطر حذف از حوزه رسمی و ریزش قرار گرفت، ایشان مطالب و درخواست‌های شخصیت‌های اصلاح‌طلب را که به ملاقاتشان می‌آمدند به مقام معظم رهبری منعکس می‌کردند، این یک نیاز در فضای سیاسی کشور است و طبیعتاً به آن پاسخ داده خواهد شد.

آیا فرصتی پیش آمده بود که مرحوم از تندروی اصلاح‌طلبان انتقاد کنند و یا جلسه‌ای با منتقدان صورت می‌داد؟

هاشمی:‌ طبیعتاً در جلساتی که جریانات مختلف سیاسی با ایشان داشتند، مباحث مختلفی مطرح می‌شد و حتی ممکن بود چهره‌های متفاوتی از یک جریان در جلسه باشند و موضع یکی از افراد به عنوان تندروی از سوی دیگر چهره‌های همان جریان مورد انتقاد قرار بگیرد؛ ایشان به صورت کلی با افراط و تندروی مخالف بود و این موضوع را منحصر به جریان خاصی نمی‌کرد به همین دلیل افراطیون دو جناح با ایشان مخالفت داشتند و تخریب می‌کردند.

وضعیت اقتصادی زمان دولت سازندگی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ برخی‌ها بیشترین نوسانات ارزی را در دولت مرحوم آیت‌الله هاشمی پس از جنگ تحمیلی می‌دانند به‌گونه‌ای که ارز از ۱۲۰ تومان به ۴۷۸ تومان رسید و عده‌ای نیز معتقد هستند که توسعه اقتصادی ایشان و باز کردن دروازه‌های اقتصادی به آن شکل درست نبود؟

هاشمی: یکی از مشکلاتی که در پایان جنگ برای دولت سازندگی به میراث گذاشته شد نظام چند نرخی ارز بود که از ارز ۷ تومانی تا ارز ۱۴۰ تومانی را شامل می‌شد. این نظام چند نرخی ارز علاوه بر آسیب زدن به تولید داخلی به جهت مزیت واردات، موجب رانت، فساد و تخلفات فراوانی در دولت و سایر دستگاه‌های فعال در اقتصاد می‌شد بنابراین تبدیل نظام چند نرخی به تک نرخی، یکی از راهبردهای اصولی دولت سازندگی بود که بخش عمده این فعالیت در دولت سازندگی انجام و در دولت اصلاحات به نتیجه رسید؛ سیاست‌های تعدیل اقتصادی با از بین بردن رانت و مابه التفاوت قیمت رسمی و قیمت واقعی کالا موجب شد تا اقتصاد کشور زمینه شکوفایی پیدا کند.

به بیان دیگر شاید درخشان‌ترین دوره اقتصادی در جمهوری اسلامی به لحاظ رونق تولیدات داخلی و ساخت زیربناها، در دوره دولت سازندگی بود که با شاخص‌های اقتصاد مقاومتی می‌توانیم این دوره را به عنوان مقاوم کردن اقتصاد ویران ایران بعد از جنگ نام‌گذاری کنیم.

برخی معتقد هستند سیاست‌های اقتصادی و فرهنگ حاکم در دولت مرحوم هاشمی، طبقه‌ای را ایجاد کرد که اکنون اختلالات و معضلاتی مثل اشرافی‌گری و آقازادگی را به وجود آورد اساساً آیا این پدیده واقعیت خارجی دارد و اگر دارد آیا سیاست‌های دولت سازندگی عامل آن است؟

هاشمی: یکی از راهبردهای اقتصادی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عدالت اجتماعی، توزیع ثروت به جای توزیع فقر بود. شعارهایی که به عنوان اختلاف طبقاتی در جامعه ما از قبل از انقلاب بیان می شد به نوعی ریشه در تفکرات سوسیالیستی و مارکسیستی داشت، نمی‌توان جز با تولید ثروت و جذب سرمایه اقتصاد را از رکود خارج و رونق ایجاد کرد؛ برخی که دم از عدالت و مبارزه با اختلاف طبقاتی و برخورد با صاحبان سرمایه می‌زدند به دنبال توزیع فقر به جای توزیع ثروت بودند.

نگرش آیت‌الله هاشمی به اقتصاد بر پایه تولید ثروت و ایجاد رفاه عمومی از طریق جذب سرمایه، رقابت و کار آفرینی بود و در این رویکرد، نظام مالیاتی وظیفه ایجاد عدالت را از طریق دریافت مالیات از ثروتمندان و هزینه کرد آن برای گروه‌های آسیب‌پذیر برعهده دارد. رانت یا آقازادگی، پدیده‌ای است که در سیستم‌های غیر رقابتی و تبعیض آمیز شکل می‌گیرد اگر ما رانت یا امتیازی را برای برخی نهادها یا افراد قائل شویم قطعاً به فساد می‌رسیم، بنابراین پدیده‌های منفی که امروز در جامعه شاهد هستیم میوه اقتصاد شفاف و رقابتی نیست بلکه معلول دخالت‌های بی‌رویه دولت و منابع هنگفتی است که در برخی دوره‌ها توسط افراد و مجموعه‌های فراتر از نظارت هزینه شده است و این رویکرد در دولت سازندگی و اصلاحات به حداقل رسیده بود.

آقای هاشمی! لطفا اشاره‌ای به خط مشی و روش پدرتان در حوزه سیاست خارجی داشته باشید.

هاشمی: رویکرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سیاست خارجی مبتنی بر نظریه «ام القری» بود که توسط ایشان تبیین شد. در دهه اول انقلاب، شاهد برخی رویکردهای افراطی و تندروانه در حوزه سیاست خارجی بودیم که واژه صدور انقلاب که از مفاهیم ابداع شده توسط امام خمینی(ره) و جنبه‌ای کاملا معنوی داشت را بهانه و بستری جهت دخالت در حوزه دیگر کشورها و اقدام ماجراجویانه کرده بودند و یا تلاش داشتند به رغم مشکلات مالی کشور و شرایط جنگ، بخشی از درآمد ملی را صرف پروژه‌ها و اقدامات فاقد توجیه اقتصادی کنند. در مقابل این جریانات، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نظریه «ام القری» را ابداع کردند و در دولت سازندگی بر اساس آن معماری جدید سیاست خارجی جمهوری اسلامی انجام شد.

در نظریه «ام القری» ایران «ام القری» و مرکز جهان اسلام و اسلام ناب محسوب می‌شود و برای پایدار ماندن تفکر اسلام ناب، بایست «ام القری» آن پایدار و قدرتمند شود. به نوعی می‌توان گفت که نظریه «ام القری» تلاش موفقی در جهت تلفیق منافع ملی و مصالح ایدئولوژیک نظام بود.

پس به دلیل این نظریه بود که فرمودید آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی فراشکوفا داشته‌اند.

هاشمی: نظریه «شخصیت شکوفا»، یکی از نظریات مهم روانشناسی است که در دهه اخیر در محافل دانشگاهی و پژوهشی جهان مطرح است و به این می‌پردازد که در برخی از انسان‌ها که نسبتشان یک تا سه درصد جامعه است این توانایی وجود دارد که عواطف و احساسات را به هیجان مثبت تبدیل کنند و آن را در خدمت اهداف خود قرار دهند؛ آقای دکتر «گلزاری» که از روانشناسان برجسته کشور هستند در پژوهشی که در نشریه علمی سپیده دانایی منتشر شد این نظریه را توسعه دادند و مطرح کردند که در میان اشخاصی که شخصیتی شکوفا دارند، گروهی نادر هستند که قابلیت این را دارند که از اهداف فردی عبور کرده و به اهداف اجتماعی و انسانی برسند و با سخت کوشی در جهت تحقق آرمان‌های خود بکوشند که این دسته از افراد را فرا شکوفا نام گذاری کردند و با بررسی زندگی و آثار افراد، انسان‌هایی نظیر نلسون ماندلا، گاندی، امام خمینی(ره) و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در این گروه دسته‌بندی کردند.

آقای مهندس! چند ماه از انتخابات سال ۹۶ گذشته است و هنوز به این پرسش مشخصا پاسخ داده نشده که آیا مرحوم آیت‌الله هاشمی برای انتخابات سال ۹۶ بر کاندیدای در سایه تأکید داشتند یا خیر؟

هاشمی: موضوع کاندیدای سایه در آستانه انتخابات جدی شد که بعد از رحلت ایشان بود؛ در زمان حیاتشان بعضا در جلسات مطرح می‌شد و تا جایی که می‌دانم ایشان مخالفتی با این ایده نکرده بودند.

مرحوم هاشمی چه مشورت‌هایی به رئیس جمهور دولت یازدهم می‌دادند؟

هاشمی: آقای دکتر روحانی به دلیل سابقه همکاری طولانی که با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مجلس شورای اسلامی، شورای عالی دفاع، شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتند، در بسیاری از موارد نظر مشورتی ایشان را جویا می‌شدند، به ویژه در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای که منجر به برجام شد، اما طبیعتاً بخشی از توصیه‌های آیت‌الله هاشمی به دلیل تفاوت‌ دیدگاه‌ها یا موانع اجرایی، تحقق پیدا نمی‌کرد.

به شورای عالی دفاع اشاره‌ای داشتید؛ پیش‌آمده بود که آقای هاشمی از رویدادهای مرتبط با انقلاب یا جنگ احساس ندامت و پشیمانی کنند؟

هاشمی: ایشان همواره براساس عقلانیت، اطلاعات و شرایط تصمیم می‌گرفتند، حال اگر بعد اطلاعات و شرایط تغییر می‌کرد، ممکن بود تصمیم دیگری بگیرند اما به معنای پشیمانی از تصمیمات نیست.

اخیراً در گفت‌وگویی گفته‌اید ۹ دی نه به اختلافات بود، لطفاً بفرمائید چرا در آن ایام مرحوم هاشمی با نامه بدون سلام، آخرین خطبه نماز جمعه تهران و … مسیر خود را از نظام جدا کرده بود؟

هاشمی: همان‌گونه که در گفتگوی تلویزیونی تشریح کردم، رویکرد ایشان در همه موضوعات اعتدالی بود و در آخرین خطبه نماز جمعه ۱۳۸۸ ایشان‌هم دقیقاً از موضوع اعتدال و مقابله با افراط‌ و تفریط صحبت کردند، اما به دلیل آنکه یک جناح سیاسی این خطبه را علیه خود تلقی کرد، این‌طور برداشت شد که خطبه به نفع یک جناح بود، درحالی‌که اگر در شرایط فعلی خطبه را بازخوانی کنید، درمی‌یابید که در خطبه ایشان غیر از قانون‌گرایی و دفاع از حقوق مردم چیز دیگری وجود ندارد. در نامه ایشان به مقام معظم رهبری نیز مطالبی در مورد آینده برخی حرکت‌ها و افراد افراطی پیش‌بینی‌شده بود که آن‌هم به وقوع پیوسته است و شاید اگر برخی جریانات سیاسی با سخنان و نامه ایشان تقابل نمی‌کردند و از توانمندی، ظرفیت و مدیریت ایشان جهت حل اختلافات و مسائل کشور استفاده می‌کردند، آسیب‌های کمتری به کشور می‌رسید.

آقای هاشمی! به عنوان آخرین سوال بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی چند بار با رهبر معظم انقلاب دیدار داشتید؟

هاشمی: چند مرتبه به صورت خانوادگی و خصوصی خدمت ایشان رسیده‌ام و جز محبت و لطف ایشان مباحثی هم طرح شد که شاید طرح آن‌ها در فضای عمومی، امانت‌داری و به مصلحت نباشد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۴۷

کد خبر: 6697

http://www.payamemellat.ir/?p=6697

۵۰درصد بودجه شهرداری زنجان محقق نشده است

پیام ملّت – شهردار زنجان گفت: باتوجه به ارایه لایحه بودجه سال ۹۷ شهر زنجان به شورای اسلامی شهر، نظر و اولویت های شهروندان در این لایحه لحاظ شده است.

مسیح الله معصومی افزود: امسال با توجه به محدودیت زمانی نظرات مردم برای لحاظ در بودجه سال آینده بصورت اینترنتی دریافت شد که این روند برای سال های آینده عینی تر خواهد بود و تحقق این مهم به پویایی حوزه شهری منجر می شود.
وی اظهار کرد: شهرداری زنجان اجرای طرح های مختلف شهری را با مشارکت مردم ممکن می دانند و بر این اساس توجه و برنامه های مهم خود را بر این حوزه متمرکز کرده است.
معصومی خاطرنشان کرد: بودجه سال جاری شهرداری زنجان جدا از پروژه پل سید الشهدا ۲۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده بود و تا به امروز که ۱۰ ماه از سال سپری می شود، حدود ۸۵ تا ۹۰ میلیارد تومان آن و به عبارتی کمتر از ۵۰ درصد آن محقق شده است.
وی بیان کرد: شهرداری یک مجموعه درآمد و هزینه ای است و آن چیزی که در سطح شهر هزینه می شود، از طریق پرداختی های عوارض نوسازی ، پسماند یا صدور پروانه و سایر در آمدهای شهری امورات، خدمات شهری ارائه می شود.
شهردار زنجان گفت: بخش عمده ای از تحقق نیافتن بودجه شهرداری به این موضوع بر می گردد که چندان در حوزه در آمدهای پایدار در شهرداری ها کار نشده و بخش عمده ای از در آمدهای ساختمانی بویژه جرائم و تخلفات ساختمانی بوده است.
وی اظهار کرد: بر این اساس شهرداری در بودجه سال آینده با همکاری سازمانهای زیر مجموعه رقم پیشنهادی را به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش داده و برنامه هایی را نیز برای وصول مطالبات نیز در حوزه مردم ،سازمانها و نهادهای دولتی در نظر دارد.
معصومی افزود: در آمدهای های پایدار به معنای آن است که بجای اینکه بر در آمدهای ساختمانی متمرکز شویم بدنبال آن هستیم با ممیزی املاک ، یا با ایجاد سرمایه گذاری مشارکتی از طریق درآمدهایی برای این نوع فضاها بتوان در آمدهای ثابتی را ایجاد کرد.
شهردار زنجان خاطرنشان کرد: متاسفانه ۳۵ درصد بودجه امسال عمرانی و ۶۵ درصد بودجه جاری تشکیل می داد که طبق برنامه ریزی انجام گرفته ۱۰ درصد به بودجه عمرانی سال آینده اضافه می شود که به ۴۵ درصد خواهد رسید و علاوه بر آن طی ۲٫۵ ماهه گذشته از پرداختی های بی رویه جلوگیری شده صرفه جویی لازم انجام گرفته است.
به گزارش ایرنا، شهر زنجان به عنوان مرکز استان سه منطقه شهرداری و ۴۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۲۱

کد خبر: 6693

http://www.payamemellat.ir/?p=6693

سرنوشت مبهم دریانوردان مظلوم ایران

پیام ملّت – دریانوردی شغلی جهانی است، IMO مگر جهانی نیست؟ چرا تلاش نمی‎کنند؟ ما همه انسانیم، همه حق زندگی داریم باید کمک کنند. ۳۱ نفر حبس شده اند، چرا کمک جهانی و بین المللی نمی‎رسد؟

Image result for ‫نفتکش سانچی‬‎

همسر افسر دوم نفتکش سانچی می گوید: قرار بود دو سه روز دیگر به کره برسد و حدود سه هفته بعد در خارگ باشد، آخرین تماسش یک ساعت قبل از حادثه بوده گفته بود خسته ام، لحظه شماری می‎کنم که برگردم. گفته بود اگر برگردد قرار است اتفاقات خوبی بیفتد، همان اتفاقاتی که آرزوهای کوچکش بود.

باور نمی کند که چنین اتفاقی افتاده است مطمئن است که هست و جایی در نفتکش سانچی نفس می‎کشد. می گوید به وضوح این صحنه را می بینم که همگی ۳۱ نفر بر می گردند…..

می گوید: فقط یک ایرانی دلش برای ایرانی می سوزد و حالا امیدش فقط خداست.

می گوید: زبده و خونسرد است و در بدترین شرایط بهترین تصمیم را می گیرد.

همسرش افسر دوم نفتکش سانچی است.

درددل سوزناک خانواده‌های دریانوردان نفتکش سانچی: دریانوردان مظلومند، نباید در آتش بسوزند/ این فاجعه خیلی بدتر از پلاسکو است چرا این ها گفته نمی شود؟ صدا و سیما چکار می‎کند؟ چرا به زیرنویس اکتفا کرده؟

شکوفه عبدالله زاده همسر احسان ابولی قاسم آبادی می گوید: ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.

می گوید: امیدوارم که این اتفاق هیچوقت در هیچ جای دنیا برای کسی نیفتد.

از خاطراتش می گوید و می گوید: احسان همیشه به من می گفت که من روی بمب ساعتی هستم و من همیشه به او خندیده ام، مگر می شود برای یک کشتی با این عظمت اتفاقی بیفتد؟ باورم نمی شود که اتفاقی که می گفت به این زودی افتاده باشد.

مطمئنم زنده است، خواهش می کنم هر چه زودتر کاری کنند، هر چه زودتر احسان برگردد.

همسر این دریانورد می گوید: در ماموریت هایش روز و شب را فراموش می کرد، وقتی که دریا بود روزهایش را در تقویم ثبت می‎کرد تا زمان از دستش نرود.

می گوید: احسان به عنوان افسر دوم حدود ۳۳ماه سی تایم داشت، او یک نابغه بود، جزو استعدادهای درخشان بوده و در دبیرستان تیزهوشان تحصیل کرده است، به زبان روسی و انگلیسی مسلط بود، او یک نخبه بود حیف است با دنیایی از آروزهای کوچک، حبس شود.

ما به سختی زندگی مان را شروع کرده بودیم از هیچی زندگی مان را ساختیم الان که باید نتیجه می گرفتیم حالا او ناپدید شده با همه آرزوهایش، و من نمی‎توانم کاری کنم، اگر او نباشد چه کسی پشتیبان من است؟ من چه کاری می توانم انجام دهم؟

او حالا خیلی خسته است، خستگی را در عکسی که برایم فرستاده می بینم.

می‎گوید : زمانی که من با او در کشتی بودم به چشم خود میدیم که چقدر منضبط و به فکر کارش است، نسبت به کارش غیرت و وجدان دارد می گفت وقتی همه خوابند من باید مراقب کشتی باشم، حالا مراقبش باشید. کشتی او مقصر نبود کشتی چینی با آنها تصادف کرد.

از لحظه ای که خبر آتش سوزی کشتی را به او دادند، می گوید اینکه دیر به او خبر داده اند دل چرکین است و از صدا و سیما گله مند است، می گوید: همکار همسرم ساعت ۱۰ صبح با من تماس گرفت و گفت احسان کجاست؟ گفتم چرا به من زنگ زده ای؟ گفت: می خواستم حالش را بپرسم، تعجب کردم، برادر همسرم با من تماس گرفت گفت که از یک شبکه خارجی شنیدم که کشتی احسان تصادف کرده، خودم را به شرکت ملی نفتکش رساندم، شرکت ملی نفتکش با ما همکاری و همدردی می‎کند ولی مسئولین باید زودتر به دادشان می رسیدند اگر آنها در موتورخانه خفه شوند فقط مسئولین کشور باید پاسخگو باشند.

به ما گفتند کشور چین همکاری نمی‎کند گفتم: چه باید کرد؟ می گویند باید دعا کنیم، گفتم من دیگر نمی توانم دعا کنم مرا به آنجا ببرید خودم همسرم را نجات می دهم.

امیدوارم نیروی دریایی ارتش کاری کند… من نیروی دریایی ارتش را که دیدم امیدوار شدم می‎دانم ترسو نیستند هر خطری هم که باشد وارد کشتی می شوند و دریانوردانمان را نجات می دهند.

گفته‎ام اگر چینی‎ها روی کشتی نمی‎روند من می‎روم، اگر احسان بیاید به او چه بگویم؟ بگویم فقط گریه کردم و کاری نکردم؟

خطاب به چینی ها می گوید: اگر کشتی چین در ایران بود آیا ما به دادتان نمی رسیدیم؟ شما هم به داد ما برسید، ایران کشتی چینی را از چنگ دزدان دریایی نجات داد، الان وقت این است که جبران کنید

می گوید: باید معجزه شود،همه اینها مظلومند، نباید در آتش بسوزند، باید نجات پیدا کنند.

می گوید: اگر او نباشد من هم نیستم.

خواهش می کنم از همه جا کمک بخواهید، بیاوردیش او حالا در موتورخانه کشتی نمی‎داند روز است یا شب، حتما ترسیده است.

منصوره یحیایی محمد کاوسی همسر افسر اول تدارکات کشتی سانچی هم از کارن پسرش می‎گوید که دوری پدر را دیگر تاب نمی آورد.

درددل سوزناک خانواده‌های دریانوردان نفتکش سانچی: دریانوردان مظلومند، نباید در آتش بسوزند/ این فاجعه خیلی بدتر از پلاسکو است چرا این ها گفته نمی شود؟ صدا و سیما چکار می‎کند؟ چرا به زیرنویس اکتفا کرده؟

می گوید:کارن ۶ ساله نمی داند چه اتفاقی برای پدرش افتاده است، زمانی که پدرش در ماموریت است یک ماه زمان می برد نرمال شود تا یک ماه شب بیداری دارد، در خواب می ترسد، ماه دوم حالش خوب می شود از ماه سوم دوباره بهم می ریزد، اعتماد به نفسش را از دست می دهد، حساس می شود، آن زمان من می فهمم که محمد باید برگردد انگار نبضش در دریا می تپد.

او از بی مهری های برخی رسانه ها می گوید که روز اول با احساساتش بازی کردند، می گوید یکبار در رسانه ها و شبکه های مجازی گفتند پرسنل کشتی زنده اند و ما را امیدوار کردند اما خبرشان تکذیب شد.

از صدا و سیما انتقاد می‎کند، این فاجعه خیلی بدتر از پلاسکو است چرا این ها گفته نمی شود؟ صدا و سیما چکار می‎کند؟ چرا به زیرنویس اکتفا کرده؟سکوت شان چه معنایی دارد؟ مهمترین خبر این چند روز کشور کدام است؟ در صدا و سیما باید مرتب راجع به این موضوع صحبت شود تا توجه جهانی جلب شود.مگر نه این است که اگر نفت کشور توسط همین نفتکشها حمل نشود کشور درآمدی نخواهد داشت؟ اگر ابعاد رسانه ای گسترده باشد کشورهای دیگر هم کمک می کنند و دریانوردان را نجات می‎دهند.

نجات شان دهیم و از یک فاجعه دیگر جلوگیری کنیم

می گوید: مطمئنم زمان برای دریانوردان ما در کشتی سانچی به سختی می‎گذرد، ۵ روز است که کشتی می‎سوزد چرا کسی کمک نمی‎کند؟ چرا نیرو از دیگر کشورها نمی آید؟ روز اول طوفان و دود بود چینی ها همکاری نکردند روز دوم چرا کاری نکردند؟ چرا فشار بین المللی وارد نمی شود؟ کشورهای اطراف چرا وارد عمل نمی شوند؟

می گوید: این فاجعه خیلی گسترده است آیا فقط یک کشور می‎تواند آن را مدیریت کند و کار را انجام دهد ؟

می‎گوید: دریانوردی شغلی جهانی است، IMO مگر جهانی نیست؟ چرا تلاش نمی‎کنند؟ ما همه انسانیم، همه حق زندگی داریم باید کمک کنند. مگر زلزله اتفاق می‎افتد از صلیب سرخ نمی آیند ؟ ۳۱ نفر حبس شده اند، چرا کمک جهانی و بین المللی نمی‎رسد؟

از تمام دنیا خواهش می کنیم، کمک کنند اگر این اتفاق برای آنها می افتاد ما حتما کمک می‎کردیم دریانورد غیرت دارد، همانگونه که کشتی نفتکش ایرانی کنار سانچی ایستاده است و اعلام کرده اگر منفجر هم شود، می مانم.

اگر دنیا بخواهد می تواند دریانوردان ایرانی را نجات دهد تا محمد کنار من و کارن باشد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۸:۱۵

کد خبر: 6690

http://www.payamemellat.ir/?p=6690

جزئیات جدید درباره فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

پیام ملّت – چندین بار هم گفتیم که جواب را می‌خواهیم. یک جوابی بعد از مدت‌ها دادند که وقتی به چند پزشک نشان دادم گفتند این اعداد و رقم‌هایی که در این جواب گذاشته‌اند خیلی جور در نمی آید.

جزئیات جدید درباره فوت آیت‌الله هاشمیفاطمه هاشمی جزئیات تازه‌ای را از موضوع وجود مواد رادیواکتیو در بدن مرحوم هاشمی رفسنجانی اعلام کرد.

به گزارش اعتماد آنلاین، فاطمه هاشمی می‌گوید حوله‌ای که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را با آن به بیمارستان بردند نیز به رادیواکتیو آلوده بوده است. پیش از این فائزه هاشمی اعلام کرده بود که فاطمه، خواهرش و عفت مرعشی، مادرش نیز به مواد رادیواکتیو آلود هستند. فاطمه هاشمی می‌گوید چون جواب آزمایش‌ها را ندارند نمی‌توانند برای درمان به پزشک مراجعه کنند.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی فاطمه هاشمی را می‌خوانید:

خواهر شما اعلام کرد که علاوه بر پدرتان در بدن شما و مادرتان هم وجود مواد رادیواکتیو گزارش شده است. شما این موضوع را از پزشکان شنیدید؟

ما پزشکی را ندیده‌ایم. این گزارشی بود که شورای عالی امنیت ملی داد و چندین بار هم از آن‌ها خواستیم که حداقل برای معالجه اطلاعات به ما بدهند تا بتوانیم به متخصص مراجعه کنیم. برای آن یکسری آزمایش‌های خاصی هست که هر جایی آن را انجام نمی‌دهند و بیشتر هم مکان‌های امنیتی این آزمایش‌ها را انجام می‌دهند و به همین خاطر ما هیچ اقدامی انجام ندادیم.

آیا در این باره به پزشکی مراجعه کرده‌اید؟

به پزشک مراجعه کنیم چه بگوییم؟ اولین چیزی که می‌خواهند جواب آزمایش است.

شورای عالی امنیت ملی وجود این مواد را در بدن شما و مادرتان چگونه تشخیص داد؟

اول یک آزمایش ادرار از بابا داشتند. سوند بابا را که از بیمارستان برده بودند. آن‌طوری که خودشان گفتند، روی ادراری که در سوند بوده است آزمایشی انجام دادند. بعد از من خواستند که آزمایش ادرار مادرم را بگیرم و برایشان بفرستم و بعد از خود من خواستند. بعد هم ما را بردند در یک مرکز و با دستگاه اسکنی که بود برای رادیواکتیو اسکن کردند. البته شورای امنیت هم اول به خود ما این موضوع را نگفت. من از یک مسئول دولتی این ماجرا را فهمیدم که من و مادرم هم آلوده هستیم، ولی گفتند که چون مقدار آن کم است چیز مهمی نیست و کاری هم نمی‌شود کرد. چندین بار هم گفتیم که جواب را می‌خواهیم. یک جوابی بعد از مدت‌ها دادند که وقتی به چند پزشک نشان دادم گفتند این اعداد و رقم‌هایی که در این جواب گذاشته‌اند خیلی جور در نمی آید.

چطور شد که فقط شما و مادرتان آزمایش دادید و فقط شما را برای اسکن بردند؟

فقط از من و مادرم آزمایش گرفتند و ما را اسکن کردند. از ما سوال کردند که چه کسی بیشتر با حاج آقا ارتباط داشته است که گفتیم اول مادرم بعد پرسیدند که چه کسی رفت و آمد بیشتری داشته که گفتم من! البته من اسم یکی دو نفر دیگر از بچه‌ها را دادم ولی آن‌ها را برای آزمایش نبردند. جوابی هم به این سوال ندادند، حتی آن روزی که همه خانواده را جمع کردند و گفتند که علاوه بر ادرار، حوله بابا هم آلوده بوده است. گفتند این حوله‌ای است که به تنشان بوده و با آن ایشان را به بیمارستان آورده بودند. این موضوع را در آخرین جلسه‌ای که ما را جمع کردند، گزارش دادند.

برادرتان گفته که گویا دوباره پرونده باز شده است، اطلاعی در این باره دارید؟

یک صحبتی شده است و نمی‌دانیم که شورای امنیت دوباره پیگیری آن را شروع کرده است یا نه. فقط آقای روحانی این پرونده را به شورای امنیت برگردانده است و نمی‌دانیم که چه اقدامی انجام داده‌اند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۴۹

کد خبر: 6684

http://www.payamemellat.ir/?p=6684

کشمکش های سیاسی عامل فتنه است

پیام ملّت – امام جمعه خرمدره گفت: بی تفاوتی سیاسی، خودباختگی، راحت طلبی، رفاه طلبی، تجمل گرایی و کشمکش های سیاسی از عوامل فتنه است.

حجت الاسلام سید علی حسینی در خطبه های نماز جمعه شهر خرمدره، با اشاره به موج سواری دشمنان در کنار مشکلات معیشتی مردم، افزود: سال ۹۶ مشکل اقتصادی و در سال ۸۸ انتخابات بهانه فتنه شد، خداوند می فرماید هرکه تقوای الهی پیشه کند می تواند از فتنه ها خارج شود و خداوند ظرفیت تشخیص حق و باطل را به او عنایت می کند.
وی با بیان اینکه مثلث شوم عربستان، آمریکا و منافقین در فتنه اخیر وارد کار شدند و گویا قرار بوده ادامه اغتشاشات به بهمن و اسفند و حضور مسلحانه داعش در کشور برسد، اظهار کرد: در دیداری که مقام معظم رهبری به مناسبت ۱۹ دی قیام قم داشتند فرمودند فتنه اقتصادی اخیر یک فتنه آمریکایی، اسرائیلی و تلاش برای براندازی بود.
امام جمعه خرمدره خاطر نشان کرد: پس از این اغتشاشات دشمن اعلام کرد که ایران از مردمش می ترسد و یا ایران از آمریکا می ترسد درحالی که به گفته مقام معظم رهبری حکومت متولد مردم است و مردم ما آمریکا را در دهه ۵۰ از ایران و در دهه ۹۰ از منطقه بیرون کردند و آمریکا باید منتظر انتقام گیری مردم ما از فتنه گری آنها باشد.
وی با اشاره به مطالبه مردم برای حل مشکل معیشتی و مبارزه با فساد، ابراز کرد: اگر هر مسئولی، مسئولیت خود را به درستی انجام ندهد ما می توانیم بگوییم او یک سرباز نفوذی آمریکایی در داخل نظام است رهبری از به موقع عمل کردن مسئولان نه یک بار بلکه هزار بار تشکر می کند.
حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه هر جا موفقیتی داشته باشیم باید منتظر فتنه انگیزی دشمن نیز باشیم، تاکید کرد: باید نسبت به شناخت جبهه دشمن از آمریکا تا عربستان و همچنین نقش همبستگی مردم در خنثی کردن فتنه توجه ویژه داشته باشیم.
وی با اشاره ب اینکه منابع اطلاع رسانی دشمن بی ارزش است، یادآور شد: در حوادث اخیر تنها ۵ درصد از هزار و ۴۰۰ شهر ایران شلوغ بود که رسانه های غربی طوری وانمود می کردند که کل ایران به اعتراض بلند شده است.
امام جمعه خرمدره تصریح کرد: در فتنه اخیر موضوع را تا جایی پیش بردند که حتی امامان جمعه هم که زبان گویای مردم و حامی آنها هستند را زمینه نارضایتی عنوان می کردند در حالی که همه امکانات در اختیار مسئولان است و آنها باید پاسخگو باشند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۷:۵۶

کد خبر: 6688

http://www.payamemellat.ir/?p=6688

آیت الله هاشمی اعتبار و آبروی روحانیت معاصر بود

پیام ملّت – استاندار زنجان با بیان اینکه یکی از اساسی ترین معضلات کنونی جامعه، بیکاری است، اظهار کرد: مشکل بیکاری را با تسویه حساب سیاسی نمی شود حل کرد.

اسدالله درویش امیری در جلسه شورای اداری شهرستان خدابنده با گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، افزود: آیت الله هاشمی اعتبار و آبروی روحانیت معاصر بود.
وی ادامه داد: صبوری آیت الله هاشمی عده ای را که با زبان گزنده از وی نام می بردند، شرمنده کرد.
درویش امیری با بیان اینکه نادیده گرفتن خدمات ارزشمند نظام جمهوری اسلامی ناجوانمردی است، افزود: البته ضعف هایی هم داشتیم، مطلق گرایی زشت است و باید ضعف ها و ایرادهای خود را هم بپذیریم.
وی اظهار کرد: متاسفانه گاهی این ضعف ها و عیب ها، دروغ گفتن، رفتارهای منفعت طلبانه، کشمکش های سیاسی و دفاع غلط، پنجه بر خدمات ارزشمند نظام جمهوری اسلامی گذاشته است و ممکن است زیبایی های ما را زشت جلوه دهد.
درویش امیری تصریح کرد: یک پرونده اختلاس، دزدی و تعددی به بیت المال موجب می شود تا چهره زیبای انقلاب اسلامی و خدمات ارزشمند و ماندگار آن، نا زیبا جلوه کند.
وی به لزوم التزام به قانون تاکید کرد و گفت: هر کجا قانون را کنار گذاشتیم، خطا کردیم و نظام را مورد بی مهری قرار دادیم.
استاندار زنجان تصریح کرد: ملت ایران باید احساس کند که کشور را یک دولت اداره می کند و اقتدار دولت موجب شده است تا همه در سایه قانون از حقوق یکسان برخوردار باشند.
وی با بیان اینکه در اداره کشور باید همه حول محور رهبر معظم انقلاب به قانون اساسی تمکین کنیم، خاطرنشان کرد: همه باید بپذیریم اگر برای اداره کشور قانون اساسی وجود دارد، همه اصول آن باید دیده شود چون که همه احتیاجات ما را جواب می دهد.
درویش امیری به ضرورت التزام و تمکین به همه اصول قانون اساسی تاکید کرد و گفت: نباید بگوییم که این بند قانون خیلی زیباست و به نفع جناح ماست و آن بندش نازیباست و به نفع جناح ما نیست.
وی افزود: امروز اگر نقض قاون اساسی کنیم، دیگر نمی توانیم پاسخ نسل سوم و چهارم را بدهیم.
درویش امیری با بیان اینکه زیر پا گذاشتن قانون اساسی ایجاد بی نظمی و هرج و مرج می کند، اظهار کرد: هر قوه و دستگاهی اگر قانون را زیر پا بگذارد به ایجاد هرج و مرج و بی نظمی کمک کرده است.
وی به ضرورت توجه به منافع ملی اشاره کرد و افزود: با اجرای بی کم و کاست قانون اساسی منافع ملی نیز محقق می شود.
درویش امیری با بیان اینکه مشکل بیکاری کنونی در جامعه در ادوار مختلف انباشته و تلنبار شده است، افزود: برای حل مشکل بیکاری نمی شود فقط به منابع محدود دولت تکیه کرد بلکه باید در صدد جذب سرمایه گذاری خصوصی و خارجی باشیم.
استاندار زنجان اظهار کرد: ایجاد ۹۸۷ هزار فرصت شغلی که در لایحه بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده است، مشروط به تصویب و تحقق کامل لایحه پیشنهادی است.
وی افزود: عده ای در کشور باید بدانند تسویه حساب سیاسی با دولت، در نهایت تسویه حساب با نظام خواهد بود، شاید گذرا و مقطعی مردم از دولت بدبین شوند، اما با ناکارآمد جلوه دادن دولت، خود به خود این تلقی ایجاد خواهد شد که نظام ناکارآمد است، بنابراین مردم از نظام مأیوس می شوند.
درویش امیری ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش فقر را از دیگر اهداف عمده لایحه بودجه ۹۷ عنوان کرد و گفت: دولت در پرداخت یارانه ها به مردم به خصوص به نیازمندان تعهد دارد و بر این تعهد خود است پایبند است، اما یارانه باید به صورت هدفمند به نیازمندان واقعی پرداخت شود، چرا عده ای این فرصت را از مجلس می گیرند تا نگذارند یارانه ها هدفمند شود.
استاندار زنجان با بیان اینکه مدیران باید خلاق، دلسوز، پاکدست، هماهنگ و دارای قدرت تعامل با بخش های مختلف جامعه باشند، افزود: نسل سوم و چهارم از خلاقیت، ابتکار و جوشش انتظار دارد.
وی تصریح کرد: از تریبون ها طوری سخن نگوییم که موجب نا امیدی در جامعه شود چرا که از نا امیدی مردم فقط دولت ضرر نمی کند بلکه نظام هم از این ناحیه متضرر می شود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۷:۵۳

کد خبر: 6678

http://www.payamemellat.ir/?p=6678

تعدادی از سردسته‌های تجمعات زنجان، ابهر و خرم‌دره دستگیر شدند

پیام ملّت – دادستان عمومی و انقلاب زنجان گفت: تعدادی از سردسته‌های تجمعات اخیر در زنجان، ابهر و خرم‌دره دستگیر شدند و پرونده آن‌ها در مرحله انجام تحقیقات مقدماتی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن مظفری با اشاره به ناآرامی‌ها و تجمعات اخیر در زنجان، اظهار کرد: اغتشاش‌گران روز شنبه و یکشنبه هفته جاری به خراب‌کاری در برخی شهرها اقدام کردند که در نهایت مردم با حضور در صحنه و حمایت از تمامیت نظام جمهوری اسلامی ایران، پاسخ هنجارشکنان را دادند.

وی با تاکید بر اینکه دشمنان مترصد فرصتی برای نفوذ در کشور هستند، گفت: عوامل بیگانه آتش‌بیار معرکه‌اند و این در حالی است که مردم هوشیار هستند و همواره با حضور خود این موضوع را به رخ جهانیان کشیده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان خاطرنشان کرد: تعدادی از سردسته‌های تجمعات اخیر در زنجان، ابهر و خرم‌دره دستگیر شدند و پرونده آن‌ها در مرحله انجام تحقیقات مقدماتی است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۱:۳۹

کد خبر: 6675

http://www.payamemellat.ir/?p=6675

تجمع مشهد با فراخوان سایت فردی صورت گرفت که این روزها زبان به مخالفت خوانی گشوده است

پیام ملّت – فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه دشمنان بدانند تهدیدات دفاعی و امنیتی علیه ایران اسلامی دیگر جواب نمی‌دهد، گفت: امروز می‌توانیم بگوییم روز پایان فتنه ۹۶ است.

سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری با بیان اینکه این وعده الهی است که پس از هر فتنه و سختی، آسانی می‌آید، افزود: دشمنان می‌دانند به هیچ وجه نمی‌توانند جمهوری اسلامی ایران را از لحاظ دفاعی تهدید کنند و همه سرمایه خود را پس از دفاع مقدس برای عملی کردن تهدیدات فرهنگی، اقتصادی و امنیتی علیه ایران اسلامی هزینه کرده اند و به یاری خدا در این زمینه هم شکست آن‌ها حتمی است.

وی گفت: وقتی ملتی در منطقه‌ای پرآشوب پیروز میدان باشد و زمانی که اربابی آمریکا را نپذیرد و به نوچه‌های جیره خوار امریکا حتی نیم نگاهی هم نکند و در کنار مظلوم و مقابل ظالم قرار گیرد باید هم تهدید شود و این تهدیدات همیشه بوده و خواهد بود و ما باید دائما بصیر باشیم.

سرلشکر جعفری تاکید کرد: اقتدار، صبوری و بصیرت مردم همیشه ایام پیروزی را برای ایران و ایرانی به ارمغان آورده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: برای استقلال جمهوری اسلامی ایران تا پای جان استقامت می‌کنیم و این مرز و بوم به خاطر اقتداری که دارد هیچ گاه دهن به دهن با دولتی فحاش و ضعیف، نمی‌شود و تنها در عمل، اراده و استقامت و قدرت خود را نشان خواهد داد.

وی گفت: دشمنان و جیره خواران آن‌ها مثل آل سعود تا می‌خواهند فریاد بزنند و فحاشی کنند، اما می‌دانند راه ما و هدف ما در جهان نتیجه داده است.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه امریکا، صهیونیست‌ها و آل سعود به داعش دستور ورود به ایران را داده اند و برخی تیم‌های پیشروی آن‌ها نیز وارد شده اند تا دست به انفجار و خرابکاری بزنند، تاکید کرد: پیشرو‌های این گروه جنایتکار هم اکنون کاملا تحت کنترل هستند و نیرو‌های ضعیف این گروهک تروریستی هم اگر جرات دارند از مرز‌های ایران اسلامی عبور کنند.

فرمانده کل سپاه افزود: به امید خدا از این مشکلات عبور می‌کنیم و مسئولان باید راه حل عبور از مشکلات را عمل به توصیه‌های مقام معظم رهبری بدانند چرا که تمام توصیه‌های کاربردی را برای حل مشکلات، عدالت، اخلاق و سبک زندگی ایرانی اسلامی به مسئولان ارایه کرده اند.

سرلشکر جعفری گفت: باید قدر مردم خوب، مقاوم، مومن و بصیر و آگاه ایرانی اسلامی را دانست، مردمی که با وجود همه مشکلات در لحظه راه خود را از آشوبگران جدا کردند و هر که در وسط صحنه بود در این روز‌های آخر همه اغتشاشگر و جیره خوار بیگانه بودند.

Image result for ‫فرمانده کل سپاه‬‎

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: خدا دشمنان ایران اسلامی را احمق آفریده است چراکه با فرهنگ عاشورایی، استقلال طلبی و ظلم ستیری فرد فرد این مرز و بوم آشنا نیستند و بیگانگان هرگاه بحرانی ایجاد کردند، وحدت و همدلی مردم و مسئولان دوچندان شده است و این انسجام و یکرنگی آسیب پذیر نخواهد بود.

سرلشکر جعفری با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، گرانی و بحث بیکاری همیشه دغدغه ملت ایران بوده است و در مقاطعی از زمان وضعیت از این دوران هم سخت‌تر بوده است، گفت: مردم باید درد‌ها و مشکلاتشان توسط مسئولان به خوبی شنیده شود و بدانند مسئولان به فکر حل مشکلات مردم هستند.

وی با اشاره به دوستی‌های دروغین امریکا و غرب و صهیونیست‌ها با مردم ایران و همراه شدن با فتنه گران تاکید کرد: اگر این دروغ گویان، دلسوز و به فکر مردم ایران بودند هیچ گاه این چنین مردم مظلوم ایران را تحریم نمی‌کردند.

سرلشکر جعفری گفت: بعضی احساس می‌کنند دوستی با آمریکا وضعیت اقتصادی را بهتر می‌کند، اما این افراد نگاهی به کشور‌هایی مانند مصر بیندازند که همه چیز خود را فدای دوستی با امریکا کردند.

وی افزود: اگر انصاف داشته باشیم می‌بینیم رشد طبقه متوسط در کشور ما قابل توجه است و آمار جهانی نشان می‌دهد بخشی از طبقه محروم وارد طبقه متوسط شده اند، اما سبک توسعه و تبلیغات و شیوه مصرف در کشور ما به سمتی است که نگاه بیشتر مردم به قشر مرفه است و برای همین نیاز‌ها هیچ گاه تمام شدنی نیست.

سرلشکر جعفری گفت: سپاه آماده است به کمک دولت بشتابد و برای عملی کردن اقتصاد مقاومتی نیرو‌های خود را متمرکز کند تا با کمک هم از این بحران عبور کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه دفاعی و امنیتی از وضعیت بسیار خوبی برخورداریم، افزود: همیشه اعلام کردیم، آماده ایم ظرفیت گسترده و عظیم مهندسی و تجربه‌های خود را در خدمت حل بحران‌های معیشتی بگذاریم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز دشمن، شکست خورده از همه سیاست هایش در منطقه تنها کاری که می‌تواند انجام دهد ایجاد ناامنی در ایران اسلامی است و مردم و مسئولان ما باید بدانند هزینه سازش کردن با بیگانه بسیار بیشتر از هزینه مقاومت است.

سرلشکر جعفری تاکید کرد: کشته سازی یکی از برنامه‌های اصلی فتنه گران و اربابان آن‌ها در اغتشاشات اخیر بود و می‌خواستند کاملا به صورت جدی و هدفمند جان مردم چه کودک و چه بزرگ را بگیرند و به گردن حکومت اسلامی ایران بیندازند.

وی گفت: این کشته سازی‌ها را در قهدریجان، ایذه و نجف آباد دیدیدم که حتی دو برادر بسیجی را با گلوله ساچمه‌ای و چاقو به شهادت رساندند و این جنایات را از لابه لای جمعیت هدایت می‌کردند.

فرمانده کل سپاه افزود: مردم جنوب شرق و شمال غرب کشور که با ناامنی‌های برآمده از ضدانقلاب و اشرار همیشه دست و پنجه نرم کرده اند و طعم شیرین امنیت را به خوبی می‌دانند، نگذاشتند فتنه گران داخل آن‌ها رسوخ کنند.

وی تاکید کرد: اگر در این شرایط آمادگی‌های امنیتی نبود شدت این فتنه بسیار گسترده‌تر از این می‌شد و از سوی دیگر شرایط فضای مجازی نیز به هیچ وجه مناسب نبود و برخی به علت مصالح یا بی توجهی به هشدار‌ها کنترل این فضا را از دست دادند.

سرلشکر جعفری گفت: آمادگی امنیتی ما و بصیرت مردم باعث شد دشمن شکستی دوباره را تجربه کند چراکه اگر وضعیت ما مانند مصر، تونس و لیبی بود شاید جمهوری اسلامی ایران ضرر جبران ناپذیر را تجربه می‌کرد.

وی با بیان اینکه حجم تخریب‌ها و گستردگی فتنه در سال ۸۸ بسیار بیشتر از فتنه ۹۶ بود، افزود: آن فتنه، فتنه‌ای سیاسی بود، اما فتنه اخیر پراکندگی بیشتری داشت.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به ادعای برخی مسئولان استان خراسان رضوی مبنی بر دخالت جریان منسوب به یکی از مسئولین سابق آغاز این تجمع و اعتراض در مشهد و برخی مناطق دیگر که در ادامه از دست رها شد و به اغتشاش و فتنه رسید گفت: این موضوع با فراخوان یکی از سایت‌هایی صورت گرفت که وابسته به شخصی است که این روز‌ها زبان به مخالفت خوانی نسبت به اصل و ارزش‌های نظام گشوده است.

سرلشکر جعفری تاکید کرد: نیرو‌های امنیتی درحال بررسی این مسئله هستند و اگر به دخالت این مسئول سابق برسند قطعا متناسب با وضعیت و درخواست ناجا با او برخورد خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در فتنه اخیر سپاه تنها در سه استان اصفهان، لرستان و همدان بطور محدود وارد عمل شد و افزود: بیشترین اجتماع شهری در این فتنه در اوج آن تجمعی هزار و پانصد نفری بود و در کل کشور در اوج اغتشاشات نیز حدود ۱۵ هزار نفر حضور داشتند.

سرلشکر جعفری تاکید کرد: باید از ملت غیور ایران اسلامی تشکر کرد، چون به محض اینکه متوجه شدند دست بیگانگان و فتنه گران در کار است راه خود را هوشمندانه از آن‌ها جدا کردند و با تمام مشکلات اقتصادی که داشتند به دفاع از آرمان‌های انقلاب و ایران اسلامی پرداختند.

وی گفت: حضور همیشگی مردم در صحنه‌های سخت و بحران‌های انقلاب از جمله فتنه اخیر باعث شد که کار فتنه گران، سخت‌تر شود و نیرو‌های امنیتی به سرعت بتوانند حلقه‌ها و سرحلقه‌های فتنه گران را شناسایی و دستگیر کنند.

سرلشکر جعفری افزود: بسیاری از اغتشاشگرانی که از روز جمعه به بعد در مرکز فتنه بودند همه آموزش دیده ضدانقلاب و منافقین بودند که دستگیر شدند و به شدت با آنان برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه زمینه و بهانه از پنجشنبه به دست ضدانقلاب افتاد، افزود: دشمنان به سرعت بر فضای مجازی سوار شدند و برای فتنه گری به صحنه آمدند.

سرلشکر جعفری تاکید کرد: علاوه بر ۵ هزار نیرویی که خانم کلینتون اعلام کرد برای ایجاد آشوب و فتنه و ناامنی در ایران آموزش داده اند، تعداد قابل توجهی دیگر از عوامل ضدانقلاب، سلطنت طلب و منافقین داخلی ماموریت یافتند اغتشاش و فتنه را گسترش دهند.

فرمانده کل سپاه گفت: همزمان در فضای مجازی با ۳ هزار نیروی جدید شبکه سازی را آغاز کردند و آستانه سالگرد حماسه ۹ دی و مشکلات اقتصادی را بهترین بهانه برای آشوب در کشور دانستند.

سرلشکر جعفری افزود: عدم کنترل فضای مجازی که مدیریت آن در خارج از کشور است و کوتاهی مسئولان در کنترل این فضا نیز به اغتشاشات شدت داد، اما زمانی که فضای مجازی کنترل شد، شاهد کاهش فتنه گری‌ها بودیم.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فتنه‌های سال ۷۸ و ۸۸ اشاره کرد و گفت: فاصله فتنه ۹۶ دو سال کمتر از فتنه‌های دیگر بود چراکه با نفوذ انقلاب و مقاومت در قلب و ذهن مردم آزاده جهان و منطقه آمریکا و صهیونیست‌ها و آل سعود قسم خوردند که از ایران انتقام می‌گیرند، اما باید به آن‌ها گفت: زهی خیال باطل.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۱:۱۲

کد خبر: 6672

http://www.payamemellat.ir/?p=6672

اغتشاشات اخیر زنجان کشته ای نداشته است

پیام ملّت – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: اغتشاشات اخیر در سطح استان زنجان هیچ کشته و زخمی نداشته است.

سیدبیوک موسوی درگفتگو با پیام ملّت ، افزود : برخی افراد سودجو با شایعه سازی قصد تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم عمومی را دارند.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که در شهرهای کوچک اخباری نظیر کشته شدن مخفی نمی ماند و اگر موضوعی باشد همه مطلع خواهند شد  و مردم باید به اینگونه شایعه ها آگاه باشند.

معاون سیاسی استاندار زنجان خاطر نشان کرد: نقد و بیان مطالبات باید بصورت مسالمت آمیز بیان شود و دولت از نقد و انتقادات استقبال می کند .

موسوی با بیان اینکه برخی‌ به بهانه مشکلات اقتصادی اقدام به اغتشاش می کنند و اموال عمومی را تخریب می نمایند ، افزود: تخریب اموال عمومی جرم است و با افرادی که اموال عمومی را تخریب می‌کنند و سبب سلب امنیت عمومی می‌شوند برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به افراد بازداشت شده در اغتشاشات اخیر عنوان کرد: افراد بازداشت شده بعد از تشخیص هویت آزاد خواهند شد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۸:۲۰

کد خبر: 6668

http://www.payamemellat.ir/?p=6668

رد پای احمدی نژاد در اغتشاشات اخیر

پیام ملّت – روزنامه «جمهوری اسلامی» در واکنش به تجمع های اعتراضی اخیر نوشت: هر چند جمع بندی بسیاری از صاحبنظران درباره وقایع روزهای گذشته در چند شهر این است که عده‌ای از رقبای دولت درصدد به راه انداختن تجمعات اعتراضی با هدف خالی کردن زیر پای رئیس‌جمهور و دولتمردان بودند وی کنترل اوضاع از دستشان خارج شد و عده‌ای بر موج به راه افتاده سوار شدند و به بالاتر از دولت تعرض و گستاخی کردند و حتی خواستار براندازی اصل نظام شدند، ولی واقعیت این است که باید به دخالت عوامل دیگر در این ماجرا هم توجه کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: متاسفانه رسانه ملی علاوه بر اینکه در ماه‌های قبل از انتخابات به مثابه یک رقیب نسبت به دولت مستقر عمل کرد، بعد از آنکه مردم برخلاف سیاست مورد نظر و ترویج این رسانه رای دادند، باز هم دست از رقابت با دولت برنداشت و با پخش اخبار و گزارش‌های به ظاهر انتقادی ولی در واقع انتقامی، به ناامید کردن مردم دامن زد، کاری که خواست بیگانگان است. البته این انتقاد از رسانه ملی به معنای نادیده گرفتن نقاط قوت آن نیست بلکه بدین معناست که وظیفه ذاتی این رسانه که امید بخشیدن به مردم است نباید هرگز مورد غفلت قرار گیرد.

«جمهوری اسلامی» افزود: بر این واقعیت تاکید داریم که دولت باید از انتقاد و اعتراض استقبال کند و حتی زمینه را برای اینکه مردم حرفشان را بزنند فراهم کند… ولی شعارها و عملکرد کسانی که این روزها در تعدادی از شهرها تجمعات اعتراضی را شکل داده‌اند نشان می‌دهد که این اقدامات ربطی به آن نگرانی ندارد و هدف دیگری را دنبال می‌کند.

این روزنامه ادامه می دهد: از نقش گستاخی‌های جریان انحرافی که ۸ سال قدرت را دردست داشت و حالا ژست اپوزیسیونی می‌گیرد و تا بالاترین نقطه نظام را مورد تعرض قرار می‌دهد، در پیدایش جریان جدید ساختارشکن نباید غافل شد. از عجایب این است که بانیان واقعی فتنه ۸۸ سران همین جریان انحرافی بودند و با اینکه اکنون دست آنها کاملاً رو شده و نقاب از چهره آنها بر افتاده، هنوز هم عده‌ای برای حق به جانب بودن آنها در آن زمان سینه می‌زنند و حاضر نیستند اینان را که بیش از یکسال است برای ساختارشکنی زمینه سازی می‌کنند به دست قانون بسپارند . محمود احمدی نژاد در ماه های گذشته انتقادهای شدید اللحنی علیه دستگاه قضایی مطرح کرده است.

adnim

Copyright © all right recieved