آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۳:۱۰

کد خبر: 10787

http://www.payamemellat.ir/?p=10787

«آلودگی هوا» چهارمین عامل خطر مرگ

پیام ملّت – مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، با تاکید بر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: پیشرفت صنعتی یزد آلودگی هوا را تشدید می‌کند.

مائده دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این که امروزه آلودگی هوا یکی از مهمترین عوامل تهدید سلامتی و محیط زیست به شمار می‌رود، اظهار کرد: مواجهه با آلودگی هوا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن و حتی مرگ می‌شود.

وی با بیان این‌که آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ در دنیا است، افزود: این خطر به گونه‌ای جدی است که از هر ۱۰ مرگ یک مرگ به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی جهاد دانشگاهی یزد، گفت: به دلیل تشدید بحران آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران، هفته “هوای پاک” نام‌گذاری شده است تا با ایجاد آگاهی و حساسیت عمومی در راستای مقابله با زیان‌های آن اقداماتی موثر صورت گیرد.

وی با بیان این که توجه به مقوله آموزش و فرهنگ‌سازی به عنوان گامی موثر و کارآمد می‌تواند خسارات مادی و معنوی ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: اگرچه پیشرفت چشمگیر یزد در حوزه صنعت امری مهم تلقی می‌شود، اما این موفقیت مشکلات زیادی را در زمینه آلودگی هوا به همراه داشته است.

دهقانی در ادامه به استفاده بیش از حد و غیر ضروری از وسایل نقلیه شخصی تک‌سرنشین اشاره کرد و افزود: این امر می‌تواند از علل افزایش آلودگی هوا در یزید باشد.

وی با تاکیدبر لزوم استفاده از ابزار فرهنگ‌سازی ترافیکی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا گفت: بسترسازی فرهنگی در بخش ترافیک و حمل‌ونقل به‌ویژه در سفرهای درون شهری می‌تواند در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر باشد.

دهقانی استفاده از روش‌های آموزشی مناسب و ارتقای سطوح فرهنگی جامعه با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف را یکی دیگر از ابزارهای موثر در کاهش آلودگی دانست و بیان کرد: استفاده از ابزار قوانین و اجرای سخت‌گیرانه آن در بخش‌های مختلف از دیگر راهکارهای مقابله با آلودگی هوا است.

۱۱۰/ق

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۲:۳۹

کد خبر: 13628

http://www.payamemellat.ir/?p=13628

زنجان قطب تولید دام اصلاح شده و چندقلوزا در کشور است

پیام ملّت-درحالی که تغییرات اقلیمی و شیوه‌های سنتی دامداری مراتع کشورمان را تحت تاثیر قرار داده و به سمت نابودی برده است، بسیاری از کارشناسان تاکید دارند تغییر سیستم‌های دامپروری سنتی به سبک مدرن و همچنین اصلاح نژاد دام‌ها در بخش سبک و سنگین راهکاری است که می‌تواند علاوه بر بهره‌وری بالاتر ارزش افزوده بیشتری برای تولیدکنندگان و دامپروران ایجاد کند.

به گزارش «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» استان زنجان به عنوان یکی از قطب‌های تولید گوشت قرمز اکنون از کمبود مراتع رنج می‌برد و درصورت بی توجهی به تغییر شیوه‌های سنتی پرورش دام بدون تردید در آینده نزدیک مشکلات بیشتری برای بخش دامپروری این استان ایجاد می‌شود.

هرچند ادامه روند تولید سنتی کم‌کم منافع اقتصادی تولیدکنندگان را کاهش داده و عاملی در ترک این حرفه از سوی دامپروران شده و نهایتا کمبود گوشت قرمز در منطقه و البته کشور محسوس می‌شود.

برهمین اساس موضوع اصلاح نژاد گوسفند افشاری که زادگاه اصلی آن استان زنجان است از سوی مسئولان مطرح شد، به این دلیل که این نوع از دام سبک قابلیت چندقلوزایی و ایجاد ارزش افزوده بالاتر با استفاده کمتر از منابع دارد؛ نکته اینجاست که کیفیت گوشت تولید شده از این نوع دام در سطح قابل قبولی است.

البته به اعتقاد دامپزشکان و متخصصان در این زمینه گوسفند افشاری در مقابل سرما، بیماری‌ها مقاوم‌تراست و سرعت رشد بالایی دارد که ضریب تبدیل را در این نوع گوسفند منطقی می‌کند.

به هرحال علی‌رغم  تمام موارد ذکر شده اجرای اولین و تنهاترین طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری کشور در سال ۸۵ با همکاری دو ارگان دانشگاه زنجان و جهاد کشاورزی به دست پژوهشگران با واردات  سلول‌های جنسی قوچ‌های هموزیگوت از کشور نیوزیلند در یک فضای کاملا بسته در مزرعه دانشگاه زنجان آغاز شد و در ادامه اولین ایستگاه بخش خصوصی  استان در سال ۹۱ توسط اولین شرکت دانش بنیان آغاز به فعالیت کرد و طی سال ۹۲ نیز مراحل انتقال دام اصلاح‌شده به گله‌های مردمی منتقل شد و در استان تجاری سازی صورت گرفت. اما این موضوع نتوانسته به سطح تجاری‌سازی ملی یا فرا ملی برسد و مورد توجه دامداران قرار گیرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار پیام ملّت گفت: در حال حاضر این استان به عنوان قطب تولید دام اصلاح شده در کشور مطرح است.

محمدعلی صادقی در توضیح این طرح گفت: این طرح دانش بنیان و بومی‌سازی شده در کشور، اولین طرحی است که در مورد اصلاح‌نژاد دام کوچک در کشور انجام شده به همین دلیل استان زنجان به عنوان یکی از قطب‌های پرورش اصلاح‌نژاد در کشور مطرح است و در شمال غرب کشور به عنوان لیدر اصلی فعالیت داشته و در کل کشور متقاضی برای گوسفند اصلاح شده چند قلوزا را دارد.

وی افزود: این طرح طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ در گله‌های مردمی تجاری‌سازی شده است و در ۲۵ استان کشور نیز توسعه پیدا کرده و در داخل استان نیز ۱۵۰ گله مردمی با بیش از ۲۰هزار رأس جز این طرح برای اصلاح نژاد گوسفندی قرار گرفته‌اند.

به گفته محمد علی صادقی عمده این طرح در سطح دام‌داری‌های روستایی گسترش یافته است و مراکز صنعتی حدود پنج الی شش مورد از طرح اصلاح‌نژاد گوسفند چند قلوزا استفاده کرده است، در صورت اجرا شدن کامل طرح، اشتغال‌زایی بالایی در بخش دامداری تجربه می‌شود.

صادقی گفت‌: در حالی که اکنون نزدیک ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم درگیر است و کل تسهیلاتی که در بخش دام استان داده می‌شود به سمت دام اصلاح شده گوسفند چند قلوزا هدایت می‌شود.

وی با اشاره به زمان‌بر بودن موضوع اصلاح نژاد گله‌ها تاکید کرد: دامداران باید به این نکته توجه داشته باشند که از سال اول در تمام گله اصلاح نژاد انجام نمی‌شود بلکه باید حدود دو الی سه سال با راهنمایی کارشناسان جهادکشاورزی کار اصلاح‌نژاد در گله‌ها انجام داد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاوزی زنجان با اشاره به این که در کنار اصلاح‌نژاد دام باید اقدامات دیگری هم در سطح دام‌داری صورت گیرد، تصریح کرد: جایگاه پرورشی دام باید اصولی و بهداشتی باشد، تغذیه مناسب همچون کنساتره و علوفه به مقدار نیاز در اختیار دام قرار گیرد. زیرا تاثیر قابل توجهی در چند قلوزایی دارد.از لحاظ کلی باید یک مدیریت خوب مانند مسائل بهداشتی، قرنطینه‌ای و اصلاح‌نژادی انجام شود که اگر تمام این شرایط در کنار هم رعایت نشود، طرح در شرایط سنتی و بومی موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

صادقی خاطر نشان کرد: در شرایط بومی و روستایی در برخی از روستاها، میش‌ها در برخی گله‌ها سه و چهار قلوزایی داشته‌اند و از لحاظ اقتصادی برای دام‌دار موثر بوده‌اند، علاوه بر این که اصلاح‌نژاد بهبود یافته گوسفند افشاری به دلیل شرایط فیزیکی و خصوصیات ژنتیکی می‌تواند دو منظوره یعنی گوشتی و شیری باشد همچنین مقاومت بالایی در برابر بیماری و شرایط محیطی دارد و ضریب تبدیل و رشد نیز بالا رفته است.

مدیر عامل کشت و صنعت حسینیه اعظم زنجان نیز در این رابطه به خبر پیام ملّت گفت: موسسه مصباح زنجان هم در حال تکثیر گوسفند چند قلوزا است و استان‌های متقاضی و دامداران در صورت داشتن درخواست برای پرورش این گوسفند در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

محمد آسیابی با اشاره به این که دانشگاه زنجان با جهاد کشاورزی استان ژن چندقلوزایی را به گوسفند افشاری انتقال داده‌اند، افزود: از طریق این دو ارگان٬ تثبیت ژن در گوسفند صورت گرفت و در نهایت تکثیر بعد از تثبیت ژن توسط موسسه مصباح و بقیه دامداری‌ها صورت گرفت.

به گفته وی، گوسفند نژاد افشاری بومی استان زنجان است و اگر در کل کشور پراکنده شده و از لحاظ خوراک، بهداشت و تکثیر مدیریت شود قدم موفقیت‌آمیزی برای تولید دام سبک و تامین گوشت کشور و درآمدزایی دامداران خواهد بود./ب

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۵۲

کد خبر: 13625

http://www.payamemellat.ir/?p=13625

مدیرکل بهزیستی استان زنجان: آموزش‌های مشاوره‌ای سبب کاهش استرس شیوع کرونا در بین مردم می‌شود

پیام ملّت- مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: روانشناسان خط مشاوره ۱۴۸۰پاسخگوی نزدیک به ۲۰۰ تماس در زمینه کاهش استرس ناشی از کرونا بودند .

به گزارش”پایگاه خبری‌-‌تحلیلی پیام ملّت” و به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان زنجان،محمد محمدی گفت : از زمان شیوع ویروس کووید ۱۹ در استان نزدیک به هزارو۵۰۰ مورد تماس تلفنی با خط مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ گرفته شده است که بیشتر تماس ها مربوط به سوالات و مشکلات فردی ،تربیتی و…بوده است .

وی با اشاره به اینکه امکان برقراری تماس با صدای مشاور و ۱۴۸۰ در تمامی نقاط استان فراهم است و افراد ساکن در شهرستان‌ها و روستاها می‌توانند از خدمات رایگان این مشاوره بهره‌مند شوند ، اظهار کرد: مشاوران زبده این خط در خصوص مسائل مختلف به افراد ارائه مشاوره می‌دهند و در حال حاضر به‌صورت اختصاصی، پاسخگوی مشکلات روان‌شناختی در زمینه کاهش استرس و اضطرابهای ناشی از ویروس کووید ۱۹ هستند.

محمدی با بیان اینکه آموزش‌های مشاوره‌ای سبب کاهش استرس بیماری کرونا در مردم می‌شود، اظهار کرد : استرس عاملی است که می‌تواند سلامت جسم و روان افراد را تضعیف نموده و بدن را برای ابتلا و نفوذ ویروس کرونا مستعد کند از این رو آموزش‌های مشاوره‌ای در کنار خودمراقبتی که شهروندان در شرایط فعلی باید انجام دهند سبب کاهش استرس در این باره می‌گردد.

مدیر کل بهزیستی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی در این موقعیت خاص، آموزش‌های لازم به مشاوران خود داده تا به مردم مشاوره کاهش استرس دهند، خاطر نشان کرد : خط مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ صدای مشاور همه‌روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب به‌صورت رایگان خدمات مشاوره و روان‌شناختی را در استان ارائه می‌دهد و افراد بدون مراجعه حضوری و از طریق خط ارتباطی ۱۴۸۰می‌توانند سؤالات و مشکلات خودشان را مطرح نموده و پاسخ را از مشاوران بهزیستی دریافت کنند.

محمد محمدی محرمانه بودن اطلاعات را یکی از نکات مثبت این نوع مشاوره عنوان کرد و افزود : تمامی مشاوران این مرکز آموزش تکنیک‌های کاهش اضطراب را آموزش دیده و می توانند علاوه بر توصیه های لازم روانشناختی ، فشار و تنش ایجاد شده ناشی از این ترس را کاهش دهند .

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۳۶

کد خبر: 13621

http://www.payamemellat.ir/?p=13621

تشکیل ۵۷ پرونده تخلف اقلام بهداشتی در زنجان /بیش از ۱۲ هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده کشف شده است

پیام ملّت- معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: از اسفند ماه تا حال حاضر ۵۷ مورد پرونده تخلف اقلام بهداشتی در استان زنجان به ارزش بالغ بر ۵ میلیارد ریال تشکیل شده است.

به گزارش «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان،اسماعیل مسلمی با اشاره به این که از اسفند ماه تا حال حاضر ۵۷ پرونده تخلف اقلام بهداشتی در استان زنجان تشکیل شده است اظهار داشت: در این مدت ۹۷۵ مورد بازرسی در زمینه اقلام بهداشتی در سطح استان صورت گرفته است.

مسلمی ارزش ریالی اقلام کشف شده را بالغ بر ۵ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: پرونده های مذکور جهت اجرا به تعزیرات حکومتی ارجاع شده اند.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان یادآور شد: عمده بازرسی ها و پرونده های متشکله از داروخانه ها، شرکت های پخش دارو و افراد فاقد صلاحیت می باشد.

وی با اشاره به اقلام مکشوفه در طی بازرسی های صورت گرفته اظهار داشت: ۱۲ هزار و ۵۵۳ لیتر محلول ضد عفونی کننده، ۳۲۲ لیتر الکل طبی و ۹ هزار و ۳۸۳ تیوپ پل ضد عفونی کننده کشف و ضبط شده است.

مسلمی خاطر نشان کرد: ۶ هزار و ۴۸۱ عدد ماسک پزشکی و ۵ هزار و ۸۲۳ بسته دستکش لاتکس از جمله سایر اقلام کشف شده طی بازرسی های صورت گرفته می باشد.

وی با بیان این که بازرسی ها در قالب گشت مستقل و مشترک با عوامل نیروی انتظامی و تعزیرات حکومتی و دستگاههای نظارتی صورت گرفته است خاطر نشان کرد: احتکار، تقلب و تولید غیر مجاز، عدم عرضه و گرانفروشی مهمترین تخلف صورت گرفته در این بخش می باشد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۳۱

کد خبر: 13618

http://www.payamemellat.ir/?p=13618

شهردار زنجان: تردد غیر ضروری خودروها در روز ۱۳ بدر جریمه ۵۰۰ هزار تومانی در پی خواهد داشت

پیام ملّت-سرپرست شهرداری زنجان گفت : طبق مصوبه کمیته پیشگیری از ویروس کرونا و هماهنگی انجام شده با پلیس راهور در روز طبیعت ۱۳ فروردین ماه پلاک خودرو ها در مبادی و خروجی شهر و همچنین معابر داخلی شهر از طریق دوربین های مرکز کنترل ترافیک شهرداری کنترل میشود.

حبیب ملایی یگانه در گفتگو با”پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت” اظهار داشت: در روز طبیعت خروج از شهر و شروع مسافرت ممنوع است .

شهردار زنجان گفت: در صورت تردد چندین باره خودرو ها به منزله تردد غیر ضروری ثبت و مشمول اعمال قانون ۵ میلیون ریالی خواهد شد.

وی تصریح کرد : بازگشت خودرو ها به شهر مبدا با پلاک هایی به غیر از پلاک زنجان بلا مانع بوده، ولی در طول سفر حق ورود و توقف در شهر های میانی را نخواهند داشت.

ملایی یگانه افزود: ورود خودرو ها با پلاک های به غیر از پلاک زنجان به داخل شهر فقط در صورت احراز کد ملی یا بیمه نامه صادر شده از زنجان مقدور خواهد بود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۱۶

کد خبر: 13614

http://www.payamemellat.ir/?p=13614

در راستای مقابله با کرونا: قطعه کردن مرغ و ماهی ممنوع شد

پیام ملّت- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان زنجان از ممنوعیت آماده سازی و خردکردن مرغ و ماهی در مغازه ها خبر داد.

مجید اسکندرپور در گفت و گو با خبرنگار ” پایگاه خبری_تحلیلی پیام ملّت” با بیان اینکه با توجه به شیوع بیماری ویروسی کرونا و اهمیت رعایت اصول بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری مذکور خردکردن مرغ و ماهی در استان زنجان ممنوع شده است اظهار کرد: این اقدام در جهت کاهش حداکثری مداخلات انسانی روی مرغ و ماهی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه با واحدهای متخلف در این خصوص به شدت برخورد می شود، تصریح کرد: فروشنده به هیچ وجه حق خارج کردن مرغ کامل از بسته بندی را ندارد. چراکه مداخله فروشنده ممکن است باعث آلودگی ثانویه شود و از این طریق مشکلاتی برای مصرف کنندگان ایجاد کند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه هم استانی ها در صورتی که قصد خرید مرغ به صورت قطعه بندی را دارند می توانند مرغ بسته بندی را که در کارگاه های مجاز و زیرنظر مسئول بهداشتی تولیدشده خریداری نمایند، تاکید کرد: تا اطلاع ثانوی قطعه سازی مرغ و ماهی در مراکز عرضه ممنوع است.

اسکندرپور با بیان اینکه در مورد گوشت، سیستم سنتی ما به گونه ای است که برخی مردم دوست دارند از قصابی خرید کنند خاطرنشان کرد: در حال حاضر لاشه از کشتارگاه در شرایط بهداشتی به قصابی حمل می گردد. سلامت شخص قصاب تحت نظارت شبکه بهداشت رصد وتایید می شود اما قصاب باید با استفاده از دستکش و ماسک گوشت راخرد نماید.

وی با اشاره به اینکه با گسترش کرونا مردم تمایل بیشتری به خرید گوشت قرمز بسته بندی شده را دارند افزود: سالها ما پیگیر بودیم تا شاهد این رفتار بهداشتی از سوی مردم باشیم ده ها پرونده تخلف مرغ فروشی ها را به علت قطعه بندی به دادگاه ارجاع دادیم اما مجازاتها بازدارنده نبودند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر به علت ترس از کرونا سلیقه مردم و دید مسئولین تغییر کرده است، ادامه داد: هم اینک تخلف مرغ فروشی نسبت به قطعه بندی مرغ ها بسیار کمتر شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به اهمیت موضوع از مردم می خواهیم برای به ثمر رسیدن هرچه بیشتر تمهیدات بهداشتی و در راستای تامین سلامت جامعه به موارد ابلاغ شده توجه کنند، تاکید کرد: مردم از متولیان مراکز عرضه درخواست قطعه بندی برای خرید اقلام خریداری شده را نداشته باشند.

اسکندر پور با اشاره به اینکه در صورتی که مردم شاهد عدم رعایت اصول بهداشتی از سوی مغازه ها و فروشندگان باشند لازم است که تذکر دهند، تصریح کرد: در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی توسط فروشندگان از این مراکز خرید نکنند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۳:۱۷

کد خبر: 13608

http://www.payamemellat.ir/?p=13608

دهیاران موظف به منع ورود افراد غیر بومی به روستاها و باغات تفرجگاههای اطراف روستاهاهستند

پیام ملّت- بخشدار مرکزی زنجان گفت: دهیاران موظف شده اند تا در ورودی روستاها پلاکارد نصب کنند به گونه ای که ورود به روستا و باغات اطراف آن ها ممنوع است و از سویی دیگر باید با همکاری شورای اسلامی از اتراق افراد غریبه در باغات اطراف روستا ممانعت نمایند.

کاوه حقیقی در گفت و گو با خبرنگار «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» با اشاره به این که از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا برنامه ریزی های دقیقی برای روز طبیعت انجام گرفته است گفت: وظایفی از طریق فرمانداران به بخشداران نیز ابلاغ شده است تا ضمن ممانعت از ورود افراد غیر بومی به شهرها و روستاها از حضور افراد در بوستان ها و تفرجگاههای اطراف شهر و روستا در روز ۱۳ فروردین جلوگیری شود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در خصوص جلوگیری از حضور افراد در بوستان ها و پارک های مختلف شهری شهرداری و در خصوص باغ شهرها نیز جهاد کشاورزی شهرستان پیگیر موضوع است اما در خصوص روستاهای شهرستان زنجان مکاتبات لازم با دهیاران روستاها در این خصوص صورت گرفته است.

بخشدار مرکزی زنجان گفت: دهیاران موظف شده اند تا در ورودی روستاها پلاکارد نصب کنند به گونه ای که ورود به روستا و باغات اطراف آن ها ممنوع اعلام شود و از سویی دیگر باید با همکاری شورای اسلامی از اتراق افراد غریبه در باغات اطراف روستا ممانعت نمایند.

به بیان وی از همان روز های ابتدای شیوع ویروس کرونا در زنجان، ضدعفونی تمامی معابر روستاهای این بخش انجام شده و اماکنی مانند مساجد، نانوایی ها، مغازه های ارائه دهنده اقلام ضروری و نقاط پرتردد به صورت مرتب توسط دهیاران گندزدایی می شوند.

حقیقی با اشاره به این که ضدعفونی در روستاهای بزرگ روزانه و در روستاهای کوچک هر دو روز یکبار انجام می گیرد تصریح کرد: تراکتور های سم پاش نیز با کمک اهالی و دهیاری در این روز ها کمک رسان بوده اند و دهیاران تحت نظارت مراکز و خانه های بهداشت محلول ضد عفونی را تهیه کرده و اقدام به گندزدایی می نمایند.

وی با تقدیر از نیروی مقاومت بسیج سپاه ناحیه زنجان گفت: پایگاههای مقاومت بسیج با دهیاران در ضدعفونی و گندزدایی روستاها همکاری همه جانبه داشته اند.

وی با تاکید بر این که عدم ورود دوره گردها و فروشندگان از همان روزهای ابتدایی شیوع این بیماری در روستاهای بخش مورد توجه قرار گرفته، عنوان کرد: حتی چندین روز قبل از سال نو که امکان افزایش تجمعات با حضور دوره گردها در روستاها بود، جهت پیشگیری از این امر و کم کردن گسترش شیوع بیماری، از حضور این افراد در سطح تمام روستاهای بخش ممانعت به عمل آمد.

بخشدار مرکزی زنجان با بیان این که در بخش مرکزی زنجان ۱۱۶ روستای دارای سکنه وجود دارد گفت: خوشبختانه آمار مبتلایان در این روستاها به نسبت جمعیت ۵۲ هزار نفری بسیار پایین بوده و تا به این لحظه مشکل خاصی از لحاظ شیوع گسترده بیماری در سطح این روستاها مشاهده نشده است.

حقیقی با بیان این که از مردم درخواست داریم تا در تجمعات شرکت نکنند و روز طبیعت نیز در منزل بمانند عنوان کرد: پیشگیری بهتر از درمان بوده و با در خانه ماندن هم جان خود و هم جان دیگران را در امان نگه می داریم.

حقیقی با تاکید بر این که بهتر است مردم مشارکت فعالانه در غربالگری سلامت خود داشته باشند تصریح کرد: بهورزان و مراقبین سلامت با جمعیت تحت پوشش در روستاها تماس میگیرند و از آن ها علائم بیماری کرونا را سوال می کنند، لذا تقاضا داریم مردم بزرگوار همکاری های لازم را داشته باشند و در صورت وجود علائم کرونا تحت هیچ شرایطی پنهان کاری نکنند از سویی دیگر می توانند نسبت به غربالگری خود در سامانه الکترونیکی https://salamat.gov.ir نیز اقدام نمایند.

بخشدار مرکزی زنجان با قدردانی و تشکر از تلاش بی وقفه کادر درمان و مدافعین سلامت در استان گفت: مردم باید یاریگر قهرمانان سلامت باشند و با در خانه ماندن به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کنند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۲:۰۵

کد خبر: 13605

http://www.payamemellat.ir/?p=13605

حمایت از بهبودیافتگان اعتیاد؛ گامی موثر در جهش تولید

پیام ملّت- رییس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر استان زنجان گفت: حمایت از بهبود یافتگان بیماری اعتیاد و اقدام تولیدی آنها می تواند گامی موثر در جهت محقق ساختن جهش تولید به شمار رود.

سروان محسن حسین خانلو در گفت و گو با خبرنگار “پایگاه خبری_ تحلیلی پیام ملّت” اظهار کرد: حمایت از بهبود یافتگان بیماران اعتیاد می تواند قدمی موثر در تحقق شعار سال تلقی شود. گفتنی است که این اقدام با هماهنگی تعدادی از ارگان ها ذی ربط محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه باتوجه به ماهیتی که برای شعار امسال درنظرگرفته شده است توجه جدی به تولید داخلی میتواند در تحقق شعار امسال بسیار مثمر ثمر واقع شود، افزود: ما باید به توانایی خود در تولیدات داخلی ایمان و خودباوری داشته باشیم.

رییس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر استان زنجان با اشاره به اینکه در حوزه پلیس مبارزه با مواد مخدر باید همه ملزومات رو رعایت کنیم، تصریح کرد: تخصیص حمایت های مالی به تولیدات افرادی که پیش از این گرفتار دام اعتیاد بوده اما در حال حاضر کاملا پاک و سالم و به تولیداتی مشغول هستند، میتواند راهکاری موثر در جهش تولید شمرده شود.

سروان حسین خانلو با بیان اینکه در اجرای حمایت مالی از بهبود یافتگان بیماری اعتیاد بهتر است که میزان کمک های مالی گفته شده برای بهبودیافتگان مختلف متفاوت در نظرگرفته شود، افزود: میزان کمک مالی بسته به شرایط افراد یادشده و نوع کاری که قصد انجام آن را دارد متفاوت و متغیر در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه حمایت از کاری که افراد مذکور شروع می کنند در حقیقت به نوعی حمایت از تولیدات داخلی خواهد بود، ادامه داد: با عملیاتی ساختن این اقدام جهش اقتصادی نیز محقق خواهد شد.

رییس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر استان زنجان با بیان اینکه باید جامعه به سمت حمایت از بهبودیافتگان اعتیاد سوق دهیم تا بتوانیم به نتایج مطلوبی در بحث کاهش آمارهای این حوزه دست یابیم، تاکید کرد: باید حمایت و توانمندی افراد بهبودیافته به ویژه مراقبت بعد از بهبودی در جامعه بیشتر شود و در این راستا ایجاد زمینه های شغلی می تواند راهگشا باشد.

سروان حسین خانلو با اشاره به اینکه حمایت از بهبودیافتگان باید هم از سوی خانواده صورت گیرد و هم اجتماع و تنها در این صورت است که نتیجه بخش خواهد بود تا شمار معتادان کاهش یابد، ادامه داد: لازم به ذکر است که معتاد فرد بیماری است که مرتکب اشتباه شده است. با نجات یک معتاد یک خانواده و حتی یک جامعه را از منجلاب خارج می کنیم.

وی یکی از مهمترین عامل بازگشت به سمت اعتیاد را بیکاری دانست و خاطرنشان کرد: یک بیمار اعتیاد اگر پس از ترک بیکار بماند باز احساس خلا و پوچی به وی دست می‌دهد و همین دلیل بازگشت وی به سمت اعتیاد خواهد بود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۹:۱۹

کد خبر: 13601

http://www.payamemellat.ir/?p=13601

پروژه های آبخیزداری برای اهداف خاصی اجرا می شود

پیام ملّت- مدیرکل منابع‌ طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت:در این روز ها با شرایطی که منابع‌طبیعی به آن دچار شده است، باید بیش از گذشته به حفظ منابع ‌طبیعی اهتمام بورزیم، امروز تغییرات اقلیمی و تهدیدات پیرامون آن باعث شده است تا اهمیت توجه به منابع‌طبیعی دوچندان شود.

خلیل آقاجانلو در گفت و گو با «خبرنگار پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت»اظهار داشت: کنترل رسوب و کاهش خسارات ناشی از سیلاب، حفاظت آب، خاک و جلوگیری از فرسایش، بهبود شرایط زیست محیطی، کاهش خسارات ناشی از خشکسالی، تغذیه سفره های زیرزمینی، بهبود اشتغال، ارتقای سطح درآمد روستائیان و آبخیزنشینان و در نهایت بالا بردن ارزش تفرجگاهی مناطق تحت پوشش پروژه های آبخیزداری از جمله اهداف اجرای پروژه های آبخیزداری است.

وی از اختصاص اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی برای حفظ منابع ‌طبیعی در استان زنجان اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیتی که مدیریت منابع آب در کشور دارد، شاهد تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی در حوزه آبخیزداری هستیم.

آقاجانلو با تاکیدبر اینکه اگر می‌خواهیم در راستای حفظ منابع‌طبیعی گام‌های موثری برداریم، باید در این زمینه فرهنگ‌سازی‌های لازم را انجام دهیم، تصریح کرد: اگر بتوانیم مشارکت عرصه‌نشینان را در این زمینه افزایش داده و مردم را در این خصوص همگام کنیم، بی‌تردید زمینه را برای بهبود شرایط منابع‌طبیعی فراهم خواهیم کرد که این خود باعث حفظ این منابع خدادادی خواهد شد.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با یادآوری اینکه میزان فرسایشی که برای استان وجود دارد، بین ۱۱ تا ۱۴ تن در هکتار در سال است، ادامه داد: میانگین جهانی فرسایش ۳ تن در هکتار در سال است که این موضوع حاکی از آن است که میزان فرسایش خاک در استان زنجان به‌ویژه در شهرستان‌های خدابنده، طارم و ماه‌نشان بالا است و بی‌تردید وجود دام مازاد را می‌توان یکی از دلایل بالا بودن میزان فرسایش خاک در استان عنوان کرد.

وی همچنین با اشاره به این که پروژه کنترل سیلاب حوزه شهری آببر در شهرستان طارم طی سال گذشته افتتاح شده است اظهار داشت: میزان اعتبار هزینه شده برای این طرح ۸هزار و ۶۷۵میلیون ریال است.

آقاجانلو افزود: به وسیله طرح کنترل سیلاب شهری آببر برای ۱هزار و ۴۲۰ نفر در روز اشتغالزایی شده است.

آقاجانلو مساحت این طرح را نیز ۲ هزار و ۱۰۷ هکتار اعلام کرد و گفت: کنترل رسوب و کاهش خسارات ناشی از سیلاب، حفاظت آب، خاک و جلوگیری از فرسایش، بهبود شرایط زیست محیطی، کاهش خسارات ناشی از خشکسالی، تغذیه سفره های زیرزمینی، بهبود اشتغال و ارتقای سطح درآمد روستائیان و آبخیزنشینان و بالا بردن ارزش تفرجگاهی مناطق تحت پوشش پروژه های آبخیزداری از جمله اهداف اجرای پروژه های آبخیزداری است. /ب

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۸:۵۲

کد خبر: 13599

http://www.payamemellat.ir/?p=13599

کشاورزان نسبت به مبارزه شیمیایی با علف های هرز مزارع گندم اقدام کنند

پیام ملّت- مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: با توجه به این که استان بارش های مناسبی دریافت کرده است و همزمان با رشد گندم علف های هرز نیز رشد یافته اند از کشاورزان استان درخواست می شود نسبت به مبارزه شیمیایی علف های هرز اقدام کنند.

لازم به یادآوری است که علفهای هرز رقیب اصلی وسرسخت گیاه زراعی بوده ولی متاسفانه چون خسارت آن در ظاهرقابل رویت نیست جدی گرفته نشده ولی خسارت وارده درمجموع بیشتر از سایر عوامل خسارتزا میباشد .

نبی الله بختکی در گفت و گو با خبرنگار «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» با بیان این که در سطح استان زنجان طی سال گذشته سموم حشره کش بیشتر مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته است زیرا باعنایت به شرایط اب وهوایی ومساعد بودن شرایط فعالیت آفات، قارچها وعوامل بیماریزا فعالیت کمتری نسبت به آفات داشته گفت: سموم استفاده شده برای دفع آفات دارای طیف وسیع کنترلی هستند و علاوه بر آن به مقدار کم تری نیز سموم قارچ کش و علف .کش نیز طی سال گذشته مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته است

وی با اشاره به این که فروشگاه های عرضه کننده سموم و کودهای شیمیایی حتما باید دارای مجوزهای لازم از جهاد کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان باشند خاطر نشان کرد: در سطح شهرستان ها واستان اکیپ های گشت بازرسی وجود دارد که با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی با متخلفینی که به صورت غیرمجاز اقدام به عرضه سموم می کنند برخورد صورت می گیرد، با این وجود تعداد چنین فروشگاه هایی در سطح استان بسیار کم است و ممکن است به صورت فصلی اشخاصی اقدام به این عمل کنند که به بهره برداران تو صیه اکید میگردد که نهاده های خود را از منابع مجاز ومورد تایید سازمان جهاد کشاورزی تهیه نمایند.

وی در ارتباط با کنترل بیولوژیک نیز یاد آور شد: طی سال گذشته اقدامات انجام گرفته در رابطه با این امر محدود به مقابله بامگس زیتون به صورت روشهای غیرشیمیایی در شهرستان طارم و تعدادی از گلخانه ها بوده و تعداد محدودی نیز از عوامل غیر شیمیایی نظیر تله ها وفرمون ها در قالب این روش استفاده شده است.

به گفته بختکی برای مقابله بیولوژیک آفات باید به صورت تخصصی بر روی محصول و عوامل تهدید کننده مطالعه صورت گیرد از سویی دیگر باید دقت شود که کنترل بیولوژیک نمی تواند به تنهایی در کنترل آفات نقش موثر داشته باشد و توصیه تمام منابع علمی نیز بر کنترل تلفیقی آفات متمرکز میباشدو کنترل بیولوژیک در کنار استفاده از سموم شیمیایی بخصوص سموم نسل جدید وسازگار با مدیریت تلفیقی آفات (IPM) کارآیی وتاثیر کنترل آفات را افزایش خواهد داد.

وی افزود: با این که استفاده از روش بیولوژیکی می تواند در کاهش آلودگی های ناشی از سموم شیمایی موثر باشد اما در این روش دشمنان طبیعی اغلب تخصصی عمل کرده و می توانند تنها برروی یک یا تعداد محدودی آفت اثر گذار بوده و آن را کنترل نماید اما سموم شیمیایی محدوده تاثیر بالاتری داشته ومتاسفانه علاوه بر آفات هدف، بسیاری از دشمنان طبیعی وحشرات مفید را نیز از بین میبرند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با بیان این که از لحاظ امن بودن کنترل بیولوژیک می تواند اقدام بسیار حائز اهمیتی برای محیط زیست باشد اظهار داشت: بعلت محدودیت در انتخاب میزبان توسط دشمنان طبیعی چون هر حشره مفید یک موجود زنده خاص را بعنوان میزبان ترجیح میدهد ونیز هزینه بالای آن نسبت به سایر روشها، ریسک استفاده از این روش به تنهایی بالاتر است زیرا امکان عدم توانایی کامل در کنترل بدلیل وابسته بودن به شرایط طبیعت بالا رفته واحتمال خسارت محصول تولیدی بالاتر می رود، لذا همیشه توصیه ما استفاده از روشهای مختلف کنترل آفات، بصورت تلفیقی میباشد تا بیشترین کنترل را روی آفات بتوانیم داشته باشیم وهمیشه کنترل شیمیایی در صورت نیاز بعنوان آخرین روش وآخرین راه چاره توصیه شده است.

بختکی با اشاره به این که استان زنجان بارش های مناسبی را دریافت کرده است و در این بین در کنار گندم علف های هرز نیز رشد مناسبی داشته اند تاکید کرد: حال حاضر بهترین زمان مبارزه با علف های هرز مزارع گندم است و نیاز است تا کشاورزان گندم کار استان هر چه سریع تر نسبت به این عمل اقدام نمایند.

به بیان بختکی باید کشاورزان مزارع گندم را مورد پایش قرار دهند تا در صورت ریزش سن گندم به مزارع و مشاهده آن، با همکاری و راهنمایی کارشناسان جهاد کشاورزی منطقه نسبت به تعیین تراکم آفت سن مادری اقدام کنند و چنان چه به نرم مبارزه شیمیایی رسیده باشد ، سمپاشی را هرچه سریعتر انجام دهند.

بختکی همچنین با بیان این که مبارزه با ملخ مراکشی در شهرستان طارم آغاز شده است عنوان کرد: اکیپ های کانون یابی و مبارزه در حال فعالیت در این شهرستان هستند و این عملیات تا سه ماه دیگر نیز ادامه دار خواهد بود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۸:۴۲

کد خبر: 13594

http://www.payamemellat.ir/?p=13594

تجهیز ۸۰ درصد داروخانه های استان به ژل ضدعفونی کننده و اسپری الکل

پیام ملّت-معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: تاکنون ۴۴هزار بسته دستکش میان داروخانه توزیع شده است.

دکتر جواد تاج کی در گفت و گو با خبرنگار “پایگاه خبری_تحلیلی پیام ملّت” اظهار کرد: دستکش نیتریل تاکنون به تعداد ۱۱ هزار و ۹۰۰ بسته توزیع شده است.

گفتنی است که دستکش نیتریل ۱۵۰ عددی حدود ۴هزار و ۸۵۰ بسته و دستکش لاتکس نزدیک به ۳هزار بسته توزیع شده است.

تاج کی با بیان اینکه استان از لحاظ تامین و توزیع دستکش و مواد ضدعفونی کننده مشکل کمبود ندارد، تصریح کرد:این در حالی است که ماسک به اندازه کافی در میان داروخانه های استان توزیع نشده است. البته توزیع ماسک از دیروز آغاز شده است و ممکن است در هفته آینده نیز توزیع شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به اینکه ژل ضدعفونی و اسپری الکلی در داروخانه در حال حاضر موجود است، تاکید کرد: مشکلی در جهت تامین و توزیع اقلام بهداشتی یادشده وجود ندارد.

تاج کی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از داروخانه های استان مجهز به ژل ضدعفونی کننده و اسپری الکلی هستند، افزود: از اوایل اسفند تا کنون بالغ بر ۲۵۰ هزار بطری اسپری های الکل و ژل ضدعفونی کننده در حجم های مختلف در میان داروخانه ها توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ماسک سه لایه در ۳ مرتبه توزیع شده‌ است و در هر مرتبه توزیع ماسک به هر داروخانه تعداد ۲ هزار ماسک داده شده است، می افزاید: لازم به ذکر است که طی دیروز و امروز تعداد ۲ هزار ماسک به هر داروخانه داده شده تا میان مردم توزیع شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با بیان اینکه توزیع دستکش نایلونی به اندازه کافی تهیه و توزیع شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۱۰ پروانه محصولات بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده در استان صادر شده است.

adnim

Copyright © all right recieved