آخرین اخبار ایران – پایگاه خبری – تحلیلی
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۹:۱۳

کد خبر: 7061

http://www.payamemellat.ir/?p=7061

درویش امیری ، استاندار زنجان پیروزی تیم ملی فوتبال ایران را تبریک گفت

پیام ملّت – اسدالله درویش امیری ، استاندار زنجان در پیامی پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در مقابل تیم مراکش در مسابقات جام جهانی فوتبال را که موجب شادمانی و نشاط ملت عزیز ایران شد، تبریک گفت.

در پیام استاندار زنجان آمده است؛ با تبریک فرارسیدن عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه روزه داران ماه مبارک رمضان، پیروزی درخشان جوانان غیرتمند تیم ملی فوتبال ایران در اولین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در مقابل تیم ملی فوتبال مراکش موجی از سرور و شادمانی را در میان مردم بویژه جوانان پرشور کشور ایجاد کرد.
خبر این حجم از شادمانی و گستردگی شور و نشاط در بین ملت عزیز ایران امری مغتنم محسوب می شود.
لذا ضمن تشکر از فوتبالیستهای با غیرت تیم ملی که عیدی ارزنده ای به ملت ایران اهدا نمودند، تبریک صمیمانه خود را به تمامی مردم عزیز ایران ابراز نموده و از خداوند متعال می خواهم ایران را از گزند خباثت تمامی دشمنان این مرز و بوم در امان نگه دارد و بر فرصتهای توسعه، آبادانی، آرامش و شادمانی مردم ایران بیافزاید.

گفتنی است تیم ملّی ایران در دقایق پایانی با نتیجه یک بر صفر تیم قدرتمند مراکش را به زانو درآورد و در اولین بازی با نتیجه پیروزی از بازی خارج شد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۰:۱۵

کد خبر: 7063

http://www.payamemellat.ir/?p=7063

بیماران با شماره گیری *۱۴۲#می توانند از پزشک نوبت دریافت کنند

پیام ملّت – مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۰ درصد مراجعه کنندگان برای دریافت خدمات درمانی مراکز تامین اجتماعی این استان از سامانه نوبت دهی الکترونیکی استفاده کرده اند که این رقم تا پایان سال به ۷۰ درصد خواهد رسید.

علی محمدی افزود: پایان سال گذشته مراجعه کنندگان برای بهره مندی از خدمات مراکز درمانی تامین اجتماعی استان از ۲ طریق اقدام می کردند که با کارهای انجام گرفته این تعداد به پنج روش افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: کاهش مراجعات شهروندان و بیمه شدگان، کاهش هزینه های زائد، تسهیل و تسریع در ارائه خدمات، دقت و سرعت ارائه خدمات ، کاهش خطاهای عمد و غیرعمد و رضایتمندی بالای مراجعان از مزایای استفاده از سیستمهای الکترونیکی است.
محمدی افزود: روش USSD و اینترنتی از جمله خدمات میز خدمت الکترونیکی بشمار می رود، این در حالی است گذشته بیماران ساعت پنج صبح در مقابل مراکز درمانی برای گرفتن نوبت، تجمع می کردند که هم اکنون با شماره گیری *۱۴۲# به آسانی میتوانند از طریق گوشی تلفن همراه، از پزشک مورد نظر خود نوبت دریافت کنند.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان ادامه داد: با توجه به ساختارهای جدید اعلام شده، کمیته های اصلاح نظام اداری، سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم در این مدیریت شکل می گیرد و هر کدام از این کمیته هابا شرح وظایف مشخص و مدون تعیین شده است.
وی بیان کرد: سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیر دولتی است و در جهت بهبود فرایند پاسخگویی به مخاطبان که از برنامه های مهم و محوری سازمان بحساب می آید ، با بهره گیری از شیوه های نوین ، در قالب میز خدمت الکترونیکی گامهای بسیار بلندی را برداشته است.
این مسئول خاطر نشان کرد: خدمات قابل ارائه به مردم و بیمه شدگان در قالبهای میز خدمت حضوری و الکترونیکی در واحدهای تابعه این مدیریت احصا شده و فرایند این خدمات در جهت شفاف سازی امور در کیمته تخصصی حقوق شهروندی در حال تدوین است.
به گزارش ایرنا، هم اکنون ۲ بیمارستان، یک پلی کلینیک دو شیفته (صبح و عصر) در زنجان و چهار درمانگاه سرپایی تحت پوشش این سازمان در شهرهای زنجان، ابهر، خرمدره و خدابنده در این استان به مراجعه کنندگان، بیماران و بیمه شدگان خدمات رسانی می کنند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۲۸

کد خبر: 7067

http://www.payamemellat.ir/?p=7067

خیابان‌ مرکز شهر زنجان به پیاده‌راه تبدیل می‌شود

پیام ملّت – شهردار زنجان گفت: ساخت پیاده‌راه در زنجان پایه‌گذار تفکر جدید در شهر خواهد بود و باید این محل را به محلی برای گردش و تعامل شهروندان تبدیل کنیم .
مسیح‌اله معصومی در نشست خبری با خبرنگاران که به منظور تشریح ودتبیین طرح پیاده‌راه برگزار شد، اظهار کرد: شهرداری زنجان قصد دارد اطلاع‌رسانی پروژه‌ها به شکل جدیدتر انجام شود.
وی با اشاره به اینکه شهرداری به دنبال انجام حرکت‌های جدید در مجموعه شهرداری است، گفت: ما به دنبال این هستیم که اگر کارشناسی درست است، همان امر ادامه پیدا کند.
شهردار زنجان با بیان اینکه در مورد سبزه‌میدان نیز وقتی اعلام شد، گاها در ابتدای کار مخالفت‌هایی وجود داشت، بیان کرد: بنده به شخصه اگر به نتیجه برسم کارم درست و کارشناسی است، آنرا انجام خواهم داد .
معصومی با بیان اینکه شهرداری برای نخستین بار به دنبال حرکتی است که تاکنون در شهر رخ نداده است، گفت: البته در کشورهای توسعه یافته و سایر شهرها این امر عملیاتی شده است.
وی با بیان اینکه بنده یقین و اعتقاد دارم که اجرای پیاده‌راه درست است و البته تجربه نیز نشان دهنده همین امر است، افزود: ما از رسانه‌ها انتظار تبلیغ پیاده‌راه را داریم ود می‌خواهیم رسانه‌ها منطق و دلایل شهرداری را در این امر تشریح کنند.
شهردار زنجان با اشاره به اینکه در مدیریت شهری باید نظرات مردم شنیده و اجرایی شود، تصریح کرد: ما متخصصان باید راهی را پیش پای مردم بگذاریم که آرامش و امنیت آنها را تامین کند.
معصومی به دو طرح بزرگ سبزه‌میدان و پیاده‌راه اشاره کرد و گفت: شاید پیاده‌راه از نظر عرض و مبلغ کوچک است، اما یک باب و یک تغییر رویه در شهر زنجان ایجاد خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه گسترش وسایل نقلیه موجب شده که در ساخت و ساز بیش از همه به ساخت فکر پارکینگ باشیم، اضافه کرد: البته در برخی از کشورها این مشکل حل شده است و نسبت به ایجاد پیاده‌راه‌ها اقدام کرده‌اند.
شهردار زنجان با اشاره به اینکه پیاده‌راه آغاز یک حرکت بزرگ است از همین رو از اهمیت بسیاری برخوردار است، افزود: البته در طرح پیاده‌راه تمهیدات لازم برای عبور افراد سالخورده، اهالی و کسبه محل اندیشیده شده است.
وی با اشاره به اینکه با ایجاد پیاده‌راه رونق اقتصادی در شهر فراهم می‌شود، اضافه کرد: اگر قرار است، شهردار این شهر بمانم، این روند ادامه خواهم داد و از علم و تخصص خودم کنار نمی‌کشم.
معصومی با اشاره به اینکه پیاده راه اولویت بنده است و از آن کناره‌گیری نخواهم کرد، گفت: اتوبوس و دوچرخه و مینی بوس برقی نیز از دیگر اقداماتی است که در شهر اجرایی خواهم کرد.
وی با بیان به اینکه اولویت آخر بنده سواره است، تصریح کرد: هرجا بتوانم این پیاده‌راه را ادامه خواهم داد.
شهردار زنجان با اشاره به اینکه عریض و تنگ شدن کوچه‌ها بهتر است و زیبایی شهر به همین است، گفت: طرح پیاده‌راه خیابان امام حد فاصل بین چهارراه و سبزه میدان اجرایی می‌شود.
معصومی با اشاره به طراحی و انتخاب پیمانکار افزود: اصلاحات هندسی و تابلوهای ترافیکی آن انجام شده است.
وی ادامه داد : به دنبال اجرای طرحی هستیم که مردم ما را نفرین نکنند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت به دنبال اجرای یک طرح فاخر هستیم.
شهردار زنجان با بیان اینکه همه امورات مربوط به این کار صورت گرفته است، اضافه کرد: گام بعدی در اجرای این طرح فرهنگ‌سازی است که باید صورت گیرد.
معصومی تصریح کرد : برای فرهنگ‌سازی یک سری بروشورهای تبلیغی نیز آماده‌سازی شده است، و پس از اجرای پیاده‌راه حرکت خودروها در فردوسی به سمت بالا خواهد بود.
وی با بیان اینکه در اجرای پیاده‌راه کل خیابان بسته نمی‌شود و سنگ فرش خواهد شد، بیان کرد : در وسط خیایان ۶ متر برای مغازه‌دارانی که می‌خواهند نسبت به بارگیری بار خود اقدام کنند، برای عبور خودروهای امدادی، اهالی و کسبه محل، البته در ابتدای طرح اتوبوس نیز می‌تواند از آن رد شود.
شهردار زنجان با بیان اینکه در ساعتی از شبانه‌روز این خیابان باز خواهد بود، اضافه کرد: در واقع این تصور که کلا محور مسدود شود، درست نیست.
معصومی ادامه داد : طراحی این پروژه توسط معاونت شهرسازی طراحی شده است و اجرای کار توسط سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری زنجان انجام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای این پروژه لنگ پول نیستیم، گفت: در این پروژه نیز تابلوی روزشمار نصب خواهد شد و کار در همان زمان تعیین شده به پایان خواهد رسید.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۲:۵۴

کد خبر: 7057

http://www.payamemellat.ir/?p=7057

طرح جدید پروژه سبزه میدان تغییر چندانی با طراحی اولیه ندارد

پیام ملّت – شهردار زنجان در خصوص پروژه سبزه میدان گفت : ما ۲ گزینه در مورد سبزه میدان داشتیم که یک گزینه بارگذاری کردن در این پروژه و احداث بناهای تجاری و اداری بود.

مسیح اله معصومی افزود: طرح نخست می تواند از طریق جذب سرمایه گذار و با احداث این فضاهای تجاری هزینه صرف شده را جبران کند.

وی افزود: موضوع دومی که مطرح شد این بود که منطبق با طرح تفصیلی در زنجان که همان یک میدان شهری است و باید پاسخگوی مناسبات و تعاملات اجتماعی شهر زنجان باشد اجرا شود اما در آن به رغم برجسته سازی تعاملات مردمی، خبری از بخش تجاری نباشد.
موضوع بخش تجاری پروژه سبزه میدان بارها از سوی کارشناسان و متخصصان شهری مورد نقد قرار گرفته بود چرا که سبزه میدان در همسایگی بازار تاریخی این شهر قرار دارد و احداث یک پروژه با کاربری تجاری به روح اقتصادی بازار لطمه می زند.
.
وی ادامه داد : به حتم با حذف بخش تجاری، هزینه ها کاهش می یابد چرا که دیگر پروژه بزرگی با ساختمان های خاص وجود ندارد.

وی به تصویب شدن رویکرد دوم مبنی بر حذف بخش تجاری و ایجاد یک میدان فاخر شهری با در نظر گرفتن نیازهای اجتماعی، رفاهی و گردشگری اشاره کرد و یادآورشد: این رویکرد می تواند با استفاده از ظرفیت های طرح تفصیلی منجر به تهیه طرح و اجرایی شدن پروژه شود.

معصومی زمان اعلام نهایی تصمیم ها در خصوص طرح مصوب و اجرایی را آخر مرداد سال جاری اعلام کرد و گفت : طرح سبزه میدان زنجان پیش از اتمام مهلت اعلام شده آماده و به معاونت عمرانی استانداری زنجان ارسال شد.

معصومی افزود: بنا بود این طرح حداکثر ۱۰ روز پس از جلسه علنی یک خرداد آماده و به معاونت عمرانی استانداری زنجان تحویل داده شود.

وی یادآورشد: این طرح روز هشت خرداد به معاونت عمرانی تحویل داده شد تا در کمیسیون ماده پنج به همراه دیگر اعضا مطرح و بررسی شود.

معصومی اظهار کرد: این طرح مورد تایید شهرداری است و از این پس باید منتظر نظر نهایی کمیسیون ماده پنج در خصوص آن بود.

شهردار زنجان تاکید کرد: در طرح جدید، تغییر چندانی در طراحی اولیه پروژه رخ نداده، بلکه اولویت بندی اجرای آن تغییر کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در طرح جدید، بناست پروژه در آن بخش هایی که تملک رخ داده و نیازی به صرف اعتبار جدید برای تملک سایر نقاط نیست، اجرا شود.

معصومی ادامه داد: به این طریق، به جای تملکات بی رویه، طرح در اندازه تملکات کنونی انجام شده تهیه شد و برای تایید به معاونت عمرانی ارسال شد.

 

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۱۴

کد خبر: 7051

http://www.payamemellat.ir/?p=7051

تهرانی ها و زنجانی ها، بالاترین و پایین ترین درصد شاغلان بخش خدمات را دارا هستند

پیام ملّت – بررسی وضعیت شاخص‌های نیروی کار در استان‌های کشور نشان می دهد، استان چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۲۳.۷ درصدی بالاترین نرخ بیکاری استانی را به خود اختصاص داد و جایگزین کرمانشاه شد.

 بر اساس جزئیات نتایج طرح آمارگیری نیروی کار به تفکیک هر استان برای مدت دوازده ماهه منتهی به زمستان ۹۶ که به تازگی توسط مرکز آمار ایران منتشر شده است، بررسی نرخ مشارکت اقتصادی بین استان‌های کشور نشان می‌دهد، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در استان‌ خراسان شمالی ۴۴.۱ درصد است که در جایگاه نخست بالاترین جمعیت فعال قراردارد.

به گزارش مهر، نرخ مشارکت اقتصادی شاخصی برای تعیین میزان جمعیت فعال یک جامعه است که مجموع جمعیت بیکار و شاغل را نشان می‌دهد. جمعیت غیرفعال نیز شامل افرادی از یک جامعه می شود که بنا به دلایلی از جمله خانه داری، تحصیل، درآمد از منابع غیرکاری مانند سرمایه گذاری در بخش های مختلف، نه در جمعیت شاغل قرار دارند و نه متقاضی ورود به بازار کار هستند. بنابراین جمعیت غیرفعال افراد خارج از جمعیت بیکار و شاغل را شامل می شوند.

بر اساس این گزارش، پس از استان خراسان شمالی، استان کردستان با نرخ مشارکت ۴۲.۵ درصدی رتبه دوم را از نظر نرخ مشارکت اقتصادی بین استانهای کشور به خود اختصاص داده است.

در مقابل استان سیستان و بلوچستان با ۳۰.۵ درصد پایین ترین نرخ مشارکت اقتصادی را در اختیار دارد، به این معنا که حدود ۷۰ درصد از جمعیت این استان در گروه بیکاران یا شاغلان قرار ندارند و جمعیت غیرفعال محسوب می شوند.

علاوه بر این، مقایسه نسبت اشتغال بین استان‌های کشور نشان می دهد، استان خراسان شمالی با ۳۹.۹ درصد بالاترین نسبت اشتغال را به خود اختصاص داده است و استان سیستان و بلوچستان نیز با ۲۶.۴ درصد پایین ترین نسبت اشتغال را در اختیار دارد. نسبت اشتغال کل کشور در سال ۹۶ معادل ۳۴.۸ درصد بوده است.

اما بررسی شاخص بیکاری در بین استان‌های کشور نشان می‌دهد که استان چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۲۳.۷ درصد بیکارترین استان کشور محسوب می شود و پس از آن استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۲۲.۶ درصد دارای بالاترین نرخ بیکاری در بین ۳۱ استان کشور است؛ این در حالیست که در زمستان ۹۵ استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۲۴.۵ درصدی بیکارترین استان کشور بود و پس از آن استان چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۲۲.۶ درصد قرار داشت.

همچنین استان‌های مرکزی با ۷.۵ درصد، سمنان با ۷.۶ درصد و هرمزگان با ۸.۵ درصد کمترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده اند.

علاوه بر این مقایسه استان‌ها به لحاظ سهم اشتغال در عمده فعالیت اقتصادی حکایت از آن دارد که در بخش کشاورزی، بیشترین شاغلان در استان خراسان شمالی (۳۴.۶) مشغول به کار بوده اند و در مقابل استان تهران با ۰.۷ درصد کم ترین شاغلان در بخش کشاورزی را به خود اختصاص می دهد؛ سهم شاغلان بخش کشاورزی در کل کشور ۱۵.۳ درصد است.

در فعالیت‌های مرتبط با بخش صنعت نیز استان یزد بیشترین شاغل را داشته است به طوریکه ۴۵.۷ درصد از جمعیت شاغل این استان در فعالیت‌های صنعتی مشغول به کار هستند. ضمن اینکه استان کردستان با ۲۱.۸ درصد کمترین درصد شاغلان صنعتی را به خود اختصاص داده است. سهم شاغلان بخش صنعت در کل کشور ۳۲.۶ درصد بوده است.

همچنین در بخش خدمات، استان تهران با ۶۵.۴ درصد بالاترین و استان زنجان با ۳۷.۵ درصد پایین ترین درصد شاغلان در بخش خدمات را در اختیار دارند. ۵۲.۱ درصد از جمعیت شاغل کشور در فعالیت های خدماتی مشغول به کار هستند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۲۱

کد خبر: 7037

http://www.payamemellat.ir/?p=7037

اشتغال با دستور و بخشنامه ایجاد نمی شود

پیام ملّت – استاندار زنجان گفت: ایجاد اشتغال دستوری و بخشنامه ای نیست، اگر اینگونه بود باید مشکل طرحهای اشتغال فراگیر و پایدار روستایی برطرف می شد.

اسدالله درویش امیری در جلسه کارگروه اشتغال استان زنجان افزود: برای ایجاد اشتغال اعطای صرف تسهیلات از سوی دولت کافی نیست و برای تحقق این امر دبیرخانه کارگروه از دستگاههایی اجرایی استان برنامه فراهم کردن اشتغال را درخواست کند.
این مسئول خاطرنشان کرد: بر این اساس دستگاههای اصلی عضو کارگروه منهای کارهای تکیلفی برنامه های خود را برای اشتغال در سال جاری اعلام کنند؛ این در حالی است که ظرفیت های بیشماری در حوزه های دیگری از قبیل آی تی، آی سی تی وجود دارد که در گرو تسیهلات بانکی نییست.
به گزارش ایرنا ، وی بیان کرد: تمامی دستگاههای متولی امر ایجاد اشتغال در این کار گروه نظرات و برنامه های کارشناسی شده خود را اعلام کنند که از سهم برش استانی اعلام شده چند درصد آن در گرو تخصیص تسهیلات بانکی بوده و چه میزان برنامه ای است.
استاندار زنجان ادامه داد:طی سال گذشته بانک های عامل در طرح رونق سامانه بهین یاب این استان رتبه چهارم را پس از استانهای البرز، سمنان ،اصفهان کسب کرد.
این مسئول افزود: در سال گذشته همراه با تسهیلات طرح رونق و استفاده از منابع بانکی ۱۲هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش تولیدی پرداخت شد و بانک های عامل همراهی خوبی داشته اند.
وی اضافه کرد: در طرح رونق نیز سه هزار و ۹۹۹ میلیاردریال تسهیلات پرداخت شد ،در حالی که تسهیلات پرداختی در سه بخش نوسازی و باز سازی صنایع، طرح تکاپو ، طرح اشتغال روستایی روند خوبی در سطح کشور نداشت، چرا که دستور العمل با تاخیر ابلاغ شد.
درویش امیری افزود: در سال گذشته با توجه به شاخص های ثبت شده و ایجاد اشتغال افزایش بیمه شدگان اجباری بود که در مجموع ۱۳ هزار نفر افزوده شد و از طرفی ۲۵ درصد از مقرری بگیران بیمه بیکاری استان نیز کاهش یافته است.
وی بیان کرد: سال گذشته با نوسازی و با خرید تجهیزات مورد نیاز در ادراه کل فنی و حرفه ای تحولی مهم در بخش اموزش انجام گرفته است .
استاندار زنجان ادامه داد: طی مدت یاد شده ۶۸ هزار و ۱۱۱ نفر برای مهارت آموزی و طرح کاورزی و ۲۴ هزار و ۴۹۰ نفر نیز در بخش دولتی اموزش های لازم را فرا گرفته اند.
وی یادآوری کرد: دبیرخانه کار گروه اشتغال نیز در سال جدید نیز تداوم اموزش مهارت اموزی را در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار دهد که تحقق این مهم نتایج مثبتی به همراه دارد.
درویش امیری خاطر نشان کرد: بیکاری و اشتغال از مهم ترین دستور کار نظام و دولت بوده و تمامی دستگاههای متولی امر نیز باید زمینه لازم برای ورود بخش خصوصی را فراهم کنند، تا بتوانند در برطرف کردن بحران بیکاری کمک حال باشند.
adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۱۸

کد خبر: 7034

http://www.payamemellat.ir/?p=7034

آردهای سفید فاقد سبوس هستند

پیام ملّت – مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با تاکید براینکه میزان سبوس در آردها باید مورد بازنگری قرار گیرد، گفت: با سبوس گیری بیشتر، آردها سفیدتر شده‌ اند و این اقدام می ‌تواند به مشکلاتی مانند اضافه وزن، دیابت و بیماری‌ های قلبی دامن بزند، سبوس باید طبق استاندارهای مشخص شده در نان‌ها وجود داشته باشد.

دکتر زهرا عبداللهی ، درخصوص آرد سفید مصرفی در نان ها گفت: آردهای سفید مصرفی در نان ها که در اختیار نانواها قرار می گیرد، باید مورد بازنگری قرار گیرد، چرا که این آردها فاقد سبوس هستند و نانواها سبوس را به صورت فله ای خریداری کرده و به نان می افزایند.
وی با تاکید براینکه استاندارد سبوس در آرد باید بازنگری شود، افزود: هر گونه افزودنی به غیراز افزودنی ‌های مجاز در پخت نان ممنوع و تخلف است و برای تولید نان سبوس‌ دار استاندارد در کشور، باید سبوس آن در کارخانه به آرد اضافه شود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه افزودن سبوس های اضافی به نان برای سلامت مردم مضر بوده و خطر سرطان زایی را در پی دارد، تصریح کرد: بازنگری میزان سبوس آرد نانوایی‌ ها مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی است و بر این اساس مقرر است، میزان سبوس‌ گیری آرد نان لواش، تافتون و سنگگ کاهش پیدا کند.
دکتر عبداللهی با بیان اینکه در سال های اخیر مقدار بیشتری از  آردها، سبوس گیری می شود، گفت: با سبوس گیری بیشتر، آردها سفیدتر شده‌ اند و مردم نان کاملا سفید مصرف می کنند، این اقدام می ‌تواند به مشکلاتی مانند اضافه وزن، دیابت و بیماری‌ های قلبی دامن بزند، سبوس باید طبق استاندارهای مشخص شده در نان‌ها وجود داشته باشد، زیرا یکی از دلایل بیماری هایی مثل دیابت، چاقی و سرطان ها این است که فیبر دریافتی مردم کم است و نان سفید یکی از همان منابع غذایی بدون فیبر است.
وی با بیان اینکه در این زمینه با سازمان استاندارد، پژهشکده غله و سایر سازمان های ذی ربط مکاتباتی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: سبوسی که به صورت فله ای خریداری شده و به نان افزوده می شود، فرآینده شده و سالم نیست و حاوی انواع آلودگی ها است، از طرفی، میزان فیتات موجود در سبوس های اضافی، می تواند در جذب ریزمغذی ها مشکل ایجاد کند و عوارضی مانند کمبود آهن و روی در پی داشته باشد، از سوی دیگر سبوس فله ای که به نان اضافه می شود، اگر تخمیرش در نان خوب انجام نگیرد، ضررش بیشتر است، چون از جذب ریزمغذی ها جلوگیری می کند، همچنین به دلیل آنکه به صورت فله ای استفاده می شود، گاهی آلودگی های قارچی و میکروبی دارد که در نان باقی می ماند، بنابراین راه درست این است که در کارخانه به میزان معین سبوس به آرد اضافه شود تا نان باکیفیت و سالم به دست مردم برسد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت همچنین هشدار داد: مردم  از خرید سبوس های فله ای از دستفروشان و مغازه ها خودداری کنند و از سبوس های صنعتی و بسته بندی شده که در کارخانه ها تهیه می شوند، استفاده کنند.
adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۱:۴۳

کد خبر: 7031

http://www.payamemellat.ir/?p=7031

ازدواج های باتلاقی!

پیام ملّت – آمار ازدواج پایین می آید و آمار طلاق بالا می‌رود. شاید قدیم ترها تنها زندگی کردن برای آدم ها سخت‌تر بود و حالا دیگر سختی آن وقت‌ها را ندارد. آدم های جوان و میانسال، زن ها و مردها در آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک روزها را شب می‌کنند و شب‌ها در تخت‌های تک نفره‌شان به خواب می‌روند و این تنهایی را به جان می‌خرند تا از مشکلات ازدواج یا حتی روابط دونفره در امان بمانند.

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» به نقل از قانون، زیر آسمان این شهر شلوغ، دختران و پسرانی هستند که فارغ از امضا و کاغذ و قول و قرارها و مشکلات خانوادگی در قالب ازدواج سفید با هم زندگی می‌کنند و هر وقت به نتیجه برسند، ازدواج‌شان را ثبت می‌کنند یا جدا می‌شوند. این آماری است که هیچ وقت در ازدواج و طلاق کشور نمی‌آید و همواره در پستوها باقی می‌ماند، چون مسئولان نمی‌خواهند آن را بپذیرند یا حتی آن را مطرح کنند و درباره راه حل‌هایش راهکار بدهند. مسائل مالی و اعتیاد نیز از دیگر مشکلات میان جوان هاست که ازدواج ها را به جدایی می‌کشاند.

آمارهایی که هر روز قد می کشد!

طبق گزارشی که یوسف ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال در فروردین امسال از مرکز ثبت احوال منتشر کرده، گفته است:« در سال ۹۶ از ثبت ۶۰۸ هزار و ۹۷۷ مورد ازدواج که انجام شده ، ۱۷۴ هزار و ۵۹۷ مورد آن به طلاق منجر شده است». این در حالی است که رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به روند افزایشی تعداد طلاق‌ در کشور در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۰ گفت: «در سال ۹۰ به ازای هر ساعت، ۱۶ طلاق ثبت شده که این تعداد در سال ۹۶ به ۲۰ طلاق در هر ساعت افزایش یافته است». موسوی چلک این آمار را به ایسنا داده و در ادامه با تاکید بر اینکه تحلیل وضعیت ازدواج و طلاق در سال‌های ۹۶ تا ۹۰ نشان می‌دهد که ازدواج در این سال‌ها ۳۰ درصد تغییرات منفی داشته است، گفت:«منظور از تغییرات منفی این است که تعداد ازدواج ثبت شده در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۰، ۳۰ درصد کمتر شده است. فراوانی ازدواج‌ها نیز نشان می‌دهد که در سال ۹۵، ۸۷۴ هزار و ۷۹۲ فقره ازدواج در کشور ثبت شده که در سال ۹۶ این تعداد به ۶۰۸ هزار و ۹۷۷ فقره ازدواج کاهش یافته است». به گفته او در همین بازه زمانی، طلاق ۲۲.۲ درصد تغییرات مثبت داشته است و از ۱۴۲ هزار و ۸۴۱ فقره در سال ۹۰ به ۱۷۴ هزار و ۹۹۷ فقره در سال ۹۶ افزایش داشته است. بر مبنای همین آمارها، تقریبا در سال ۹۰ هر ساعت ۱۶ طلاق ثبت شده است که این آمار در سال ۹۶ به ازای هر ساعت ۲۰ طلاق ثبت شده است. موسوی چلک با بیان اینکه آمارهای طلاق اگرچه به نسبت سال قبل تغییرات محسوسی نداشته است اما روند کاهش ۱۳ درصدی ازدواج در سال ۹۶ نسبت به ۹۵ نگران کننده است. رییس انجمن مددکاری اجتماعی با اشاره به اینکه «آنچه گفته می‌شود این است که تعداد طلاق‌های توافقی در حال افزایش است» گفت: در قانون حمایت از خانواده هم طلاق توافقی به نوعی تسهیل شده است و افراد با مراجعه به مشاوران نامه مربوط به طلاق توافقی را دریافت می کنند اما بحث کلی این است که ساختار خانواده به نوعی شده است که ما باید نگران داخل خانه باشیم. به غیر از طلاق، خشونت های خانگی، فرار، روابط فرا زناشویی و… بخش دیگری از این مشکلات است.

مشکلات مالی و بیکاری، عوامل نخ نمای طلاق

در حالی که زنگ خطر آسیب های اجتماعی و طلاق مدت ها پیش در ایران به صدا در آمده اما همچنان آمارها مانعی است که شفافیت کامل در این زمینه صورت نگیرد. عبدالرضا عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس  آمار ارائه شده از آمار ازدواج و طلاق از سوی انجمن مددکاری ایران را فاقد سندیت اعلام کرد و گفت تنها آماری که مرکز آمار ایران از ازدواج و طلاق اعلام می کند، مرجعیت دارد. او در ادامه گفت نباید با آمارهای نادرست امنیت اجتماعی کشور را به خطر بیندازیم و سیاه نمایی کنیم. دکترمحمدامین قانعی‌راد، رییس سابق انجمن جامعه شناسی کشور نیز این آمار را فاقد سندیت خواند و گفت تنها مرکز آمار کشور باید آن را اعلام کند. محمد وحدتی هلان ،یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی کشور دلایل مالی و اقتصادی را یکی از دلایل زیاد شدن طلاق و کم شدن ازدواج در جامعه عنوان کرد و گفت:« به هر حال وقتی ثبات اقتصادی در خانواده ها بالاتر برود، جوانان هم می توانند برای ازدواج اقدام کنند یا حتی ازدواج های موفق تری را داشته باشند». او با بیان اینکه غیر از مسائل اقتصادی، مسائل فرهنگی هم در ترویج ازدواج و کم شدن آمار طلاق تاثیر دارد، ادامه داد:« به هر حال در هر زندگی مشکلاتی وجود دارد که می شود آن را با صبر و تحمل حل کرد. ما باید به جوانان‌مان آموزش بدهیم که اگر در زندگی‌شان دچار مشل شدند، خیلی زود به طلاق فکر نکنند و به دنبال رفتن به سمت مشاوره پیش بروند. گاهی ارائه یک راهکار کوچک می تواند راهکاری در جهت جلوگیری از طلاق باشد. به هر بهانه ای نباید موضوع طلاق را پیش کشید». این نماینده مجلس درباره بالارفتن طلاق توافقی در جامعه هشدار داد و گفت:« بسیاری از زوج های جوان ما حتی تمایل ندارند که برای حل مشکلات‌شان اندکی تلاش کنند و ای کاش بتوانیم زمینه را طوری مساعد کنیم که جوان ها برای حل مشکلات‌شان سختی ها را به جان بخرند». وحدتی‌هلان درباره تبعات زیاد شدن طلاق در جامعه گفت: « بالا رفتن طلاق باعث بالا رفتن درصد آسیب های اجتماعی می‌شود و برای کنترل آن نیز باید هزینه و بودجه ای را صرف کرد. چه بهتر که بتوانیم درصد طلاق ها در جامعه را کم تر کنیم». او درباره رابطه میان زیاد شدن طلاق و بالا رفتن میزان آسیب های اجتماعی نیز گفت:« ما در کمیسیون اجتماعی منتظر هستیم که اگر راهکارهای جامعه شناسان به بن بست های قانونی می رسد، در مجلس موضوع را بررسی کنیم و برای آن حل کنیم».

رضایت عاطفی و جنسی را جدی بگیریم

درست است که ناهنجاری های اجتماعی و مسائل مالی و اقتصادی و فرهنگی زمینه ساز طلاق در جامعه است اما آموزش مهارت های زندگی مشترک تا حدود زیادی می تواند از این پدیده جلوگیری کند. دکتر علی ناظری آستانه، روانشناس و سکسولوژیست، یکی از عوامل عدم درک زن و شوهر را نارضایتی جنسی می داند و می گوید:« نارضایتی جنسی که طرفین بعد از ازدواج از همدیگر دارند، باعث می شود خیلی زود به بن بست برسند. این یکی از عواملی است که می تواند به طلاق منجر شود». او مشکلات فرهنگی را که در جامعه سنتی ما برای بیان این مشکلات وجود دارد، عاملی برای پنهان کردن آن می‌داند و می گوید:«دیده شده که زن و شوهرها دلایل دیگری را برای طلاق مطرح می کنند در حالی که دلیل اصلی سردی جنسی میان زن و شوهرهاست». این دکترای روانشناسی با اشاره به اینکه به هر حال تناسب ظاهر میان زن و شوهر یکی از مولفه های مهم در انتخاب میان آن‌هاست، ادامه می دهد:« رضایت در رابطه میان زن و شوهر از مسائل ظاهری و فیزیکی و تناسب اندام شروع می شود و به مسائل دیگر می رسد. این در حالی است که زن و شوهر بتوانند در فضایی امن به امنیت جسمی و جنسی از سوی همدیگر برسند. مساله جذابیت جنسی هم موضوع دیگری است. یعنی اینکه فرد باید برای همسر خودش جذاب و تحریک کننده باشد تا بتواند رابطه خوبی را شکل دهد». او درباره مشکلات و تبعات نادیده گرفتن این مسائل در سردی و طلاق می‌گوید:«گاهی وقت ها که به این مسائل توجهی نمی شود باعث نارضایتی‌هایی می شود و ادامه پیدا می کند که به طلاق منجر می شود. اینکه زن و شوهر به ظاهر همدیگر توجه نکنند اما ظاهر دیگری برای‌شان آزار دهنده باشد، حل شدنی نیست؛ چون این در دراز مدت باعث فاصله شدیدی میان زن و شوهر می شود و این فاصله سردی جنسی ایجاد می کند». ناظری آستانه با بیان اینکه زن و شوهر باید حال و هوای طرف مقابل را درک کنند و همدیگر را راضی نگه دارند، ادامه داد:« این مساله تا حدودی قبل و بعد از ازدواج باید به صورت فعالانه مورد توجه قرارگیرد. اگر نیازی وجود دارد، بپرسند و مطالعه کنند. راحت و روشن همفکری کنند و همدیگر را راضی کنند تا نقاط ضعفی که در خودشان دارند، از این طریق از بین برود». این روانپزشک با اشاره به اینکه سرد شدن رابطه زناشویی در درجه اول رنجش زن ها را بیشتر فراهم می کند، افزود:«‌اگر این مهارت ها به موقع کسب نشود و این نارضایتی های جنسی طولانی شود جبران کردن آن به سختی اتفاق می افتد؛ آن هم برای خانم ها بسیار سخت تر است، چون از بین رفتن تمایلات جنسی یک مرد برای یک خانم بسیار سخت تر است تا برای یک آقا و خانم ها به دلیل ظرافت‌شان بیشتر دچار مشکلات روحی می‌شوند. این مسائل برای خانم ها بار عاطفی بیشتری دارد چون روحیه حساس تری دارند». این روانشناس در کنار رضایت جنسی، رضایت عاطفی زن و شوهر را نیز مهم می‌داند و می گوید:«از طرفی اگر رابطه ای دچار عدم تناسب هایی باشد اما سایر مسائل دیگر مانند تناسبات خانوادگی و فرهنگی و شغلی و رفاه مالی و رابطه عاطفی که همراه با درک و حمایت است، بعید است که نارضایتی جنسی باعث فروپاشی کامل آن شود».

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۰:۰۳

کد خبر: 7048

http://www.payamemellat.ir/?p=7048

راه نجات کشور از چالش ها، استحکام پیوند بین مردم و حاکمیت است / در کشور هر کس صدای بلندی دارد باج می‌گیرد

پیام ملّت ؛ مهدی سهرابی – «وقتی مردم احساس کنند کسی که از آن‌ها رأی گرفته نمی‌تواند به‌خاطر سنگ‌اندازی و برخی مسائل دیگر کاری انجام دهد، دلسرد می‌شوند. مردم تغییر می‌خواهند، تغییر در رفتارها، شعارها و عملکردها. مردم می‌خواهند تغییرات در قالب اصلاحات انجام شود و به‌همین خاطر بود که آن رأی را در خرداد سال ۷۶ دادند و بعد از آن هم تا چند سال حضور جدی داشتند.»

این جملات بخشی از گفت‌و‌گوی رئیس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان با روزنامه صدای زنجان بود. گفت‌و‌گویی که از وضعیت احزاب در استان آغاز شد، با بحث درباره دخالت برخی نمایندگان در عزل‌و‌نصب‌های اخیر و زیاده‌خواهی برخی سیاسیون پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه یافت و به بررسی وضعیت اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات سال آینده مجلس ختم شد.

مجید تقی‌لو در سال‌های جنگ رخت رزم را بر تن داشت و از سرداران زنجانی دوران جنگ تحمیلی محسوب می‌شود و پس از آن نیز وارد جبهه سیاست شد و راه اصلاح‌طلبی را در پیش گرفت و سال ۹۴ به‌عنوان رئیس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان انتخاب شد و در انتخابات سال گذشته ریاست‌جمهوری هم رئیس ستاد حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در زنجان بود که به انتخاب دوباره روحانی برای رئیس‌جمهوری ختم شد.

تقی‌لو در این گفت‌و‌گو با اشاره به طرح برخی بحث‌ها درباره دلسردی مردم و با تأکید بر این‌که کشور شرایط ویژه‌ای دارد، ادامه داد: بعد از انتخابات سال ۷۶ مردم انتظارات گسترده و به‌حقی داشتند که قابل اجرا هم بودند اما چون این مطالبات با منافع برخی در تضاد بود، منفذها بسته شد و کسانی که از طرف مردم انتخاب شده بودند، نتوانستند مطالبات مردم را به‌صورت جدی پیگیری کنند.

این سردار هشت سال دفاع مقدس افزود: پس از این‌که مردم دیدند انتخابات فایده‌ای ندارد و دولت و نمایندگان منتخب آن‌ها نمی‌توانند به‌خاطر برخی مسائل، وعده‌ها را به‌طور کامل عملی کنند، به این نتیجه رسیدند که شرکت در انتخابات تأثیری ندارد و جریان تند دلواپس نیز تا امروز به این موضوع دامن زده است اما این موضوع در چند سال اخیر تا حدود زیادی ترمیم یافته است.

دبیر حزب اتحاد ملت ایران در زنجان تأکید کرد: هم با ردصلاحیت‌ها و هم با اجازه‌ندادن به دولت‌ها برای موفقیت و عملی‌شدن وعده‌هایی که قول داده بودند، مسائلی را به وجود آورده‌اند. ناامیدی مردم، انتخابات را با مشکل مواجه می‌کند مخصوصاً کسانی که به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهند.

این فعال سیاسی در ادامه گفت: کسانی که از اصلاح‌طلبان ناامید می‌شوند قطعاً به سمت اصول‌گرایان نمی‌روند و راه براندازی را در پیش می‌گیرند، چون به این اعتقاد پیدا می‌کنند که حاکمیت اصلاح‌پذیر نیست.

تقی‌لو تصریح کرد: یکی از دشواری‌هایی که کشور ممکن است با آن مواجه شود این است که مردم از تغییر و اصلاح ناامید شوند. امروز با همکاری بی‌وقفه برخی سیاست‌مداران کشورهای دیگر و تندروهای داخلی مردم تا حدی ناامید شده‌اند و این موضوع یک چالش جدی محسوب می‌شود. از طرفی ردصلاحیت احتمالی اصلاح‌طلبان نیز ممکن است به ناامیدی مردم دامن بزند و آن را جدی‌تر می‌کند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تأکید کرد: تنها راه نجات کشور از این وضعیت و گذار از چالش‌ها، رجوع به آرای مردم است و باید پیوند بین مردم و حاکمیت مستحکم‌تر شود.

حزب در حاشیه است

زنجان به‌عنوان نخستین استان کشور اواخر سال ۱۳۹۵ شاهد راه‌اندازی خانه احزاب بود و این موضوع به همراه بحث تأثیر احزاب در توسعه استان موضوع دیگری بود که در گفت‌و‌گو با این فعال سیاسی به آن پرداخته شد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی اظهار کرد: این‌که در کشور ما احزاب جدی گرفته نمی‌شوند و یا به عبارتی کار حزبی را جدی نمی‌گیرند، مشخص و محرز است. کشور از طریق احزاب اداره نمی‌شود، نه مانند کشورهایی که به توسعه سیاسی کامل رسیده‌اند و نه مانند کشورهایی چون ترکیه که در این زمینه در حال پیشرفت هستند. اما با این وجود و با توجه به شرایط امروز تعدادی حزب تشکیل شده‌اند و با توجه به قرارگرفتن در حاشیه و درگیری با انواع مشکلات، توانسته‌اند به برخی موارد سامان دهند.

وی به استان اشاره کرد و گفت: در زنجان نیز احزاب حاضر نمایندگی احزاب کشور را دارند که با وجود استقلال عمل در برخی موارد در کل تابع مرکز هستند. در این میان تقریباً همه چهره‌های سیاسی استان سعی کرده‌اند در حوزه‌های مختلف حضور یابند اما به همان دلیل جدی نشماردن فعالیت‌های حزبی این حضور هم تابع شرایط است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: نباید این موضوع را نادیده گرفت که با وجود همه محدودیت‌ها و مشکلات احزاب تأثیرهایی هم داشته‌اند و در زمینه‌هایی مانند محیط‌زیست توانسته‌اند به جاهایی برسند و با ایجاد خانه احزاب به نظرم بهتر از قبل بتوانند پیگیر این قبیل موارد باشند.

تقی‌لو اظهار کرد: می‌توان گفت تعامل احزاب در استان تا حدودی رضایت‌بخش است و دلیل آن نجابت و قدرت تحمل کسانی است که فعالیت حزبی و تشکیلاتی دارند. در این میان احزاب اصلاح‌طلب و معتدل در شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان هماهنگی لازم را به دست می‌آورند و این شورا تا حدود زیادی توانسته به گرایش‌های مختلف اصلاح‌طلبان انسجام بدهد.

باید جایگاه‌مان را بدانیم

رئیس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان درباره حاشیه‌های جلسه اخیر هم‌اندیشی احزاب عضو خانه احزاب استان که چندی پیش برگزار شد نیز گفت: اسمش را هم‌گرایی بگذاریم یا هر چیز دیگری به نفع کشور است و در آن تردیدی نیست. وقتی می‌توانیم با کشورهای مخالف خودمان تعامل کنیم پس در داخل هم حتماً می‌توانیم چنین شرایطی داشته باشیم. موضوع این‌جاست که گفت‌و‌گوی داخلی را کجا باید سامان دهد.

وی ادامه داد: در جلسه مورد اشاره، من اطلاعی از موضوع جلسه نداشتم اما مثل این که قرار بود قبل از افطار، نظرات احزاب مختلف بیان شود گرچه زمینه این نظرات هم مشخص نشده بود. وقتی نوبت به من رسید با توجه به تقارن ایام با مناسبت‌های دوم و سوم خرداد و ریشه‌های هر دو مناسبت که آرمان‌ها و شعارهای انقلاب بود به هم‌دلی حاکمیت و مردم در دوم و سوم خرداد اشاره کردم و وقتی از مسئولان دولت زمان جنگ نام بردم برخی دوستان حاضر در جلسه واکنش نشان دادند و حتی گفته شد به مقدسات توهین شده است و نباید از کسی نام برده شود که از قطار انقلاب پیاده شده است.

این سردار دوران جنگ تحمیلی تأکید کرد: ابتدا باید مشخص شود که ما در چه جایگاهی قرار داریم و آیا می‌توانیم بقیه را از قطار انقلاب پیاده یا سوار آن کنیم؟ به نظر می‌رسد صرف گرایش به گروه و حزبی خاص دست برخی را باز گذاشته که تعیین‌کننده بهشت و جهنم افراد باشند. از طرفی نام بردن از یک شخص به معنی توهین به مقدسات نیست.

تقی‌لو افزود: ما باید سطح تحمل‌مان را بالا ببریم. وقتی از گفت‌و‌گو حرف می‌زنیم قرار نیست من هر چه می‌گویم دیگران قبول کنند و تنها یک نفر گوینده باشد. در گفت‌و‌گو نیاز به دادوفریاد نیست اما اگر تاکنون برخی با این روش نتیجه گرفته‌اند پس بعد از این هم می‌توانند بگیرند. برخی با اتهام‌زنی، تهمت و بداخلاقی توانسته‌اند به جایگاهی برسند اما آیا با این کار در قلوب مردم هم جایگاهی پیدا کرده‌اند؟

باج‌دادن بدترین نوع تعامل است

دبیر حزب اتحاد ملت ایران در استان درباره اظهار نظرها در مورد دخالت تعدادی از نمایندگان مجلس استان در عزل‌ونصب مدیران و تصمیم‌های اجرایی نیز تصریح کرد: وقتی احزاب جدی گرفته نمی‌شوند و در اداره کشور نقش چندانی ندارند، مشاهده انتصاب‌های عجیب و فشار افراد برای این کار طبیعی است.

وی افزود: اگر حزب مشخصی قدرت را در دست گرفته باشد باید پاسخگوی آن مدتی باشد که قدرت را در دست دارد و قاعدتاً باید از نیروهای خود استفاده کند و از نیروهای معتمد خود در مراکز حساس بهره بگیرد. در دولت فعلی علاوه بر نقش نداشتن احزاب، این که هر فردی می‌تواند نفیی در تعیین مدیران مورد نظر دولت بیاورد و مشکلاتی از سوی نهادهای مختلف ایجاد می‌شود، نهایتاً به ایجاد شرایط فعلی منجر شده است.

این فعال سیاسی تأکید کرد: گاهی گفته می‌شود انتصاب برخی مدیران سفارشی به دلیل قدرت اجرایی آنان است در حالی که این‌طور نیست و در مواقعی از ضعیف‌ترین نیروها استفاده می‌شود تا تأیید لازم را بگیرند. بعد از پیروزی دولت در انتخابات سال گذشته، به دلایلی نتوانسته در سطح وزرا و مدیران از نیروهای دلخواه خود و مردم استفاده کند.

تقی‌لو اذعان کرد: در کشور ما نیروهای مولد و کسانی که در زمینه‌های مختلف اندیشه دارند با انواع محدودیت‌ها مواجه هستند و راهی به عرصه مدیریت ندارند. از طرف دیگر ما بیش‌تر به‌دنبال نیروهای «بله قربان گو» هستیم، کسانی که به مدیریت بالا دست خود بله بگویند.

وی یادآور شد: گاهی این قبیل انتصاب‌ها به نوعی باج‌دادن به برخی نمایندگان است که به‌خاطر راضی نگه‌داشتن آن‌ها انجام می‌شود. ما نمی‌توانیم بر سر مصالح مردم معامله کنیم، اگر این قبیل انتصاب‌ها به حضور مدیران کاربلد و قوی منجر شود باز قابل تحمل است اما متأسفانه این‌گونه نیست. این موارد از سوی فعالان سیاسی به مسئولان استانی منتقل می‌شود اما این مشکلات در کل کشور وجود دارد.

رئیس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان تأکید کرد: در استان تنها یکی دو نماینده در امور اجرایی دخالت دارند در حالی که وظیفه نماینده دخالت در این امور و تعیین نماینده نیست. نماینده کسی است که بتواند قانون خوب طرح و تصویب کند و پیگیر اجرای قوانین باشد. دخالت نمایندگان حرکتی سخیف است و تأثیر بدی بر روند اجرایی استان می‌گذارد و اگر مشکلی از سوی مدیران پیش آید به حساب نمایندگان گذاشته می‌شود.

این فعال سیاسی تصریح کرد: قبول دارم برخی نمایندگان سهم‌خواهی بیش‌تری دارند، مخصوصاً در گرایش نزدیک به اصول‌گرایان و به‌قولی دلواپسان که فکر می‌کنند کشور متعلق به آن‌هاست و تفکر دیگری را بر نمی‌تابند. این تفکر بر انتخاب اعتقاد ندارد و اگر تن به انتخاب می‌دهد برای اجرای نمایش دموکراسی است.

او افزود: در کشور ما هر کس صدای بلندی دارد باج می‌گیرد که بدترین نوع تعامل است. مدیر باید مقابل این باج‌خواهی بایستد وگرنه مدیر ضعیفی است و کوتاهی می‌کند. برخی نمایندگان ما بر اساس قول و قرارهایی که قبل از انتخابات دارند، چنین وانمود می‌کنند که دخالت‌ها در راستای خواسته مردم است اما همه این‌ها به‌خاطر نیازی است که به رأی دوباره دارند. باید توجه کرد که بین صداقت و مطالبه تفاوت وجود دارد.

اختلاف طبیعی‌ست حتی در حزب

رئیس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان اشاره‌ای هم به سهم‌خواهی برخی عناصر سیاسی طرف‌دار دولت بعد از پیروزی دولت در انتخابات سال گذشته و وجود اختلاف بین طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبان استان نیز داشت.

تقی‌لو در این زمینه گفت: من اعتقادی به داشتن سهم در دولتی که برای پیروزی آن تلاش کرده‌ام ندارم. شرکت در انتخابات بخشی از سیاست‌ورزی است و اجباری در آن وجود ندارد تا در قبال آن سهمی هم داده شود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی افزود: اگر جریان یک جریان حزبی باشد و کادرهای اجرایی درون حزب تربیت شده و از فیلترهای لازم رد شوند، می‌تواند پس از پیروزی نیز از این کادر در سطوح مختلف استفاده کند اما نباید این انتظار را داشت که سهمی به افراد داده شود. جا دارد به این موضوع هم اشاره کنم که شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان در این قبیل موارد نقشی ندارد چون در آیین‌نامه این شورا چنین موردی قید نشده است.

او درباره اختلافات موجود در بین اصلاح‌طلبان استان نیز اظهار کرد: اختلاف طبیعی است حتی درون یک حزب. یکی از دلایل این اختلافات این است که حزب منسجمی وجود ندارد و دلیل دیگر اختلاف در نوع نگاه است اما دلیل سوم دامن‌زدن به اختلاف نظرها از بیرون است.

تقی‌لو گفت: در انتخابات مجلس دهم که اختلافات بروز کرد هر سه نوع اختلاف وجود داشت، به خصوص از نوع سوم و شعارهایی که در فضای مجازی عنوان می‌شد جای دیگری طراحی می‌شدند. انتخاب یک نفر از بین چند نفر همیشه حاشیه دارد و اگر از بیرون به این حاشیه دامن زده شود موضوع شکل دیگری پیدا می‌کند. در انتخابات مجلس دهم گروهی که در مورد شخصی خاص سؤالاتی مطرح می‌کردند انگیزه‌های خاصی داشتند که برخورد لازم با آنان انجام شد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۲:۵۶

کد خبر: 7043

http://www.payamemellat.ir/?p=7043

۹۰ درصد درآمدهای واحد ابهر صرف حقوق و دستمزد می شود / دانشگاه را با ۳۲۰۰ دانشجو تحویل گرفتم

سردرب واحد ابهر
 پیام ملّت – سرپرست دانشگاه آزاداسلامی واحد ابهر با بیان برخی برنامه‌های واحد متبوعش برای جذب درآمدهای غیرشهریه از افزایش تعداد رشته‌های این واحد دانشگاهی خبر داد.
 دکتر کیان پهلوان افشاری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر در گفت‌وگو با خبرنگار «پیام ملّت» مختصری از تاریخچه راه اندازی این دانشگاه، برنامه دانشگاه برای گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب درآمد غیر شهریه، گزارشی از ریاست دوساله بر واحد ابهر و … را تشریح کرد که در ادامه می خوانیم:

*مختصری از نحوه راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر را بیان کنید.

-واحد ابهر همانند سایر واحدهای دانشگاهی با پیگیری مسئولان و نماینده محترم وقت شهرستان ۴ اسفند ۱۳۶۸ تاسیس و با پذیرش ۸۷ دانشجو در رشته ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی آغاز به کار کرد.

در همان آغازین روزهای فعالیت با در اختیار گرفتن ۳۰ هکتار زمین و در سال ۱۳۷۰ کلنگ احداث نخستین ساختمان آموزشی به زمین زده شد و افتتاح فاز نخست آن در مدت بسیار کوتاه نقطه عطفی در ادامه حیات این واحد دانشگاهی بود.

موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی شهر ابهر، نزدیکی به پایتخت و عوامل متعدد دیگر از یکسو و وجود مسئولان دلسوز، آگاه و توانمند منطقه و دانشگاه از سوی دیگر باعث شد سال به سال بر تعداد دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در این واحد افزوده شود و با این رشد و توسعه نیاز به فضای آموزشی و رفاهی، بیشتر از گذشته احساس می‌‌شد که به همین منظور در ۲۹ سال گذشته ساختمان‌های آموزشی، کارگاه ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز رفاهی و ورزشی زیادی در سایت اصلی و خارج از آن احداث شده است.

*یکی از مباحث بسیار مهم امروز دانشگاه های آزاد اسلامی در کشور کاهش دانشجو بوده که به تبع آن کاهش منابع درآمدی دانشگاه‌ها را درپی داشته است. در این رابطه واحد ابهر با چالشی مواجه بوده است؟

-همان‌گونه که استحضار دارید، شرایط فعلی دانشگاه آزاد اسلامی قابل قیاس با دهه‌های گذشته نیست. کاهش شدید تعداد داوطلبان متقاضی ورود و تاسیس دانشگاه‌های غیر انتفاعی متعدد در سال‌های گذشته، باعث کاهش معنی‌دار در منابع مالی دانشگاه شده است. در این شرایط، مدیریت دانشگاه با تکیه بر منابع شهریه بویژه در واحدهای خارج از مراکز استان‌ها با چالش جدی روبه‌روست.

روشن است رویکرد نوین در مدیریت و اتخاذ استراتژی‌های جدید با برنامه‌ریزی دقیق بر اساس اسناد بالادستی، مصوبات هیات امنای مرکزی دانشگاه و دستورالعمل‌ها و مصوبات رئیس دانشگاه و معاونت‌های سازمان مرکزی دانشگاه، باید مورد نظر مدیران جدید در واحدهای دانشگاهی قرار گیرد. در واحد ابهر نیز قطعا با این چالش مواجه بودیم و هستیم و تلاش‌های زیادی هم در این رابطه صورت گرفته است تا با تامین منابع مالی غیرشهریه‌ای و سیاست‌های مالی انقباضی و با رعایت صرفه‌جویی در هزینه‌ها، بتوانیم از این چالش‌ها به سلامت عبور کنیم.

*برای برون‌رفت از این چالش‌ها، سازمان مرکزی دانشگاه چه راهکارهایی را در نظر گرفته است؟

-بدون شک دغدغه همه استادان و کارکنان که به دلیل کاهش نقدینگی در سال‌های اخیر و مشکلات اقتصادی واحدها دچار نوعی اضطراب برای آینده شغلی خود شده‌اند، برون‌رفت از این وضعیت است. در این سال‌ها راهکارهای متعددی برای خروج از این شرایط در قالب بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و راهبردهای کوتاه‌مدت و بلندمدت تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شده است که قطعا میزان موفقیت درباره هر کدام از آنها بستگی به اجرای آن دارد.

*در مدت دو سال مدیریت خود در واحد ابهر چه اقدامات مهمی انجام داده‌اید؟

-نخستین گام برای برون‌رفت از این چالش‌ها در حوزه منابع انسانی بود. همان‌طور که می‌دانید با آنالیزهای صورت‌گرفته در بخش هزینه‌ها در اکثر واحدهای دانشگاهی حدود نود درصد و گاهی بیشتر، هزینه‌های حقوق و دستمزد( کارمند-هیات علمی) است. وارد بحث چرایی توسعه بیش از حد پرسنل در این دانشگاه نمی‌شوم و در خوشبینانه‌ترین حالت، نیاز دانشگاه به کارمندان را می‌توان دلیل این امر دانست.

در آغاز مدیریت اینجانب در مرداد ۱۳۹۵، تعداد ۲۲۲ کارمند و ۳۲۰۰ دانشجو در واحد ابهر وجود داشت که بدون تردید کاهش تعداد پرسنل و کوچک‌سازی مجموعه منابع انسانی با رعایت همه جوانب عاطفی و سازمانی و به حد استاندارد رساندن حداقل نسبت یک کارمند به پنجاه دانشجو تنها راه برون‌رفت از این شرایط بود که در یک سال گذشته با تلاش‌های صورت گرفته، سعی کردیم با بازخرید ۷۱ نفر از کارمندان با پرداخت سنوات بیش از ۳۰ روز در ۱۳۹۶ نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۵، کاهش هزینه‌های حقوق و دستمزد داشته باشیم و تا حدودی در حوزه منابع انسانی چابک سازی کنیم.

با توجه به ابلاغ قریب‌الوقوع چارت جدید سازمانی که بر اساس تعداد دانشجویان و رعایت استاندارد کارمند به دانشجو تدوین شده است در تلاش هستیم با اجرایی کردن قانون بازنشستگی پیش از موعد، جایگزین کردن بخشی از کارکنان در مدارس سما به عنوان دبیران و آموزگاران و اخذ مجوز بازخریدی بیش از ۳۰ روز برای اختیاری کارکنان در حوزه منابع انسانی سازماندهی لازم انجام گیرد.

*در مورد اعضای هیات علمی وضعیت دانشگاه چگونه هست؟

-طبیعی است که با کاهش دانشجو در رشته‌های تحصیلی این واحد دانشگاهی موظفی گروهی از استادان تکمیل نمی‌شود و با کسر تدریس مواجه می‌شوند؛ در این راستا در سال ۱۳۹۶ در حوزه ساماندهی اعضای محترم هیات علمی با همه استادان بازنشسته سایر ارگان‌ها که استاد تمام وقت این دانشگاه شده بودند، قطع همکاری شد؛ طبق مقررات با استادان دوشغله‌ای که اشتغال همزمان آنها بر اساس مقررات و از مبادی ذی‌ربط اثبات شده بود نیز قطع همکاری شد.

*برنامه شما برای گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب درآمد چیست؟

-در این راستا اقدامات مؤثری درباره اخذ دو مرکز تحقیقاتی یکی در زمینه کشاورزی و علوم دامی و دیگری مرکز تحقیقات انرژی پاک و تجدیدپذیر انجام شده است که با فعالیت این دو مرکز و با توسعه بخش کشاورزی و دامپروری، تاسیس گلخانه‌های مدرن، ایجاد گاوداری صنعتی و مرکز پرورش گوسفند داشتی(آمیخته نژادبومی و رومانف) و نیز احداث نیروگاه خورشیدی، تجاری‌سازی دستگاه سیرکولیشن آب و برخی فعالیت‌های دیگر تلاش می‌کنیم گام مؤثری در کسب درآمدهای غیرشهریه‌ای برداریم.

البته تاکنون نیز در این حوزه و با استفاده از ظرفیت‌های فعلی از جمله مجموعه ورزشی دانشگاه، ظرفیت بخش کشاورزی و باغبانی واحد و برگزاری دوره‌های کوتاه مدت، حدود ۱۳ میلیارد ریال درآمد غیرشهریه‌ای داشتیم که این میزان قطعا باید رشد چشمگیری در سال ۹۷ داشته باشد.

*درباره اخذ مجوز رشته‌های جدید که در افزایش دانشجو نیز می‌تواند مؤثر باشد چه اقدامی انجام گرفته است؟

-در بحث توسعه رشته‌ها و در سطح کلان عمیقاً اعتقاد دارم نگرش جذب دانشجو مجدداً باید مورد بازبینی قرار بگیرد و با ایجاد جذابیت و تاسیس رشته‌های بین رشته‌ای در مقاطع کارشناسی و حتی تغییر عنوان‌های بعضی رشته‌ها و تغییر سرفصل آنها و بویژه تاسیس و توسعه رشته های کاردانی مهارت‌محور مبادرت به جذب دانشجو کرد.

بنابراین ضروری است با تأسیس رشته‌های کاربردی و مهارتی و میل به سمت ایجاد دانشگاه نسل چهارم، جامعه هدف جذب دانشجو را از مقاطع دبیرستان به سمت جامعه شاغل جمعیتی سوق داد. برای همین منظور با تلاش‌های فراوان همکاران در حوزه معاونت آموزشی جزء چند واحد دانشگاهی هستیم که توانستیم پرتال جامع گسترش رشته‌ها را تکمیل کنیم و مصوبات استانی دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان را برای حدود ۱۵ رشته در مقطع دکتری، ۴۴ رشته در کارشناسی ارشد و ۱۱ رشته در مقطع کارشناسی و ۵ رشته در مقطع کاردانی اخذ شده است که حوزه معاونت آموزشی درحال آپلود مدارک مورد نظر هستند.

باید در نظر داشته باشیم بر اساس فلسفه وجودی این پرتال جامع گسترش رشته‌ها، فرآیند اخذ مجوز رشته‌های جدید واقعا دشوار شده است و حتما باید واحدهای دانشگاهی پتانسیل هیأت علمی استاندارد برای اخذ رشته را داشته باشند وگرنه حتی ارسال مدارک برای رشته‌های جدید غیرممکن است.

تاکنون مدارک یک رشته در مقطع دکتری(روانشناسی)، ۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۲ رشته در مقطع کارشناسی تهیه و ارسال شده است و بقیه رشته‌ها نیز در حال ارسال هستند و در زیرمجموعه رشته‌های پیراپزشکی نیز مدارک مورد نیاز ۴ رشته تکمیل شده است که همکاران حوزه معاونت آموزشی درحال مکاتبه برای اخذ مجوز این رشته‌ها هستند.

*یکی از رسالت‌های دانشگاه در کنار آموزش، پرداختن به مسائل فرهنگی بوده است در زمینه فرهنگی چه فعالیت‌هایی صورت گرفته است؟

-واحد ابهر افتخار دارد جزء واحدهای دانشگاهی بوده که میزبان سه شهید گمنام سرافراز است. بدون شک یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های دانشگاه توسعه بعد فرهنگ اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی است. معتقدم اجرای کارهای فرهنگی در دانشگاه با یک رویکرد و کارکرد مستمر و دائمی باید جریان داشته باشد نه اینکه محدود به مناسبات تقویمی شود.

در این راستا معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد ابهر با تشکیل کانون‌های دانشجویی متعدد در حوزه‌های مختلف دینی، فناوری، هنری و هلال احمر و همچنین نشر نشریات وزین دانشجویی که در جشنواره اخیر نشریات دانشجویی حائز رتبه شدند و تشکیل کرسی‌های نظریه‌پردازی فعالیت‌های مناسبی را انجام داده است.

برگزاری مراسم وزین و فاخر فرهنگی از جمله عزاداری سید و سالار شهیدان در داخل دانشگاه، برگزاری یادواره تدفین شهدای گمنام در واحد ابهر با حضور مسئولان ارشد کشوری و منطقه‌ای که مورد استقبال دانشجویان، استادان، کارکنان و مردم شریف منطقه شد از اهم فعالیت‌های حوزه فرهنگی دانشگاه است.

 

adnim

Copyright © all right recieved