اخبار ایران اخبار زنجان خیر زنجان اخبار استان زنجان سایت خبری زنجان
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۱:۵۹

کد خبر: 22876

http://www.payamemellat.ir/?p=22876

نشانه هایی از شیوع «کرونای آفریقایی» در زنجان وجود ندارد

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» ،پرویز قزلباش در نشست مجازی با اصحاب رسانه اظهار کرد: ویروس کرونای چینی و انگلیسی، امکان شیوع در همه کشورها و رقم زدن شرایط جدید برای مردم آن سرزمین وجود دارد و شیوع این ویروس دور از انتظار نیست.

موج چهارم کرونا حداقل تا ۲ هفته با شدت در زنجان ادامه دارد

وی افزود: محموله جدید واکسن کرونا برای اتمام فاز نخست واکسیناسیون وارد استان زنجان شده است و ۵۰ درصد بیماران صعب‌العلاج استان و پاکبانان واجد شرایط (سن بالا، دارای بیماری زمینه‌ای و حمل‌کننده زباله‌های عفونی) واکسینه شده‌اند.

قزلباش تصریح کرد: سیر بیماری کرونای انگلیسی سریع‌تر از نوع چینی است؛ به‌ طوری‌ که امکان بدحال شدن بیماران بهبودیافته در روز نهم و دهم بیماری وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان گفت: در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی بین ۷۵ تا ۸۰ درصد است که باید به ۹۰ درصد برسد.

وی اضافه کرد: هم اکنون حدود ۸۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند و این در حالی است که با افزایش محدودیت‌ها، هنوز رعایت پروتکل‌ها در استان به حد مطلوب و قابل قبول نرسیده است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۱:۰۳

کد خبر: 22871

http://www.payamemellat.ir/?p=22871

تکلیف سود سپرده‎ های بانکی مشخص شد/ سود سپرده‌ یک ساله ۱۶درصد و دو ساله ۱۸درصد

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» ، ایسنا نوشت: پیش از این وزیر اقتصاد به بانک‌ها تاکید کرده بود که سودهای مصوب بانکی را رعایت کنند، زیرا در غیر اینصورت آن‌ها جریمه مالیاتی می‌شوند. اکنون رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرده بانک‌ها باید به نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند و معاونت نظارت بانک مرکزی با تخلفات برخورد خواهد کرد.

رعایت نکردن نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار توسط بانک‌ها همواره محل بحث بوده به صورتی که بیشترین تخلف بانک‌ها در زمینه سود است.

در این زمینه با ورود به سال جاری وزیر اقتصاد بانک‌ها را موظف به رعایت دقیق نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار کرده و به آن‌ها اخطار داده است که نرخ‌های بالاتر از جز هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب نمی‌شوند و سازمان امور مالیاتی را مطابق گزارش سازمان حسابرسی موظف به انجام اقدام مورد نظر دانسته است.

به عبارت دیگر، از این پس تخلفات بانک‌ها در زمینه سودهای بانکی، برای آن‌ها درآمد محسوب و مالیات درآمد کسب شده از بانک‌ها اخذ خواهد شد و دیگر بانک‌ها نمی‌توانند درآمدزایی نامتعارفی از سودهای بانکی داشته باشند.

تکلیف سود سپرده‎های بانکی درسال ۱۴۰۰ روشن شد

علاوه براین، به تازگی نیز همتی پایبندی بانک‌ها به نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار تاکید کرده و گفته است که ضروری است در این زمینه معاونت نظارت بانک مرکزی، نظارت خود را تشدید و با بانک‌هایی که نرخ ها را رعایت نمی‌کنند، برخورد لازم را به عمل آورد. 

با این تفاسیر، برنامه مسئولان برای سود بانکی این است که فعلا سود سپرده و تسهیلات بانکی را نه تنها تغییر ندهند بلکه نظارت‌های بیشتری بر بانک‌ها برای رعایت سودهای مصوب شورای پول و اعتبار داشته باشند؛ به گونه‌ای که طبق گفته دژپسند با توجه به شرایط طبیعی است که سودهای بانکی تغییر کنند اما این امر باید به تدریج انجام شود.

گفتنی است؛ سود مصوب برای سپرده‌های یک ساله ۱۶ درصد و دو ساله ۱۸ درصد و سقف سود تسهیلات ۱۸ درصد تعیین شده است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۱:۳۰

کد خبر: 22868

http://www.payamemellat.ir/?p=22868

«کلاب هاوس» دست نامزدهای بی‌برنامه را در انتخابات رو می‌کند

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» عباس عبدی اظهار کرد: در کلاب‌هاوس با یک اپلیکیشن (نرم افزار) صرفا صوتی طرف هستیم که در آن خبری از متن و عکس و ویدیو نیست. همه چیز زنده اتفاق می‌افتد و کاربر باید گفت‌وگوها را همزمان با انتشار گوش دهد. در چند روز گذشته تعدادی از فعالان سیاسی کشورمان در این فضا حضور یافتند و نظرشان را در رابطه با انتخابات پیش رو بیان کردند.

کلاب هاوس دست نامزدهای بی‌برنامه را در انتخابات رو می‌کند

وی گفتگوهای آزاد و نامحدود درباره مسائل مختلف را حسن کلاب هاوس دانست و افزود: اگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به کلاب هاوس بیایند با کارشناسان واقعی مواجه خواهند شد. بر خلاف تلویزیون که مجری‌ها با انواع محدودیت با نامزدهای انتخاباتی بحث می‌کنند در کلاب هاوس کارشناسان هر حوزه و مردم حضور دارند.

در صورتی که نامزدها واقعی و بابرنامه باشند، کلاب هاوس می تواند به افزایش مشارکت کمک کند. اما اگر حضور در انتخابات صوری باشد و نامزدهای بی برنامه و باری به هر جهت وارد صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری شوند و حرف های صد من یک غاز بزنند، در کلاب هاوس دست شان رو می شود و در این وضعیت این پلتفرم موجب روی‌گردانی مردم از انتخابات می‌شود. در هر دو صورت موجب افزایش شناخت و آگاهی عمومی نیز می‌شود.

عبدی در مورد تاثیر احتمالی کلاب هاوس بر انتخابات، اظهار داشت: این انتخابات است که تعیین می کند کلاب هاوس روی آن چه اثری بگذارد. اگر مشارکت توجیه پذیر و رقبا جدی باشند، کلاب هاوس مشارکت را افزایش می دهد و تنور انتخابات را گرم می‌کند. در غیر این دو صورت اثر کاهنده روی مشارکت خواهد داشت. 

استفاده از کلاب هاوس موجی زودگذر نیست
این روزنامه‌نگار با اشاره به استفاده اهالی سیاست از این فضا توضیح داد: علت استقبال سیاستمداران ایرانی از «کلاب هاوس» نیازی است که آنها به کارکرد این نرم افزار دارند. در واقع بخشی از سیاستمداران ایرانی دسترسی آزاد به رسانه های داخلی ندارند. ضمن این که دوست هم ندارند با رسانه‌های خارجی گفتگو داشته باشند. آنها بهترین راه را در این می بینند که از این بستر رسانه‌ای استفاده کنند. 
او در پاسخ به این سوال که این استقبال تا چه زمانی ادامه خواهد یافت بیان کرد: فکر نمی کنم استفاده از کلاب هاوس موجی زودگذر باشد. ممکن است یک بستر جدیدتر بیاید و این را کنار بگذارد. ولی این نیاز یک نیاز زودگذر نیست. تنها در یک صورت ممکن است این گرایش تضعیف شود و آن به طور مشخص آزاد شدن فضای رادیو و تلویزیون و مطبوعات است. تا وقتی که اتفاقی در رادیو و تلویزیون نیفتد این نیاز وجود دارد و چون کلاب هاوس پاسخگوی این نیاز است، گرایش به سمت آن وجود خواهد داشت./ایرنا

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۰:۳۱

کد خبر: 22866

http://www.payamemellat.ir/?p=22866

بگذارید خبرنگاران «پلیس سوت زن» جامعه باشند

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» در بیانیه خانه مطبوعات استان زنجان آمده است : «خبر محکومیت آقای مهدی سهرابی خبرنگار روزنامه‌ی صدای زنجان موجب تلخکامی خبرنگاران استان زنجان در روزهای آغازین سال ۱۴۰۰ شد.»

«خانه‌ی مطبوعات و جامعه‌ی خبرنگاران استان زنجان صدور چنین حکم حیرت آوری را ناعادلانه دانسته و آن را به معنای سلطه‌ی شبنامه‌نویسان بر روزنامه‌نگاران می‌داند. این روشنگران حق و حقیقت که بی‌هیچ استتار و اختفایی در پی اعتلای مشعل فروزان رستگاری و بردباری‌اند خواستار تجدید نظر در مرحله‌ی واخواهی بوده تا با پاسداشت آزادی بیان برای خبرنگاران و جامعه‌ی رسانه‌ای، انگیزه‌ و اراده‌ی آنان، برای مبارزه با فساد و کنترل کیفی امور عمومی بیش از پیش تحکیم گردد.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «بدیهی است که به رسمیت شناختن آزادی بیان، پیش شرط فعالیت حرفه‌ای‌ خبرنگاران و رسانه‌های آزاد است تا از این رهیافت با نظارت بر محیط و کنکاش در مسائل عمومی‌ به پالایش امور و تنویر افکار عمومی بپردازند.»

در بیانیه خانه مطبوعات بر لزوم حمایت دستگاه قضایی از خبرنگاران تاکید شده و آمده است : «بنا بر این نه تنها انتظار حمایت از خبرنگاران بلکه توقع پشتیبانی از آنان نیز از سوی عدالتخانه و دستگاه‌ قضا، توقعی به جا و عقلانی است، چرا که اطلاع رسانی چیزی جز گردآوری وقایع  برای داوری عمومی نیست و دستگاه قضا نیز رسالتی جز صرافی امور و گسترش عدل و داد ندارد. تابانیدن نور به تاریکخانه‌ها و وجوه پنهان سازمان‌های اداری و عمومی جز خدمت به آزادی و امنیت اجتماعی نیست که خود قوه قضاییه مدعی ترویج و منادی آن است.»

در بخش دیگری از بیانیه بیانیه آمده است: «همچنین از یاد نبرده‌ایم که رئیس جمهور همین کشور نیز در سال ۹۲ و در مراسم پایانی جشنواره مطبوعات اظهار داشت: «رسانه‌ها بزرگترین قدرتی هستند که می‌توانند با فساد مبارزه کنند و هزینه‌ی فساد را آن قدر بالا ببرند تا کسی در این مسیر قرار نگیرد.»

بخش پایانی بیانیه خانه مطبوعات بر لزوم حمایت دستگاه قضایی از جامعه رسانه ای و خبرنگاران تاکید شده است: «بنا بر این انتظار می‌رود با حمایت از حقوق حرفه‌ای‌ خبرنگاران برای بهبود امور و برای کاستن از آلام عمومی در این شرایط خطیر به ویژه با توجه به مشکلات مبتلابه کشور، صدای روشن و امید بخش جامعه‌ی رسانه‌ای استان شنیده شود.» و در انتهای بیانیه به دستگاه قضایی استان زنجان یادآوری شده است : « بگذارید – خبرنگاران – پلیس سوت زن جامعه باشند.»

گفتنی است : مهدی سهرابی دبیرتحریریه و خبرنگار رونامه صدای زنجان با شکایت یکی از اعضای برکنار شده شورای شهر زنجان و یک شاکی خصوصی دیگر از سوی دادگاه کیفری زنجان به اتهام تشویش اذهان عمومی به ممنوعیت فعالیت رسانه ای به مدت یک سال ، عذرخواهی رسمی در یکی از رسانه های جمعی از شاکیان و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۸:۳۰

کد خبر: 22863

http://www.payamemellat.ir/?p=22863

با «شرایط مطلوب قضایی» فاصله داریم/ در «مبارزه با فساد» مصمم هستیم

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در دیدار با جمعی از نخبگان و سازمان‌های مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت استان به اهتمام جدی دستگاه قضایی بر ارتباط مستمر و بهره‌گیری از دیدگاه و نظرات سازنده این صنوف در جهت مبارزه با فساد و احقاق حقوق عامه تاکید کرد. 

دستگاه قضایی استان زنجان در ۱۴ شاخص جزو ۶ استان اول کشور است

وی با بیان اینکه رویکرد مطالبه‌گری نخبگان و سازمان‌های مردم نهاد از مسوولان و ارائه نظرات و  پیشنهادها، برکات زیادی در جهت حل مشکلات مردم و جامعه داشته است، افزود: هر جایی که از نظرات و دیدگاه‌های نخبگان و سازمانهای مردمی در اداره امور استفاده کردیم موفق بوه‌ایم.

رییس کل دادگستری استان زنجان گفت: در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، یکی از ارکان مهم که در کنار رهبری امام راحل، نقش مهم و اثرگذاری داشت، همین مردم بودند.

 برداشتن فاصله میان مردم و مسئولان از رویکردهای مهم دستگاه قضایی است

رییس شورای قضایی استان زنجان، برداشتن فاصله میان مردم و مسئولان، برای ارائه خدمت را از رویکردهای مهم دستگاه قضایی برشمرد و تاکید کرد: همه مسوولان باید به این رویکرد توجه و اهتمام داشته باشند و در همین راستا سال ۹۹ حدود ۱۴ هزارو ۴۷۰ ملاقات مردمی داشتیم که اقدام ارزشمندی بود.

وی با اشاره به اینکه مبارزه با فساد از اولویت های اصلی قوه قضاییه در دوره تحول است، اظهار کرد: فساد پدیده ای زشت بوده که موجب بی اعتباری است و از هیچ فردی به‌ویژه افراد حقوقی، پذیرفتنی نیست.

 رییس کل دادگستری استان زنجان تاکید کرد: در این راستا فرمان هشت ماده‌ای رهبری، در خصوص مبارزه با فساد، چند سالی است که مسئولان را به سمت مبارزه بیش از پیش با فساد، سوق می دهد که این امر نیز در آموزه‌های دینی مورد تأکید است.

وی با بیان اینکه در حوزه مبارزه با فساد، تحصیل اطلاعات دقیق و مستندات مهم است، گفت: در اقدامات و مبارزه با فساد، اگر مستندات و اطلاعات دقیق حاصل شود، حجت برای آن مسئول تمام می‌شود.

حجت الاسلام صادقی نیارکی تصریح کرد: دستگاه قضایی استان در حوزه برخورد با فساد ، اقدامات بسیار خوب و به موقع انجام داده است که پرونده شهرداری‌ها، برخی از اعضای شورای شهر زنجان و تعدادی از شهرستان‌ها و  موضوع گاوازنگ، از جمله آنها است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۶:۰۰

کد خبر: 22856

http://www.payamemellat.ir/?p=22856

نامزدی «نه اصولگرا» و «نه اصلاح طلب»

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» دو ماه و نیم دیگر به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است. در فاصله باقی مانده تا روز انتخابات، انتظار طبیعی این است که کسانی که قرار است سکان هدایت و مدیریت قوه مجریه را در اختیار بگیرند، برنامه‌ها و رویکردهای خود را در قبال مسائل کلان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بین المللی بیان کرده و راهکارهای مد نظر خود را برای برون رفت از مشکلات و چالش‌هایی که پیش روی کشور است، ارائه کنند.

سردار دهقان: هر اقدام آمریکا در خلیج فارس علیه ایران با قاطعیت پاسخ داده  خواهد شد

 معمولا در فصل انتخابات نامزدها و جریاناتی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند به ارائه بخش‌هایی از دیدگاه‌ها و مواضع خود در قبال اداره کشور و باید و نبایدهای آن می‌پردازند ولی این مواضع در این بازه زمانی کوتاه چندان به نقد کشیده نمی‌شود. خبرگزاری جمهوری اسلامی در نظر دارد در قالب گزارش‌هایی مروری بر مواضع و دیدگاه‌های نامزدهایی که برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده اند، داشته باشد.

سردار «حسین دهقان» چهارم آذرماه سال گذشته به صورت رسمی به عنوان نخستین نامزدانتخابات ریاست جمهوری سیزدهم اعلام آمادگی کرد. “نه اصلاح‌طلبم نه اصولگرا، می‌خواهم فصل نوینی در حکمرانی ایجاد کنم، خودم را یک عنصر کاملا ملی و انقلابی می‌دانم”. این جملات مهمترین محور معرفی حسین دهقان در ویدیوی اعلام رسمی نامزدی بود که وی توانمند کردن جامعه، تقویت زیرساخت‌های قدرت و بالا بردن شأن و منزلت کشور ملت و کشور در صحنه جهانی را از جمله موضوعاتی اعلام کرد که تا به امروز به دنبال آن بوده است.

وی احساس می کند توانی دارد و شرایط کشور به گونه ای است که توان او می تواند به بهبود اوضاع کمک کند. این تنها دلیل  ورودش به انتخابات است. دهقان معتقد است تجربه و دانش دارد، دیدگاه های مشخصی درمورد مسائل عمومی جامعه دارد، مسائل منطقه را می فهمد، نسبت شرایط داخلی و بیرونی را درک می کند و در مجموع برای برون رفت از این شرایط راه حل دارد و به دلیل همین توانایی ها هیچ دلیلی بر نیامدنش نمی داند.

حسین دهقان ۶۴ ساله است و در سابقه اجرایی خود فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران (از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۰)، جانشینی رییس ستاد مشترک سپاه پاسداران (از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵)، قائم‌مقام وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (دولت هفتم)، معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران (در دولت‌های هشتم و نهم)، وزیر دفاع (دولت یازدهم) و مشاور کنونی مقام معظم رهبری در صنایع نظامی دارد.

وی از همان هفته‌های نخست اعلام نامزدی در انتخابات کانون نقد و حتی هجمه هم قرار گرفت که بیشترین آن به دلیل سوابق نظامی وی بوده و این در حالی است که دهقان در گفت و گوهای مختلف بر اینکه به عنوان فردی غیرنظامی کاندیدا شده؛ تاکید و تصریح کرده است. سردار دهقان گرچه در دولت‌های اصلاح طلب و اصولگرا و معتدل حضور و نقش داشته است اما خود را نماینده هیچ گروهی نمی‌داند و تاکید می‌کند که صرفا با تصمیم شخصی آمده، با کسی ائتلاف نمی‌کند، تا آخر در رقابت‌ها می‌ماند ولی در اداره کشور از ظرفیت همه جریان‌های سیاسی استفاده خواهد کرد.

نخستین نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم طی ماه‌های گذشته در گفت و گوهای مختلف با رسانه‌ها، حضور در شبکه‌های مجازی، دیدار با اصناف و بازدید از کارگاه‌ها و کارخانجات، دیدار با صاحب نظران دانشگاهی و جامعه‌شناسان تلاش کرده است تا در مسیر رسیدن به پاستور قدم‌های محکمی بردارد. وی در پاسخ به این پرسش که تیم اجرایی و کابینه احتمالی اش چه کسانی خواهند بود گفته است اعلام این موضوع در زمان خاص خودش خواهد بود. مروری بر مهم‌ترین اظهارات حسین دهقان درباره موضوعاتی چون اقتصاد، تحریم، روابط بین الملل و پدیده‌های اجتماعی گرچه تنها دربرگیرنده کلیات است اما تا حدودی نشان دهنده خطوط فکری و برنامه‌های آینده نامزدی است که در انتخابات آینده حضور خواهد یافت.

مروری بر مواضع دهقان؛ از فضای مجازی تا پدیده‌ها و مسائل اجتماعی

رابطه با آمریکا به صورت خاص و روابط بین الملل به صورت عام، مهم‌ترین موضوعات این روزهای کشور در ماه‌های منتهی به انتخابات است. تحریم‌ها، اقتصاد و معیشت مردم، پدیده های اجتماعی هنجار و ناهنجار، موضوع فیلترینگ فضای مجازی از مهم‌ترین مباحثی هستند که حسین دهقان طی ماه‌های گذشته به آن‌ها پرداخته است. وی پس از اعلام کاندیداتوری در انتخابات، فعالیت خود را در رسانه‌های مجازی به ویژه توییتر افزایش داد و برخی از مواضع وی درباره موضوعات مختلف کشور و چالش‌های موجود در این شبکه‌ها منعکس شد.

دهقان در ترسیم دولتی که برای رسیدن به آن تلاش می کند؛ نوشت: “‌ما مسوولان بیشتر از اینکه به دنبال حل مشکلات باشیم، در کارنامه نویسی برای خودمان ایستادیم. بساط این گزارش‌ها و بولتن‌های بی‌پشتوانه باید جمع شود ‌وضعیت فعلی کشور نتیجه عملکرد ما مسئولان است. پذیرش این مسئولیت، اولین گام برای عبور از وضع بد امروز است. “

فضای مجازی: یکی از مهم‌ترین دغدغه های این روزهای کشور در عرصه رسانه و خبر، نحوه برخورد و مدیریت فضای مجازی است. دهقان بر این نکته که دلیلی برای فیلترینگ وجود ندارد؛ تاکید کرده و گفته است: «امروز نمی توان دنیا را بدون فضای مجازی تصور کرد. در واقع فضای مجازی بخشی از زندگی واقعی شده است و بخش زیادی از ارتباطات در این فضا جریان دارد.»

مذاکره با آمریکا: مذاکره با ایالات متحده آمریکا یا در کل رابطه با این کشور، عامل تعیین کننده در انتخابات گذشته هم بود و به همین دلیل در انتخابات پیش رو هم می تواند اثریخش باشد. حسین دهقان در پاسخ به این پرسش که آیا شما مخالف مذاکره با آمریکا هستید؛ پاسخ نه داده است و در گفت و گوی دیگری تصریح کرده است: «طبیعتاً اگر منافع مردم در گرو مذاکره باشد، مذاکره خواهیم کرد اما هیچ گاه پذیرش این موضوع از موضع تسلیم، پذیرش سلطه و تمکین به قدرت طرف مقابل نخواهد بود. ضمن اینکه مذاکره باید در جهت رفع یک مشکل باشد نه با هدف اعمال فشار علیه مردم ایران.»

کشورهای منطقه: دیدگاه وی درباره رابطه با کشورهای منطقه به ویژه عربستان هم اینگونه است: «عربستان سعودی اگر مستقل از صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها عمل کند، ما مشکلی با آنها نخواهیم داشت. عربستان باید بفهمد که ایران بهترین شریک او در منطقه است.»

حضور نظامیان در سیاست و انتخابات: همانگونه که اشاره شد یکی از محورهای انتقادی نسبت به حضور سردار دهقان در انتخابات پیشینه نظامی اوست اما وی با تاکید بر اینکه قانون هیچ منعی برای حضور یک فرد نظامی در انتخابات ندارد؛ گفته است: «همانگونه که رای دادن نظامیان، حق شهروندی آنها محسوب می شود، نامزدن شدن فرد نظامی در هر انتخاباتی هم حق شهروندی اوست.»

تحریم‌ها: طی ماه‌های باقی مانده تا انتخابات، تحریم‌ها و رفع آن اولویت نخست دولت خواهد بود اما دیگر حاضرین در عرصه سیاست ایران از جمله نامزدهای انتخاباتی هم در این زمینه ابراز نظر خواهند کرد. حسین دهقان درباره تحریم‌ها معتقد است اگر به «تحریم» به چشم «فرصت» نگاه نکنیم تولیدکنندگان داخلی، واردکننده خواهند شد.

وی در یک گفت و گویی دیدگاه خود درباره موضوع تحریم ها را اینگونه توصیف کرده است: «اگر در زمان تحریم ها با بهبود نظام اداری کشور، تولید داخل را تقویت کردیم و زیست خود را در سایه وجود محدودیت ها تداوم بخشیدیم، تحریم‌ها تبدیل به فرصت می‌شود ولی اگر رویکردی منفعلانه در این زمینه داشته باشیم قطعاً نتیجه تحریم‌ها برکشور غیرقابل جبران خواهد بود.

اقتصاد: اصلی‌ترین و مهم ترین موضوع داخل کشور این روزها، اقتصاد نابه سامان است که از یک سو با انواع بیماری‌های کهنه دست و پنجه نرم می‌کند و از سوی دیگر تحریم و کرونا تازه‌ترین ویروس‌هایی هستند که این حوزه را تهدید می کنند. دهقان راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور، را توقف خصوصی‌سازی، منع دولت و شرکت‌های خصولتی از سرمایه گذاری، ایجاد امنیت و ثبات اقتصادی، مسئولیت پذیری مدیران و پرداخت هزینه تصمیمات می‌داند. وی مالیات را به چماقی بر سر اصناف و تولید کنندگان دانسته و ثبات سیاسی و ثبات سیاستی را در فضای اقتصادی کشور راه حل مشکلات اعلام کرده است.

دهقان در توضیح اولویت های اقتصادی خود در برنامه انتخاباتی و نیز مشکلات کشور گفته است: «امروز ملت ما گرفتار گرانی هستند، مشکل معیشتی دارند، بی کاری وجود دارد، کسی تصور نمی کند بتواند مسکن یا حتی خودرو بخرد. از طرف دیگر فاصله طبقاتی وحشتناک و تورم وجود دارد. رشد اقتصادی منفی داریم. مناسبات بیرونی مدیریت نشده داریم. دوگانه هایی که در جامعه همه را اذیت می کند، وجود دارد. مسئله اولیه ملت چیست؟ من می گویم گرانی، معیشت، آموزش، سلامت و مسکن. اینها بدیهیاتی است که قانون اساسی گفته دولت موظف به تامینشان است.»

برابری‌های اجتماعی و بی عدالتی‌ها هم از سوی این کاندیدای ریاست جمهوری اینگونه توصیف شده است: کسانی که مردم را از نظر درآمدی به ۱۰ طبقه اجتماعی تقسیم می کنند در اشتباه هستند؛ چون متاسفانه با وجود دستگاه‌های عریض و طویل متعدد برای اجرای عدالت در جامعه، وضعیت اقتصادی مردم به گونه‌ای است که امروز فقط دو طبقه در جامعه داریم؛ دارا و ندار و حد وسطی هم وجود ندارد!»

فساد هم به عنوان بیماری کهنه اقتصاد ایران در سخنان نامزد انتخاباتی نمود یافته و دهقان در این زمینه گفته است: «وقتی کسی امنیت کشور را به خطر می‌اندازد، طرف را رسوا می‌کنیم اما سلطان سکه را هیچ جا نشان نمی‌دهیم. این نوع برخورد دوگانه باعث خلق سلاطین فساد در کشور می‌شود.»

صنایع ایران به ویژه خودرو سازی هم به دلیل حاشیه‌های بسیار این سال ها، در مباحث انتخاباتی مورد توجه قرار گرفته و خواهد گرفت، حسین دهقان در این زمینه معتقد است: «مگر صنعت خودرو چقدر پیچیدگی دارد که نمی‌توان آن را کامل در داخل تولید کرد!؟ چرا هر دستگاه پراید دو هزار و ۵۰۰ دلار ارزبری دارد!؟ کدام بخش از این خودرو را نمی‌شود در داخل تولید کرد؟»

قراردادها و سازمان های بین المللی: الحاق به FATF، برجام و سازمان انرژی اتمی هم از موضوعات مهم جامعه ایران طی سال‌های گذشته بوده و به نظر می‌رسد در ماه های آینده هم از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

دهقان درباره برجام گفته است: «اصل توافق برجام حرکت خوبی بود و این توافق بدون نظر و نگاه نظام اسلامی و رهبری انقلاب نبود اما مشکل در اجرای برجام امروز صحبت اصلی است.» وزیر دفاع پیشین همچین برخلاف بسیاری از منتقدان دولت تصریح کرده است که برجام روی برنامه موشکی ایران هیچ تاثیری نداشته است و رییس جمهوری مخالف تولید موشک نبود اما می گفت الان وقت کار تبلیغاتی و رسانه ای نیست.

وی درباره همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی هم تصریح کرده است: ما NPT را پذیرفتیم و در پروتکل الحاقی همکاری می‌کنیم. ما باید حتماً بازرسی که می‌خواهد از سمت سازمان بیاید را بشناسیم؛ اگر جنبه جاسوس نبودن او اثبات شود، بدون مانع می‌آید و کارش را انجام می‌دهد. تاکنون درباره موضوع پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی یا FATF از سوی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهارنظر روشن و صریحی منتشر نشده است.

پدیده‌های اجتماعی: تغییر جامعه ایران در ارزش ها و هنجارها، موجب پدیداری برخی نوپدیدها شده است که می‌تواند به محفلی برای ابراز نظر و دیدگاه کاندیداهای ریاست جمهوری باشد. دهقان در این زمینه معتقد است: «در پدیده‌های اجتماعی که بیش از ۳۰ درصد فراگیری دارند، مقابله راه‌حل نیست. در موضوع حجاب چقدر مقابله کردیم و چه نتیجه‌ای گرفتیم جز اینکه از آنچه بدحجابی می‌خواندند، به بی‌حجابی رسیدیم!؟ وی همچنین تاکید کرده است: «حق نداریم در هیچ شرایطی و با هیچ منطقی مردم را تقسیم کنیم. مردم را همین طور که هستند بپذیریم و با آنها با یک گوش شنوا طرف شویم.»/ ایرنا

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۵:۰۰

کد خبر: 22860

http://www.payamemellat.ir/?p=22860

ارتش زنجان ۸۲۸ شهید تقدیم انقلاب کرده است

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» سرتیپ دوم امیر داود احمدی در جمع خبرنگاران افزود: ارتش جمهوری اسلامی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون همواره در دفاع از حریم و مرزها، شکوه  و اعتلای کشور مجاهدت و جانفشانی کرده است و این نشانگر گوش به فرمان بودن و اطاعت پذیری ارتش از ولایت فقیه است.

ارتش هرجا لازم باشد بدون هیچ چشم‌داشتی برای خدمت وارد عمل می‌شود

وی با بیان اینکه نیروهای ارتش جمهوری اسلامی از بازوان پرتوان نظام هستند، با یاری خدا توانسته ایم تا کنون امنیت را در کشور برقرار کنیم و الحمدلله مردم هم راضی هستند و این رضایت مردم، رضایت خدا و رضایت رهبر معظم انقلاب را در پی خواهد داشت.

امیر احمدی به اقدامات ارتش در راستای مردم یاری نیز اشاره کرد و گفت: تیپ ۲۱۶ زرهی زنجان در زلزله سرپل ذهاب، ترکمن صحرا، سیل آق قلا و نیز عملیات رفع آلودگی در استان گیلان افتخار داشت تا به مردم عزیز خدمت رسانی کند.

 فرمانده تیپ ۲۱۶ زرهی زنجان در بخش دیگری از سخنان به نوآوری ها در تجیهزات نظامی اشاره کرد و گفت: علاوه بر نوآوری که در زمنیه توسعه تجهیزات انجام می دهیم، بر اساس اصل ” نگهداری بالاتر از داشتن است”، با استفاده از ظرفیت نخبگان در ارتش، تجهیزاتی را که نیز در اختیار داریم بهینه کنیم.

وی به ارائه خدمات درمانی رایگان به پرسنل اشاره کرد و افزود: در کنار این اقدامات تدابیری انجام شده است تا همه نیروها از خانه های سازمانی برخوردار شوند که در این راستا علاوه بر واحدهای سازمانی موجود، ۱۲۶ واحد جدید نیز در حال ساخت است و قرار است این پروژه در آینده به ۵۳۲ واحد افزایش پیدا کند.

اکنون ما به طور کامل به این توان و بلوغ رسیده ایم که تجهیزاتی را که در اختیار داریم بروز و بازآمد کنیم و توان و آمادگی رزمی را همواره آماده نگه داریم تا در زمان بحران بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در زمنیه مسائل رفاهی پرسنل با تدابیر و تلاش هایی که از سوی فرماندهی نیروی زمینی انجام گرفته، طرح های مختلف در دست اجرا است، گفت: طرح های ۲۹ گانه ای در دست اجرا است که همه مسائل نیروها را شامل می شود.

فرمانده تیپ ۲۱۶ زرهی زنجان با بیان اینکه این تیپ در عملیات متعددی در دوران دفاع مقدس حضور داشته است، افزود: ارتش جمهوری اسلامی در استان زنجان ۸۲۸ شهید تقدیم انقلاب کرده است تکه ۷۰۰ تن از این شهدا از تیپ ۲۱۶ زرهی بودند.

امیر احمدی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ارتش در زمان بروز بحران آماده خدمت رسانی به مردم هستند، گفت: در زمان حاضر بیمارستان ارتش در زنجان با ظرفیت ۱۰۰ درصدی اقدام به پذیرش بیماران کرونایی کرده است. 

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۱:۴۵

کد خبر: 22853

http://www.payamemellat.ir/?p=22853

«قزوین» قرنطینه شود

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» فاطمه محمدبیگی روزجمعه در جمع خبرنگاران قزوین اظهار کرد: امروز جلسه مهمی در مجموعه فوریت‌های پزشکی استان قزوین داشتیم که اقدامات یک سال گذشته اورژانس بررسی و مشکلات این مجموعه دسته‌بندی شد.

وی ادامه داد: از اسفند ۹۸ به بعد که درگیر کرونا هستیم فوریت‌های پزشکی استان تا به امروز بدون هیچ‌گونه تعطیلی به‌عنوان مرکز فعال مشغول به کار بوده است و از همین جا از زحمات پرسنل اورژانس تشکر می‌کنم؛ البته باید بگوییم که عمده اقدامات مربوط به تصمیم‌گیری سلامت، استخراج آمار و فرآیندهای کرونا در این مرکز انجام می‌شود.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس بیان کرد: فوریت‌های پزشکی استان یک مرکز پدافندی و مدیریت بحران در حوزه سلامت است. به نظر می‌رسد حمایت لازم از فوریت‌های پزشکی استان انجام نشده چون ۲۰ پایگاه اورژانس از پایگاه‌های برنامه‌ریزی شده احداثی عقب هستیم در حالی که استان‌های همجوار تنها پنج پایگاه عقب هستند. این امر توجه بیشتر مدیریت فوریت‌های پزشکی کشور و همچنین پیگیری‌های استاندار، فرمانداران، بخشداران و دهیاران را می‌طلبد تا کمک کنند زمینه‌های ارائه فعالیت‌های بیشتر اورژانس به مردم تکمیل شود.

وی گفت: ایجاد پدهای هلی‌کوپتر برای اورژانس هوایی بسیار مورد نیاز است و طی تأکیدات، نامه‌نگاری و دیدار با مسئولین اورژانس کشور، از معاونت‌های اورژانس کشور برای جانمایی پدهای هلی‌کوپتر در استان حضور پیدا کردند و حتی جلساتی برای آموزش مسئولان محلی و بخشداری‌ها گذاشته شد اما پدهای هلی‌کوپتر ایجاد نشدند.

محمدبیگی تصریح کرد: اگر امروز بخواهیم امکاناتی برای استان جذب کنیم باید زیرساخت‌های آن آماده باشد که متأسفانه به‌دلیل عدم آمادگی زیرساخت نتوانستیم هلی‌کوپتر یا مدی‌کوپتر اورژانس را برای استان جذب کنیم.

وی اشاره کرد: امروز پیک عجیب ۱۵ نفر فوتی کرونا در قزوین را شاهد هستیم که در طول این بیماری سهمگین چنین رقمی را نداشتیم خواهش می‌کنم مسئولین به ارتقای زیرساخت‌های بهداشتی و سلامت‌محور استان به‌ویژه اورژانس توجه کنند.

عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی بازی با مرگ است

این نماینده مجلس اعلام کرد: امروز ۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در صف ICU بودند در حالی تا ۲ روز گذشته در استان هیچ بیمار در صف ICU نداشتیم. رشد ناگهانی مبتلایان در سه روز گذشته نشان‌دهنده روزهای مخاطره‌آمیزی برای استان و کشور است؛ امروز برای استان درخواست جلسه تأمین خواهم کرد و امیدوارم در جلسات تصمیمات عاجل و مناسبی را برای استان اتخاذ کنیم.

وی تصریح کرد: متأسفانه رعایت پروتکل‌ها از سوی شهروندان کاهش پیدا کرده است و هنوز مشاغل و برخی صنوف مشغول فعالیت هستند؛ عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی بازی با مرگ است علاوه بر اینکه انتظار داریم مسئولین برنامه‌ریزی کنند مردم هم باید پروتکل‌ها را رعایت کنند.

وضعیت امروز قزوین سیاه است

محمدبیگی بیان کرد: وضعیت امروز قزوین سیاه است ما فقط ۲ پیک با کشتار بالا داشتیم که یکی فروردین ۹۹ و دیگری آبان بود که فوتی‌ها از ۱۴ نفر تجاوز نکرد اما امروز برای اولین بار ۱۵ فوتی ناشی از کرونا برای استان ثبت شد که این رقم برای استانی با جمیعت ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری فاجعه است.

در یک جنگ تمام عیار بیولوژیک قرار داریم

دبیر کمیسیون بهداشت مجلس اضافه کرد: در جنگ تحمیلی، استان قزوین روزانه به طور متوسط یک نفر شهید تقدیم انقلاب کرد ولی امروز ما در یک جنگ تمام عیار بیولوژیک قرار داریم و این همه تلفات می‌دهیم که مصیبت‌بار است؛ از مسئولین می‌خواهیم با دقت تمام هر آنچه که لازم است را رعایت کنند و با همدلی، وحدت و اجرای یک‌پارچه پروتکل‌ها از این روزهای سخت به سلامت عبور کنیم.

وی تشریح کرد: باز هم درخواست قرنطینه برای شهر قزوین دارم و خواهش می‌کنم تمامی نیروهای مسلح با همان جدیتی که همیشه در عرصه هستند پا به میدان بگذارند و مدیران از فرصت طرح شهید سلیمانی استفاده کنند. به شدت از تعطیلی سیاسی طرح شهید سلیمانی انتقاد دارم متأسفانه برخی از نگرش‌های سیاسی در مدیریت کشور از بهمن ماه منجر به مسکوت ماندن و یا تعطیل شدن طرح شهید سلیمانی شدند؛ پیگیری‌های ما نشان داد متأسفانه عملاً پشتیبانی بودجه‌ای برای این طرح نشده است و این طرح هم در استان‌ها اجرا نمی‌شود.

محمدبیگی در پایان یادآور شد: مرحله پنجم طرح شهید سلیمانی ابلاغ شده است ولی ما هنوز هیچ اثر اجرایی از این ابلاغ در استان‌ها مشاهده نمی‌کنیم به‌عنوان دبیر کمیسیون بهداشت از وزیر بهداشت و رئیس‌جمهور می‌خواهم که با جدیت تمام طرح شهید سلیمانی را احیا کنند و از همه گروه‌های مردمی، جهادی، بسیجی، متخصصین حوزه سلامت و دلسوزان و دانش‌آموختگان علوم بهداشتی و پزشکی استفاده کنند تا این موج سهمگین کنترل شود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۰:۵۵

کد خبر: 22850

http://www.payamemellat.ir/?p=22850

بیش از ۵۰۰۰ «دوز واکسن کرونا» وارد شده است

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» دکتر پرویز قزلباش روز جمعه در جمع خبرنگاران، در خصوص وضعیت واکسیناسیون کرونایی استان افزود: در شرایط فعلی که واکسن در کشور محدود است این دارو به صورت سهمیه از سوی وزارت بهداشت در اختیار هر استان قرار می‌گیرد.

بیش از پنج هزار دوز واکسن کرونا به استان زنجان وارد شده است

وی اضافه کرد: طبق پیش‌بینی انجام گرفته طی ماه‌های آینده با سرعت بیشتری واکسیناسیون در کشور انجام می شود و حجم وسیعی از گروه‌های هدف واکسن کرونا را دریافت می کنند.

قزلباش همچنین وضعیت کرونایی حال حاضر استان در بخش بستری و سرپایی را صعودی عنوان کرد و گفت: در بخش سرپایی بطور تقریبی با شیب ملایم‌تر، مراجعات وجود دارد ولی همچنان صعودی است اما در بخش بستری روند به صورت نوسانی بوده و برای همین وضعیت غیرقابل پیش‌بینی و کار برای کادر درمان مشکل‌تر شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به وضعیت حاد کرونایی شهر زنجان تمامی امکانات تخت‌های بستری استان در اختیار این بیماران قرار گرفته و بیمارستان‌های غیردولتی نیز همکاری خوبی در این خصوص داشته اند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با بیان اینکه در صورت نیاز تختهای بستری کرونایی ها به یک‌هزار و ۵۰۰ تخت نیز افزایش خواهد یافت، ادامه داد: در زمان حاضر ۲ هزارو ۳۰۰ تخت بیمارستانی در استان وجود دارد  که در فاز اول یک هزار تخت برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی ها مقرر شده است در شرایط خاص، با افزایش تعداد بیماران و در صورت نیاز بین یک‌هزارو ۳۰۰ تا یک هزارو ۵۰۰   تخت کرونایی ها افزایش یابد که در صورت بروز چنین مساله ای به طور قطع از بخشی از خدمات عادی بیمارستان ها کاسته می‌شود.

قزلباش یادآوری کرد: با توجه به وضعیت رنگ بندی زنجان فعالیت مساجد، باشگاه‌های ورزشی و اصناف مشخص شده ممنوع است و مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف می توانند موارد را برای رسیدگی گزارش دهند./ایرنا

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۱۴

کد خبر: 22847

http://www.payamemellat.ir/?p=22847

روزنامه نگار زنجانی «ممنوع القلم» شد

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» بر اساس رای دادگاه شعبه ۱۰۸ کیفری زنجان ، این روزنامه نگار با شکایت یکی از اعضای برکنار شده شورای شهر زنجان و یک شاکی خصوصی دیگر به اتهام تشویش اذهان عمومی به مبلغ ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی ، یکسال ممنوعیت فعالیت رسانه ای و خبرنگاری و عذرخواهی رسمی در یکی از رسانه های زنجان محکوم شده است.

این رای از سوی دادگاه تجدید نظر استان زنجان مورد تایید قرار گرفته است.

adnim

Copyright © all right recieved