• تاریخ: ۱۴۰۱-۰۹-۱۲
  • شناسه خبر: 29970

کارگران ساختمان سازی باید از فنی و حرفه ای کارت مهارت اخذ کنند/کمبود کارگر ماهر مشکل مهم در ساخت و ساز ساختمانها در زنجان

از تمام پیمانکاران به خصوص پیمانکاران پروژه های طرح نهضت ملی مسکن خواسته شده است تا نسبت به معرفی کارگران جهت اخذ کارت مهارت اقدام لازم را انجام دهند و صرفا از کارگران ماهر در عملیات اجرایی استفاده کنند. کمبود کارگر ماهر ...

به گزارش « پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» احسان ذبیحیان رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان داشتن پروانه مهارت فنی برای اشتغال به کار کارگران در بخش های ساختمان و شهرسازی الزامی است.

وی با اشاره به محدودیت تعداد کارگران ماهر و توانمند در حوزه ساختمان سازی در استان زنجان گفت: کمبود کارگر ماهر مشکل مهم در ساخت و ساز ساختمانها است که این موضوع به خوبی در اجرای پروژه های طرح نهضت ملی مسکن نمود پیدا کرده است.

ذبیحیان گفت: کارگرانی که در بخش صنعت ساختمان سازی فعالیت می کنند اغلب به صورت سنتی آموزش دیده اند ،اطلاعات فنی این کارگران گاها اشتباه بوده و به روز نیست و آگاهی آنها نسبت به مسایل ایمنی بسیار ضعیف است.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان گفت: امکانات و شرایط خوبی در سازمان فنی و حرفه ای استان وجود دارد و طبق قانون الزامی است تمام کارگران ساختمانی در دوره های رشته فعالیت خود، شرکت نموده و پروانه مهارت اخذ کنند. 

ذبیحیان با اشاره به اینکه یکی از مشکلات صنعت ساخمان عدم رعایت مسایل ایمنی در کارگاه های ساختمانی است، گفت: مهمترین عامل، عدم وجود فرهنگ ایمنی در بین کارگران و عدم اعتقاد آنها به استفاده از لوازم ایمنی در حین انجام کار است و طبق اطلاعاتی که از پزشکی قانونی استان اعلام شده موارد فوتی به دلیل سقوط از ارتفاع در حین کار در استان وجود داشته است. 

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان گفت: یکی از وظایف ناظران ساختمانی کنترل رعایت مسایل ایمنی در پروژه های ساختمانی است و لازم است ناظران ساختمانی داشتن کارت مهارت فنی کارگران ساختمانی را کنترل کنند و اجازه فعالیت اشخاص فاقد کارت مهارت را ندهند. 

ذبیحیان با بیان اینکه از همان آغاز اجرای طرح نهضت ملی مسکن مکاتبات لازم با سازمان فنی و حرفه ای انجام شده تا نسبت به آموزش کارگران توانمند اقدام کنند گفت: حجم کار در طرح نهضت ملی مسکن زیاد است و تعداد کارگران ماهری که در استان وجود دارد جوابگوی این طرح نیست و باید نسبت به آموزش کارگران اقدام شود و ضمن اینکه برخی از اشخاص دارای کارت مهارت در سایر حوزه ها مشغول به فعالیت شده اند.

وی افزود: سازمان فنی و حرفه ای نسبت به آموزش  کارگران ماهر در رشته های مختلف صنعت ساختمان سازی اعلام آمادگی کرده است و در این راستا از تمام پیمانکاران  به خصوص پیمانکاران پروژه های طرح نهضت ملی مسکن خواسته شده است تا نسبت به معرفی کارگران جهت اخذ کارت مهارت اقدام لازم را انجام دهند و صرفا از کارگران ماهر در عملیات اجرایی استفاده کنند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست