اخبار ایران اخبار زنجان خیر زنجان اخبار استان زنجان سایت خبری زنجان
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۹:۱۳

کد خبر: 23036

https://www.payamemellat.ir/?p=23036

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان تصویب شد

 به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» اعضای مجمع تشخیص در جلسه پانزدهم اردیبهشت‌ماه با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان در استان زنجان که مد‌ت‌ها مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان بود، موافقت کردند.

در این جلسه،  ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری صنعتی و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی، مورد تصویب قرار گرفت و به این ترتیب با رای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در استان زنجان تصویب شد و این مصوبه قطعی است و بزودی توسط دولت اجرا خواهد شد.

معاون امور اقتصادی استاندار زنجان در توضیح این موضوع گفت: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام شد، در جلسه روز پانزدهم اردیبهشت مجمع تشخیص مصحلت نظام ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان پس از ۱۵ سال به تصویب رسید.

محمدرضا آبی‌پور ضمن ابراز خرسندی از این موضوع گفت: از جمله مزایای ایجاد منطقه اقتصادی ویژه اقتصادی معافیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات، ورود ماشین‌آلات خط تولید و ابزار و اثاثیه اداری بدون عوارض گمرکی، تبعیت از قانون کار مناطق آزاد تجاری و صنعتی در مناطق ویژه، صدور مجوز ساخت و پایان کار به‌صورت رایگان و عدم محدودیت زمانی متروکه شدن کالا است.

وی با اشاره به اینکه جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و ایجاد عرصه‌های فعالیت‌های تجاری از دیگر اهداف ایجاد مناطق اقتصادی ویژه است، افزود: زمینه‌سازی فعالیت در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی نیز از دیگر مزایای فعالیت منطقه اقتصادی ویژه است.

معاون امور اقتصادی استاندار زنجان با اشاره به اینکه زیر ساخت ۱۰۰ هکتار زمین نیز در چند سال گذشته برای اجرای این طرح در استان زنجان آماده سازی شده است، گفت: اسناد زمین در ۱۰ سال گذشته به نام منطقه ویژه اقتصادی در استان ثبت شده است.

به گزارش فارس، منطقه ویژه اقتصادی منطقه‌ای است که در آن قوانین کسب و کار و تجارت با سایر نقاط کشور متفاوت است و مناطق ویژه اقتصادی در داخل مرزهای کشور واقع شده‌اند و هدف آنها شامل افزایش تراز تجاری، اشتغال، افزایش سرمایه گذاری، ایجاد شغل و مدیریت مؤثر است.

به منظور تشویق برپایی کسب و کارها در منطقه اقتصادی، سیاست‌های مالی تعریف می‌شود که این سیاست‌ها معمولاً شامل سرمایه‌گذاری، مالیات، تجارت، سهمیه بندی، مقررات کاری و گمرکی است.

علاوه بر این، شرکت‌ها ممکن است تعطیلات مالیاتی را ارائه دهند، که در صورت تاسیس در یک منطقه، آنها دوره‌ای از مالیات پایین را می‌دهند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۰۹:۱۰

کد خبر: 23034

https://www.payamemellat.ir/?p=23034

واریز ۶۵۰ میلیارد تومان از معوقات حقوق دولتی معادن به حساب دولت

 به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، موضوع ترک فعل درخصوص عدم وصول حقوق دولتی معادن در دستورکار دادسرای دیوان محاسبات قرار گرفته است.
براساس تازه‌ترین گزارش در این رابطه، برابر خوداظهاری مسئولین سازمان صنعت-معدن-تجارت در استان‌های مختلف، مشخص شده است که بالغ بر ۱۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن معوق مانده است که پس از وصول، ۶۵ درصد از این وجوه به وزارت صنعت-معدن-تجارت اختصاص می‌یابد تا در مسیر اکتشافات جدید و توسعه بخش معدن به مصرف برسد و عدم وصول به موقع، موجب تاخیر در اجرای سیاست‌ها و رشد و توسعه بخش معادن خواهد شد.
پیگیری‌های دیوان محاسبات در سال ۱۳۹۹ به واریز ۶۵۰ میلیارد تومان به حساب منجر شد و مقرر شده است تا پایان خردادماه سال جاری وجه معادل ۲ هزار میلیارد تومان دیگر نیز واریز شود و این روند پیگیری‌ها تا تحقق کامل حقوق دولت ادامه خواهد یافت.
گفتنی است طبق ماده ۱۴ قانون معادن مصوب سال ۱۳۷۷ و همچنین ماده ۱۲ قانون اصلاح معادن مصوب سال ۱۳۹۰، دارندگان پروانه بهره برداری از معادن می‌بایست درصدی از بهای ماده معدنی در سر معدن را به نرخ روز تحت عنوان حقوق دولتی به دولت پرداخت نمایند.
دیوان محاسبات کشور پیش از این با انتشار گزارشی از وضعیت صنعت فولاد و هشدار نسبت به اتمام ذخایر سنگ آهن، بر لزوم سرعت بخشی در اکتشاف معادن جدید تاکید کرده بود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۴:۳۰

کد خبر: 23017

https://www.payamemellat.ir/?p=23017

کرونا ۲۵۵میلیون فرصت شغلی را از میان برد

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» در حالی که تزریق ۲۶ تریلیون دلار نقدینگی به اقتصاد جهانی و واکسیناسیون عمومی زودتر از انتظار به داد رکود اقتصادی حاکم شده بر بازارها رسید اما مدت زمان زیادی لازم است تا زخم های این بیماری که به بیکاری گسترده منجر شده و بدهی های هنگفتی را به کشورهای فقیر تحمیل کرده، ترمیم شود.

یکی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در این خصوص به خبرگزاری بلومبرگ گفته است که دهه ها طول می کشد تا آسیب های وارد شده به اقتصاد جهانی در طول پاندمی کرونا برطرف شود.

بازار زنجان برای مقابله با شیوع کرونا تعطیل شد - ایرنا
بازار زنجان

طی چند ماه گذشته که کرونا برجهان حکمرانی می کرده است تولید ناخالص داخلی در جهان به پایین ترین حد خود از زمان وقوع رکود بزرگ در سال ۲۰۰۸ رسید؛ سازمان بین المللی کار تخمین زده است که کاهش تولید ناخالص داخلی در جهان به قیمت از دست رفتن ۲۵۵ میلیون شغل در سراسر جهان تمام شده است.

اندیشمندان مرکز تحقیقات پیو، اندیشکده آمریکایی مستقر در واشنگتن دی سی، در گزارشی اعلام کرده اند که برای اولین بار از سال ۱۹۹۰ تاکنون از تعداد طبقه متوسط جهانی در چند ماه گذشته کاسته شده است.

اقتصاددانان دانشگاه آکسفورد بر این باورند که زخم های این پاندمی در کشورهای استرالیا، ژاپن، نروژ و آلمان زودتر از انتظار بهبود خواهد یافت و در مقابل آنها مدتی به طول می انجامد تا اقتصاد کشورهای اسپانیا، فیلیپین، پرو و کلمبیا سرپا شود؛ کارمن رین هارت اقتصاددان ارشد بانک جهانی در این خصوص می گوید” بازگشت به استاندارهای قبل از کرونا زمان بر خواهد بود”.

صندوق بین المللی پول نیز در چشم اندازی که ارائه کرده است از تفاوت اساسی رکود حاصل از پاندمی کرونا و بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ سخن به میان می‌آورد؛ اندیشمندان این نهاد پولی بر این باورند که در حالی که رکود حاکم شده در سال ۲۰۰۸ بیشتر کشورهای ثروتمند را درگیر کرده بود اما این‌بار کشورهای فقیر و در حال توسعه هستند که بیشتر از همه تحت تاثیر این بحران جهانی قرار گرفته اند.

پیش بینی های مرکز تحقیقات پیو حاکی از آن است که ۱۵۰ میلیون نفر از مردم دنیا در سال ۲۰۲۱ از نردبان اقتصادی پایین کشیده خواهند شد؛ طبق بررسی های صورت گرفته در این مرکز تحقیقات ۳۲ درصد از جامعه متوسط هند در سال‌های آینده به اقشار کم درآمد و فقیر این کشور بدل خواهند شد و در کشورهای آسیا جنوبی این اتفاق برای ۲۵ درصد از مردم جامعه متوسط این کشورها محتمل است و در کشورهای خاورمیانه نیز پیش بینی شده است که ۱۰ درصد شهروندان طبقه متوسط این جوامع به اقشار کم درآمد و فقیر تبدیل شوند.

بانک جهانی در گزارشی با عنوان ” یک دهه ناامیدی از رشد جهانی “ که در ماه ژانویه منتشر شده است در خصوص کاهش سرعت رشد اقتصاد جهانی در سال های آینده هشدار داده است؛ اقتصادانان این بانک پیش بینی کرده اند که رشد اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۵ نزدیک به ۵ درصد کمتر از پیش بینی های قبل از وقوع پاندمی کرونا خواهد بود.

بهبود کامل اقتصادی یک کشور زمانی محقق می شود که ویروس کرونا در کشورهای سراسر دنیا ریشه کن شود چراکه به عنوان مثال زمانی که نیوزلند در ماه های پایانی سال ۲۰۲۰ موفق به کنترل این ویروس در کشور خود شد و منتظر بازیابی v شکل بود، نبود گردشگران خارجی در این کشور روزنه ای را به وجود آورد که مردم محلی نمی توانستند آن را پر کنند و همین امر موجب وقوع رکود اقتصادی عمیق تری در این کشور شد.

تغییر الگوی هزینه ای مردم می تواند مهمترین و خطرناک ترین میراث ویروس کرونا برای سال های آینده باشد، پرهیز مردم از خرج کردن پول هایشان و تمایل بیشتر آنها به صرفه جویی می‌تواند بقای بنگاه های تجاری را به خطر اندازد؛درست همانطور که رکود بزرگ ۱۹۳۰ منجر به صرفه اقتصادی بیشتر شد.

اگر مردم پس از پایان پاندمی به غذا خوردن در رستوران‌ها، سفر در اوقات فراغت و ورزش در سالن های بدنسازی روی بیاورند بسیاری از این صنایع احیا خواهند شد، اما ممکن است که سلیقه افراد پس از ریشه کن شدن این ویروس کاملا تغییر کند و در آن صورت است که حیات این صنایع به خطر خواهد افتاد و نرخ بیکاری از این هم فراتر خواهد رفت.

طبق گفته اقتصادانان موسسه مک کینزی بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در هشت کشور از بزرگترین اقتصاد جهان ممکن است لازم باشد تا سال ۲۰۳۰ شغل خود را تغییر دهند؛ افرادی که به احتمال زیاد دچار بیکاری خواهند شد، افراد تحصیل نکرده، زنان ،اقلیت های قومی و جوانان خواهند بود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۰۰

کد خبر: 23021

https://www.payamemellat.ir/?p=23021

مدارس جهان در فصل کرونا چگونه اداره شد؟

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» پاندمی کروناویروس، یک سالی است که سیستم‌های آموزشی را درگیر معمایی مهم کرده است؛ آموزش آنلاین کیفیت مناسب را برای دانش‌آموزان ندارد و از سمتی بازگشایی مدارس خطری برای سلامت آن‌ها و معلمانشان است.

کلاس های درس در روزهای کرونایی

این معما پاسخ منحصر به فردی ندارد و باتوجه به دشواری وضعیت و تفاوت­های موجود در سراسر دنیا، کشورها در مورد چگونگی و زمان برنامه ریزی برای بازگشایی مدارس خود به شکل‌های متفاوتی تصمیم‌گیری می‌کنند.

چنین تصمیماتی معمولاً توسط دولت‌ها یا مقامات محلی، اغلب با مشورت با مسئولان بهداشتی گرفته می­ شوند. و هنگام تصمیم‌گیری، مقامات منافع و خطرات تحصیل، سلامت عمومی و عوامل اجتماعی اقتصادی را با توجه به وضعیت داخلی خود درنظر بگیرند.

اکثرا نتیجه این تصمیم‌ها برگزاری مدارس به شکل غیرحضوری است، از ۱۳۴ کشوری که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، مدارس ۱۰۵ کشور (۷۸درصد) تعطیل است و ۵۹ کشور هم یا  مدارس خود را قبلاً بازکرده­ اند یا قصد دارند تا نیمه اول شهریورماه بازگشایی کنند. البته که این تصمیمات با توجه به وضعیت شیوع ویروس در کشورها تغییر می‌کند.

ایران؛ مدارس تعطیل، برخی امتحانات حضوری

در ایران با شروع پاندمی مانند اکثر کشورهای دنیا مدارس تعطیل شدند و بعد هم کلاس‌ها به شکل غیرحضوری برگزار شدند، در این میان و بین موج‌های مرگبار بیماری، مسئولان آموزش و پرورش برنامه‌ریزی‌هایی برای حضوری شدن کلاس‌ها انجام دادند.

حتی قرار شد که در وضعیت زرد و درصورت ضرورت، با تقسیم دانش‌آموزان و یک کلاس به دو گروه به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری کلاس‌ها برگزار شوند و در شرایط قرمز هم کلاس‌ها به شکل مجازی باشند.

در این میان اما امتحانات برخی از پایه‌ها به شکل حضوری برگزار شد و حتی حالا در اوج موج چهارم پاندمی هم مسئولان آموزش و پرورش به ادامه این روند اصرار دارند.

خسرو ساکی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی  در این رابطه گفته بود: براساس مصوبه ۹۷۷ شورای عالی اموزش و پرورش، امتحانات خردادماه ۱۴۰۰، فقط برای دانش آموزان پایه «نهم» و «دوازدهم» به صورت حضوری است. امتحانات داوطلبان آزاد، جهشی، ایثارگران و بزرگسالان به صورت حضوری است و امتحانات دروس شایستگی‌های فنی واستانداردهای مهارت، شاخه‌های تحصیلی فنی، حرفه‌ای  و کاردانش نیز به صورت حضوری بوده و سوالات براساس «وضعیت قرمز» طراحی می‌شود.

این پاسخ ایران به معمای آموزش در شرایط پاندمی بوده است، پاسخی که تفاوت‌های زیادی با کشورهای دیگر دارد.

بریتانیا؛ بازگشت به مدارس بدون برگزاری امتحان

برای مثال در ولز، تا چند هفته پیش همه دانش‌آموزان مدارس ابتدایی و برخی دانش‌آموزان متوسطه در پایه یازدم و سیزدهم به مدرسه می‌رفتند، و بعد در تاریخ ۱۲ آوریل مسئولان این کشور تایید کرده‌اند که همه کودکان و دانش آموزان به آموزش حضوری برمی‌گردند و یا در ایرلند شمالی، دبستانی‌ها روز دوشنبه ۲۲ مارس به مدارس بازگشتند.

در اسکاتلند، همه دانش آموزان ابتدایی به مدرسه بازگشتند و بازگشت مرحله‌ای دانشجویان متوسطه در حال انجام است. در انگلیس هم مدرسه برای همه گروه‌های سنی از ۸ مارس باز شده و تحصیل بصورت حضوری در آن اجباری است.

البته این بازگشایی‌ها در بریتانیا به شرط رعایت این پروتکل‌ها صورت گرفته است:

البته با وجود این بازگشایی‌ها در انگلیس، امتحانات سطح A ، سطح AS و GCSE لغو شده و به جای آن از نمرات تخمینی آموزگاران استفاده می‌شود. در اسکاتلند نیز نمرات بر اساس ارزیابی معلمان ثبت خواهد شد. دانش‌آموزان ولز هم نمرات خود را بر اساس شواهدی مانند امتحانات ساختگی و دوره های آموزشی توسط معلمان تعیین می‌کنند.

ترکیه؛ تعطیلی آموزش حضوری

در تاریخ ۱۳ مارس، ترکیه اعلام کرد که تمام امکانات و خدمات حضوری آموزشی از مدارس ابتدایی تا دانشگاه متوقف می‌شود تا موج مرگبار پاندمی در این کشر مهار شود.

دانش‌آموزان در این می‌توانند از شبکه اطلاع رسانی آموزش (EBA) بهره‌مند شوند. در این شبکه بسته به نمره و دانش آموز، دروس مختلفی مانند ترکی، ریاضیات، علوم اجتماعی و فیزیکی، انگلیسی، زیست شناسی و جغرافیا هر کدام به مدت ۲۰ دقیقه، یکی پس از دیگری پخش می‌شود. دانش‌آموزان همچنین می‌توانند عصرها فیلم آموزش دروس را در وب سایت EBA تماشا کنند.

اقدامات لازم برای بازگشایی مدارس ترکیه در پاندمی به این شکل است؛

چین؛ «کلاسها را متوقف کنید اما یادگیری را نه.»

چین در اواخر ژانویه سال گذشته دستور تعطیلی همه مدارس را صادر کرد، زیرا عفونت‌های حاصل از ویروس کرونا به سرعت در حال گسترش بود. با این وجود آموزش از خانه ادامه پیدا کرد، البته مسئولان چینی مدارس را ملزم به برگزاری کلاس‌های آنلاین به طور موقت نکرده‌اند و هر روز پخش تلویزیونی دروس ریاضی، زبان، انگلیس‌، هنر و حتی تربیت بدنی جایگزین آموزش ادامه پیدا کرد. شعار رسمی‌شان هم اینچنین است: «کلاس‌ها را متوقف کنید اما یادگیری را نه.»

علت عدم برگزاری اجباری همه کلاس‌های آنلاین به بحث عدالت آموزشی برمی‌گردد، در این کشور بسیاری از والدین توانایی خرید تکنولوژی‌های لازم برای آموزش آنلاین را خود و فرزندانشان را ندارند، همچنین در حالی کشور چین از سرویس اینترنت نسل چهارم برخوردار است، اما هنوز سیگنال در مناطقی از این کشور دچار پارازیت است. پهنای باند خانگی هم ممکن است در خارج از شهرهای بزرگ گران باشد.

آموزش در مقابل سلامت؛ در روزهای کرونایی کشورها با مدارس چه کردند؟

البته با کنترل موفقیت‌آمیز پاندمی در این کشور، این ماه، در مناطقی از چین مدارس باز می‌شوند، این اتفاق بیشتر در مناطق کم‌جمعیت در غرب این کشور رخ داده است.

طبق دستورالعمل های ارائه شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) چین، فاصله مناسب در کلاس‌ها و اتوبوس‌های مدارس بایند حفظ شوند، ماسک ها باید به طور مداوم تعویض به صورت  صحیح استفاده شوند و شستشوی دست‌ها نیز به طور منظم انجام شود.

بازگشت یک‌سوم از دانش‌آموزان آلمانی به مدارس

مدارس در سراسر آلمان از اول مارس با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، پذیرای دانش آموزان در کلاس‌های حضوری هستند. برای شروع، فقط مدارس ابتدایی و پایه‌هایی که قرار است در امتحانات دولتی شرکت کنند، در حال بازگشایی هستند. در نوردراین-وستفالن، پرجمعیت ترین ایالت آلمان، این بدان معناست که حدود یک سوم از ۲.۵ میلیون دانش‌آموز در حال بازگشت به مدرسه هستند.

در زارلند،  به دلیل برگزاری امتحانات همه دانش‌آموزان با هم به مدرسه بازمی‌گردند، در حالی که سایر مناطث، مانند بادن-وورتمبرگ، دانش‌آموزان را برای بازگشت به مدارس در گروه‌های کوچکتری تقسیم‌بندی کرده‌اند. بعضی از ایالت‌ها اصرار دارند که در طی کلاس‌ها استفاده از ماسک‌ اجباری باشد، اما در برخی مناطق دیگر اجباری نیست. بعضی از ایالت‌ها برای معلمان و دانش‌آموزان تست‌های منظم کرونا درنظر گرفته‌اند، درحالی که چنین اقدامی در مناطق دیگرصورت نگرفته است.

البته از ایالت فدرال به ایالت فدرال دیگر، تفاوت‌هایی وجود دارد. تحصیلات مربوط به ایالت‌هاست و نه دولت فدرال.

همچنین قبل از شروع سال تحصیلی، به معلمان بطور داوطلبانه و رایگان پیشنهاد تست ابتلا به کووید-۱۹ داده می‌شود. به نظر انجمن ویروس شناسی، کارکنان آموزشی باید دسترسی آسان به آزمایش و تست را پس از این نیز در اختیار داشته باشند.

فرانسه؛ تعطیلی دوباره

در فرانسه هم که مدارس به شکل حضوری برگزار می‌شدند، با افزایش موارد روزانه ابتلا در این کشور به حدود ۳۰هزار نفر، وضعیت به قبل برگشت.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه چندی پیش گفت: مدارس فرانسه به عنوان بخشی از محدودیت‌های جدید ملی برای مبارزه با افزایش موارد ابتلا به کووید، حداقل برای سه هفته تعطیل شده و از هفته آینده به سمت یادگیری و آموزش از راه دور می‌روند.

در زمان بازگشایی حضوری آموزش، به مدارس توصیه شده بود که مفاهیم جامع بهداشتی را به طور گسترده به دانش‌آموزان آموزش دهند. این آموزش شامل در دسترس قرار دادن مواد ضد عفونی کننده، تمیز کردن منظم سرویس های بهداشتی و اطمینان از تهویه مناسب در کلاس‌ها است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۱:۳۵

کد خبر: 23014

https://www.payamemellat.ir/?p=23014

تجدید نظر اساسی در بررسی صلاحیت نامزدهای شورا می شود

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» «جمال عرف»رئیس ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: در پی اعلام رد صلاحیت نامزدهای شورای شهر از سوی هیات های نظارت شهرستان ها و درخواست ها برای پیگیری این مساله، وزیر کشور در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی که با حضور تعدادی از اعضای‌ هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر برگزار شد، روند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در هیات‌های نظارت شهرستان ها را بررسی کرد.  

ابراز نگرانی وزیر کشور از رد صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها

 

عرف گفت: این جلسه روز یکشنبه، با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر کشور، رئیس ستاد انتخابات کشور، معاون پارلمانی وزارت کشور و تعدادی از اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، برگزار شد و روند انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و وضعیت بررسی صلاحیت نامزدهای این انتخابات در هیات های نظارت شهرستان ها، مورد بررسی قرار گرفت.

عرف افزود: وزیر کشور در این جلسه، روند شکل گیری هیات های اجرایی و عملکرد آنها را در بررسی صلاحیت داوطلبین شوراهای کشور بر اساس رعایت دو اصل قانون مداری و بیطرفی بیان کرد و نسبت به رد صلاحیت داوطلبین در هیات های نظارت شهرستان‌ها ابراز نگرانی کرد.

 معاون سیاسی وزارت کشور خاطر نشان کرد: پس از توضیحات و مباحث ارائه شده، رئیس مجلس بر زمینه سازی حضور افراد متخصص، متعهد و دارای تجربه در زمینه‌های مرتبط با مدیریت شهری در شوراها، برای ارتقا و بهبود شرایط محیطی، عمرانی، فرهنگی و اجتماعی شهرها تأکید و تصریح کرد که نباید انتخابات شورای شهر و روستا، کم اهمیت در نظر گرفته شود و احراز صلاحیت نامزدهای این انتخابات باید با دقت صورت گیرد و حقی از هیچ فردی زایل نشود و  هیأت نظارت، کاملا منصفانه و قانونی و بدون لحاظ گرایش سیاسی، عمل کند.

 رئیس ستاد انتخابات کشور در پایان خاطر نشان کرد: در جلسه وزیر کشور با رئیس مجلس شورای اسلامی و پس از مباحث مطرح شده، رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد که در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای شهر، صلاحیت افرادی که استعلام آنها از کلیه مراجع قانونی مثبت است، از سوی هیات نظارت مورد تائید قرار گیرد.

صلاحیت افرادی که استعلام آنها از کلیه مراجع نظارتی مثبت است، تایید می‌شود

همچنین بابک نگاهداری رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه روز گذشته با همین رویکرد و با نظر ریاست مجلس و اعضای هیئت نظارت، پس از مباحثات صورت گرفته تصمیم بر آن شد که در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای شهر، صلاحیت افرادی که استعلام آنها از کلیه مراجع نظارتی مثبت است، با امعان نظر از سوی هیات نظارت مورد تائید قرار گیرد.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۷:۳۰

کد خبر: 23012

https://www.payamemellat.ir/?p=23012

۱۰۰ بیمار کرونایی در «ICU» بیمارستان‌های زنجان بستری هستند

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» دکتر پرویز قزلباش به خبرنگار ایرنا گفت: در بخش سرپایی شمار بیماران در استان کاهش یافته بطوری که روز شنبه ۸۱۵ مورد مثبت سرپایی به ثبت رسید که این رقم طی روزهای گذشته به بالای یک هزار نفر نیز رسید.

وی اضافه کرد: از زمان شیوع کرونا تاکنون تمامی موارد مثبت بر اساس یافته های آزمایشگاهی به عدد ۸۱ هزارو ۴۳۱ نفرو موارد مثبت بستری نیز بر همین مبنا به هشت هزار و ۵۷۲ مورد رسید.

این مسوول ابراز امیدواری کرد که در بخش بستری همین روند کاهشی در استان رخ دهد اما همچنان اصلی‌ترین راه مقابله با کرونا، رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با بیان اینکه به رغم رعایت‌ پروتکل های بهداشتی  در استان، هنوز درصد قابل قبول تأثیرگذاری در روند کاهشی بیماری مشاهده نمی شود، گفت: در زمان حاضر و با توجه به شرایط قرمز کرونایی فقط اصناف و مشاغل سطح یک مجاز به ارائه خدمات هستند.  
 
وی یادآوری کرد: اعمال محدودیت‌ها در شب‌های قدر و تعطیلات عید فطر طبق پروتکل کشوری اجرا می شود و از طرفی تاکیدات مدیریت عالی استان و همکاری نیروی‌های انتظامی هم در این راستا، جای قدردانی دارد.
 
این مسوول همچنین با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۶۰۰ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی در استان واکسینه شده اند، گفت: طبق پروتکل کشوری، قسمت عمده دانشجویان در تمامی رشته‌های پزشکی و غیره که در بالین و در حوزه کارورزی و حوزه بهداشت مشغول فعالیت هستند، واکسن دریافت کرده اند.

به گفته قزلباش دانشجویان غیربومی هم طبق پروتکل می‌توانند در محل تحصیل واکسن دریافت کنند و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر بیمارستان‌های استان مشکل جدی درخصوص اکسیژن ندارند که این دستگاهها نیازمند نگهداری و پشتیبانی هستند و به تازگی نیز ۲ دستگاه اکسیژن‌ساز کانتینری با ظرفیت ۶۰۰ لیتر بر دقیقه خریداری شده که در هر نقطه از استان قابل حمل و نصب است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۱:۳۲

کد خبر: 22998

https://www.payamemellat.ir/?p=22998

«کارگر» باید مورد «حمایت و حرمت» قرار بگیرد/ کارگران شرکت خالص سازان از احترام برخوردارند

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» محمدرضا یوسفی در مراسم روز جهانی کارگر و آیین اختتامیه‌ی سی و دومین جشنواره‌ی امتنان در زنجان اظهار کرد: همراهی کادر درمان استان و اقدامات پیشگیرانه‌ی خانه‌های بهداشت کارگری در واحدهای تولیدی و صنعتی با جامعه‌ی کار و کارگری استان قابل تقدیر است و تک تک افراد جامعه و کارگاه‌های تولیدی باید برای قدرشناسی و همکاری با کادر درمان استان و خانه‌های بهداشت کارگری با جان و دل تلاش کنند.

وی با بیان اینکه نیروی کار به عنوان نیروی مولد عرصه‌ی تولید باید مورد احترام و حمایت باشد، افزود: همه‌ی روز و هفته‌های ما روز کار و کارگر است و کارگران به عنوان نیروهای ارزشمند عرصه‌ی تلاش و تولید، چرخ تولید و پیشرفت کشور را می‌چرخانند و جا دارد در هر مجموعه و شرایطی ارج ببینند و تقدیر شوند. کارگران در شرکت خالص سازان روی زنجان از احترام برخوردارند و این خصیصه می تواند سرمشق سایر شرکت های زنجان قرار بگیرد.

وی همچنین مدیران را به عنوان افسران آگاه و اثرگذار در بهتر شدن اوضاع اقتصادی کشور قلمداد کرد و افزود: با ترسیم چشم‌انداز درست و افق‌های روشن توسط این افسران، باید به سمت قله‌های پیشرفت حرکت کنیم و از قافله‌ی جهانی عقب نمانیم.

کارگران آرامستان‌ها را فراموش نمی‌کنیم

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: کارگران فداکار آرامستانها با اینکه در معرض خطرات جدی هستند، کار تدفین و خاکسپاری اموات را به خوبی انجام می‌دهند و جا دارد از زحمات آن‌ها قدردانی شود و هرگز خدمات و زحمات این عزیزان را فراموش نکرده و از آن‌ها تجلیل می‌کنیم.

مدیر امور اجتماعی و فرهنگی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان زنجان  نیز در رابطه با داوری «جشنواره امتنان» گفت: همه‌ی برگزیدگان در یک فرایند علمی، اصولی و مبتنی بر شاخص‌های وزارتخانه، در این جشنواره‌ برگزیده شده‌اند.

سجاد اجاقلو اظهار کرد: شرکت صنایع خالص سازان روی زنجان یکی از شرکت‌های موفق است و این شرکت کوچکترین دردسری در حوزه‌ی کارگری وجود ندارد و در این شرایط سخت کرونایی نه تنها هیچ کارگری از آن اخراج نشده بلکه بر نیروهای شرکت اضافه هم شده است. 

قائم مقام مدیر عامل شرکت صنایع خالص سازان روی زنجان نیز در این مراسم با قدردانی از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مجری این مراسم، برگزاری چنین برنامه‌هایی را مقوم بهره‌وری و مشوق مستقیم کار و تولید دانست.

محمد حیدرزاده گفت: رویکرد حمایتی و همکاری پیوسته‌ی نهادهای دولتی با بخش خصوصی می‌تواند در گره‌گشایی از مشکلات موثر واقع شده و موجب افزایش راندمان تولید گردد.

در پیان این مراسم ، مهران نصیری از شرکت ایران ترانسفو بعنوان کارگر نمونه ، شرکت ایران ترانسفو در مسئولیت پذیری برای پیشگیری از کرونا، شرکت صبا مرغ نوآوران بعنوان واحد نمونه کشاورزی ، شرکت سیمان زنجان بعنوان کارفرمای نمونه‌ی حوزه‌ی مسئولیت‌های اجتماعی ، در بخش «تحقیق و توسعه» شرکت صنایع خالص‌سازان روی زنجان مدیریت دکتر جواد مقدم به عنوان گروه کار نمونه استان ، شرکت صنایع خالص‌سازان روی زنجان به عنوان واحد نمونه‌ی صنعتی مورد تجلیل قرار گرفتند.

گفتنی است ؛ شرکت صنایع خالص‌سازان سازان روی زنجان یکی از شرکت‌های شناخته شده و موفق در صنعت سرب و روی کشور است که بارها به عنوان صادر کننده‌ی نمونه و تولید کننده‌ی نمونه در سطح ملی و استانی مورد تجلیل قرار گرفته است و یوسف مرادلو، مدیرعامل این واحد تولیدی در طی این سال‌ها چندین بار به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شده است.
شرکت صنایع خالص‌سازان روی زنجان جزو معدود شرکتهایی است که در زمینه‌ی مبارزه با فساد از لعیا جنیدی، معاون حقوقی ریاست جمهوری در دولت دوزادهم لوح تقدیر دریافت کرده است.
عملیات ساخت و ساز و راه اندازی خط تولید این شرکت در طی مدت ۹ ماه به سرانجام رسیده و در بهمن سال ۱۳۸۵ به صورت رسمی افتتاح شده است.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۲۲:۰۳

کد خبر: 22994

https://www.payamemellat.ir/?p=22994

نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیااست

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در سخنان زنده تلویزیونی خطاب به ملت بزرگ ایران با تشریح جایگاه مهم معلمان و کارگران در پیشرفت کشور، انتخابات را به معنای واقعی کلمه فرصتی مهم برای ایران عزیز و عاملی بی‌بدیل برای استحکام پایه‌های نظام خواندندو با انتقاد از برخی تلاش‌ها برای دلسرد کردن مردم نسبت به انتخابات تأکید کردند: داوطلبان وعده‌های فریبنده و بدون پشتوانه ندهند و با ارائه برنامه‌های واقعی با مردم سخن بگویند.

ایشان همچنین با ابراز تأسف و تعجب از سخنان نادرست برخی مسئولان در خصوص سیاست خارجی تأکید کردند: نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل مؤثر جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا است و نباید به‌گونه‌ای سخن گفت که حرف‌های بیگانگان را به اذهان متبادر کند.

معنای امامت ریاست دین و دنیا نیست

ایشان در آغاز سخنانشان، لیالی مبارک قدر را قله ماه پر عظمت رمضان خواندند و با توصیه به آحاد مردم برای استفاده از ظرفیت بی‌نظیر ایام قدر افزودند: دعا و تضرع واستغفار و اشک، از نمونه‌های ضیافت پر برکت رمضان است که باید با توجه وتوسل هرچه بیشتر به پروردگار کریم، خود را مستعد بهره‌مندی از این نعمت‌های گرانقدر کرد.

رهبر انقلاب در نگاهی کوتاه به شخصیت امام علی بن ابیطالب (ع )، امامت را مقامی بسیار والا و عالی برشمردند و افزودند: معنای امامت، ریاست دین و دنیا نیست بلکه امامت مفهومی بسیار عالی است که درک آن به جز معصومین و نخبگان معدود، برای دیگران ممکن نیست.

رهبر انقلاب با اشاره به ارادت شیعیان و پیروان ادیان و مذاهب دیگر به امیرمؤمنان افزودند: این محبت و ارادت به علت خصوصیات عجیب مولای متقیان است که «عدالت حیرت‌انگیز، بی اغماض، گسترده و بدون هیچ ملاحظه‌» در رأس این خصوصیات قرار دارد.

رهبر انقلاب: نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا است

ایشان زهد و بی اعتنایی کامل به دنیا، شجاعت، مهربانی و رأفت در مقابل ضعیفان، عزم راسخ در مقابل زورگویان و مستکبران، فداکاری در راه حق، حکمت عمیق در گفتار و استواری در رفتار را از دیگر ویژگی‌هایی دانستند که در حضرت علی(ع) در اوج کمال و درخشش است.

رهبر انقلاب، پیروی از امیرمومنان در خصوصیات شخصی و آداب حکومت را وظیفه ای سنگین خواندند و افزودند: ما در این زمینه‌ها خیلی عقب هستیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شوق بی‌نظیر مولای متقیان به شهادت گفتند: خدا را شاکریم که در دوران ما نیز مردان فداکاری بودند و هستند که در اقتدا به مولایشان، عاشق شهادت بودند که حاج قاسم سلیمانی از چهره‌های بزرگ این عرصه است.

معلمان؛ افسران سپاه پیشرفت کشور

رهبر انقلاب سپس در تبیین جایگاه و شأن مهم معلم به برخی ویژگی‌های شهید مطهری پرداختند و افزودند: شهید مطهری عالِم، فیلسوف، متفکر، فقیه و مسلط به مسائل فکری بود اما ویژگی‌ مهم استاد شهید آن بود که در عرصه تولید و انتشار فکر درست، متقن و عمیق، در یک جهاد نرم‌افزاری مداوم بود و با دغدغه‌مندی نسبت به مخاطبانش و جامعه، با امواج منحرف فکری شرق و غرب مقابله می کرد.

رهبر انقلاب، مسئولیت‌شناسی و تکلیف‌گرایی را دو ویژگی دیگر شهید مطهری خواندند و گفتند: او با اولویت دادن به نیازهای جامعه، ظرفیت‌های حوزه فکر و علم را به این نیازها نزدیک می‌کرد که معلمان عزیز باید این ویژگی ها و روش ها را الگو قرار دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صیانت از فکر دانش‌آموزان و دانشجویان را از مسئولیت‌های مهم معلمان برشمردند و افزودند: معلمان باید با امانت و توانایی و مهارت، اندوخته‌های علمی بشر را به نسل نوجوان و جوان منتقل کنند و شاگردان خود را اهل فکر و اندیشه بار بیاورند.

ایشان معلمان را از افسران سپاه پیشرفت کشور خواندند و افزودند: معلمان باید این جایگاه عظیم را باور کنند و با احساس مسئولیت، نقش تاریخی خودرا ایفا نمایند.

رهبر انقلاب با اشاره به هجوم بیگانگان و منحرفان به افکار جوانان تاکید کردند: معلمان باید ضمن استفاده از ظرفیت عظیم آموزش و پرورش، برای خنثی کردن این تهاجم بزرگ نیز جهادگونه تلاش کنند تا ریزش‌ها به صفر نزدیک شود و رویش‌ها در بالاترین سطح قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شأن بسیار با ارزش و تأثیرگذار معلمان افزودند: درک این جایگاه والا و تعیین‌کننده باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود که رسانه‌ها، دستگاههای تبلیغاتی و آموزش و پرورش در این عرصه مسئولیت سنگینی دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، گشودن گره‌های معیشتی معلمان را مهم خواندند و با اشاره به مسئولیت دولت و مجلس در این زمینه، از تلاش بی دریغ معلمان برای ادامه آموزش در دوران کرونا و همراهی خانواده‌ها به خصوص مادران صمیمانه تشکر کردند.

کارگر؛ ستون اصلی یک اقتصاد مستقل و تولیدمحور

رهبر انقلاب اسلامی بخش دیگری از سخنان‌شان را به مناسبت روز کارگر، به موضوع شأن و جایگاه کارگر و لزوم حمایت همه‌جانبه از این قشر زحمتکش و تأثیرگذار و همچنین نقش کارگران در پیشرفت اقتصادی و استقلال کشور اختصاص دادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جایگاه والای کارگر در اسلام و بوسه پیامبر بر دستان کارگر اشاره کردند و گفتند: در یک اقتصاد مستقل و تولیدمحور، کارگر ستون اصلی است و این نقش تأثیرگذار کارگران باید با کمک دستگاههای تبلیغاتی و رسانه‌ها به فرهنگ‌عمومی تبدیل شود.

ایشان افزودند: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بدخواهان و بیگانگان تلاش کردند تا جامعه کارگری را در مقابل نظام قرار دهند اما کارگران جانانه در کنار نظام ایستادند که نمونه بارز آن دوران دفاع مقدس است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شعار سال و موضوع پشتیبانی از تولید، خاطر نشان کردند: یکی از انواع پشتیبانی از تولید، حمایت از کارگران است زیرا کارگر فعال و با نشاط، ثروت ملی ایجاد می کند که در نهایت زمینه‌ساز آبرو، اقتدار و استقلال کشور خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه حمایت از کارگر فقط افزایش پایه حقوقی متناسب با افزایش تورم نیست، افزودند: ارتقای سطح مهارت آموزی و تخصص کارگران، توجه به بیمه و بهداشت و درمان آنان، امنیت شغلی، برنامه‌ریزی برای مسکن کارگران و ایجاد روابط عادلانه میان کارگر، کارآفرین و دولت ابعاد دیگر موضوع حمایت از کارگر است.

تعطیلی کارخانه ها خیانت است

ایشان برنامه ریزی صحیح برای ایجاد اشتغال و پیگیری دقیق و منضبط آن و همچنین استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال را کمک بزرگ به پیشرفت اقتصادی کشور خواندند و گفتند: ایجاد اشتغال علاوه بر برکات اقتصادی، برکات اجتماعی و سیاسی هم دارد زیرا در جامعه بویژه در نسل جوان، زمینه‌ساز نشاط و تحرک و سرزندگی و مانع از شکل‌گیری بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و حتی امنیتی است.

ایشان با اشاره به ابعاد چند جانبه ایجاد اشتغال در جامعه، یکی از برنامه‌های مهم و مورد انتظار از دولت‌ها را برنامه ایجاد اشتغال دانستند و با بیانی هشدارآمیز خاطرنشان کردند: افرادی که به علت منافع شخصی خود و برای استفاده از زمین و ارزش افزوده آن، کارخانه ها را به تعطیلی می‌کشانند، بدانند که مرتکب کار باطل و حرام شده اند و این کار، خیانت به مردم و کارگران و استقلال و اقتصاد کشورو ضربه به تولید ملی است.

رهبر انقلاب اسلامی دستگاههای مسئول بویژه وزارت‌های صمت و وزارت جهادکشاورزی را به نقش آفرینی جدی برای مقابله با این پدیده و برخورد با این افراد توصیه مؤکد کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به نظر کارشناسان اقتصادی مبنی بر لزوم فعال شدن کارگاههای کوچک و متوسط در کنار کارگاههای بزرگ، افزودند: گسترش این کارگاهها علاوه بر ایجاد اشتغال زمینه‌ساز تولید ثروت برای عموم مردم بویژه طبقات ضعیف و متوسط است.

ایشان خاطرنشان کردند: بهترین روش برای خنثی کردن تحریم‌ها تلاش واقعی و غیر شعاری برای تقویت تولید ملی است که دشمن را از ادامه تحریم مأیوس خواهد کرد و در نتیجه تحریم‌ها برطرف می شوند.

داوطلبان انتخابات برنامه واقعی بدهند

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، انتخابات را به معنی واقعی کلمه فرصت مهم و بی نظیری برای استحکام پایه های اقتدار و امنیت کشور خواندند و گفتند: عده ای با خدشه وارد کردن در اصل انتخابات و یا در عملکرد دست اندرکاران اعم از شورای نگهبان یا دستگاههای دیگر موجب دلسردی مردم می شوند که این کار غلط است.

ایشان افزودند: در جمهوری اسلامی همه انتخابات‌ها سالم برگزار شده است. ممکن است تخلفات کوچکی روی داده باشد اما در نتیجه انتخابات هیچ تأثیری نداشته و همواره انتخابات در جمهوری اسلامی همراه با امانت بوده است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: البته برخی‌ها هنگامی که نتیجه مورد نظر آنها در انتخابات حاصل می شود آن انتخابات را سالم می خوانند اما اگر نتیجه مورد نظر آنها به‌ دست نیاید یا برگزارکنندگان را متهم می کنند و یا همانند سال ۸۸ اغتشاش به‌پا می کنند که آن متهم کردن‌ها بی انصافی است و اغتشاش به‌راه انداختن جرم است.

ایشان در یک توصیه مهم به افرادی که وارد عرصه انتخابات می شوند، گفتند: این افراد از سخنان و وعده‌های فریبنده و بدون پشتوانه فکری و بدون در نظر گرفتن امکانات و یا بدون اطلاع از آنها حتماً پرهیز کنند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: کسانی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند باید یک برنامه واقعی ارائه دهند به‌گونه ای که کارشناسان با شنیدن این برنامه، آن را تصدیق کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته برخی اوقات هم از برخی افراد حرف هایی صادر می‌شود که گویا قانون اساسی را قبول ندارند، در حالی‌که کسی که می خواهد وارد عرصه انتخابات شود باید معتقد به اسلام، قانون اساسی و رای مردم باشد لذا مطالبه جدی داریم که این موضوع رعایت شود.

نیروی قدس؛ زمینه ساز تحقق سیاست عزتمندانه جمهوری اسلامی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از اظهارات بعضی از مسئولان که در روزهای اخیر از رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی پخش شد و تکرار حرفهای خصمانه دشمنان و آمریکا بود، ابراز تعجب و تأسف کردند و گفتند: آمریکایی‌ها سالها است که از نفوذ معنوی ایران در منطقه و عوامل آن یعنی نیروی قدس و شهید سلیمانی به‌شدت ناراحتند و اساساً سردار سلیمانی را به همین علت به شهادت رساندند، بنابراین نباید چیزی گفته شود که حرف آنها را تأیید کند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: سیاست کشور از انواع برنامه‌های اقتصادی، نظامی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و همچنین سیاست خارجی تشکیل شده که همه این بخشها باید با هم به پیش برود و نفی هر یک از این بخشها خطای بزرگی است که نباید از مسئولین کشور سر بزند.

ایشان تأکید کردند: نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل مؤثر جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا است و زمینه ساز تحقق سیاست عزتمندانه جمهوری اسلامی شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تمایل غربی‌ها برای بازگرداندن سیطره دوران طاغوت خود بر ایران، گفتند: بر همین اساس آنها از هرگونه تحرک دیپلماسی و گسترش روابط ایران با چین و روسیه و همچنین با همسایگان مخالفند و حتی در مواردی با فشار به مسئولان کشورهای همسایه، آنها را از سفر به ایران منصرف کرده‌اند که ما در مقابل این فشارها باید به شکل مستقل، پر تلاش و پر توان عمل کنیم.

وزارت امور خارجه مجری است نه تصمیم گیر

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه سیاست خارجی در همه جای دنیا در مجامع بالادستی تعیین می‌شود و نه در وزارت امور خارجه، افزودند: وزارت امور خارجه در تعیین سیاستها مشارکت دارد اما تصمیم‌گیر نیست بلکه مجری است.

ایشان خاطرنشان کردند: در کشور ما نیز سیاست خارجی در شورای‌عالی امنیت ملی با حضور مسئولان تعیین می‌شود و وزارت امور خارجه باید با شیوه‌های خود آن را اجرا کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان با آرزوی توفیق الهی برای مسئولانی که قصد خدمت به میهن دارند، تأکید کردند: نباید جوری حرف زد که از آن برداشت قبول نداشتن سیاستهای کشور شود و دشمنان از آن مطالب شاد شوند.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۰:۵۴

کد خبر: 22992

https://www.payamemellat.ir/?p=22992

مراسم در مساجد با حضور کارشناسان بهداشت خواهد بود

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» رضا عسگری در جلسه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان افزود: در قالب این ستاد  وظایف مشخص و مقرر شد در صورت آغاز و ابلاغ واکسیناسیون عمومی این آمادگی ها برای تجهیز و آماده سازی مکان های تعیین شده اکنون انجام گیرد، تا غافگیر نشویم.

وی در خصوص برگزاری مراسم  شب های قدر در وضعیت کنونی کرونایی افزود:طبق برنامه ریزی ها مساجدی که امکان برگزاری مراسم را دارند مشخص شده اند، با توجه به پروتکل های بهداشتی و همکاری مرکز بهداشت شهرستان یکبار بازدید از مکان های یاد شده انجام و موارد به هیات امنا آنها اعلام شده است.

 عسگری اضافه کرد: با توجه به تجربه سال گذشته مقرر شد که تعهد لازم از هیات امنای مساجد اخذ و تبعات احتمالی عدم رعایت ها و مشکلات احتمالی به آنها گوشزد شود تا پاسخگو باشند و بر این اساس مراسم با حضور کارشناس مرکز بهداشت برگزار شود.

این مسوول با بیان اینکه بخشی از پروتکل‌ها مانند نظارت بر تامین اقلام، نظارت بر روند ورود و خروج و مراقبت در حین برگزاری مراسم به متولیان برمی‌گردد گفت: مواردی مانند استفاده از قرآن کریم، کتب ادعیه، مهر و سجاده نیز به خود افراد برمی‌گردد که شخصا باید با خود به محل برگزاری مراسم ببرند

وی خاطرنشان کرد: طی جلسه ستاد شهرستانی نیز مسوولیت پیگیری تعطیل اماکن به سازمان صنعت، معدن و تجات محول شد تا موارد بررسی و از بروز مشکلات پیشگیری شود.

adnim
تاریخ انتشار خبر: ساعت: ۱۲:۴۶

کد خبر: 22970

https://www.payamemellat.ir/?p=22970

واکسن کرونا در مرحله «کارآزمایی بالینی» در زنجان به «جمشید انصاری ،معاون رئیس جمهور» تزریق شد

پیام ملّت؛ صادق انصاری – تزریق مرحله «کارآزمایی بالینی» فاز سوم واکسن کرونای کنژوکه ( ایرانی – کوبایی ) روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت ماه با حضور جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امر اداری و استخدامی، علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران ، فتح الله حقیقی استاندار زنجان ، پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان و جمعی از اعضای نظام سلامت استان زنجان بصورت حضوری و آیت الله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان و مدیران و مسئولان و مردم استان زنجان و کشور بصورت مجازی آغاز گردید.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان:

واکسن کرونای مشترک بیش از ۹۷ درصد ایمنی ایجاد می کند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: فاز سوم کارآزمایی واکسن پاستور و کوبا، متمرکز بر ایمنی‌زایی و اثربخشی بوده و تزریق دوز دوم، بیش از ۹۷ درصد ایمنی‌زایی دارد.

سخنرانی پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مراسم فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران در زنجان

 دکتر پرویز قزلباش در مراسم مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتوپاستور ایران و فنیلای کوبا (کنژوگه) در زنجان افزود: زنجان، جزو هفت استان برگزیده برای این آزمایش بزرگ در سطح ملی و انعکاس بین‌المللی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد : واکسیناسیون، یکی از اصلی‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری بوده و کشورها از آغاز شیوع ویروس کرونا به دنبال دستیابی به واکسن تاثیرگذار و ایمن بودند.

قزلباش افزود: ۶ پلتفرم در کشور برای ساخت و تولید واکسن کرونا فراهم شده که یکی از برجسته‌ترین و موثرترین آن‌ها واکسنی است که در انستیتو پاستور ایران با پیگیری‌های جدی و انتقال دانش در حال انجام است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: انستیتو پاستور، قدیمی‌ترین موسسه واکسن‌سازی ایران است و ارتباط و همکاری نزدیکی با سیستم سلامت کوبا داشته و تجاربی نیز به طور مشترک داشته‌اند که یکی از این تجارب موفق، تولید واکسن هپاتیت B بوده است.

وی گفت: داوطلبان این واکسن بین ۱۸ تا ۸۰ سال از هر دو جنس زن و مرد هستند و گروههای هدف تا هفت ماه تحت پایش بوده و تا پایان فرصت مورد نظر، بیمه خواهند بود و همچنین این افراد باید  از سلامت عمومی برخوردار باشند و بیماری زمینه ای نداشته باشند.

قزلباش ادامه داد: مطالعات این مرحله تزریق واکسن برای سه هزار نفر در استان زنجان انجام می گیرد که شرکت‌کنندگان داوطلبانه در یک اقدام انسان‌دوستانه مشارکت می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان:

تولید واکسن داخلی توفیق بزرگی برای کشور است

 نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: تولید واکسن کرونا در داخل موفقیت بزرگی برای نظام سلامت و تمام دانشمندان بزرگ ایران اسلامی است و انصافاً کار بسیار مهم و موثری انجام شده و قدم‌های بزرگی در این رابطه برداشته شده است.

آیت الله شیخ علی خاتمی در ارتباط مجازی با مراسم آغاز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی – کوبایی در زنجان اظهار کرد: تولید این واکسن با هدف ریشه کنی این بیماری می تواند خدمت بزرگی به جامعه بشری باشد و کادر بهداشت و درمان استان زنجان طی یکسال گذشته تلاش‌های موثری برای حفظ سلامت جامعه انجام داده‌اند.

رئیس انستیتو پاستور:

واکسن «ایرانی – کوبایی» از «بی خطرترین و کم عارضه ترین» واکسن های جهان است

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: واکسن تولید ایرانی – کوبایی محصول مشترک دو موسسه مهم و بزرگ و صاحب نام در عرصه بهداشت جهانی است و این دو کشور متعهد شدند بعد از تامین نیاز واکسن داخل نسبت به صادرات آن اقدام کنند.

سخنرانی علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران در مراسم فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران در زنجان

دکتر علیرضا بیگلری در مراسم مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتوپاستور ایران و فنیلای کوبا (کنژوگه) در زنجان اظهار کرد: شیوع کرونا در جهان دانش بشری به ویژه در حیطه پزشکی را به چالش کشید و تمامی دانش بشری در مدت زمان کوتاهی در مقابل این ویروس به زانو در آمد.

وی افزود: نخستین چالش در بروز بیماری «کووید ۱۹» مساله تشخیص بود و ساماندهی امر تشخیص بر عهده انستیتو پاستور ایران گذاشته شد و با مشقت فراوان و با همت و تلاش شبانه روزی کارکنان شبکه ملی تشخیص کشور این کار بزرگ انجام شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: موسسه انستیتو پاستور ایران با قدمت ۱۰۰ ساله همواره ثابت کرده یار دیرین روزهای سخت و دژ مستحکم سلامت کشور است و با توجه به نیاز کشور به تولید واکسن کرونا این مهم را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: در رویارویی با کرونا خرید واکسن و حمایت از تولیدات داخلی بصورت توامان مورد توجه قرار گرفت و جای یک راهکار خالی بود و آن تولید یک واکسن مشترک با کشوری دیگر بود که این موضوع به انستیتو پاستور ایران محول شد.

وی گفت: بعد از بررسی های علمی و تخصصی و اعتبار موسسات و کشورها در تولید واکسن و مبارزه با بیماری ها این کار مشترک با رعایت شرط حفظ شانیت تاریخی یکصد ساله موسسه انستیتو پاستور بین ایران و کوبا آغاز گردید. البته سابقه کار با کشور کوبا به ویژه در امر ساخت واکسن «هپاتیت B» موجب شد همکاری ها شکل  بگیرد و تعهدات سیاسی کوبایی ها در این همکاری حائز اهمیت بود.

رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: مطالعات انجام گرفته با توجه به عوارض سایر واکسن های تولیدی در جهان نشان می دهد واکسن مشترک ایرانی – کوبایی یکی از بی خطرترین و کم عارضه ترین واکسن ها  درجهان است. در کارآزمایی بالینی ۱ و ۲ و در فاز سه به تعداد ۴۴ هزار نفر در کشور کوبا که اولین دوز را دریافت کردند بدون عارضه بودن این واکسن ثابت شد.

وی با اشاره به «دوز یادآور» این واکسن گفت: واکسن مشترک، دوز یادآور نیز دارد و این واکسن از نظر تکنولوژی و طراحی، برای همه سنین  ۱۸ – ۸۰ سال بدون هیچ نگرانی و در هر ۲ جنس زن و مرد قابل استفاده بوده و مشکلی ندارد.

بیگلری اضافه کرد: «کار آزمایی بالینی ۳» در هفت استان انجام می شود که  در شهرهای زنجان و یزد یک ویژگی دیگری دارد که دوز بوستر نیز تزریق خواهد که مطالعات قبلی در کوبا نشان می دهد سطح ایمی زایی را به ۹۷ درصد می رساند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی:

تزریق داوطلبانه واکسن«ایرانی – کوبایی»  ایجاد اطمینان خاطر به مردم است

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی گفت: تزریق داوطلبانه این واکسن در زنجان به نوعی ایجاد اطمینان خاطر به هم استانی ها و همشهری های زنجانی ام بود و با توجه به نتایج مثبتی که از این واکسن به دست آمده است بعنوان واکسن پایه در امر واکسیناسیون کرونا در کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

تزریق واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران به جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری در مراسم فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران در زنجان

جمشید انصاری بعد از تزریق داوطلبانه واکسن مشترک ایرانی – کوبایی اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و درگیری کشور با این بیماری، ضرورت تامین واکسن مورد نیاز برای واکسینه کردن مردم احساس شد که در این راستا دولت تامین این مهم را در دستور کار قرارداد. 

وی با اشاره به اینکه کارهایی در کشور در زمینه تولید واکسن شروع شد، اضافه کرد: انستیتوپاستور ایران که مسوولیت مستقیم در این زمینه داشت با همکاری انستیتو فینلای کوبا کار مشترکی را در زمینه تولید واکسن انجام دادند و با توجه به اینکه فاز سوم انسانی این واکسن در حال انجام است و زنجان نیز به عنوان یکی از استانهای پایلوت انتخاب شده است.

استاندار زنجان:

در واکسیناسیون مردم  درنگ نشود

استاندار زنجان گفت: نباید در واکسیناسیون مردم درنگ شود و همت و تلاش متولیان امر این است که در صورت امکان واکسیناسیون گروه‌های هدف در آرامش و بدون هیچ مشکلی انجام شود.

سخنرانی فتح الله حقیقی استاندار زنجان در مراسم فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران در زنجان

فتح‌الله حقیقی در آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا (انستیتو پاستور – انستیتو فینلای کوبا) افزود: استان زنجان اقدامات بزرگی در مدیریت و کنترل کرونا انجام داده است و در ستاد ملی کرونا، زنجان جزو استان های برتر در رعایت پروتکل ها معرفی شد.

وی ادامه داد: برای کارآزمایی بالینی واکسن کرونا زنجان و شش استان دیگر انتخاب شده که همه این موارد به همت کادر درمان دانشگاه علوم‌پزشکی بوده است.

 استاندار زنجان گفت: وزارت بهداشت، زنجان را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی صاحب رتبه نخست اعلام کرده است و این مسائل نشان میدهد مجموعه نظام سلامت و مدریتی استان زنجان و مردم در رعایت مسائل مربوط به سلامت اهتمام جدی دارند.

حقیقی به مشارکت مسئولانه زنجانی ها در رعایت پروتکلهای بهداشتی اشاره کرد و افزود: زنجانی ها در رعایت پروتکلهای بهداشتی پیشگام بودند و نمونه بارز این قضیه مراسم یوم‌العباس بود.

وی اظهار کرد: برای تزریق داوطلبانه واکسن مشترک بین ایران و کوبا و انجام آن چهار نقطه مشخص شده و تلاش بر این است که واکسیناسیون از طریق جداسازی و مراقبت‌های ویژه انجام شود.

وی اضافه کرد: چادرهایی در محوطه بیرونی مراکز ۴ گانه مشخص شده برای واکسیناسیون در نظر گرفته شده است تا اطلاعات افراد در داخل خودروی آن‌ها اخذ و تزریق در داخل خودرو انجام شود.

گفتنی است ؛ علاوه بر جمشید انصاری ، معاون رئیس جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین شیرمحمدی نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی، رئیس دانشکده پزشکی و همچنین معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی و چند نفر دیگر از مسؤولان دانشگاه این واکسن را تزریق کردند.

adnim

Copyright © all right recieved