• تاریخ: ۱۳۹۴-۱۰-۰۱
  • شناسه خبر: 202

لمپنیسم پنهانی که با هر انتخابات رخ عیان می‌کند

پیام ملت – دقیقا وقتی انتخابات به مرحله شروع و ثبت نام داوطلبین می‌رسد شاهد نوعی لمپنیسم سیاسی اجتماعی هستیم. افرادی با ویژگی‌های بعضا مضحک که خود را شایسته ورود به عالی‌ترین رتبه‌های سیاسی و اجتماعی کشور می‌دانند ...

پیام ملت دقیقا وقتی انتخابات به مرحله شروع و ثبت نام داوطلبین می‌رسد شاهد نوعی لمپنیسم سیاسی اجتماعی هستیم. افرادی با ویژگی‌های بعضا مضحک که خود را شایسته ورود به عالی‌ترین رتبه‌های سیاسی و اجتماعی کشور می‌دانند اما کوچکترین و بدیهی‌ترین شرایط برای احراز صلاحیت نامزدی را نمی‌دانند اقدام به ثبت نام در انتخابات‌ها به عنوان کاندیدا می‌کنند. افرادی که بعضا در اجتماع نیز دارای شخصیت اجتماعی برجسته‌ای نیستند و به نظر می‌رسد که برای خودی نشان دادن و در هدفی والاتر که بیشتر رویاگونه است تا واقعی با نگرش سنگ مفت و گنجشک مفت برای نامزدی در انتخابات ها ثبت نام می کنند.

ساختمان وزارت کشور که محل ثبت نام نامزدهای انتخاباتی است نیز در همین زمینه هر دوره شاهد حضور چنین افرادی است. برخی با کلاه شاپویی و تیپ و قیافه‌ای همانند جاهل‌های دوره پهلوی حضور می‌یابند و برخی نیز با کروات و دستمال گردن و بعضا دمپایی خود را از دیگر نامزدهای انتخاباتی متمایز می‌سازند.

در این دوره انتخابات مجلسین خبرگان و شورای‌ اسلامی نیز شاهد حضور برخی از چهره‌های خاص هستیم که متاسفانه با بدیهی‌ترین ویژگی‌های احراز صلاحیت نامزدی این دو مجلس فاصله زیادی دارند و به همین دلیل نیز سوژه عکاسان و خبرنگاران می‌شوند که چگونه است که این افراد به خود اجازه داده‌اند که به ساختمان وزارت کشور برای رسیدن به این جایگاه‌های مهم حضور یابند.

به عنوان مثال در ثبت نام امسال شاهد حضور برخی از زنان با تیپ و قیافه خاصی از جمله بینی عمل کرده هستیم که در نوع خود بسیار جالب توجه هستند. به طوری یکی از آنها از عکاسان درخواست می‌کند که طوری عکس نگیرند که باعث رد صلاحیت وی شود!

خانم دیگری هم که در همین حیطه مورد توجه عکاسان و خبرنگاران قرار گرفته علت حضور خود برای ثبت نام را داشتن فالوورهای زیاد در اینستاگرام خود عنوان می‌کند!

این احساس تکلیف ناشناخته تا جایی ادامه می‌یابد که متاسفانه حضور در انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز را با چهره‌ای مضحکی روبرو می‌سازد و بعضا چهره نامزدهای انتخاباتی را مخدوش می‌کند.

متاسفانه این عدم نادیده گرفتن شرایط و اهمیت کار بعضا در برخی از چهره‌های سیاسی خاص نیز دیده می‌شود. به عنوان مثال سید محمد غرضی که به عنوان نامزد ریاست جمهوری دوره یازدهم در انتخابات شرکت کرد و سابقه تصدی منصب وزیر پست و تلگرام را در کارنامه کاری خود دارد بدون توجه به مسئله صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان که حداقل بایستی مسئله اجتهاد آنها محرز شود و امتحانی نیز در این عرصه از داوطلبین گرفته می‌شود، به ساختمان وزارت کشور رفت و در دو انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد.

غرضی در این زمینه قبل از ثبت نام با انتشار پیامی ویدئویی در فضای مجازی آمادگی خود را برای شرکت در این انتخابات مجلس خبرگان اعلام کرده است. او در این پیام می‌گوید: «کسی که می‌خواهد در خبرگان شرکت کند، حتماً نباید روحانی باشد؛ من هم چون بیش از ۶۰ سال به فقه شیعه عمل کرده‌ام، در موقعیتی که پیداشده، می‌روم و امتحان می‌دهم؛ اگر قبول شدم، ان‌شاءالله الله در این مجلس شرکت می‌کنم.»

وی در سخنانی عجیب تر گفته است:‌« امیدوارم جامعه با فقه من در اداره کشور آشنا شود. از حامیان خود می‌خواهم که ابتدا با فقه من به‌خوبی آشنا شوند و سپس این فقه را به دیگران معرفی کنند.»

علی‌القاعده آقای غرضی با توجه به اینکه می‌گوید به دنبال کاربر فقه در کشور است، باید آشنایی حداقلی با فقه شیعه داشته باشد حال‌آنکه در سوابق ایشان هیچ اثری از مطالعه و تخصص در امور دینی و ابواب فقهی دیده می‌شود مگر اینکه بپذیریم ایشان فقط ۶۰ سال به فقه عمل کرده‌اند.

البته موضوع اصلی در این زمینه داشتن ویژگی اجتهاد است که لازمه ورود به مجلس مهمی به نام مجلس خبرگان است که غرضی با تمامی تجربه‌هایی که در نظام جمهوری اسلامی فرا گرفته آنرا نادیده گرفته است و از این لحاظ که وی کول‌باری از تجربه است این سخنان تعجب آور است.

رویاپردازی و همچنین عدم آشنایی با مسئولیت‌هایی که افراد بایستی در منصب‌ها و مقام‌های مختلف انجام بدهند و خودباوری و بعضا خودشیفتگی صرف باعث می‌شود که این افراد در ساختمان وازرت کشور دیده شوند و به نظر می‌رسد این موضوع را بایستی از ناپختگی بدنه کوچکی از جامعه نسبت به وظایف مجالس دانست که به این شکل در ثبت نام کنندگان متبلور می‌َشود که بایستی در جهت نوع فعالیت و مسئولیتی که در این عرصه وجود دارد به طور ویژه اطلاع‌رسانی شود تا شاهد این نوع ناهنجاری‌های سیاسی نباشیم؛ بویژه اینکه هر مسئولیتی از جمله نانوایی که در سطح خود شغل شریفی است باید مهارت‌ها و شناخت‌های لازمه خود را داشته باشد و مسئولیت خطیر نمایندگی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی نیز در این عرصه اهمیت‌اش بیشتر جلوه‌گر می‌َشود. با این تفاسیر موضوع گزینش انتخاباتی که دارای اصول خاصی است و قطعا این افراد پیشقراولان عدم احراز صلاحیت هستند بیشتر از پیش مهم و حیاتی جلوه و کار شورای نگهبان در این عرصه بیشتر اهمیت می‌یابد.

منبع : فردا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست