• تاریخ: ۱۳۹۴-۱۰-۰۵
  • شناسه خبر: 290

نخستین انتخابات دولت تدبیر و امید / رکورد دار ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان و شورای اسلامی

پیام ملت – نام نویسی از داوطلبان نمایندگی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ۲۶ آذرماه آغاز و دوم دی ماه با نام نویسی ۸۰۱ داوطلب به پایان رسید . به این ترتیب برای هر کرسی ۱۰ نفر با یکدیگر رقابت می کنند. نام نویسی از ...

پیام ملت نام نویسی از داوطلبان نمایندگی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ۲۶ آذرماه آغاز و دوم دی ماه با نام نویسی ۸۰۱ داوطلب به پایان رسید . به این ترتیب برای هر کرسی ۱۰ نفر با یکدیگر رقابت می کنند.
نام نویسی از داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز از ۲۸ آذرماه آغاز شد و تا چهارم دی ماه ادامه داشت و در نهایت با نام نویسی حدود ۱۲ هزار داوطلب رکوردار بیشترین تعداد داوطلبان انتخابات گذشته شد.
در بررسی علل افزایش چند برابری تعداد داوطلبان می توان به روحیه امیدی که در سال ۱۳۹۲ در دل مردم ایجاد شد اشاره کرد، مردمی که با خلق حماسه ۲۴ خرداد رای به اعتدال دادند و امروز در ادامه می خواهند در لبیکی دیگر به رهبر معظم انقلاب حماسه سیاسی دیگری در انتخابات قوه مقننه و مجلس خبرگان رهبری خلق کنند.
دعوت رییس جمهوری از نخبگان برای حضور در عرصه انتخابات یکی دیگر از علل افزایش تعداد داوطلبان بود که حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی بارها از تمامی افرادی که توانمند و شایستگی دارند دعوت کرد تا به عرصه انتخابات ورود پیدا کنند.
روحانی بارها در نشست ها و دیدارهای مختلف، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفند ماه امسال را از مهمترین مسائل پیش روی دولت دانست و گفت: دولت خود را مقید به قانون می داند و برای همه نهادهای مرتبط با انتخابات، احترام قائل است.
روحانی اظهار امیدواری کرد در پرتو یک انتخابات باشکوه، افراد تأثیرگذار با تجربه، با تدبیر و توانمند برای خدمت هر چه بیشتر به کشور به مجلس راه یابند.
وی ابراز امیدواری کرد مردم با شور و نشاط در این انتخابات شرکت کنند تا همانند سال ۹۲ در سال ۹۴ نیز حماسه ای دیگر آفریده شود.
از سوی دیگر می توان یکی دیگر از علل افزایش تعداد داوطلبان را وجود نیروهای جوان و دغدغه مند در کشور عنوان کرد به طوری که بیش از ۷۰ درصد داوطلبان در سنین جوانی هستند.
نگاهی به آمار انتخابات گذشته در کشور نشان می دهد که این نوع نام نویسی و استقبال افراد برای حضور در عرصه انتخابات بی سابقه و کم نظیر بوده است.
به تعبیر رییس ستاد انتخبات این افزایش نشان می دهد که علاقه مندی برای داوطلبی مجلس خبرگان رهبری افزایش یافته است. وزیر کشور نیز امروز در جمع خبرنگاران از افزایش تعداد داوطلبان در دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی ابراز خوشحالی کرد و گفت: هر چه تعداد داوطلبان و نامزدها بیشتر باشد امکان انتخاب مردم بیشتر می شود.
حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور نیز درباره علت افزایش تعداد داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: این موضوع از نظر دولت امر مبارکی است به جهت این که حکایت از افزایش میل مردم به دخالت در سرنوشت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و سرنوشت کشور دارد.
امیری افزود: مردم علاقمندند در فضای سیاسی ایجاد شده که امید و میل به تاثیرگذاری در شرایط سیاسی، اقتصادی و قانون گذاری کشور بالا رفته است، مشارکت کنند.
وی ادامه داد: واقعیت این است که بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و آغاز روند اجرای برجام که یکی از وعده های رئیس جمهوری در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بود، امیدهایی در مردم ایجاد شده است که علاقمندند در فضای باز سیاسی کشور که دموکراسی در آن حاکم است در امر مهم انتخابات مشارکت داشته باشند و در سرنوشت خود دخالت کنند.
قائم مقام وزیر کشور گفت: همچنین با توجه به این که در شرایط پسابرجام قرار داریم، مردم علاقه مند هستند در اداره کشور مشارکت سازنده داشته باشند.
نگاهی به تعداد داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری در چهار دوره گذشته نشان می دهد که به ترتیب ۱۶۸، ۱۸۰، ۳۹۶، ۴۹۳ در انتخابات دوره های اول، دوم، سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری نام نویسی کرده اند.
نگاهی به روند نام نویسی در انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی نیز نشان می دهد که در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۰، پنج هزار و ۳۹۵ داوطلب نام نویسی کردند که از این تعداد استان تهران با نام نویسی از هزار و ۶۶ نفر و استان اصفهان با نام نویسی از ۴۱۷ نفر بیشترین داوطلب و استان هرمزگان با نام نویسی از ۳۹ داوطلب و استان خراسان شمالی با نام نویسی از ۳۷ نفر کمترین داوطلب را داشتند.
از تعداد پنج هزار و ۳۹۵ داوطلبی که در مجلس نهم نام نویسی کردند ۴۲۸ نفر زنان و ۴ هزار و ۹۶۷ نفر مرد بودند.
در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز که در سال ۱۳۸۶ برگزار شد، هفت هزار و۶۰۰ نفر داوطلب نام نویسی کردند. آمار داوطلبان اقلیت های مذهبی شامل زرتشتیان، کلیمیان، مسیحیان آشوری و کلدانی و ارامنه شمال و جنوب ایران در این انتخابات ‎ ۱۷نفر بود.
در سال ۱۳۸۲ نیز در هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هشت هزار و ‎ ۱۷۲داوطلب برای کسب ‎ ۲۹۰کرسی مجلس در سراسر کشور نام نویسی کردند. همچنین ‎ ۲۳مرد و یک زن از اقلیت های دینی برای انتخابات مجلس هفتم نام نویسی کرده بودند.
همچنین در انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۸، ۶ هزار و ‎۸۶۰ نفر برای نمایندگی مجلس ثبت نام کردند که ازاین تعداد ‎ ۵۰۴نفر داوطلب زن و ۶ هزار و ‎ ۳۵۶نفر داوطلب مرد بودند. در دوره ششم، ‎ ۳۵نفر از داوطلبان اقلیت های دینی برای کسب پنج کرسی نمایندگی این اقلیت ها نام نویسی کردند.
انتخابات پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در سال ‎ ۱۳۷۴برگزار شد، در این انتخابات در مجموع پنج هزار و ‎ ۳۶۶نفر نام نویسی کردند که ‎ ۳۲۰زن و پنج هزار و ‎ ۴۶مرد داوطلب نمایندگی مجلس بودند.
در سال ۱۳۷۰ نیز که انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد ۳ هزار و ۲۳۳ داوطلب ثبت نام کردند. این انتخابات در ۱۹۶ حوزه انتخابیه برگزار شد.
در انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۶، یک هزار و ۹۹۹ نفر داوطلب نام نویسی و برای رسیدن به ۲۷۰ کرسی بهارستان با یکدیگر رقابت کردند.
همچنین هزار و ۵۹۲ نفر در سال ۱۳۶۲ داوطلب حضور در انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی بودند که در ۱۹۳ حوزه انتخابیه با یکدیگر به رقابت پرداختند.
انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی اسفند سال ۱۳۵۸ برگزار شد که در این انتخابات سه هزار و ۶۹۴ نفر داوطلب نام نویسی کردند تا در ۱۹۳ حوزه انتخابیه و برای کسب ۲۷۰ کرسی مجلس با یکدیگر رقابت کنند.
حال با پایان نام نویسی از داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی باید منتظر روند بررسی صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان بود که چه تعداد اقبال حضور در عرصه رقابت در انتخابات هفتم اسفندماه پیدا می کنند؟
پس از پایان فرآیند نام نویسی وارد مرحله بررسی صلاحیت داوطلبان خواهیم شد که بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری توسط شورای نگهبان از ۶ دی ماه الی ۵ بهمن ماه خواهد بود و شورای نگهبان پس از بررسی صلاحیت نظر خود را به وزارت کشور اعلام می کند.
اعلام مراتب رد صلاحیت و دریافت تقاضای رسیدگی مجدد به صلاحیت های داوطلبان مجلس خبرگان رهبری تا ۱۰ بهمن ماه ادامه خواهد داشت و رسیدگی مجدد به صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری از ۱۱ بهمن ماه به مدت ۱۰ روز انجام می شود.
اسامی داوطلبان تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس خبرگان رهبری پس از اعلام شورای نگهبان ۲۱ بهمن ماه توسط وزارت کشور به فرمانداری های حوزه های انتخابیه اصلی منتشر می شود و تبلیغات داوطلبان این انتخابات نیز از ۲۲ بهمن ماه تا پنجم اسفند ادامه خواهد داشت.
روند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی توسط هیات های اجرایی از پنجم دی ماه آغاز و تا ۱۴ دی ماه ادامه خواهد داشت و مراتب رد صلاحیت داوطلبان توسط هیات های اجرایی توسط فرماندار حوزه انتخابیه اصلی ۱۵ دی ماه ابلاغ می شود.
زمان اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده به نتایج بررسی صلاحیت هیات های اجرایی ۱۶تا ۱۹ دی ماه خواهد بود و به شکایات و بررسی صلاحیت ها توسط هیات نظارت استان ۲۰ تا ۲۶ دی ماه رسیدگی می شود.
دریافت شکایت از داوطلبان رد صلاحیت شده و اظهارنظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در خصوص کلیه داوطلبان و اعلام قطعی اسامی به مراکز حوزه های انتخابیه توسط وزارت کشور از ۲۷ دی تا ۱۶ بهمن ماه خواهد بود.
زمان دریافت شکایت از داوطلبانی که در مراحل قبل تایید و توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند، از ۱۷ تا ۱۹ بهمن ماه خواهد بود و شورای نگهبان از ۲۰ تا ۲۶ بهمن به شکایات رسیدگی می کند.
اسامی قطعی نامزدها نیز ۲۷ بهمن ماه به وزارت کشور اعلام می شود و انتشار اسامی آنان توسط فرمانداران ۲۸ بهمن ماه خواهد بود.
تبلیغات انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ۲۹ بهمن ماه تا ۵ اسفندماه خواهد بود.
نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز ۶ اسفند ممنوعیت تبلیغات خواهند داشت و ۷ اسفند نیز شاهد برگزاری انتخابات و حضور مردم در پای صندوق۱۵۵۳ های رای خواهیم بود تا حماسه ای دیگر در ادامه حماسه ۹۲ خلق شود.

منبع : ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست