• تاریخ: ۱۳۹۶-۰۲-۲۲
  • شناسه خبر: 4712

روحانی : به عهدی که با ملّت بستم ، پایبندم/ پرونده مناظره ها لوله شد

 پیام ملّت – سومین مناظره شش نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصادی بعد از ظهر روز جمعه بیست و دوم اردیبهشت‌ماه میان مصطفی میرسلیم، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، مصطفی هاشمی‌طبا، حسن روحانی ...

 پیام ملّت – سومین مناظره شش نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصادی بعد از ظهر روز جمعه بیست و دوم اردیبهشت‌ماه میان مصطفی میرسلیم، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، مصطفی هاشمی‌طبا، حسن روحانی و ابراهیم رئیسی برگزارشد
سحاق جهانگیری در پاسخ به پرسشی درباره قاچاق کالا گفت:

_ قاچاق کالا همواره توسط کسانی انجام می گیرد میخواهند به تولید ضربه بزنند و اقتصاد کشور را از مسیر خارج کنند.

_ کاندیداها از سابقه خودشان نترسند، بگویند در ناجا بودیم ان کارها را انجام دادیم.

_ قالیباف، در یک دوره طولانی مسئول مبارزه با قاچاق بوده اند، باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

_ آقای رئیسی یک ماه قبل از کاندیداتوری گفتند که می خواهند در خدمت امام رضا باشند بعد از ورود به انتخابات گفتند که ۶ ماه است برای این برنامه کار کرده اند ولی برنامه ای ارائه نشد.

_کسی که بیشترین سابقه را در قوه قضائیه دارند آقای رئیسی هستند باید عملکرد خود را توضیح دهند .

_ حتما یکی از مهمترین سیاست هایی که در اقتصاد مقاومتی توجه شده، راه اندازی تولید داخلی است. تولید داخلی آسیب خایی دارد که یکی از مهمترین آنها قاچاق کالاست. رانتخواران از قاچاق کالا استفاده می کنند.

_ برای آینده برنامه دقیقی انجام گرفته و ۱۰ کالای اصلی قاچاق مشخص شده تا با آن مبارزه شود.

_ در یک مقطعی از تاریخ، مسائل کشور رفت به سمت شعار دادن. به همین دلیل قاچاق و فساد افزایش پیدا کرد. اقتصاد کشور به سمت فروپاشی رفت. نمایندگان همین تفکر امروز در صحنه حضور دارند. مردم باید دقت کنند چقدر حرفهایی که کاندیداها میزنند قابل اجراست. آقای رییسی یک ماه قبل از انتخابات گفتند می خواهم در خدمت امام رضا باشم، اما جلسه پیش گفتند روی این برنامه شش ماه کار شده.

_ کاندیداها از سوابق خودشان نترسند، بگویند در نیروی انتظامی بودیم، فلان کار کردیم. بگویند در قوه قضاییه بودیم، چقدر با فساد کار کردیم. آقای رییسی بیش از ۳۰ سال در قوه قضاییه بوده، بگویند برای فساد چه کرده اند؟ هیچ کس به اندازه ایشان در رده اول قوه قضاییه نبوده است. درباره این پاسخ بدهند.

رئیسی در واکنش به اظهارات جهانگیری درباره مبارزه با قاچاق کالا:

_ پشتوانه برنامه ما کارهای بسیاری است که در دانشگاه‌های مختلف انجام شده است.

_ امروز ۱۸ میلیارد دلار قاچاق از کجا وارد می‌شود؛ البته دولت اعلام می‌کند ۱۲ میلیارد است. قضات در سراسر کشور دارند پیگیری می‌کنند.

_ دولت می‌تواند پیشگیری کند ولی دولتی که مسئولانش خودشان در بخش‌های خصوصی مسئولیت نداشته باشند. چرا آقایون دولتی با قاچاق مبارزه نمی‌کنند. می‌توان از طریق مبارزه با قاچاق، شغل ایجاد کرد.

هاشمی‌طبا در واکنش به اظهارات جهانگیری درباره مبارزه با قاچاق کالا:

_ برای کشوری که استقلالش توسط رزمندگان و شهدا تضمین شده است‌، بسیار باعث تاسف است که این مقدار کالا قاچاق وارد آن می‌شود.

_ روزنامه‌های ما نوشته‌اند که از ۱۱۴ اسکله رسمی کشور کالای قاچاق وارد کشور می‌شود.

_ مناطق آزاد حداکثر رقمی که می‌توانند کالا وارد کشور کنند ۴۵۰ میلیون دلار است.

_ برادرانی که اطلاع دارند بگویند این ۱۱۴ اسکله برای کیست چرا آنها را به مردم اعلام نمی‌کنند.

قالیباف در واکنش به توضیحات جهانگیری گفت:

گزارش کامل از سومین مناظره کاندیداهای ریاست‌جمهوری

_ ما اگر بحث ۴ درصدی ها را مطرح می کنیم به این دلیل است که چرا با قاچاق کالا مبارزه نمی شود.

_ اولین شرط مبارزه با قاچاق کالا پیشگیری است وقتی در دولتی برخی اعضای دولت و مدیران آن در عین حال حقوق یک کارگر ۸۰۰ هزار تومان است و عقب ماندگی حقوق پیدا می کند، وزرای آن دولت پایه گذار حقوق های نجومی می‌شوند. مانند جنابعالی که در دوره وزارت پاداش های چند میلیاردی را هم برای خود تصویب می‌کنیدو هم به عده ای از همکاران خود می دهید.

_ شما وقتی که در هفته قبل دیدید وزیری که کار فرهنگی دارد،‌واردات غیر قانونی انجام می دهد آیا شما با این شرایط می توانید از قاچاق پیشگیری کنید؟

_ وقتی شما امروز نمی توانید امنیت سپرده گذاران مستضعف مانند سپرده گذاران موسسات کاسپین و میزان را تامین کنید، بعد می گویید باید سرمایه وارد کنید و امنیت آن را برقرار کنید؟

_ وقتی شما در مسکن مهر مشکل دارید به این دلیل است که وزرای شما مشغول کار تجاری و شخصی خود هستند؛ وقتی شما کسی را می گذارید که مدیر بانک آن را تعیین می کند و بدون هیچ روالی رقم بیش از ۴۰۰ میلیون تومان را در حسابی جابجا می کند طبیعتا قاچاق کالا اتفاق می افتد.

مصطفی میرسلیم نیز در واکنش به سخنان جهانگیری درباره موضوع قاچاق کالا اظهار کرد:

_ شما که به آقای رئیسی اعتراض می‌کنید که چرا برنامه ندارد خودتان پیش از ایشان مورد سوال هستید برادر من. شما اول خودت برنامه‌ات را مطرح کن بعد به دیگران ایراد بگیر که چرا برنامه ندارند.

_ موضوع قاچاق چیزی نیست که به راحتی از کنار آن بگذریم. شما باید بگویید که این کار چه بلایی بر سر کشور، بر سر اشتغال جوانان و بر سر جامعه می‌آورد و مشکلات اجتماعی را با خود به همراه دارد.

_ جنابعالی در چهار سال اخیر در دولت بوده‌اید. آیا شما خواب بوده‌اید و حواستان نبوده است که چگونه انجام می‌گیرد و حال فهمیده‌اید و می‌خواهید از آن جلوگیری کنید؟

_ شما به دیگران می‌گویید برنامه‌تان برای مبارزه با قاچاق کالا چیست؟ شما خودتان در دولت چگونه این موضوع را پیگیری می‌کنید؟ اگر آن رقمی که آقای رئیسی می‌گویند درست باشد و همان ۱۲ هزار میلیارد میزان قاچاق کالا باشد نه ۱۸ هزار میلیاردی که آن میزان هم مطرح شده است، دولت تاکنون چگونه با آن برخورد کرده است؟

روحانی در واکنش به توضیحات جهانگیری:

_ باید به رسانه ها اجازه دهیم، حرف بزنند، وقتی از املاک نجومی گفت، جلوی انها را نگیریم.

_ اگر بتوانیم تولید داخلی را بالا ببریم و با قیمت ارزان به مردم عرضه کنیم دیگر قاچاق ایجاد نمی شود. الان در کشورهای دنیا قاچاق کالا معنی ندارد. وقتی از قاچاق حرف می زنند از قاچاق اسلحه و امثال آن صحبت می کنند.

_ باید فضای آزادی را برای بخش های خصوصی ایجاد کنیم نه اینکه خصولتی‌ها بیایند به عنوان فضای خصوصی فعالیت کنند. گروه‌هایی که حامی های نظامی دارند وارد فضای رقابت شوند و نگذارند رقابت واقعی بین بخش خصوصی ایجاد شود.

_ روستاهای مرزی ما باید تولید کننده و استان های مرزی صادر کننده باشند. به این صورت جلوی قاچاق کالا گرفته می شود اگر یک رسانه ای یک کلمه گفت چرا فساد در املاک نجومی ایجاد شده است، نباید خبرنگار را بگیریم، بلکه باید آزادش بگذاریم تا حرفش را بزند.

توضیحات تکمیلی جهانگیری در پاسخ به پرسش نخست از وی:

_ فکر می کنم که جناب آقای رییسی هر سابقه کار و برنامه ای دارند را تلفیق کنند و به اطلاع برسانند. اینکه قوه قضاییه رسیدگی می کند و بازهم قاچاق اضافه می شود، نشان می دهد قوه قضاییه ضعیف کار کرده است.

_ آقای میرسلیم، روزی که گرفتیم دولت را ۲۵ میلیارد دلار قاچاق کالا بود. توانستیم نصف کنیم. دولت مورد قبول شما قاچاق را رسانده بود به ۲۵ میلیارد دلار

_ آقای قالیباف، اگر ثابت کنید من چندصدمیلیون تومان پاداش دادم، بقیه حرفهایت را هم می پذیریم، شما عادت داری به تهمت زدن.

_دولت با حقوق های نجومی چه برخوردی کرد؟ تا اعلام شد،‌خودش قوی ظاهر شد و با آن مقابله کرد.

_ اما شما در املاک نجومی چه کردید؟ ۲۲۰۰ میلیارد تومان املاک مردم بخشیدید به چند نفر با تخفیق. هرکس خواست به موضوع ورود کند، اجازه ندادی، ‌در ستاد مبارزه با مفاسد این موضوع مطرح شد، مجلس خواست تحقیق و تفحص کند، جلویش را گرفتید، چرا جلوی تحقیق و تفحص شورای شهر را گرفتید؟ چرا کسی که افشا کرد، گرفتید سه ماه زندان انفرادی کردید.

_ بعد اعلام می کنند وزرا این‌جورند. اگر یک وزیر بوده، برخورد می شود.

_ شما بیشترین تخلف را در بانک شهر انجام دادید. موسسات اعتباری را شما ایجاد کردید. می دانید بانک قوامین چه وضعیتی دارد؟ میدانید در بانک شهر چه می گذرد؟

_ بانک سرمایه که سهامش متعلق به شهرداری بود و یک مفسد اقتصادی بود، آن اتفاق افتاد،‌ حالا شما مدعی فساد اقتصادی شدید؟ زمانی که در سال ۹۱ مردم دنبال دارو می گشتند، شما در برج میلاد بستنی ۴۰۰ هزار تومانی سرو می کردید،‌اگر نبود تذکر رهبری،‌چه اتفاقی افتاد؟

سید مصطفی میر سلیم به عنوان دومین نامزد در پاسخ به پرسشی درباره توسعه صادرات، جلوگیری از خام فروشی و کاهش وابستگی کشور به درآمد نفتی، گفت:

_ خام فروشی منجر به وابستگی ما به خارج از کشور می‌شود و در نهایت سبب بیکاری جوانان خواهد شد.

_ برنامه بسیار مهمی که در چارچوب اقتصاد مقاومتی تبیین شده این است که به نفت به عنوان ماده خامی که منجر به تولید مواد ارزشمند و کالای میانی شود توجه کنیم.

_ با توجه به ارزش افزوده‌ای که کالاهای میانی و ارزشمند نسبت به خام فروشی دارد ما را به این نتیجه می‌رساند که از چاه‌ها و منابع نفتی مان به صورت پیاپی استفاده نکنیم تا با تولید کالاهای میانی و دارای ارزش افزوده از ماده خام نفت،‌ عمر منابع نفتی ما را افزایش دهیم.

_ در مورد صادرات و مقررات گمرکی باید صحبت کنیم. باید توجه کنیم که صادرات به گونه‌ای باشد که باعث تقویت کالاهای تولیدی کشورمان شود. در همین رابطه باید به افزایش صادرات کشورهای هدف به ویژه همسایه‌ها هم توجه کرد.

_ با توجه به مناسباتی که با کشورهای همسایه داریم نباید صادرات بعضی از کالاها به گونه‌ای باشد که سود کالا برای آنها در نظر گرفته شود.

_ به طور کلی باید صادرات مورد تشویق قرار گیرد و به گونه‌ای باشد که بتوانیم فاصله ایجاد شده را جبران کنیم. دولت باید تشویق کننده باشد تا افزایش کیفیت در برنامه کار تولید کنندگان قرار بگیرد. در این صورت است که می‌توانیم با کالاهای قاچاق مقابله کنیم و از سوی دیگر در بازار با رقبا،‌ رقابت کنیم.

روحانی نیز در واکنش به توضیحات میرسلیم گفت:

_ دولت افتخار می‌کند که بازار صادرات به کشور ما باز شد. معاینات که روی آب‌ها باقی مانده بود صادر شد.

_ نفت خام که آقای میرسلیم می‌گویند بر مبنای قانون وچارچوب و سیاست‌های کلی است و من از صحبت‌های ایشان تعجب می‌کنم. در پارس جنوبی شروع به نفت خام کردیم. ما در غرب کارون امروز ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز صادر می‌کنیم و قبلا حدود ۶۰ الی ۵۰ بشکه بود.

_ قدرت اقتصادی ما به خاطر حضورمان در نفت است. در اوپک توانستیم حقمان را پس بگیریم. بازار را از عربستان پس گرفتیم. ما الان نسبت به نفت خام، معاینات ما در پالایشگاه ستاره خلیج فارس پایش خواهد شد.

جهانگیری نیز در واکنش به اظهارات میرسلیم گفت:

_ آقای میرسلیم اطلاعاتش نسبت به کشور ناقص است. من فکر می‌کردم ایشان به خاطر حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام اطلاعات کاملتری داشته باشد.

_ جلوگیری از خام‌فروشی یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است که من فرمانده ستاد اجرای اقتصاد مقاومتی هستم که طبق فرمان رهبری این مسئولیت را که با رضایت رهبری و رییس جمهوری همراه بود بر عهده گرفتم.

_ ما در زمینه جلوگیری از خام‌فروشی خیلی خوب عمل کردیم و کوشیدیم کالاهایی تولید کنیم که قابل صادرات باشند و تراز مثبت صادرات کالا نسبت به وارداتش بدون تکیه به فروش نفت خام برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران در این دولت عملی شده است.

_ ما هم قیمت ارز را در میزان مناسب نگه داشته‌ایم و هم بازارهای صادرات را به خوبی حفظ کرده‌ایم و در نهایت خط اعتباری ارزی برای کشورهایی که کالاهای ما را خرید کنند در نظر گرفته‌ایم که نتیجه‌اش عملکردی بوده است که به آن اشاره کردیم.

ابراهیم رئیسی نیز در نقد صحبت‌های میرسلیم گفت:

_ چنانچه در استان‌های مختلف کشور پالایشگاه‌هایی ایجاد شود هم از خام فروشی جلوگیری می‌شود و هم نفت با ارزش افزوده فروش می‌رود اما متاسفانه تاکنون اینطور عمل نشده است.

_ علی رغم تلاش‌هایی که انجام شده امروز شاهدیم که آنچه که باید در زمینه کاهش وابستگی به نفت انجام می شده،‌ انجام نشده است. در دنیا یکی از راه های کاهش وابستگی به نفت روی آوردن به مالیات است اما امروز دولت برای دریافت مالیات به سمت کاسب‌ها و تولید کنندگان می‌آید.

_ این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دولت به سمت کسانی که صدها کانتینر قاچاق کالا وارد کشور می‌کنند و بر هیچ کسی پوشیده نیست برای دریافت مالیات نمی‌روند.

_ چرا نسبت به موضوع دریافت مالیات از این افراد رسیدگی نمی شود؟ در دولت به وفور پرونده فساد تولید می شوند اما می گویند که چرا در دستگاه قضا به این پرونده ها رسیدگی نمی شود؛ این در حالی است که شما باید کاری کنید که جلوی فساد گرفته شود چرا که در همه دولت ها پیشگیری مقدم بر درمان است.

_ دولت می‌تواند کاملا جلوی کالای قاچاق را بگیرد.امروز عزم و اراده جدی در این زمینه در دولت وجود ندارد.

_ تولید کنندگان دارای کمتر از ۵۰ کارگر به دلیل پرداخت مالیات در حال تعطیلی هستند و این مالیات‌ها باعث شده که ۲۵۰ هزار واحد تولیدی به واحدهای توزیعی تبدیل شود.

_ باید روند اخذ مالیات اصلاح شود. می شود جلوی کسانی که فرار مالیاتی انجام می دهند را گرفت اما گویا قرار است صبح تا شب دولت برای تولید پرونده‌های فساد صرف شود و از سمت دیگر دستگاه قضائی فقط با آنها برخورد کند.

هاشمی طبا در ادامه درباره صحبت‌های میرسلیم اظهار کرد:

_ خوشحالم که به مدت سه سال از سال ۶۹ تا ۷۲ در مرکز توسعه صادرات فعال بوده‌ام. ۴۰۰ هزار دلار را در آن زمان به ۵ میلیارد دلار با تشکیل ۵۰ نمایشگاه داخلی و خارجی که در آن شرکت می‌کردیم رسانیدم.

_ خوشحالم که امروز صادرات ما به ۴۵ میلیارد دلار رسیده و بخشی از آن صادرات مهندسی با ارزش افزوده تقریباً ۱۰۰ درصد است. این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی است که مهندسین کشورش اینگونه در دنیا حاضر می‌شوند.

_ در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری هم آمده است که کالای ما باید برای صادرات بهترین کالا باشد. اگر ضعیف باشد توانایی رقابت نخواهد داشت. اگر اینگونه خوب عمل کنیم دیگر نمی‌گوییم برای نجات اقتصاد کشور مشاغل زودبازده و کوچک را ایجاد کنیم.

_ در ارتباط با حوزه نفتی هم باید برنامه دقیقی به مردم ارائه دهیم. نمی‌شود که نفت را از جنوب به خراسان یا مازنداران ببریم، کالایی تولید کنیم و آن را دوباره به جنوب برای صادرات ببریم، برنامه‌های در این حوزه باید دقیق و شفاف باشد.

قالیباف در پاسخ به اظهارات میرسلیم درباره خام فروشی گفت:

_ مشکل صادرات حل نخواهد شد زیرا منافع چهار درصدی ها در گرو این مشکلات است.

_ حرف های جهانگیری دروغ آشکار است.

_ گفتند ۲۲۰۰ میلارد در املاک نجومی دزدی شده اما خودم به دادستان کل نامه نوشتم که به آن رسیدگی شود اما اعلام شد جرم سازمان یافته ای رخ نداده است.

_ چون موضوع حقوق های نجومی رخ داده بود، نجفی مشاور روحانی طرح داد که یک معادل سازی ایجاد شود.

_ چهار درصدی ها خیلی پر رو و جو ساز هستند.

_ اگر بانکی تخلف کرده شما در دولت برخورد کنید از جمله بانک گردشگری که به برادر شما تعلق دارد. اخلاق من نیست، اخلاق شماست که مثل آقای روحانی می ایستید و دروغ می گویید. شما املاک نجومی بردید، وقتی وزیر بودید ۳۸۵ مترزمین را متری ۱۴۰ هزار تومان گرفتید
ما املاک نجومی دادیم؟ ما آن را به رفتگر دادیم.

تذکر میرسلیم به قالیباف پس از سخنان تند علیه جهانگیری و روحانی در وقت نقد سخنان میرسلیم:

لطفا در موضوع حرف بزنید، موضوع خام فروشی و صادرات است. در بحث فساد، به وقتش حرف بزنید

حجت الاسلام حسن روحانی به عنوان سومین نامزد در جایگاه قرار گرفت و در پاسخ به پرسشی درباره راهکارها برای رفع مشکلات نظام بانکی گفت:

_ نامزدها منابع ایجاد شغل و یارانه که در شعارهای انتخاباتی خود می گویند را برای مردم مشخص کنند.

_ یکی از ارکان بزرگ برای اقتصاد امروز و فردای کشور بانک‌ها هستند و اساساً در بودجه عمرانی تصمیم ما بر این است که این بودجه را با همکاری بانک‌ها و تقویت آنها افزایش دهیم.

_ برخی از موسسات اعتباری غیرمجاز در دولت قبل ایجاد شدند که بخشی از وقت دولت را برای اصلاح و بازگرداندن پول مردم گرفت. کار زیادی برای بانکی که مربوط به دستگاه آقای رئیسی (میزان) انجام شد تا بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم.

_ امروز برای تقویت بانک‌ها، سرمایه آنها را تقریبا دو برابر کرده‌ایم تا بتوانند در قبال مسائل اقتصادی تلاش کنند. ما به بانک‌ها برای تولید نیاز داریم در همین راستا در سالی که گذشت حدود ۲۴ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ از تسهیلات بانک‌ها استفاده کردند و فعال شدند. از طریق بانک‌ها امروز سرمایه خارجی را جذب می‌کنیم.

_ ما اگر بخواهیم فقر را ریشه‌کن کنیم باید اقتصاد به عنوان یک موضوع ملی ظهور پیدا کند باید بانک‌ها را تقویت کنیم. خوشحالم که همین امروز با یکی از بانک‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلار به توافق رسیدیم.

_ برای رونق اقتصاد باید از سرمایه‌های داخلی و خارجی استفاده کنیم، ما نیاز داریم که صادراتمان را افزایش دهیم.

_ دوستان ما مرتب به مردم می‌گویند ما به شما پول برای ایجاد شغل و یارانه می دهیم، چرا مشخص نمی‌کنید که این پول‌ها از کجا می‌آید.

_ اگر منظورتان اخذ پول از بانک مرکزی است که یعنی پول مردم را از یک جیب بردارید و به جیب دیگرشان بدهید، در آن صورت تورم ۶۰ تا ۷۰ درصدی ایجاد می‌شود. این دوستان چرا منابعشان را اعلام نمی‌کنند.

_ به طور کلی ۷۰ میلیارد کل یارانه نقدی و غیرنقدی ما است. آیا مردم پول نقد را بیشتر می‌پسندند یا اجرای طرح تحول سلامت را؟ ما برای شغل روستایی در دولت برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با ارائه تسهیلات شغل روستایی را فعال کنیم.

اسحاق جهانگیری نیز در ادامه افزود:

_ نظام بانکی نقش اصلی در اقتصاد ایران دارد، متاسفانه در دولت گذشته منابع بانکی در جاهای مختلف گرفتار شد که یکی از این جاها معوقات بانکی است. مجموعه‌ای از افراد منابع بانکی را گرفتند و برنگرداندند و بخشی از این افراد آدم‌های اقتصادی بودند که باید به آنها فرصت داده می‌شد ولی بخشی از آنها سودجویان بودند. لذا نظام بانکی باید سرمایه‌اش افزایش پیدا کند.

_ طرح تحول بانکی تهیه شده است و جزو مهمترین طرح‌هاست. ما توانستیم وام ازدواج را از ۳ میلیون به ۱۰ میلیون تومان افزایش دهیم و یک میلیون نفر به مبلغ ۹ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخته شد. باید موانع را در این زمینه برطرف کنیم.

ابراهیم رئیسی در واکنش به اظهارات روحانی درباره مشکلات بانکی کشور گفت:

_ من در مناظره قبل اعلام کردم که یک بار برای همیشه تلویزیون مناظره ای بین آقای روحانی و دولتمردان قبل صورت دهد تا آنها با هم بنشینند صحبت کنند و دیگر این بحث ها تمام شود که ما هر چه می گوییم آقای روحانی به دولت قبلی نسبت دهد.

_ آقای روحانی اشاره می کنند که دولت بعدی برای کشاورزی فلان برنامه را داریم. آقای روحانی چرا در همین دولت آن کار رانجام ندادید؟ شما چهار سال کشور را به ناحق و ناروا معطل گذاشتید و الان هم می گویید در دولت بعد فلان کارها را انجام می دهم و باز از ارائه گزارش صد روزه سخن می گویید.

_ یکی از گلابی هایی که باید از برجام می چیدیم سرمایه گذاری خارجی بود؛ آقای روحانی الان میزان جذب سرمایه خارجی که به عنوان یکی از گلابی هایی که باید از درخت برجام می چیدید، چقدر است؟ الان این میزان ۵۰۰ میلیون دلار است که کمتر از یک میلیارد به شمار می رود.

_ آماری که ما داریم نشان می دهد صادرات غیر نفتی ۱۰ درصد کاهش داشته است؛ما طبق آماری که داریم صادرات غیر نفتی با ۱۰ درصد کاهش روبرو بوده است اما شما می گویید صادرات غیر نفتی افزایش داشته است. شما صادرات میعانات را که باید در بخش صادرات نفتی قرار گیرد از میزان صادرات غیر نفتی کم کنید و ببینید چقدر باقی می ماند؟ این آمارسازی است نه ارائه یک آمار دقیق.

سیدمصطفی هاشمی طبا نیز در واکنش به اظهارات نامزدها درباره مشکلات و معضلات بانکی کشور ، گفت:

_ بی تردید مشکلات بانکی از دولت قبل و شاید دولت‌های قبل‌تر به ارث رسیده اینکه نگوییم دولت قبل چه کرده مراجعه به تاریخ را معوق می‌کنیم. این در حالی است که همیشه باید در رسیدگی به مسائل به مسائل تاریخی هم توجه کنیم.

_ نظام بانکی اسلامی مورد استفاده ما همان نظام بانکداری اروپایی است که عقود اسلامی را بر آن سوار کرده‌ایم. در این نظام نه مدیران و مسئولان بانکی و نه متقاضیان تسهیلات می‌دانند که چه مواردی را به امضا می‌رسانند.

_ اگر قرار است بانکداری در کشور به توسعه، تجارت و صادرات کمک کند باید در آن موضوعات مربوط به قرض و وام به درستی مورد توجه و اجرا قرار بگیرد.

قالیباف نیز د رواکنش به توضیحات روحانی گفت:

گزارش کامل از سومین مناظره کاندیداهای ریاست‌جمهوری

_ ما معتقد هستیم دولت در اداره و نظارت بانک‌ها ناکارآمد بوده است. پیش از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان وام داده اما باید ببینیم به چه کسانی این وام‌ها ارائه شده است.

_ عمدتا این وام‌ها به چند هزار نفر داده شده است. مردم می‌دانند که برای گرفتن وام ۱۰ میلیون تومانی چه باید بکنند.

قالیباف خطاب به جهانگیری گفت: شما می‌گویید دولت ۱۰ میلیون تومان وام ازدواج را افزایش داده است اما خود دولت مخالف این امر بوده و مجلس موافق این مساله بوده است. دولت در این حوزه ضعیف عمل کرده ما امروز امنیت سرمایه را می‌خواهیم.

_ وقتی می‌گویید دولت قبل از نظر من دولت قبل شما هستید. چهار سال فرصت داشته‌اید. چهار سال دیگر می‌خواهید وعده بدهید. هیچ اصلاحی طی این سال‌هایی که شما در دولت بوده‌اید صورت نگرفته است.

_ آقای روحانی باید در مسائل بانکی جدی باشید. با اختلاس هایی که صورت می گیرد به طور جدی برخورد کنید. ۱۹۰ تا از بدهکاران بانکی نورچشمی های دولت اند. بانکداری شما براساس رباخوری است. کد شهری برای آن درست کردید و دارند رباخوری می کنند بگویید چکار می کنید و به چه صورت با غارتگران برخورد می کنید.

_ بسیاری از بانک ها از جمله بانک صادرات، ملت و تجارت گرفتارند. اگر مردم بدانند که این گرفتاری برای چیست، سلب اعتماد می شود. باید برای بانکداری جدی تر برخورد کنید. به کشاورزان می گویید که از شهر وثیقه پیدا کنند. شما از طرفی می گویید تورم را به زیر ۱۰ درصد کشانده اید ولی بهره بانکی ۱۸ درصد می شود که این تناقض دارد.

حجت الاسلام روحانی در جمع بندی سخنان خود گفت:

_ آقای رئیسی تاکنون چند بار گفته اند خوب است بین دولت فعلی و قبلی مناظره صورت گیرد.

_ بهتر نیست ما با آقای رئیسی مناظره کنیم، چون همان افراد دولت قبل، امروز در ستاد انتخاباتی آقای رئیسی هستند و به ایشان برنامه می دهند.

_ آقای رئیسی می گویند بسیاری از مواردی که ما مطرح می کنیم در گذشته بوده است، آن زمان مگر شما در قوه قضاییه نبودید.

_ چطوری آمریکایی ها پول مردم ایران را آن زمان ضبط کردند و ما فرصت کافی داشتیم، شما در سازمان بازرسی کل کشور بودید و کاری نکردید، آن زمان نفت به یک فرد فاسد داده شد، شما چه کار کردید؟ یکی از دوستان شما به تامین اجتماعی رفت و فساد ها انجا شکل گرفت چه کردید؟ آقای رئیسی برخی از آنان را به خوبی می شناسند، چطور در گذشته رسیدگی نشده است، مگر قوه قضاییه در دولت قبل وجود نداشت ؟

_ چطور امروز کوچکترین تخلفی رخ می دهد سخنگوی قوه قضاییه می آید می گوید؛ البته کار خوبی است اگر برای همه باشد ، اما این سخنگو در دولت قبل کجا بود. زمانی که مردم در خیابان ها به دنبال دارو بودند چرا نیامدید به مردم بگویید که مشکلشان چیست؟

_ می گویید ما مسائل را به آینده حواله می کنیم، آیا وضعیت گندم کشور مشخص نیست ، آیا بحث کشاورزی را به آینده حواله داده ایم؟
نمی گویم وضعیت کشاورزان بهبود یافته است، اما این دولت تمام توان خود را بکار گرفت که وضعیت کشاورزان هر روز بهتر شود.

_ امروز بدهی های بانکی ما حداکثر ۱۰ درصد شده است بنابراین ما توانسته ایم بانک ها را در مسیر درست قرار دهیم، امروز نظارت بربانک ها با دولت گذشته قابل مقایسه نیست

_ آقای قالیباف خودش می داند در بانک خودشان، نظارت ها بیشتر شده است ، همه کمک کرده اند و نظارت رهبری بوده است.

_ ۱۷ هزار میلیارد تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط داده شد، نباید غیر اخلاقی حرف بزنیم، چرا آقای قالیباف کلام غیراخلاقی به کار می برید. شما(قالیباف) در طول این چهار سال، هر روز تخریب کردید، ساختمان های مجلل در شمال تهران گرفتید، فیلم گرفتید علیه دولت، در روزنامه خودت و روزنامه دوستانت، هر روز برعلیه دولت اقدام کردید.

_ شبانه دوستان شما سی دی و جزوه پخش می کنند، دیگر کافی نیست این همه تخریب علیه دولت،خوشحالم که مردم در روز جمعه تصمیم خود را اعلام خواهند کرد.

سید مصطفی هاشمی طبا در پاسخ به پرسشی درباره رونق تولید و اشتغال پایدار در صنعت، کشاورزی و خدمات به ویژه دانشگاهیان و جوانان، گفت:

_ طبیعی است عظمت و استقلال ایران و آینده ایران بر اساس تولید پا برجا خواهد ماند. همانطور که در جلسات گذشته عرض کردم زیر بنای حفظ ایران تولید است.

_ در جریان ۸ سال دفاع مقدس، شهدا با خون خود ایران را حفظ کردند پس از آن ما چه کردیم. ایران نفت، خاک،‌آب، گاز، جنگل،‌هوا و رودخانه‌های خود را در اختیار ما گذاشت و ما آن را تخریب کردیم.

_ ما باید کشاورزی مان را مدرن و احیا کنیم و در جهت اصلاح سرزمین ایران حرکت کنیم. با اینکه خودم مهندس هستم و در جهت احیای مهندسی تلاش کرده‌ام می‌گویم امروز تولید ما در گرو اصلاح کشاورزی است.

_ همانطور که مقام معظم رهبری چند روز پیش نیز اشاره کردند عظمت ایران باید حفظ شود. در اقتصاد مقاومتی در این راستا به صادرات اهمیت ویژه‌ای داده شده است.

_ همچنین اصلاح قانون بانکداری نیز ضروری است. از سوی دیگر استفاده از نیروهای تلاشمند که امروز در اصناف و کارفرمایان نمود پیدا کرده هم باید استفاده کنیم، ‌چرا که آنها با گسترش کار خود به اهداف ما کمک می کنند. در همین راستا صنایع نیز نباید زود بازده باشند، صنایع ما باید ریشه‌دار باشند و از فناوری‌های مفید بهره ببرند.

میرسلیم در پاسخ به سخنان هاشمی طبا گفت:

_ من می‌خواهم که آقای روحانی من را روشن کند و پاسخم را بدهد. علت واقعی خوابیدن صنعت و تولید چیست؟ علت واقعی موضوع، به بی‌توجهی دولت به رکود باز می‌گردد. دولت آمد تورم را کنترل کند که گرفتار رکود شد. این را خودتان بگویید و راحت مطرحش کنید، علت اصلی همین است.

_ امروز حدود ۸۰ درصد واحدهای تولیدی خوابیده‌اند، دولت چطور می‌تواند آن واحدهای تولیدی را مجدد احیا کند و می‌خواهد چه برخوردی با این مسائل از خود نشان دهد؟

_ دولت با بهره‌وری ضعیفی که در اقتصاد کشور وجود دارد چه می‌خواهد کند؟ همه سرمایه‌گذاری‌هایی که تاکنون انجام شده را به برجام نسبت می‌دهید اما از داخل کشور هم می‌توان سرمایه‌گذاری‌هایی انجام داد. تولید امروز کشور ما ۸۵ درصدش دولتی است.

_ آقای روحانی می‌خواهید با آن چه کنید؟ این دولت ضعف‌ها را به دولت قبلی نسبت می‌دهد اما خودش هم شکست خورده و هیچ کاری نکرده است. این دولت واقعاً چه کرده است؟

روحانی نیز در واکنش به دیگر اظهارات در این زمینه گفت:

_ یکی از راه‌های رونق تولید سرمایه‌گذاری است. البته باید روی موضوع فناوری و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان نیز کارهایی انجام دهیم.

_ با موفقیت در توافق هسته‌ای درآمد کشور در سال جاری ۲۰ میلیارد دلار افزایش می‌یابد. در این زمینه ما برنامه داریم که ۱۵ میلیارد از این میزان را با همکاری بانک‌ها به توسعه و سرمایه‌گذاری تخصیص دهیم و ۳ الی ۵ میلیارد دلار دیگر را نیز برای حمایت از فقرا و اقشار آسیب‌پذیر اختصاص دهیم.

_ امروز لایحه استفاده از یک و نیم میلیارد دلار درآمد ارزی برای ارائه تسهیلات روستایی در مجلس در حال بررسی است و با تصویب آن همه روستاییان می‌توانند دو برابر سرمایه اولیه خود تسهیلات وام کم‌بهره دریافت کنند.

اسحاق جهانگیری نیز ادامه داد:

_ ما باید از بخش خصوصی حمایت کنیم و تقویتش کنیم.

_ من از دوستانی که ناراحت هستند که چرا به دولت گذشته می‌پردازیم می‌خواهم که حرف‌های ما را تحمل کنید. چرا که من فکر می‌کنم که دولت گذشته امروز در این مناظره نشسته است و تمام افراد دولت گذشته در این ستادها فعالیت می‌کند.

_ رشد منفی ۷ درصد چه بلایی سر این اقتصاد آورد؟ آقای میرسیلم شما مهندس هستید اما نه آمار رسمی کشور را قبول دارید و نه می‌گویید که آمارتان را از کجا می‌آورید.

_ بالأخره این کشور مرکز آمار دارد و آمار رسمی ارائه می‌دهد. بر چه اساسی شما آماری جز آمار رسمی کشور را ارائه می‌دهد. می‌آیید و می‌گویید ۷۰ درصد کارخانجات کشور تعطیل است.

_ ‌ملت عزیز ما! در دولت مشکلات زیادی از کشور را حل کردیم. ثبات اقتصادی را بازگرداندیم. مگر یادتان رفته که به صورت لحظه‌ای، نرخ ارز عوض می‌شد و قیمت کالا تغییر می‌کرد. ما منابع را به سمت تولید بردیم.

_ حالا می‌شود کار کرد و سرمایه خارجی به دست آورد. ‌آقای رئیسی می‌گوید ما سال ۹۵ چه کردیم؛ سال ۹۵،‌ ۱۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در وزارت دارایی و اقتصاد ثبت شده که ۳ میلیارد دلار آن جذب شده است. ما اقتصاد کشور را راه انداختیم، سرعتش کم است اما ان‌شاءالله سرعتش را هم زیاد می‌کنیم.

_ من یک جا به شما نگفته‌ام که دروغ گفته‌اید، من گفته‌ام که خلاف می‌گویید یا به شما گزارش خلاف داده‌اند. بنده در زندگی‌ام از هیچ رانتی استفاده نکرده‌ام. اگر روزی زمینی گرفته‌ام که دارایی‌ام خانه‌ام است به قیمت رسمی روز، خانه گرفته‌ام.

ابراهیم رئیسی نیز در واکنش به گفته های نامزدها درباره این پرسش گفت:

_ عدد و رقمی که در رابطه با تعطیلی ۲۵۰ هزار کارگاه‌های تولیدی کفش و کیف و… اعلام شده، عدد و رقمی است که وزرای این دولت گفته‌اند و بسیار روشن است. ما مواجه هستیم با کارگرهایی که بیکار شده‌اند و بسیاری از مشکلات این کارگاه‌ها مشکل نقدینگی است.

_متاسفانه دولت نقدینگی کم نداشته اما نقدینگی را به جای اینکه در تولید استفاده کند به آدم‌های بدحساب بانکی تسهیلات داده و بعضی‌ها به نحو خاصی این افراد تسهیلات گرفته‌اند.

_ آیا در طول عمرتان شده که وامی را با بهره صفر درصد بگیرید که هیچ بهره‌ای نداشته باشد؟ متاسفانه وامی با مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان داده شده که صفر درصد است و بهره ندارد. شرایط عجیبی است به جای اینکه ما از کف بازار و کشاورزی حرف بزنیم عدد و رقمی را می‌گوییم.

_ ما معتقدیم کشاورزی و صنعت هر دو بسیار مهم است و اصل است. کشور ما قطب کشاورزی است و کشاورزی باید توسعه یابد و علم و فناوری در کشاورزی به کار گرفته شود می‌تواند بسیاری از مسائل ما در کشاورزی را حل کند.

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی نیز در پاسخ به پرسشی درباره هدفمندی یارانه ها گفت:

_با توجه به روز نیمه شعبان می‌خواهم بگویم که در سیره مهدوی آمده است که دولت مهدوی دولتی است که دولتمردانش از تقوا،‌ خداترسی، کارآمدی و قدرت اجرایی برای مردم برخوردار هستند.

_ مردم انتظار دارند که دولتشان دولتی باشد که هم خداترسی و هم کارآمدی داشته باشد. توجه مردم به ویژگی‌های دولت مهدوی است.

_ قرار بر این بود که یارانه‌ها برای عده خاصی داده شود و مابقی یارانه‌ها هم در اقتصاد برای بهره‌وری بیشتر صرف شود.

_ این یارانه امروز با فراز و فرود دارد تولید می‌شود اما ما شاهدیم وضعیت فقر در این دولت با سیاست‌هایی که داشته است افزایش یافته و آمار مسوولان رسمی می‌گوید که این میزان از ۲۳ درصد به ۳۳ درصد افزایش یافته است.

_ عده‌ای از فقرا امروز با ۴۵ هزار تومان یارانه‌شان زندگی می‌کنند، ممکن است عده‌ای بگویند چطور می‌توان با ۴۵ هزار تومان زندگی کرد. باید رفت و زندگی این فقرا را دید. ما می‌گوییم که باید یارانه این قشر افزایش پیدا کند و آقایان می‌گویند که از کجا این منابع تامین می‌شود.

_ بله موضوع تامین منابع مهم است و باید معرفی شود اما بسیاری از حامل‌های انرژی که در جریان هدفمندی یارانه‌ها قیمت‌شان افزایش یافت طبق قانون باید این مابه‌التفاوت به خود مردم پرداخت شود.

_ آیا دولت نسبت به مردم مسوولیت دارد یا خیر؟ این باید مشخص شود که دولت نسبت به مردم مسوولیت دارد یا ندارد. امروز سفره مردم کوچک شده است. برویم از مردم بپرسیم که اقلام سفره‌شان کمتر شده یا بیشتر؟ با چنین وضعیتی باید یارانه‌ها افزایش پیدا کند که ان‌شاءالله در برنامه‌ای که به مردم ارائه می‌دهیم هم منابع ایجاد شغل و هم افزایش یارانه را اعلام خواهیم کرد.

مصطفی هاشمی طبا نیز در واکنش به این اظهارات گفت:

آقای رئیسی دو بار گفتند منابع دیگر پیش بینی شده، بگویند که این منابع دیگر از کجاست. نفری ۴۵ هزار تومان در دولت قبل یارانه دادیم،‌ میوه ۱۰ برابر،‌ بنزین ۸ برابر و مسکن ۳ برابر شد یعنی ما گفتیم ۴۵ هزار تومان می دهیم اما ۳۰۰ هزار تومان تورم در آوردیم. مگر می شود یارانه از آسمان نزول کند.

_ دولت بسیار تلاش کرد تورم را کنترل کند و نباید این موضوع فراموش شود. گروهی که دوست دارند یارانه بگیرند رای بدهند به یارانه و بگوییم که منابع تامین شده است. درآمدهای دولت مشخص است پول ارز مشخص است و بانک مرکزی پول را حساب می کند و دست دولت می دهد، پولی است که دولت در فروش ارز بخاطر واردات در می آورد.

قالیباف نیز در واکنش به اظهارات رئیسی گفت:

_ امروز کسانی که می‌خواهند کار ایجاد کنند تحت فشارهایی از جمله قاچاق کالا و واردات بی‌رویه اعتمادشان را از دست داده‌اند و به دلیل نگرانی‌هایی که دارند به حاشیه رفته‌اند. علت این شرایط آن است که ۴ درصدی‌ها بدون هیچ تلاشی به دنبال بردن بیشترین منفعت از اموال کشور هستند.

_ سوال من از جنابعالی این است که با توجه به اینکه رسیدگی به محرومین وظیفه همه ماست، آیا واقعا در دولت خود برنامه‌ای برای برخورد با این افراد دارید یا خیر؟

میرسلیم نیز در این راستا گفت:

_ باید شرایط تولید را شفاف و صادقانه کنیم. من در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفتم که باید از پول یارانه‌ها درست استفاده کنیم، با مردم صادق باشیم.

_ باید به تولید کشور کمک می‌کردید. باید طبق برنامه و اصول فارغ از برنامه‌های سیاسی و انتخاباتی وارد عرصه هدفمندی یارانه‌ها شد. بی‌توجهی به این موضوع نتیجه‌ای جز رکود و بیکاری نخواهد داشت. اینکه فقط بگوییم این پول را می‌خواهیم به فقرا بدهیم کافی نیست باید برنامه‌ای برای آن داشت.

روحانی درباره سخنان رئیسی در زمینه یارانه ها گفت:

_ بسیار مهم است که مردم بدانند که عده‌ای دنبال بازگشت به چهار سال پیش هستند و خیلی روشن این موضوع را بر زبان می‌آورند که می‌خواهند مثل دولت قبلی که بین مردم پول پخش می‌کرد، پول پخش کنند.

_ آن زمان هم دولت سابق باید ۱۷ هزار میلیارد یارانه می‌داد که تخلف ۴۲ هزار میلیاردی کرد ، پرونده‌اش هم موجود است و امروز هم ۷۰ هزار میلیارد وجود دارد که می‌توان همه آن را به مردم داد اما در آن صورت باید وضعیت بهداشت به گذشته بازگردد و گازرسانی به روستاها متوقف شود اما ما معتقدیم که باید پرداخت یارانه‌ها به همین شکل ادامه پیدا کند ولی یک نظام جامع برای بهداشت کشور تشکیل شود.

_ باید کسانی که در فقر مطلق هستند بیایند و نام‌نویسی کنند و دولت نیز موظف است وسایل ضروری زندگی آنان را برایشان تامین کند. همچنین افرادی که شغل ندارند باید برایشان شغل ایجاد شود و آنانی که شغل مناسبی ندارند با شغل بهتری کار خود را ادامه دهند.

جهانگیری نیز ادامه داد:

_ متاسفانه یکی از اتفاقات بدی که در دولت قبل افتاد کوچک شدن سفره مردم بود. براساس آمار موجود سفره روستاییان ۳۵ درصد و سفره شهری ها ۲۵۵ درصد نسبت به قبل کاهش یافته است که این نتیجه سیاست ها و تصمیمات نادرست بود.

_ همانطور که گفته شد ۴۵ هزار تومان در جیب مردم گذاشته شد، اما دولت ۲۰۰ هزار تومان از جیب آنها برداشت کرد. امروز آقایان آمده اند از فقر مردم استفاده ناصحیح می کنند.

_ آقایان محترم عزت ملت را حفظ کنید و سرزده به خانه فقرا نروید تا به عنوان تبلیغات عکس و فیلم بگیرید و آن را پخش کنید. ما می خواهیم معیشت توانمندی و عزت مردم ایران را حفظ کنیم. اگر آقای رئیسی ۱۵۰ هزار تومان بدهند برخلاف اهدافی که دارند عمل خواهد شد.

_ ملت این ۱۵۰ هزار تومان دارای سه راه برای تامین مالی است؛ یا باید حامل های انرژی را افزایش دهند و بگویند که بنزین لیتری ۸ تومان شده است یا باید بگویند که هزینه های دولت را کم می کنیم و از حقوق معلمان،‌پرستاران و بودجه دفاعی بکاهند یا اینکه بگویند در پول های بانک مرکزی دست می کنیم و آنها را بر می داریم.

_ در هر حالت که ۱۵۰ هزار تومان به مردم بدهند، یک میلیون تومان از جیب آنها وارد جیب دولت می شود و اقتصاد کشور و طبقه محروم را نابود می کند.

_ ما راهکارهای عاقلانه و عالمانه ای پیش بینی کرده ایم تا بتوانیم به زندگی فقرا رسیدگی کنیم و به نیازمندان جوری رسیدگی کنیم که دیگر نیاز نداشته باشند. با روش هایی عمل کرده ایم که از این به بعد هیچ ایرانی نباشد که به اندازه نیاز خود برای یک زندگی آبرومند تامین نشود.

میرسلیم در واکنش به صحبت‌های قالیباف گفت:

_ رسیدن به چشم انداز،‌ فداکاری می‌خواهد، ۱۲ سال است که در مسیر رسیدن به چشم انداز کاری نکرده‌ایم. باید به اصل ۴۴ توجه کنیم که بدون آن به هیچ جا نخواهیم رسید. اگر بخواهیم مماشات کنیم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

_ ۱۵ سال در مورد شرکتی به آقای جهانگیری می‌گفتیم که تکلیفش را مشخص کنید. یکسال بحث و جدل کردم هیچ چیز هم از آن در نیامد.

_ به چه حقی دولت موتور فروشی می‌کند؟ این کار،‌ کار دولت نیست. اگر اصل ۴۴ درست اجرا شود خودش یک انقلاب است. بدون اصل ۴۴ به جایی نخواهیم رسید. به اسم کارکنان بازنشسته فلان جا شرکتی باز می کنند بعد پشتش را می‌گیریم و می‌بینیم که به خود دولت وصل است.

_ آقای روحانی بر هسته‌های دانش بنیان تاکید می‌کنند. ما ماشین برقی را با حضور خودشان رونمایی کردیم سوارش هم شده‌اند، اما انگار نه انگار، ولش کردند به حالش خودش. آیا این طرز کار کردن است؟ دولت نفهمید برای دولت اقتصادی چه باید بکند.

_ فساد اداری بدون شفافیت به جایی نمی‌رسد. این دولت ادعای دولت الکترونیک را دارد اما هیچ شفافیتی را ایجاد نکرده است.

حسن روحانی نیز درباره اظهارات قالیباف ادامه داد:

_ من از قالیباف سوال دارم که ایشان راجع به رشد اعلام کردند که درآمد ملی کشور را دو و نیم برابر می‌کنند، یعنی رشد ۲۶۶ درصدی. ما در هیچ کجای دنیا سابقه چنین رشدی را نداریم. ایشان بگویند که در کدام کشور چنین رشدی بوده است. یکی در چین بود که یکی دو درصد رشد هشت درصدی اقتصادی خوبی داشتند و بعد ایشان می گوید که ما پتروشیمی راه می اندازیم و ۶۰۰ الی ۴۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کنیم.

_ ما میلیون تن پتروشیمی الان ایجاد می‌کنیم پس کو آن اشتغال؟ حدود ۹ میلیون تن پتروشیمی در این دولت اضافه کردیم. پتروشیمی در اروپا شغل مستقیم و غیر مستقیمش ۱۶ هزار نفر است و در ایران شغل مستقیم و غیرمستقیمش ۲۰ الی ۳۰ هزار نفر می شود. رشد از طریق بهره وری ایجاد می‌شود. ایشان باید بگویند چه مقدار از طریق بهره وری ایجاد می‌کند. چه مقدار از طریق اشتغال ایجاد می‌کند و چه مقدار سرمایه فیزیکی مصرف می‌کند.

_ در این دولت برای اولین بار بعد از چشم انداز بالای رشد ۸ درصد رسیدیم یعنی در ۱۰ الی ۲۰ سال گذشته چنین رشدی را شاهد نبودیم. ما می توانیم در دولت بعد آن را ادامه دهیم با رشد خوب و کاهش تورم.

اسحاق جهانگیری در واکنش به سخنان قالیباف درباره رشد اقتصادی کشور گفت:

_ رشد اقتصادی یکی از اهداف مهم دولت است و ما اگر اقتصاد کشور را گسترش دهیم سهم مردم که در این کشور هستند نیز از اقتصاد کشور بیشتر می‌شود اما این کار نیازمند سیاست‌ها و ملزوماتی است.

_ یکی از ملزومات این کار داشتن سیاست خارجی است. آیا کاندیداهای محترم در دیپلماسی و گفت وگو و مذاکره تجربه داشته‌اند؟ آیا اطرافیان آنان، طرفدار دیپلماسی هستند یا دنبال تنش‌زایی؟ آیا قادر هستند که سرمایه خارجی را جذب کشور کنند؟

آیا در اطرافیان شما (قالیباف) کسی هست که بتواند ۶۵ هزار میلیارد دلار سرمایه خارجی را جذب این کشور کند که برای توسعه و رشد اقتصادی کشور لازم است؟ شما شهر تهران را گران اداره کردید؟ شما به بخش خصوصی نمی‌گویم که بها ندادید اما کم بها دادید. شما اکثر پروژه‌های تهران را به نهادهای نظامی سپردید.

_ آقای میرسلیم من شما را به انصاف می‌شناختم. نگویید که در این دولت خصوصی‌سازی انجام نشده است. ما کدام شرکت را خصولتی کردیم؟ ما هر شرکتی را که واگذار کردیم به بخش خصوصی واگذار کردیم. درباره آن شرکتی که اشاره کردید چون نام نبردید من هم نام نمی‌برم اما نهاد قدرتمندی پشت آن شرکت قرار داشت که نتوانستیم آن شرکت را برای خصوصی‌سازی از آنها بگیریم.

ابراهیم رئیسی نیز با اشاره به این مساله ادامه داد:

_ ۶ درصد از رشد اقتصادی ۷ درصدی اعلام شده منوط به بخش نفت است،‌ رشد ۱ الی ۱.۵ درصدی برای اقتصاد و تولید قابل قبول است و ۷۷ درصد مورد قبول نیست.

_ ۱۲۹ شرکت آماده طی کردن مراحل خصوصی سازی در اصل ۴۴ بودند اما تنها ۲۵ الی ۲۶ شرکت این روند را طی کردند. این در حالی است که باید این کار خیلی سریعتر پیگیری می‌شد.

_ برخی از کاندیداها جوری صحبت می‌کنند که گویا فرد دیگری اختیارات را بر عهده دارد. اگر که فرد دیگری این حرف‌ها می‌زد قابل قبول بود اما کاندیداهایی که امروز در دولت سمت دارند نمی‌توانند این مسائل را مطرح کنند.

_ آقای روحانی چند بار اعلام کرده اند که اقتصاد از رکود عبور کرده است در صورتی که وضعیت کارخانه ها و بیکاری موضوع دیگری را نشان می دهد.

_ معتقدیم همه مسائل حتما با دیپلماسی عزتمندانه قابل حل است. ما می توانیم با کشورهای همسایه زمینه صادرات و همکاری هایی داشته باشیم.

_ چنانچه بخواهیم در ارتباط با موضوع اشتغال مشکلات را حل کنیم باید پیشرانه‌های اقتصاد و تولید مانند مسکن و کشاورزی را فعال کنیم، مبارزه با قاچاق و فساد سازمان یافته را جدی تر کنیم و همچنین واردات را کنترل نماییم.

مصطفی هاشمی‌طبا نیز در نقد سخنان قالیباف گفت:

_ واقعیت این است که ما به حرف آدم‌های عاقل و اقتصاددان که راه‌حل علمی نشان می‌دهند گوش نمی‌کنیم. داده‌هایی که به ما می‌رسد را توجه نمی‌کنیم و می‌خواهیم علم را تغییر دهیم.

_ در زمانی که تحریم بودیم و باید کمربندهایمان را محکم‌تر می‌بستیم با اقدامات اجرایی خواستیم نشان دهیم که هیچ اتفاقی در کشور نیفتاده است. رفتیم و کالاهایی گران‌تر از آنچه که بود را از خود تحریم‌کنندگان خریدیم و رنگ روغن به جامعه زدیم. این رنگ روغن‌ها و سیاه‌نمایی‌ها هر دو از یک جنس است و توسعه ایجاد نمی‌کند.

_ الان هم یک جوری مسائل را نشان می‌دهیم که انگار در کشورمان واویلا است. مردم سرکارشان هستند و زندگی‌شان را می‌کنند بعد اگر یک کارگردانی فیلمی از ایران در خارج از کشور نشان دهد می‌گویید سیاه‌نمایی شده است.

_ اگر می‌خواهید کار را درست انجام دهید باید از اقتصاددان‌ها و بازرگانان‌مان استفاده کنیم تا به توسعه برسیم وگرنه در ۱۴۰۴ هم به هیچ‌جا نخواهیم رسید.

هاشمی طبا در جمع‌بندی اظهارات خود گفت:

_ آقای میرسلیم به دنبال سوال کردن از کاندیداها است و من هم تاسی می‌کنم و از ایشان می‌پرسم شما ۱۵۵ سال رئیس هیات مدیره یک شرکت موتور سازی در شمال کشور بودید. امروز وضعیت آن کارخانه چگونه است و شما چه تاثیری در آن داشته‌اید؟

_ اگر صنعت ما براساس صادرات نباشد محکوم به فناست؛ صادرات ما براساس رفع نیازهای داخلی است و در زمینه کاهش میزان تولید کارخانه‌های کشور یا خوابیدن آنها باید بگویم که این کارخانه‌ها دچار استهلاک فنی و تکنولوژی شده‌اند و من اصرار دارم که بگویم ایجاد اشتغال باید از طریق توریسم انجام گیرد.

_ امروز دوستان می‌گویند که ما می‌آییم و سالی یک میلیون شغل درست می‌کنیم من هم می‌گویم ماهی یک میلیون شغل درست می‌کنم. یک قالب خشت دست مردم می‌دهم و می گویم شغل درست کرده‌ام اما آیا این ایجاد شغل است؟ شغل،‌ سرمایه گذاری تکنولوژی و فناوری می‌خواهد.

_ امروز در ایران شرکت‌های داخلی به تکنولوژی ساخت دکل‌های نفت دست پیدا کرده‌اند. در حال حاضر شرکت‌های داخلی در ۱۵ کشور در حال انجام خدمات فنی و مهندسی هستند که این اقدام می‌تواند وابستگی به حوزه‌های داخلی را افزایش دهد.

_ امروز در صنایع وابسته به خودروسازی و همچنین ساختمان،‌ شرکت‌های پایین دستی با مشکلاتی مواجه هستند که می‌توانند با در اختیار گرفتن بازارهای جهانی و صادرات مشکلات خود را برطرف نمایند.

_ از سمتی می‌گوییم سرمایه گذاری خارجی باید در کشور انجام شود اما از طرف دیگر در مطبوعات با آنها مخالفت می‌شود و هر قراردادی که منعقد می‌شود، قراردادی استعماری عنوان می‌شود. این در حالی است که اگر قرار است خارجی ها سرمایه و تکنولوژی بیاورند حتما باید منافعشان در داخل کشور حفظ شود.

_ اصلاح کشاورزی و زیست محیطی می‌تواند اشتغال زایی بسیار خوبی برای کشور فراهم نماید.

محمدباقر قالیباف در جمع‌بندی سخنان خود گفت:

_ سابقه اجرایی من مشخص است. هیچ‌وقت خلف وعده نکرده‌ام. مردم مطمئن باشید ۵ میلیون شغل را با تاکید بر کشاورزی و صنایع کوچک ایجاد خواهم کرد.

_ آقای روحانی شما در صحبت هایتان به گونه‌ای تعریف کردید که انگار امروز اشکالی در اقتصاد وجود ندارد. واقعا بحران اقتصادی وجود دارد. هر چقدر هم بگویید نمی‌توانید از کارنامه دولت دفاع کنید. کارنامه دولت، کارنامه قابل دفاعی نیست.

_ امروز برنامه ششم تصویب شد. شما چه چیزی به دولت دادید. امروز ما در دولت مردم معتقدیم که برنامه ششمی را که مجلس تصویب کرد،‌ اجرا کنیم.

_ما حتما سند چشم انداز را دنبال می‌کنیم اما شما این کار را نمی‌کنید. حتما افزایش ۲.۵ برابری هم در ارز و هم در ریال امکان پذیر است به شرطی که کشور در مسیر درست حرکت کند و در همین کشور نیز سابقه رشد ۲ رقمی داشته ایم که به وقتش به آن اشاره می‌کنم.

_ ما باید به بخش خصوصی اعتماد داشته باشیم اما رفتار دولت در این دوره به شکلی شده که زمان قاجار را به یاد می آورد. صنعت مس این کشور دست کیست و سودش به کجا می رود؟ قطعا با این رویکرد نمی شود کار را درست پیش برد.

_ من در دولت نبوده ام اما قویترین دیپلماسی شهری در تهران بوده است و در همه دوره ها دبیرخانه بین المللی این دیپلماسی در تهران تشکیل شده است.

_ شما (جهانگیری) دروغ گفتید و درباره آن ۲۲۰۰ میلیارد باید جواب دهید. شما و شخص آقای روحانی از رانت املاک نجومی استفاده کردید و ۸۰۰ متر زمین را متری سه‌هزار تومان گرفته‌اید که باید به آن پاسخ دهید.

میرسلیم در جمع‌بندی سخنان خود گفت:

_ هم وطنان عزیز من شخصا اعتقاد به معجزه برای حل مشکلات ندارم مگر با همکاری شما و یاری خدا و عزم جزمی برای باز کردن گره ها.

_ مهمترین مشکل کشور ما فساد است آن هم فساد اداری. من با رباخواری بانک ها جنگ خواهم کرد. با فساد مبارزه قاطعانه ای خواهم کرد. این امر پایان نمی پذیرد مگر آنکه افرادی فساد ستیز و پاکدست انتخاب شوند.

_ دولت من دولت دولتمردان کاسب نخواهد بود. مهار تورم با افزایش تولید و رشد هنر است. دولت یازدهم با ایجاد رکود،‌تورم را کاهش داد و این عین بی هنری است.

_ ما برنامه هایی را برای نجات کشور در حوزه هایی مثل آب و صنعت و خودروسازی داریم. برنامه هایی برای کارکنان دولت و کارگران داریم. تامین مالی صنایع کوچک و متوسط و ایجاد بازار صادراتی جزو برنامه های اصلی ما است.

_ امروز می خواهم سلام دانشجویان عزیز را به شما برسانم. به آن ها هم سر بزنید من حتما برنامه هایی برای نیروی جوان و دانش بنیان دارم.

جهانگیری در جمع‌بندی سخنان خود گفت:

_ ملت ایران شرایط دشوار است و ما از تحریم ها عبور کردیم و منطقه ما حساس است. ما باید جنگ را از کشور دور کنیم. اوضاع منطقه نگران کننده است باید مواظب ایران باشیم. باید از کشورمان حراست کنیم. نباید سفره مردم کوچک شود. ما می توانیم با برنامه هایی که گفتیم مسایل و مشکلات را حل کنیم. مردم، فرهنگیان، کارکنان دولت، کارکنان نیروهای مسلح، بازنشستگان تامین اجتماعی، پرستاران و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا و خبرنگاران و اصحاب رسانه و اهالی فرهنگ و خانواده های شهدا، وکلا و قضات همه و همه به صحنه بیایید، یک لحظه رای می دهید آینده را رقم می زنید.

_ ما زمان خطا نداریم. باید تصمیم بگیریم.آقای قالیباف شما ۱۲ سال شهردار بودید این سومین بار بود که کاندیدا می شوید فکر می کنید مردم تهران نسبت به ۱۲ سال قبل از ترافیک ، جمع آوری زباله ها و متکدیان و … راضی ترند. اگر راضی بودند در انتخابات سال ۹۲، ۷۰۰ هزار رای نمی آوردید؟ نفر آخر لیست نمایندگان یک میلیون و خرده ای رای آورد. ما سهام عدالت را واقعی می کنیم. سه سال بر روی آن کار شده است. از شهریور سال ۹۶ هر تحت پوشش کمیته امداد مالک ۱۰ میلیون تومان در کارخانه ها خواهد شد.

_ طرح های مختلفی برای کشاورزی تهیه شده و در جلسه گذشته اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید که برای سال ۹۶، ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کنیم. در روستاها و مناطق محروم ۵ /۱ میلیارد تومان از مجلس درخواست کردیم که رییس مجلس قول داد که آن را تصویب کند.

روحانی در جمع‌بندی سخنان خود گفت:

_ مجبورم به مردم شریف ایران اعلام کنم که پرونده سال ۸۴ آقای قالیباف در اختیار من بود و نگذاشتم منتشر شود و با برخی‌ها در دبیرخانه دعوا کردم که نباید در آستانه انتخابات هیچکس از این پرونده مطلع شود که اگر من آن مردانگی را نکرده بودم شما آقای قالیباف الان اینجا ننشسته بودید.

_ آقای قالیباف شما که طرحت همیشه لوله کردن بود و هر وقت به دبیرخانه می‌آمدید می‌گفتید بگذارید من ظرف دو ساعت دانشجویان را لوله می‌کنم. ما اگر جلوی شما نایستاده بودیم که الان همه دانشگاه‌های ما پر از لوله بود. شما نمی‌خواهد راجب املاک و اموال مردم صحبت بکنید و بگویید ما که همه اموالمان در اختیار قوه قضاییه است و آن را ارائه کرده‌ایم و شما هم طبق قانون آن را ارائه می‌کردید، چرا ندادید و حالا آمده‌اید اینجا و ریاکاری می‌کنید.

_ من اگر در تهران یک خانه بیشتر داشتم مال شما و اگر هم در حال حاضر یک خانه بیشتر دارم مال شما و اگر جایی تخلف شده است شما بروید آن تخلف را پیگیری بکنید و از آن شکایت بکنید. آن زمین را هم شما می‌دانید که معوض چه بوده است و خبر دارید و الان دارید آن را طور دیگری مطرح می‌کنید. شما اگر خیلی ناراحت زمین هستید به ترقبه هم رسیدگی کنید و ببینید بستگان شما در آنجا چه می‌کنند.

_ آقای رئیسی شما راجع به من هر چه می‌خواهید بگویید. هر تهمتی که می‌خواهید بزنید. آزاد هستید. شما قاضی هستید و دستتان باز است. شما دادستان روحانیت هم هستید و می‌توانید همه علما را دستگیر کنید ، بپرسید که علما از شما چه کشیده‌اند. اما من از شما خواهش می‌کنم امام رضا(ع) را برای مردم بگذارید و امام رضا(ع) را حزبی و جناحی نکنید.

_ امام رضا (ع)افتخار همه ما شیعیان و مردم است. اگر نبات و پارچه سبز می‌خواهید به روستاها بفرستید بگذارید و آن را بعد از انتخابات انجام دهید. الان جلویش را بگیرید. اینهایی که از نهادهای امنیتی هستند و با اتوبوس از شهرها برایت جمعیت می‌آورند از آنان بپرس که پولش را از کجا می‌آورند. از پول بیت‌المال این کار را انجام می‌دهند. تو که قاضی هستی چرا با آنها برخورد نمی‌کنی؟

_ مردم ما با هم چهار سال پیش یک عهد بستیم و براساس آن جلو رفتیم. ما ۱۰ برابر تحریم‌ها ایستادگی کردیم و آن را شکستیم. ما هر بهانه‌ای که می‌توانست برای ما جنگ درست کند یعنی همان پی‌ام‌دی که آن را از بین بردیم. من به مردم اعلام می‌کنم که آمادگی دارم در چهار سال بعد غیر از تحریم‌های هسته‌ای که در این چهار سال برداشتم بقیه تحریم‌های ملت ایران را به خوبی و با قدرت بردارم و عزت ایران را و منفعت ایران را به ملت ایران بازگردانم.

_ ما با هم عهد بستیم که از رکود خارج شویم و به رشد اقتصادی برسیم که رسیدیم. ما با هم تعهد دادیم که تورم را کاهش دهیم و آن را تک‌رقمی کنیم که این کار را کردیم. کشاورزان ایران ما با هم تعهد بسته بودیم که در تولید گندم به خودکفایی برسیم که رسیدیم و ۲۱ میلیون تن اضافه مواد غذایی تولید کردیم. ما به همین عهدمان و راهمان ادامه خواهیم داد. ما آب‌های مرزی را به سرزمینمان باز گردانیم و امسال پاییز مردم غرب کشور با این آب زراعت خواهند کرد.

_ ما برای کنترل آب‌های مرزی و نجات کشور از خشکسالی با هم کاری کردیم که جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه را بگیریم که اگر اقدام دولت یازدهم نبود امروز دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شده بود و یک طوفان می‌توانست ۱۴ میلیون مردم را در غرب کشور تحت تاثیر قرار دهد.

_ من به مردم، ایثارگران و خانواده‌های شهدا وعده دادم که در این دولت مطالبات باقی‌مانده خانواده‌های ایثارگران از سال ۷۶ تا ۹۶ را پیگیری کنم.

_ ما این مقدار را پرداخت کردیم و با ملت ایران عهدم با شما راستگویی، صداقت و کار است.

رئیسی در جمع‌بندی سخنان خود درباره هدفمندی یارانه ها گفت:

_سوال من این است که آیا زندگی فقرا برای دولت مسئولیت می‌آورد یا نه؟ آقای روحانی می‌گوید که درآمد مستمری بگیران را سه برابر افزایش داده است. ما می‌گوییم اگر این کار لازم بود، چرا زودتر انجام ندادید؟ اگر لازم نبود انجام دادنش در شرایط الان امری تبلیغاتی است، ما می‌گوییم کارهای تبلیغاتی نکنید.

_ سازمان‌های حمایتی باید کاری کنند که فقرا از تحت پوشش آنها خارج شوند، طرح سلامت از طرح‌هایی بود که با نیت خوب آغاز شد، اما با افزایش تعرفه‌ها ببینید الان به کجا رسیده است.

_آقای نوبخت مصاحبه‌هایی می‌کند و حرف‌هایی می‌زند. این حرف‌ها همه انتخاباتی است. بنده اعلام می‌کنم که صداوسیما مناظره‌ای بگذارد بین من و آقای روحانی نه به عنوان دولت قبل ، من به عنوان نماینده یک قشر مطالبه‌گر که حرفهایشان شنیده نمی‌شود انتقاداتم را طرح کنم.

_ به من و آقای روحانی وقت بدهند و بنده به عنوان نماینده اقشاری که حرفشان شنیده نمی‌شود بیایم و حرف بزنم. شما چهار سال کشور دستتان بود و کشور را به این روز انداختید. حالا می‌فرمایید کار و تولید که باید تولید انجام شود.

_ شما یارانه‌ها را گرفتید. هدفمند یارانه‌ها مشخص است. هدفمند کردن یارانه مشخص کرده که پول‌ها کجا باید برود. شما دولت پرخرج هستید. شما به عنوان دولت پرخرج روزی که دولت را گرفتید ۱۰۰ هزار میلیارد و امروز ۲۵۰ هزار میلیارد هزینه دولت است.

_ حقوق‌های کارکنان را اضافه کردید که نکردید، یارانه را اضافه کردید که نکردید، چطور است که ۲۵۰ الی ۲۶۰ هزار میلیارد تومان هزینه‌ دولت است. اینکه هزینه دولت دو برابر شده نشان می‌دهد که پرخرج است. چرا یارانه مردم را شما به عنوان دولت تصرف کنید.

_ آیا نسبت به بخش فقیر مسوولیت داریم یا نداریم؟ شما کار تبلیغاتی کردید. ما می‌گوییم که بدبختی که پول و نون ندارد دولت نسبت به آن مسوولیت دارد یا ندارد. چرا این کار را در روزهای پایانی انجام دادید. چه کارهایی که در دو سه ماه اخیر نشده است. ای کاش تمام چهار سال آقای روحانی این کارها را انجام می‌دادید و فقط در سه ماه آخر به استان‌ها رفت و آمد نمی‌کردید. اینها در راستای تبلیغات انتخاباتی است.

_ ما باید مردم را عاقل بدانیم. آیا با تبلیغات انتخاباتی مردم به تبلیغات رای می‌دهند. مردم عقل دارند و براساس تعقلشان رای می‌دهند.

محمد باقر قالیباف نیز به عنوان آخرین نامزد از بخش اول مناظره در پاسخ به پرسشی درباره مهمترین اولویت‌هایش برای افزایش رشد اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، گفت:

_ امروز کشور با یک بحران اقتصادی روبروست که رکود، بیکاری و گرانی آن را نشان می‌دهد. طبیعتا در حوزه گرانی آنطور که گفته می‌شود تورم کنترل شده اما مردم می‌دانند که گرانی وجود دارد و آن را در اقلام کالاهای مختلف می‌بینند.

_ امروز به هر حال ۳.۵ میلیون تا ۶ یا ۷ میلیون آمار بیکاری است و تعطیلی کارگاه‌ها نیز در چنین شرایطی انجام شده و نشان دهنده همان بحران اقتصادی است و دولت باید در چنین شرایطی به صحنه بیاید و برنامه‌ریزی کند و به کمک مردم بشتابد.

_ این دولت حتی با افزایش هزینه‌ها دست در جیب و سفره مردم کرده است که از جمله افزایش قبوض آب، برق و گاز که فشار یکنواخت را به قشر محروم وارد کرد از جمله این موارد است.

_ چنانچه بخواهیم اقتصاد کشور رشد کند باید تولید را در اولویت قرار دهیم. در این زمینه چرا نباید به تولیدکنندگان کوچک و متوسط معافیت یا تخفیف مالیاتی ارائه ندهیم.

_ امروز شاهد فرار مالیاتی ۴۰ درصد از مالیات‌دهندگان هستیم. در حال حاضر کمترین سهم دریافت مالیات از مالیات بر ثروت افراد است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

_ اشتغال و افزایش آن مهمترین موضوعی است که در دولت مردم مورد توجه قرار بگیرد، اشتغال مشکل بیکاری را حل و تولید را فعال می‌کند و رونق را به اقتصاد باز می‌گرداند. ما باید به سمتی حرکت کنیم که نیروهای جویای کار را شناسایی و برای آنها اشتغال ایجاد کنیم.

_ باید بتوانیم دریافت مالیات را به صورت عادلانه انجام دهیم و از درآمدهای حاصل از آن از اقشار نیازمند حمایت کنیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست