• تاریخ: ۱۳۹۶-۰۳-۰۲
  • شناسه خبر: 4849

واکنش ها به انتخابات ریاست جمهوری

پیام ملت–دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و با آغاز شمارش آرا و اعلام تدریجی از سوی وزارت کشور روحانی با ۲۳۵۴۹۶۱۶ رای پیروز انتخابات شد. پس از اعلام نتایج اولیه سیل واکنش در فضای مجازی به راه افتا ...

پیام ملتدوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و با آغاز شمارش آرا و اعلام تدریجی از سوی وزارت کشور روحانی با ۲۳۵۴۹۶۱۶ رای پیروز انتخابات شد. پس از اعلام نتایج اولیه سیل واکنش در فضای مجازی به راه افتاد و با سرعت کم‌تر به شخصیت‌ها و پیام‌های تبریک رسمی رسید.   

 

پیام تبریک وزیر بهداشت خطاب به ملت ایران

درود بر ملت شریف ایران که با صبر و نجابت و پیروی از شهیدان گران‌قدرشان، بار دیگر بر آرمان‌های بلند انقلاب پای فشردند؛ برگ زرین دیگری بر تاریخ این دیار کهن افزودند‌ و اردی‌بهشت سال ۱۳۹۶ را در خاطره‌ها ماندگار کردند.
ملتی بزرگ که پس از ماه‌ها گمانه‌زنی و روزهای پر تنش و اضطراب چشم بستن بر موفقیت‌های ارزشمند دولت در مناظره‌ها، طی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، خواست خود را با بلندترین و رساترین صدا فریاد زدند و در روزی سراسر شور و شعور، برای آینده خود، مسیر آرامش، تدبیر، امید، عقلانیت، پیشرفت و تعامل با جهان را برگزیدند.
خدای بزرگ را سپاسگزارم که مردم ایران زمین، پیروزمندان واقعی #انتخابات بیست و نهم اردی‌بهشت ماه، به ادامه راهی که آغاز کرده بودند، رأی دادند. اینجانب ضمن تبریک این پیروزی بزرگ و افتخارآفرین به رهبر انقلاب و هموطنان عزیز، دست همه آنها را که طی یک روز، ده‌ها میلیون ساعت پای نظام و کشورشان ایستادند، می‌بوسم و امیدوارم مسئولان، قدردان این عشق عمیق و اعتماد ارزشمند باشند و جناب آقای دکتر روحانی در این تولد دوباره با قاطعیت و صلابت، برای اجرای کامل قانون اساسی، رعایت دقیق حقوق شهروندی، سامان معیشت هموطنان و همچنین دستیابی به اهداف توسعه پایدار و اجرای برنامه‌های ملی و تعهدات بین‌المللی، گام‌هایی بلند بردارد تا در سال ۱۴۰۰، دنیا چهره‌ای متفاوت از جمهوری اسلامی ایران را به نظاره بنشیند. چنین باد.

تبریک تهدیدآمیز زاکانی به روحانی!

زاکانی عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب در پیامی پیروزی روحانی در انتخابات را تبریک گفت.
علیرضا زاکانی در کانال تلگرامی خود ضمن تبریک به روحانی نوشت: شمارش اولیه حکایت از پیشی گرفتن جناب آقای روحانی در انتخابات و پیروزی وی دارد. علی رغم همه بداخلاقی و خلاف گویی های ایشان و همفکرانش در ایام تبلیغات و تخلفات صورت گرفته توسط مسئولین دولتی قبل و در حین برگزاری انتخابات – تا جایی که شائبه مهندسی آراء را در ذهن ها متبادر می ساخت و اعتراضات را برمی انگیخت – با پایان انتخابات و سیر قانونی آن،  باید به جناب آقای روحانی تبریک گفت و اعلام نمود که رقابت انتخاباتی پایان یافته و فصل کار و تلاش برای ساختن ایران اسلامی آغاز شده است و در این راه همه نیروهای انقلابی برای توفیق ایشان در خدمت به انقلاب اسلامی و ملت عزیز ایران آرزوی موفقیت کرده و از هیچ کوشش و کمکی دریغ نخواهند کرد.

موگرینی با تبریک به روحانی: آماده ادامه همکاری برای اجرای برجام و تعامل دوجانبه و برقراری صلح منطقه‌ای هستیم.پ
در اولین واکنش‌های مقام‌های ارشد غربی به انتخابات ریاست جمهوری ایران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توئیترش به آقای روحانی تبریک گفته است.
فدریکا موگرینی نوشت: «ایرانی‌ها با شور و حرارت در زندگی سیاسی کشورشان شرکت کردند. من به رئیس‌جمهور حسن روحانی به خاطر دریافت این میزان قوی از حمایتی که کسب کرده، تبریک می‌گویم».
وی افزود: «اتحادیه اروپا آماده تداوم کار برای اجرای کامل برجام، تعامل سازنده، صلح منطقه‌ای و برآورده کردن انتظارات همه مردم ایران است».
توییت پرمعنای علی مطهری، عضو هیئت رئیسه مجلس:
برنده انتخابات چه کسی بود؟
برنده انتخابات آیت الله هاشمی رفسنجانی است که گفت دیگر به خاطر آگاهی مردم، نگران آینده انقلاب اسلامی نیستم

پيام تشكر ميرسليم از ملت ايران

سيدمصطفي ميرسليم در پیامی با تبریک به ملت ايران براي خلق حماسه حضور در انتخابات، براي رئيس جمهور منتخب آرزوی موفقیت کرد.

متن اين پيام به شرح زير است:

ضمن تشكر صميمانه از حضور افتخار آفرين هموطنان ارجمندم در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهورى، بويژه كسانى كه بر مبناى شناختى بى شائبه، با رأى خالصانه شان به اين جانب ابراز محبت فرمودند، مراتب تبريك خود را به رئيس جمهورى منتخب مردم كه توانست اعتماد اكثريت را به خود جلب كند، تقديم مى كنم.

اميدوارم او بتواند، به فضل خدا در چهار سال آينده با عملكردى حقگرايانه و استفاده از همكاران پاكدست و اتخاذ مديريت درست، موجب افزايش اعتماد مردم به نظام مقدس جمهورى اسلامى و يكپارچگى ملى و جبران فرصتهاى سوخته گذشته و اعتلاى شأن ايرانيان و پيشرفت ميهن اسلاميمان و مقابله با محروميت و فساد و ظلم و استكبار شود.

 
جهانگیری از مردم تشکر کرد
 اسحاق جهانگیری در تویئتی به نتیجه اولیه انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد.
تشکر «ظریف» از حضور باشکوه ایرانیان 
محمدجواد ظریف صبح روز شنبه در صفحه اینستاگرام خود از حضور باشکوه مردم در انتخابات ریاست جمهوری تقدیر کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با انتشار عکسی از حضور خود در حسینیه جماران برای شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نوشت:
«وامدار همه مردم ایرانیم که با حضور باشکوه و هوشمندانه خود در انتخابات در داخل و خارج از کشور یکبار دیگر اقتدار، امنیت و سربلندی ایران و ایرانی را تضمین کردند.»
واکنش‌های انتخاباتی مردم در شبکه‌های اجتماعی
حضور مردم پای صندوق‌های رأی از عکس‌های انتخاباتی در نیوزیلند شروع شد؛ دانشجویانی که کیلومترها رانندگی کرده بودند تا به محل‌های مشخص‌شده برای رأی‌دادن برسند. شهروندانی که در داخل و خارج از کشور با گذاشتن عکس برگه‌های رأی خود در فضاهای مجازی، دیگران را به رأی‌دادن تشویق می‌کردند.
پیام تبریک انتخاباتی سید حسن خمینی
سید حسن خمینی در پیام تبریکی یادآورشد: پس از حماسه ۲۹ اردیبهشت،جای خالی آقای هاشمی احساس میشود.
در پیام یادگار امام راحل آمده است: حضور حماسی و افتخار آفرین مردم ،از انتخابات دیروز یک نقطه درخشان در تاریخ ایران ساخت. “دیروزِ شما”، فردای همه ایرانیان را رقم خواهد زد.
جای خالی آقای هاشمی امروز بیشتر احساس می شود ، فَمِنْهُم مَّن قَضَی نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ…[از مومنان مردانی هستند که به پیمانی که با خدا بسته بودند وفا کردند]
بعضی بر سر پیمان خویش جان باختند و بعضی چشم به راهند [و هیچ پیمان خود دگرگون نکرده ‏اند. ]
آشنا: امروز همه سرکارشان برمی‎گردنند!
دوتن از معاونین و مشاورین رییس جمهور در توئیت خود به تحلیل نتایج انتخابات پرداختند.
حسام الدين آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهوری در توئيتي نوشت: امروزهمه به سر کاربازمی گردند. از مشاور امور زیربنایی وریاست فدراسیون نجات غریق گرفته تا شهرداری تهران و تولیت آستان. اوهم به ریاست جمهوری.
اسحاق جهانگيري هم در توئيت ديگري از اعتماد ۲۴ ميليوني مردم به روحاني تشکر کرد و نوشت: ملت شريف، زنان، مردان، جوانان عزيز، گل کاشتيد. اعتماد ۲۴ ميليوني‎تان را پاس مي داريم.
واکنش بورس به پیروزی حسن روحانی
در حالی که آمارهای رسیده از وزارت کشور درباره دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران تا این لحظه گویای پیروزی حسن روحانی است با خوش بینی فعالان بازار سرمایه نسبت به آینده توافقات ایران و قدرت های جهان دماسنج بازار سرمایه کانال ۸۱ هزار واحدی را رد کرده است.
خوش‌بینی‌ها به پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران سبب خوش‌بینی فعالان بازار سرمایه ایران شده و تا این لحظه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران نزدیک به ۸۰۰ واحد رشد کرده و توانسته بعد از مدت‌ها وارد کانال ۸۱ هزار واحدی شود.
همچنین از ابتدای باز شدن معاملات امروز بورس تهران شاخص کل هم‌وزن ۲۴۰ واحد رشد کرده و به رقم ۱۷ هزار و ۶۶۲ واحدی رسیده است. علاوه بر این شاخص آزاد شناور تا این لحظه بیش از هزار واحد بالا رفته و در طراز ۸۸ هزار و ۶۲۸ واحدی نشسته است.
علاوه بر اینها شاخص بازار اول با رشد حدود ۴۰۰ واحدی خود به رقم ۵۶ هزار و ۱۸۳ واحدی رسید و شاخص بازار دوم با بیش از دو هزار و ۵۰۰ واحد رشد در میانه کانال ۱۸۰ هزار واحدی ایستاد.
ارزش معاملات امروز نیز تا این لحظه به بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان رسیده و حجم معاملات رقم ۶۴۱ میلیون سهم و اوراق بهادار را رد کرده است.
از ابتدای شنیده شدن خبرها از احتمال پیروزی حسن روحانی بسیاری از گروه‌های بورسی از جمله خودرویی‌ها، فلزات اساسی، دارویی‌ها، مواد غذایی و بانکی‌ها با روند رو به رشد مواجه شدند.
پیام تبریک مصطفی هاشمی‌طبا به مردم
مصطفی هاشمی‌طبا در پیامی با تبریک به ملت ایران که بلوغ و تشخیص مصالح خود را نشان دادندیادآورشد که روحانی تلاش هرچه بیشتر خود را برای ارجمندی ایران به کار خواهد بست.
متن پیام این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به این شرح است:
یک بار دیگر ملت رشید ایران با انتخاب جناب آقای دکتر حسن روحانی به ریاست جمهوری بلوغ و تشخیص مصالح خویش را نشان دادند.
با پایان یافتن دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ايران با سپاس از رهنمودهای ارزنده مقام معظم رهبری، از مشارکت وسیع ملت بزرگ ایران، شورای نگهبان قانون اساسی، وزارت کشور، صدا وسیما و سایر دست اندرکاران انتخابات که در برگزاری خردمندانه و نیکوی این انتخابات تلاش وافر كردند قدردانی و تشکر نموده و توفیق هر چه بیشتر ایشان را از درگاه ایزد متعال مسئلت می نمایم.
با تبریک این پيروزي به جناب آقای دکتر حسن روحانی و آرزوی توفیق هر چه بیشتر ایشان در تداوم خدمت به ایران و ملت بزرگ ایران، رجاء واثق دارد که ایشان و دولت همراه، تلاش هر چه بیشتر خود را در حفظ و ارجمندی ایران به عنوان زیست گاه ایرانیان، قدرت و استقامت جمهوری اسلامی ایران، کمک به رفع محرومیت محرومین و مستحقان، به روز نمودن کشاورزی، ایجاد اشتغال کامل از طریق تولیدات صادراتی و نیز بهره برداری کامل از امکانات گردشگری به کار خواهند بست تا با یاری ملت شرافتمند ایران که با تأسی به راه شهدا و سیاست های دفاع مقدس آماده هر نوع ایثار برای سربلندی جمهوری اسلامی و ایران عزیز هستند، توفیق هر چه کامل تر را به دست آورند.
همچنين لازم می داند از آن دسته از هموطنان گرامی که علی رغم تاکیدم در اختصاص رای به جناب آقای دکتر روحانی، آرايی را به نام اینجانب به صندوق های رأی ریختند نیز سپاس گزاری كنم و توفیق ایشان و همه ملت بزرگوار ایران را از درگاه خداوند متعال مسئلت مي كنم.
با درود بر ارواح پاک شهدا و سلام بر جانبازان و ایثارگران
سید مصطفی هاشمی طبا
٣٠ارديبهشت١٣٩٢

 پیام های تبریک مقامات کشورهای مختلف به روحانی

  • پس از اعلام پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در پیامی به او تبریک گفت.
  •  صباح احمد جابر الصباح امیر کویت در پیامی پیروزی حسن روحانی را تبریک گفته است. ولیعهد و نخست‌وزیر کویت نیز جداگانه به روحانی تبریک گفته‌اند.
  •   خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتر به حسن روحانی برای انتخاب مجدد تبریک گفته است. سولانا نوشته است این پیروزی فرصت دیگری برای ایران است و افزوده کارهای بیشتری برای ثبات منطقه باید انجام شود.
  •   فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: مردم ایران به شکلی پرشور در زندگی سیاسی کشورشان شرکت کردند. من به رییس جمهور روحانی برای این تفویض قدرتمند تبریک می‌گویم. موگرینی در ادامه نوشت: اتحادیه اروپا آماده است تا به همکاری برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، تعاملات دوجانبه، صلح منطقه‌ای و تحقق خواسته‌های تمام مردم ایران ادامه دهد.

او می بیند و مسرور است

احمد خمینی فرزند سید حسن خمینی تصویری از پدرش، حسن روحانی و آیت الله هاشمی رفسنجانی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: ايمان دارم كه مى بيند و مسرور است…
 تبریک وزیر خارجه بریتانیا به حسن روحانی
بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران را تبریک گفته است.
به گزارش بی بی سی، وزیر خارجه بریتانیا گفته که در جریان دور اول ریاست جمهور آقای روحانی پیشرفت‌هایی در روابط دو کشور ایجاد شد.
جانسون همچنین از رئیس جمهور ایران خواسته تا به همکاری با جامعه بین المللی ادامه دهد.
وزیر خارجه بریتانیا همچنین نسبت به ادامه گفتگو بین دو کشور و دستیابی به پیشرفت‌هایی در مجموعه ای از مسائل از جمله سیاست‌های منطقه ای ایران، حقوق بشر و دو ملیتی‌ها ابراز امیدواری کرد.
 
تبریک پادشاه عمان و رییس جمهور چین به روحانی
سلطان قابوس بن سعید، پادشاه عمان در پیام خود پیروزی دکتر حسن روحانی برای دومین بار متوالی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت و برای وی آرزوی موفقیت کرد. سلطان قابوس در این پیام بر روابط تنگاتنگ دو کشور و لزوم گسترش آن در همه زمینه ها تاکید کرد.
همچنین «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین روز شنبه با ارسال پیامی، پیروزی حسن  روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک گفت.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست