• تاریخ: ۱۳۹۶-۰۳-۰۸
  • شناسه خبر: 4925

تولید گندم استان ۲ برابر میزان مصرف است

پیام ملت– استاندار زنجان گفت: میزان گندم تولیدی این استان ۲ برابر میزان مصرفی است و هیچ گونه مشکلی در زمینه ذخیره سازی آن وجود ندارد. اسدالله درویش امیری در جلسه کمیته خرید تضمینی محصولات کشاورزی استان زنجان، اظهار ...

پیام ملت استاندار زنجان گفت: میزان گندم تولیدی این استان ۲ برابر میزان مصرفی است و هیچ گونه مشکلی در زمینه ذخیره سازی آن وجود ندارد.

اسدالله درویش امیری در جلسه کمیته خرید تضمینی محصولات کشاورزی استان زنجان، اظهار کرد: هم اکنون ظرفیت سیلوهای این استان ۶۳۰ هزار تن است و این میزان گنجایش ذخیره سازی گندم خریداری شده از کشاورزان را دارد.
وی افزود: با برنامه ریزی های صحیح دولت و همت کشاورزان، دوباره پس از چندین سال در بخش تولید گندم به خود کفایی رسیدیم.
درویش امیری با اشاره به اینکه ۴۷۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان به صورت آبی و دیم است، ادامه داد: امیدواریم در سال های آینده شاهد افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در استان زنجان باشیم.
استاندار زنجان گفت: با توجه به میزان تولید گندم، نیازی به واردات وجود ندارد؛ اما متاسفانه برخی افراد به دلیل بالا بودن قیمت تضمینی گندم نسبت به خرید جهانی، اقدام به واردات این محصول می کنند که مسئولان باید در جلوگیری از واردات این محصول، اقدامات اساسی انجام دهند.
درویش امیری، خواستار کنترل و نظارت بر شرکت های حمل و نقل کشاورزی شد و افزود: با توجه به افزایش جابجایی انواع محصولات کشاورزی و غیر کشاورزی در استان، باید تدابیر لازم در زمینه کنترل بهداشتی خودروهای حامل محصولات کشاورزی اندیشیده شود.
دولت قیمت تضمینی خرید گندم درسال جاری را ۱۳ هزار ریال اعلام کرده است که این رقم در سال زراعی گذشته ۱۲ هزار و ۷۰۰ ریال تعیین شده بود.
هم اکنون قیمت جهانی گندم ۹ هزار ریال است و با رقم ۱۳ هزار ریال تضمینی اعلام شده دولت در سال آینده، چهار هزار ریال فاصله وجود دارد.
طی سال های ۹۵ تا ۹۲ به ترتیب ۳۴۵، ۲۳۱، ۱۶۸ و ۲۲۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در این استان خریداری شده است.

 

انهای پیام/ع

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست