• تاریخ: ۱۳۹۶-۰۵-۲۱
  • شناسه خبر: 5769

نقش رسانه ها در فرهنگ سازی مصرف آب حیاتی است

پیام ملّت– معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: و نقش رسانه ها در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در تمام بخش ها به ویژه کاهش آب بسیار مهم و حیاتی است. به گزارش پیام ملّت، علی محمد نادرخانی در جمع خبرن ...

پیام ملّت معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: و نقش رسانه ها در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در تمام بخش ها به ویژه کاهش آب بسیار مهم و حیاتی است.

به گزارش پیام ملّت، علی محمد نادرخانی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ۳۵ درصد از آب آشامیدنی شهرهای استان زنجان از طریق آب های سطحی و ۶۵ درصد آن از طریق چاه های عمیق تامین می شود.

وی با بیان اینکه سد تهم از ذخیره مناسبی برای تامین آب شرب زنجان برخوردار نیست، خاطر نشان کرد: سد تهم بعنوان یکی از عمده ترین منابع آب سطحی مورد استفاده در تامین آب شرب شهر زنجان به دلیل کاهش نزولات آسمانی و تغییر رژیم بارش ها از ذخیره مناسبی برخوردار نبوده است.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان با اعلام اینکه سالانه ۶۲ سانتی متر افت آب های زیر زمینی در استان زنجان اتفاق می افتد افزود: با کاهش میزان آب پشت سد ها ، فشار تامین آب شهر بر منابع آب زیر زمینی تحمیل می گردد که این روند دارای تبعات و آثار بسیار منفی می باشد.

این مقام مسئول تاکید کرد: تغییر در آگاهی ها، باورها و رفتار مردم در خصوص کمبود آب در کشورمان و مصرف صحیح آب مستلزم یک رشته اقدامات وسیع فرهنگی می باشد.

نادرخانی با بیان اینکه مردم باید بدانند که  آب گرانبهاست و هیچ ماده دیگری جایگزین آن نمی شود، عنوان کرد: این معضل یک چالش جهانی است و تنها متعلق به کشور ما نیست اما می توان با ایجاد اصلاحات در باورها و نگرش های شهروندان ، رفتار آنان را نسبت به هدر رفت آب تغییر داد.

وی سرانه مصرف آب شهروندان زنجانی را در طول شبانه روز ۲۰۱ لیتر به ازای هر نفر اعلام کرد و گفت: میانگین مصرف سرانه جهانی ۱۵۰ لیتر است ، این در حالیست که اکثر این کشور ها دارای منابع سرشار آب و بارندگی های بسیاری هستند ولی کشور ما با منابع بسیار محدود مصرف سرانه بالاتری نسبت به نرم جهانی دارد.

معاون بهره برداری شرکت آبفای استان زنجان سیاست شرکت آب و فاضلاب شهری استان  زنجان را مدیریت تقاضا بجای مدیریت تامین آب اعلام کرده و افزود : برای تامین بخشی از نیاز آبی جمعیت جدید استان از محل مدیریت تقاضا اقدام شده است که بخش اساسی آن بر عهده شهروندان می باشد تا بتوانند با مدیریت بهینه مصرف آب ، نسبت به کاهش سرانه مصرف خود اقدام نمایند.

نادرخانی ادامه داد: شهروندان باید به این باور برسند که منابع آب بسیار محدود بوده و بحران آب جدی است.

وی همچنین افزود: در همین راستا  شرکت آب و فاضلاب شهری نیز اصلاح شبکه های فرسوده، مدیریت فشار و زونبندی شبکه توزیع در تمام شهر های استان زنجان دردست اجرا دارد که با این اقدام و ایجاد فشار متعارف در شبکه توزیع ، کاهش حوادث و اتفاقات آب و همچنین قطعی ها را  تا حدود ۱۵ درصد شاهد بوده ایم که جمع این اقدامات افزایش رضایت مشترکین را در پی داشته است.

 

انتهای پیام/ع

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست