• تاریخ: ۱۳۹۶-۰۶-۱۲
  • شناسه خبر: 5937

دولت یازدهم در تامین وسایل کمک توانبخشی نقش بسزائی داشته است

پیام ملّت– مدیرکل دفتر توانبخشی و توانپزشکی بهزیستی  گفت: سال‌های اخیر بودجه مورد نیاز برای تامین انواع وسایل کمک توانبخشی مورد توجه دولت قرار گرفته است و امسال برای اولین‌بار، بودجه تامین وسایل کمکی برای برخورداری ...

پیام ملّت مدیرکل دفتر توانبخشی و توانپزشکی بهزیستی  گفت: سال‌های اخیر بودجه مورد نیاز برای تامین انواع وسایل کمک توانبخشی مورد توجه دولت قرار گرفته است و امسال برای اولین‌بار، بودجه تامین وسایل کمکی برای برخورداری از اندام‌های مصنوعی به استان‌ها تخصیص داده خواهد شد.

به گزارش پیام ملّت، زهرا نوع پرست، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: امسال همه استان‌ها از بودجه سرانه ضایعه نخاعی برخوردار خواهند شد تا هیچ معلولی از تامین وسایل بهداشتی بی‌بهره نماند.

وی با اشاره به اینکه به زودی بازبینی قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد، خاطرنشان کرد: در صورت تصویب قانون اصلاح شده حمایت از حقوق معلولان، زمینه برای به کارگیری فرد معلول در سیستم اداری و بخش خصوصی فراهم می‌شود و این می‌تواند گام بزرگی در راستای بهبود شرایط جامعه هدف باشد.

این مسئول در ادامه با اشاره به فعالیت ۳۰۰ مرکز توان‌بخشی حرفه‌ای در سطح کشور، یادآور شد: در این مراکز، معلولان شدید و متوسط با دریافت آموزش‌های اصولی برای ورود به بازار کار آماده می‌شوند.

نوع پرست ادامه داد:  این در حالی است که هر کدام از مربیان مراکز پشتیبانی شغلی، ۱۰ معلول را تحت پوشش قرار خواهند داد و مقرر است که مداخلات خود را تا دو سال بعد از اینکه معلول صاحب شغل شد نیز ادامه دهند.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول تحت پوشش مراکز توان‌بخشی و توان‌پزشکی بهزیستی قرار دارند، تصریح کرد: متاسفانه ۲۰ هزار نفر از معلولان ضایعه نخاعی بر اثر حوادث دچار معلولیت شده‌اند. در همین راستا، یکی از سیاست‌های سازمان، پیشگیری از معلولیت‌ها است و اجباری شدن مشاوره ژنتیک در برنامه ششم توسعه نقش پررنگی در کاهش معلولیت‌های مادرزادی خواهد شد.

مدیرکل دفتر توانبخشی و توانپزشکی بهزیستی افزود: در حال حاضر شنوایی‌سنجی و کاردرمانی جزو خدماتی است که با هزینه بالا به معلولان ارائه می‌شود؛ چرا که متاسفانه تحت پوشش بیمه تامین‌اجتماعی و طرح تحول سلامت قرار نگرفته است.

نوع پرست خاطر نشان کرد: اما اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بسته بیمه خدمات توانبخشی برای معلولان در نظر گرفته است و در صورت تصویب دولت را موظف می‌کند تا این خدمات را تحت پوشش بیمه قرار دهد.
انتهای پیام/ع

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست