• تاریخ: ۱۳۹۷-۰۴-۲۵
  • شناسه خبر: 7444

۳۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور وجود دارد

پیام ملّت – استاندار زنجان با بیان اینکه هر گونه تخلف در استفاده از منابع آبی به شدت از سوی دستگاه قضایی استان پیگیری می شود، گفت: ضروری است کارگروهی با محوریت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و با حضور مدیران ...

پیام ملّت – استاندار زنجان با بیان اینکه هر گونه تخلف در استفاده از منابع آبی به شدت از سوی دستگاه قضایی استان پیگیری می شود، گفت: ضروری است کارگروهی با محوریت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و با حضور مدیران دفاتر امنیتی و بازرسی استانداری و دستگاه‌ های اجرایی جهت بررسی علل وقوع و جلوگیری از بروز تخلفات بعدی تشکیل شود تا از هدر رفت بیش از حد منابع آبی، پیشگیری گردد.

ضرورت تشکیل کارگروه بررسی تخلفات استفاده از منابع آبی/ واحدهای صنعتی از پساب تصفیه شده در واحدهای خود استفاده کنند
اسداله درویش ‌امیری در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی نسبت به مسدود نمودن چاه ‌های غیر مجاز نهایت همکاری را دارد، اظهار کرد: جلوگیری از هدر رفت منابع آبی بسیار ضروری است؛ به ‌گونه‌ ای که هر دستگاهی که در این زمینه کوتاهی کند، پاسخگوی شورای تامین استان خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور وجود دارد، افزود: کشور از لحاظ منابع آبی در شرایط مطلوبی قرار داشت، اما متاسفانه افزایش بیش از حد تعداد چاه ‌های عمیق و فاقد پروانه از سال ۸۵ به بعد، کشور را دچار بحران بی ‌آبی کرد؛ به‌ گونه ‌ای که سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از این چاه‌ ها برداشت می ‌شود.
درویش ‌امیری با بیان اینکه سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب نیز به‌ صورت غیر مجاز از چاه‌ های دارای پروانه برداشت می‌ شود، خاطر نشان کرد: بر این اساس و در مجموع، سالانه بیش از ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب غیر مجاز از چاه‌ های استان برداشت می‌ شود که رقم قابل توجهی است که باید برای جلوگیری از آن اقدام شود.
استاندار زنجان با اشاره به اینکه مسدود نمودن چاه ‌های فاقد پروانه به دلیل طی مراحل قانونی زمان ‌بر است، تصریح کرد: باید ضمن شناسایی کامل و صدور پروانه فعالیت موقت برای این چاه‌ ها، کنتور هوشمند با تعریفِ سقف میزان برداشت آب برای آنها متصل شود که بتوان تا حد امکان از هدر رفت آب جلوگیری کرد، چرا که انتظار برای طی روال قانونی جهت مسدود نمودن چاه ‌های فاقد پروانه، لطمه و آسیب بیشتری به منابع آبی استان وارد می‌ کند.
وی با اشاره به روانه شدن سالانه بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌ شده به زنجانرود و ضرورت استفاده بهینه از آن، گفت: باید اقدام لازم جهت مشارکت بخش خصوصی نسبت به مطالعه و اجرای طرح انتقال پساب تصفیه‌ شده به شهرک صنعتی جهت استفاده واحدهای تولیدی و صنعتی، صورت پذیرد که در این صورت، تمام چاه ‌های شهرک صنعتی پلمپ و مسدود می ‌شوند تا از پساب تصفیه ‌شده که پایدار و تضمین‌شده است، استفاده کنند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست