• تاریخ: ۱۳۹۷-۰۵-۲۹
  • شناسه خبر: 8125

مدارس و مساجد مناسب سازي شود

مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: با توجه به فرارسیدن ماه محرم و آغاز بازگشایی مدارس مناسب سازي مدارس و مساجد برای حضور معلولان لازم است. محمد محمدی در دومین جلسه مناسب سازی اماکن و معابر شهری؛ اظهار کرد: مناسب سازی مقوله ...

مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: با توجه به فرارسیدن ماه محرم و آغاز بازگشایی مدارس مناسب سازي مدارس و مساجد برای حضور معلولان لازم است.

محمد محمدی در دومین جلسه مناسب سازی اماکن و معابر شهری؛ اظهار کرد: مناسب سازی مقوله‌ای است که در مرحله اول نیازمند تغییر نگاه عموم در جامعه است و معلولان به عنوان شهروندان درجه یک باید در جامعه حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه مناسب سازی فرایندی هزینه‌دار و تدریجی است؛ افزود: مناسب سازی و ایجاد محیط‌های بدون مانع و تسهیل دسترسی برای سالمندان و معلولان می‌تواند فرصت‌های برابر ایجاد کند و امکان حضور در جامعه برای بهره مندی از امکانات را تسهیل کند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان و ضمانت اجرایی این مهم از سوی مجلس شورای اسلامی مورد تصویب و اجرایی شدن قرار گرفت؛ تصریح کرد: دراین قانون، الزامات مناسب سازی بر حسب وظیفه این نهاد حمایتی و الزام آن با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد.

محمدی با اشاره به اینکه مناسب سازی به عنوان یک شاخص مهم در ارزیابی سالانه دستگاه‌های اجرایی با ۳۰ امتیاز اعلام شده است و نتایج حاصل از این شاخص‌ها در جشنواره شهید رجایی لحاظ می‌شود؛ یادآور شد: مناسب بودن درب‌های ورودی، مناسب بودن فضاهای بهداشتی، آسانسورها و سطح شیب‌دار جزو مواردی است که ۵۱ دستگاه اجرایی توسط ممیزین شاخص‌های ارزیابی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: در ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۸۳ همه وزارتخانه‌ها، مؤسسات، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی موظف‌اند در طراحی و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی، معابر به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره مندی از آن برای همه معلولان مانند افراد عادی جامعه فراهم شود که با ایجاد ضمانت اجرایی برای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از این پس شاهد مطالبه‌گری بیشتر معلولان در جامعه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه همه آحاد جامعه و مددجویان جامعه هدف می‌توانند با ارسال پیامک به شماره مشکلات ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ مربوط به موضوع مناسب سازی را با ذکر محل به دبیرخانه سازمان بهزیستی کشور منعکس کنند؛ افزود: کارشناسان دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور پس از بررسی دقیق، موضوع را برای پیگیری به کارشناسان استان مربوطه ارجاع می‌دهند.

محمدی با اشاره به اینکه مناسب سازی محل زندگی معلولان، مناسب سازی مدرسه، مناسب سازی معابر عمومی و محل تردد معلول در روستا و سایر مناسب سازی‌ها با پیگیری این نهاد حمایتی صورت می‌پذیرد؛ یادآور شد: جلسه ستاد مناسب سازی به صورت منظم و مستمر توسط دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان زنجان هر ۳ ماه یکبار تشکیل جلسه می‌دهد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست