• تاریخ: ۱۳۹۷-۰۶-۰۴
  • شناسه خبر: 8196

زنجان؛ بی دفاع در برابر سیل

پیام ملّت– مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: تقریبا تمامی شهرستان های استان منطقه سیل خیز هستند و البته این مهم به میزان بارش ها نیز بستگی دارد. خلیل آقاجانلو در سومین روز از هفته دولت،ضمن تشریح رسال ...

پیام ملّت مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: تقریبا تمامی شهرستان های استان منطقه سیل خیز هستند و البته این مهم به میزان بارش ها نیز بستگی دارد.

خلیل آقاجانلو در سومین روز از هفته دولت،ضمن تشریح رسالت های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در حوزه حفاظت و حراست از عرصه ها با اشاره به مشکلات این دستگاه در قبال نسق های زراعی و مشخص نبودن حدود مستثنیات و اراضی روستائیان اظهار کرد: البته کارشناسان ذیربط با نقشه های اراضی که در دست دارند محل های تداخل بین اراضی ملی و اشخاص را روی نقشه مشخص می کنند، به طوری که در سال قبل ۱۰۰ هزار هکتار از این محل ها نقطه یابی و مشخص شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان معاونت امور اراضی را متولی سازمان جهاد کشاورزی در امر رفع تداخلات امور اراضی دانست و حضور این معاونت در کنار اداره کل منابع طبیعی را در جهت کاهش مشکلات ناشی از تداخلات اراضی موثر دانست.

آقاجانلو  تولید، عرضه و مصرف را ۳ آیتم مهم در مدیریت آب عنوان کرد و به پروژه های این اداره کل جهت کنترل آب و جذب آن در خاک و افزایش ذخائر زیرزمینی اشاره کرد.

مدیر کل منابع طبیعی استان با بیان اینکه سال قبل کل اعتبارات تخصیصی از محل اعتبارات ملی و استانی نزدیک ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است، نگاه مثبت دولت به پروژه های حفاظتی و حراستی سازمان متبوع و این دستگاه قابل قبول دانست.

این مسئول کاهش سطح آب سد تهم را تغییر رژیم بارش ها اعلام کرد و افزود: باید برای افزایش سطح آب تهم منتظر بارش برف باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه مشارکت مردم به ویژه حاشیه نشینان با وجود محدودیت منابع دولتی، تغییر نوع بارش ها از برف به باران، کاهش میزان بارندگی، موقعیت اقلیمی کشور و استان می تواند در تحقق رسالت های سازمان نقش تعیین کننده ای را ایفا کند، به حساسیت های دولت و انجام تمهیدات لازم جهت کنترل ریزگردها و جلوگیری از بیابانزایی اشاره کرد.

آقاجانلو با بیان اینکه ۳۵ هزار هکتار عملیات کاداستر در سال ۹۶ در سطح استان انجام گرفته که در مسیر کمک به سرمایه گذاران نقش مهمی داشته است، خاطرنشان کرد: در زمینه مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی به ویژه ارس واش در سطح ۸۰ هزار هکتار در سال جاری عملیات مبارزه مکانیکی صورت گرفته که عمده این اراضی در طارم و زنجان بوده است.

وی با عنوان اینکه ۷۰ هزار هکتار از مساحت استان زنجان را جنگل طبیعی تشکیل می دهد، ابراز کرد: گونه قالب اراضی ارس و بنه می باشد.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان توسعه جنگل را از سیاست های این دستگاه اعلام کرد و افزود: با همکاری برخی دستگاه ها نظیر شهرداری، شرکت شهرک های صنعتی و کارخانجات دولتی و خصوصی در بحث توسعه فضای سبز اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

آقاجانلو با عنوان اینکه در بحث تولید گوشت استان پروژه های اصلاح و احیای مراتع نظیر احداث آبشخوار و پروژه های مربوطه را در دستور کار قرار دادیم به سایر برنامه های آبخوان داری و آبخیزداری اشاره کرد که با اولویت بندی های صورت گرفته عملیاتی شده و یا در دست اجرا هستند.

آقاجانلو با بیان اینکه با هدف تغییر دیدگاه و سبک زندگی دامداران، پروژه های مشارکتی را در دستور کار قرار داده ایم، تصریح کرد: این مهم را در حوزه قزل تپه عملی کرده ایم و روستاییان با کشت گیاهان دارویی نه تنها سبب افزایش پوشش گیاهی شده اند بلکه برای خود درآمدی هم کسب کرده اند. در واقع باید ارتباط بین تولید و صنعت بیش از قبل باشد و به نظر می رسد با استقبال مردم نیل به اهداف دور از انتظار نباشد.

آقاجانلو با بیان اینکه امیدواریم میزان تخصیص اعتبارات این اداره کل از محل صندوق توسعه ملی صد در صد باشد، ادامه داد: عمده پروژه های مربوطه در زنجان و ابهر عملیاتی می شوند.

وی همچنین افتتاح ساختمان سلطانیه، افتتاح پروژه های شاخص بخش آبخیزداری نظیر پروژه پخش سیلاب ذاکر را از برنامه های گرامیداشت هفته دولت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان اعلام کرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست