• تاریخ: ۱۳۹۷-۰۶-۰۶
  • شناسه خبر: 8266

پروژه آبخوان داری “ویستان” به پایان می‌رسد

پیام ملّت–  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خرم دره از اتمام عملیات اجرایی پروژه آبخوان داری “ویستان”  با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال در شهریور امسال خبر داد و گفت: این پروژه با هدف افزای ...

پیام ملّت–  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خرم دره از اتمام عملیات اجرایی پروژه آبخوان داری “ویستان”  با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال در شهریور امسال خبر داد و گفت: این پروژه با هدف افزایش سطح آب های زیرزمینی و مقابله با بحران آب در مسیر رودخانه ویستان (شمال اتوبان زنجان – قزوین) اجرا می شود.

غلامرضا محمودی در خصوص طرح های اجرایی این اداره گفت: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خرم دره عملیات اجرایی طرح آبخوان داری ویستان را با اعتباری بالغ بر ۱۱۷۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال در سال ۹۶ از محل تأمین اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور، آغاز نموده است.

وی با بیان اینکه مطالعات این طرح به صورت امانی توسط معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان از سال ۹۳ تا ۹۴ انجام گرفته است، اضافه کرد: با توجه به موضوع بحران آب و پایین رفتن سطح تراز آبیاری زیرزمینی و نیاز به ذخیره آب و ممنوعیت احداث سد، اجرای این طرح در اولویت قرار گرفت.

محمودی تصریح کرد: عملیات اجرایی این طرح از خرداد ماه سال جاری در مسیر رودخانه ویستان (شمال اتوبان زنجان – قزوین) شروع و طبق برنامه زمانبندی تا پایان شهریور ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید و پیشرفت فیزیکی طرح در حال حاضر ۸۵ درصد می باشد.

وی با بیان اینکه از اعتبارات مصوب سال ۹۶ جهت اجرای این طرح مبلغ ۳۵۸۰۰۰۰۰۰۰ ریال تخصیص یافته است، عنوان کرد: همچنین برای تکمیل این طرح با پیگیری مدیر کل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان و مساعدت فرماندار محترم شهرستان خرّم درّه در سال ۹۷ نیز مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال مصوب گردید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خرّم درّه در مورد مشخصات فنی طرح نیز گفت: این طرح شامل احداث دو بند رسوب گیر سنگ و ملاتی و یک حوضچه خاکی بوده که ارتفاع بند اول که نقش رسوب گیر را دارد ۲ متر و طول آن ۶۸ متر می باشد و ۲۶۰ مترمکعب حجم پی ریزی و ۷۰۰ مترمکعب حجم بنایی آن می باشد. بند دوم نیز ۱.۵ متر ارتفاع و ۸۶ متر طول و ۳۴۰ متر مکعب حجم پی ریزی و ۱۰۴۰ مترمکعب حجم بنایی آن می باشد. حوضچه خاکی نیز به عرض ۸۶ متر و طول ۱۷۰ متر و عمق ۲ متر احداث خواهد گردید.

وی هدف از اجرای این طرح را تزریق آب به سفره های آب زیر زمینی و تقویت و تعادل بخشی سفره آب زیر زمینی دشت خرّم درّه اعلام کرد که با اجرای آن سالیانه یک میلیون مترمکعب آب وارد سفره های آب زیر زمینی منطقه خواهد شد.

این مسئول ابراز کرد: با توجه به نزدیکی محل طرح به چاه های آب شرب شهر خرّم درّه و اراضی زراعی اجرای این طرح کمک شایانی به تغذیه سفره های آب زیر زمینی خواهد نمود که در بخش شرب و کشاورزی قابل استفاده است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست