• تاریخ: ۱۳۹۷-۰۷-۰۲
  • شناسه خبر: 8804

مشکلات اقتصادی خانواده زندانیان را رنج می دهد

پیام ملّت – دادستان زنجان با اشاره به مشکلات اقتصادی خانواده زندانیان گفت: گرانی‌های تصاعدی شرایط بسیار نامطلوبی برای خانواده زندانیان ایجاد می‌کند. حجت الاسلام حسن مظفری در جلسه ­ای که با محوریت اشتغال به کار مددج ...

پیام ملّت – دادستان زنجان با اشاره به مشکلات اقتصادی خانواده زندانیان گفت: گرانی‌های تصاعدی شرایط بسیار نامطلوبی برای خانواده زندانیان ایجاد می‌کند.

حجت الاسلام حسن مظفری در جلسه ­ای که با محوریت اشتغال به کار مددجویان با حضور مدیران ادارات و دستگاه های متولی امراشتغال و حرفه آموزی از جمله صنعت ، معدن و تجارت ، اتاق بازرگانی ، اتاق اصناف ، اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، جهاد کشاورزی ، بنیاد تعاون و انجمن حمایت از زندانیان و … برگزار شد با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی بازار و وضعیت ناپایدار و متلاطم اقتصاد و تورم افسار گسیخته ؛ بی شک یکی از قشـرهایی که بیشتـرین فشار مالی و روانی را تحـمل مـی کند زندانیان و خانواده ی آنان هستند، اظهار کرد: متأسفانه گرانی های تصاعدی و چند صد درصدی کالاها در ماه های اخیر شرایط بسیار نامطلوب و اسفباری را برای خانواده ی مددجویان ایجاد کرده است.

وی افزود: از این حیث دستگاه قضایی بسیار نگران این موضوع است که بدلیل نبود سرپرست و نان آور در بین خانواده مددجویان و افزایش فقر اقتصادی در جامعه و در این قشر ضعیف به مرور آسیب های مختلفی از جمله فساد و موضوعاتی از این قبیل خانواده مددجویان را تهدید کند و این گرانی ها باعث تزلزل بنیان خانواده  آنان گردد.

دادستان زنجان بیان کرد: این مرجع با کسب تکلیف از رئیس کل محترم دادگستری استان زنجان جلسه ای را با محوریت اشتغال و حرفه آموزی مددجویان تشکیل و مقرر شد با احراز شرایط قانونی و لحاظ ابعاد جانبی و اجتماعی موضوع با همکاری تمامی ادارات و دستگاه های ذی مدخل برای زندانیان بسته و مددجویانی که با توجه به نوع بزه دارای حبس ابد و یا حبس های طولانی مدت می باشند ، بستر و زمینه ی کسب مهارت  و نهایتاً اشتغال را در داخل محیط زندان فراهم کرد و مددجویان نیمه باز و رأی باز نیز به تناسب مهارت های کسب شده و با احراز شرایط قانونی در خارج از زندان بکارگیری شوند تا با این روش بخشی از نیاز مالی مددجویان و خانواده آنان تأمین شود.

مظفری گفت: اکثریت مددجویان قشر آسیب پذیر جامعه هستند که خانواده ی برخی از آنان بعضاً حتی برای نان شب خود محتاج هستند و در شرایط کنونی بازار و اقتصاد چاره جویی و اقدام عملی برای زندانیان برای همه یک تکلیف است.

وی یاد آور شد: در جامعه، فرهنگ به اقتصاد و بالعکس اقتصاد بر فرهنگ تأثیر مستقیم دارد و این دو متأثر از یکدیگرند و در شرایط کنونی که اکثریت مددجویان با مشکلات اقتصادی گریبانگیرند باید مواظب بود خانواده آنان دچار آسیب نگردند که در آن صورت همه مسئول خواهند بود.

دادستان زنجان با تأکید بر این که باید محیط زندان را برای مددجویان تبدیل به کارگاه حرفه آموزی و محیط آموزشی و اشتغال و کسب درآمد برای آنان کرد افزود: به معاونت اجرای احکام و بنیاد تعاون مددجویان اعلام شده است تا در کوتاهترین زمان ممکن مددجویان را بر حسب استعداد ، علایق و کارهایی که می توانند در آن فعالیت نمایند تفکیک نمایند تا به محض اعلام نیاز به نیرو ، مددجویان حائز شرایط جهت اشتغال به کار معرفی گردند و در این رابطه زندانیان مربوط به مهریه در اولویت خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه اداره زندان ها برای زندانیان برنامه های فرهنگی و احکام برنامه ریزی کرده است تأکید کرد: در خصوص اشتغال و حرفه آموزی زندانیان نیز اداره ی زندان ها بایستی به جد وارد عمل شود.

مظفری خاطر نشان کرد: زندانیان به سه گروه  باز ، نیمه باز ، و بسته تقسیم می شوند که اقدام لازم برای آموزش و حرفه آموزی و اشتغال این افراد با توجه به شرایط زندانی باید مدنظر باشد.

وی با بیان این موضوع که خانواده ی زندانیان در معرض انواع آسیب ها قرار دارند عنوان کرد: زندان های استان زنجان به لحاظ تعداد مددجویان جزء کم جمعیت ترین زندان های کشور هستند، با این اوصاف افزایش جمعیت کیفری زندان ها مشکلات خاص خود را دارد که مصمم هستیم با همکاری و مشارکت دستگاه های عضو کارگروه که اغلب متولیان اشتغال و تولید هستند زمینه ی اشتغال زندانیان را حتی به صورت فصلی فراهم کنند.

دادستان زنجان از وجود زندانیان با تخصص های مختلف در زندان های استان خبر داد و تأکید کرد: با اعلام آمادگی دستگاه های عضو کارگروه جهت اشتغال زندانیان در کمترین زمان این افراد در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست