• تاریخ: ۱۳۹۷-۰۹-۱۳
  • شناسه خبر: 10032

خاک مهمترین ذخیره گاه آب است

پیام ملّت – عضو انجمن علوم خاک ایران، خاک را از چالش های مهم زیست محیطی طی دهه گذشته دانست و گفت: خاک مهمترین ذخیره گاه آب است و اگر تصمیم به حفاظت از آب داریم باید حفاظت از خاک دستور کار اصلی باشد. به گزارش «پایگا ...

پیام ملّت – عضو انجمن علوم خاک ایران، خاک را از چالش های مهم زیست محیطی طی دهه گذشته دانست و گفت: خاک مهمترین ذخیره گاه آب است و اگر تصمیم به حفاظت از آب داریم باید حفاظت از خاک دستور کار اصلی باشد.

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت»، علی واعظی در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک با تاکید بر اینکه آب و خاک دو مقوله وابسته به هم هستند، افزود: خاک های کشورمان از نظر کربن آلی بسیار ضعیف هستند و لذا یکی از اقدامات و برنامه های مهم باید افزایش کربن آلی خاک باشد.

وی با بیان اینکه از ۸ میلیون هکتار اراضی آبی کشور، ۷ میلیون هکتار دچار شوری هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشورهای اروپایی نیز با مساله آلودگی خاک مواجه هستند ولی شدت آلودگی در خاک های ایران بسیار بالاست و در وضعیت بحرانی قرار دارد.

استاد دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه عمده تغییر کاربری ها در خاک های درجه یک کشورمان انجام می گیرد، افزود: در ۴۵ سال گذشته در ۶ کلان شهر کشور ۱۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تغییر کاربری داده شده است.

وی بیان کرد: ایران در قاره آسیا رتبه نخست را در فرسایش خاک دارد و لذا اهمیت موضوع باید به خوبی برای آحاد جامعه تفهیم  شده و اقدامات اساسی در پاکسازی خاک های آلوده و جلوگیری از ورود آلودگی به خاک های سالم و پاک انجام گیرد.

واعظی عنوان کرد: شانزدهیمن کنگره علوم خاک ایران شهریور ۹۸ در دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد و از علاقه مندان برای ارسال مقالات خود به این کنگره دعوت می شود.

۱۱۰/ق

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست