• تاریخ: ۱۳۹۷-۰۹-۲۹
  • شناسه خبر: 10284

فرش دستبافت ایران با واگن‌های خطوط متروی چینی تهاتر می شود

پیام ملّت – رئیس مرکز ملی فرش ایران از استراتژی جدید این مرکز برای رونق صادرات فرش و جلوگیری از آسیب بیشتر به بازارهای خریدار این محصول ایرانی خبر داد. فرشته دست‌پاک در گفت‌و‌گو با اتاق تهران، به طرح جدید مرکز ملی ...

پیام ملّت رئیس مرکز ملی فرش ایران از استراتژی جدید این مرکز برای رونق صادرات فرش و جلوگیری از آسیب بیشتر به بازارهای خریدار این محصول ایرانی خبر داد.
فرشته دست‌پاک در گفت‌و‌گو با اتاق تهران، به طرح جدید مرکز ملی فرش برای کمک به صادرات و عرضه فرش دستبافت ایران به بازارهای هدف اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح، به دنبال آن هستیم تا مکانیزمی برای تهاتر فرش دستبافت ایران با کالاهای وارداتی از کشورهای طرف تجاری با ایران ایجاد کنیم.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: در حال حاضر برخی خریداران عمده فرش دستبافت از کشور چین، اعلام آمادگی کرده‌اند که در ازای واردات برخی کالاها از این کشور از جمله واگن خطوط مترو، فرش دستبافت از ایران خریداری کنند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین از پیشنهاد تهاتر فرش دستبافت ایران با کالا از کشورهای سوئد و روسیه خبر داد. دست‌پاک در عین حال عنوان کرد که اجرایی شدن طرح تهاتر فرش دستبافت با کالاهای خارجی، نیازمند حمایت همه‌جانبه سایر دستگاه‌های دولتی از جمله بانک مرکزی، گمرک ایران، وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران همچنین درباره وضعیت صادرات فرش دستبافت ایران، با اشاره به اینکه ارزش صادرات این کالا طی سال گذشته رقمی معادل ۴۲۸ میلیون دلار بوده است، گفت: تا پیش از بازگشت دوباره تحریم‌های دولت آمریکا در شهریورماه امسال، صادرات فرش دستبافت ایران روندی رو به جلو داشت؛ به‌ طوری‌ که۳۰ درصد صادرات فرش ایران به بازار آمریکا صورت می‌گرفت.

به گفته وی، پس از شروع دوباره تحریم‌ها روند صادرات فرش دستبافت ایران نزولی شده است.

فرشته دست‌پاک با این توضیح که در سال‌های اخیر کشورهایی از جمله امارات و کانادا در دور زدن تحریم‌ها و امکان صادرات فرش به بازارهای خارجی نقش پررنگی داشتند،افزود: پس از تحریم‌های اخیر، همکاری این کشورها برای صادرات فرش ایران متوقف شده است و به دنبال آن هستیم تا سیکل جدیدی را برای فروش و عرضه فرش به بازارهای بین‌المللی پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه فرش دستبافت تنها کالایی در کشور است که بیش از ۹۵ درصد مواد اولیه ساخت آن، تولید داخل است، یکی از مشکلات جدی پیش پای صادرکنندگان فرش دستبافت را الزام دولت به پیمان‌سپاری ارزی عنوان کرد و افزود: پیمان‌سپاری ارزی باید برای صادرکنندگان فرش به‌طور کلی حذف شود.

وی با بیان اینکه گمرک ایران برای فرش‌های مرجوعی به داخل کشور، سخت‌گیری‌های زیادی دارد، افزود: به منظور تعمیرات و نوسازی، روند مرجوع فرش دستبافت ایران به داخل کشور همواره وجود داشته است؛ اما به‌دلیل برخی سختگیری‌ها از سوی گمرک ایران، این روند مختل شده و امکان مرجوعی فرش دستبافت ایران به داخل کشور به پایین‌ترین حد خود رسیده است و به همین خاطر، فرش‌های مرجوعی به کشور ترکیه رفته و در آنجا بازسازی و تعمیر شده که ضمن ایجاد فرصت‌های اشتغال متعدد برای این کشور همسایه، فرش ایرانی به نام کشور ترکیه به بازارهای بین‌المللی صادر می‌شود.

۱۱۰/ق

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست