• تاریخ: ۱۳۹۷-۱۰-۱۰
  • شناسه خبر: 10475

ممنوعیت کشت برنج تراریخته در کشور

پیام ملّت – رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از ممنوعیت کشت گونه‌های برنج تراریخته با مصوبه هیأت دولت خبر داد. به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت»، حسین جعفری در جلسه شورای اطلاع‌رسانی استان زنجان ب ...

پیام ملّت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از ممنوعیت کشت گونه‌های برنج تراریخته با مصوبه هیأت دولت خبر داد.

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت»، حسین جعفری در جلسه شورای اطلاع‌رسانی استان زنجان با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه محصول تراریخته در کشور تولید نمی‌شود، گفت: این در حالی است که مطالعات لازم درباره این نوع محصولات در کشور انجام شده و تا رسیدن به مرحله تولید فاصله درازی داریم.

وی افزود: تنها مجوز واردات دو محصول ترایخته سویا و ذرت به کشور صادر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان درباره مصرف محصولات تراریخته بیان کرد: به عنوان یک کارشناس این اعتقاد را دارم که اگر انتقال ژن از خود گیاه باشد، اثرات آن به مراتب کاهش خواهد یافت و باید با این دیدگاه زمینه برای کشت و واردات محصولات ترایخته را فراهم کنیم.

جعفری با اعلام اینکه برنج از نوع تراریخته در کشور و استان کشت نمی‌شود، اظهار کرد: باید اثرات جانبی مصرف این گونه محصولات به دقت مطالعه شود و با علم به این مسئله زمینه برای کشت فراهم شود.

به گفته وی، در دنیای کنونی درباره مصرف محصولات تراریخته نظرات متفاوتی وجود دارد و حتی در برخی مواقع مشخص شده که مضرات مصرف این قبیل محصولات از محصولات رشدیافته با کود شیمیایی بهتر گزارش شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در تکمیل صحبت‌هایش اظهار کرد: در برخی کشورهای توسعه‌یافته حتی درباره مصرف محصولات تراریخته بعد از مطالعات و بحث‌های کارشناسی برای مصرف عموم مردم رفراندوم برگزار می‌شود.

جعفری از ممنوعیت کشت گونه‌های برنج تراریخته با مصوبه هیأت دولت خبر داد و یادآور شد: تا زمانی که در کشور به یک مطالعه جامع و قانون کلی برای کشت این‌گونه محصولات نرسیدم، راه به جایی نخواهیم برد.

۱۱۰/ق

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست