• تاریخ: ۱۳۹۷-۱۱-۰۶
  • شناسه خبر: 10819

مهم‌ترین وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های جهان

پیام ملّت – سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی زنجان گفت: مردمی بودن، مبنای اعتقادی داشتن و بر این اصل استوار ماندن مهم‌ترین وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های جهان است. علیرضا فیروزفر در سخنرانی پیش از خ ...

پیام ملّت – سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی زنجان گفت: مردمی بودن، مبنای اعتقادی داشتن و بر این اصل استوار ماندن مهم‌ترین وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های جهان است.

علیرضا فیروزفر در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان سلطانیه با اشاره به برگزاری جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب‌های ماندگار در تاریخ بر مبنای مسائل اعتقادی و باورهای درونی افراد و رهبران نهضت‌ها استوار است و بنای جمهوری اسلامی ایران ریشه در تاریخ دارد.

وی اضافه کرد: نهضت و قیام عاشورای امام حسین‌(ع) چراغ راه و هدایت رهبران نهضت اسلامی بود و امام خمینی‌(ره) بر مبنای مکتب عاشورایی، انقلاب اسلامی را پایه‌گذاری کرد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان متذکر شد: انقلاب اسلامی ایران پدیده‌ای منحصر به فرد در فضای رقابت دو قطب شرق به رهبری شوروی و قطب غرب به رهبری آمریکا بود. مردمی بودن و مبنای اعتقادی داشتن و بر این اصل استوار ماندن مهم‌ترین وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های جهان است.

فیروزفر با تحلیل چرایی سقوط رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران و پیروزی نهضت اسلامی، دلایل تاریخی و فرهنگی دارد و تنها نمی‌توان تک‌بعدی به آن نگاه کرد. استبداد داخلی پهلوی و استعمار خارجی زمینه شكل‌گيری انقلاب اسلامی بود و حضور مردم و هدايت امام خمينی‌(ره) آن را به ثمر رساند.

وی بیان کرد: حکومت پهلوی به بیگانگان وابسته بود، تصویب و اجرای قانون کاپیتولاسیون توسط حکومت وقت ایران اعتراض نخبگان و رهبران مذهبی را عمیق‌تر و افشارگری امام خمینی(ره) پایه‌های حکومت و قدرت را لرزان کرد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان با اشاره به تفاوت انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌ها، مطرح کرد: انقلاب اسلامی ایران با ماهیت اعتقادی و مذهبی شکل گرفت؛ درحالی‌که انقلاب‌هایی مانند روسیه و فرانسه بدون هویت‌های اعتقادی شکل گرفته‌اند.

فیروزفر تشریح کرد: همه توده‌ها و اقشار در شکل‌گیری نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشتند و منحصر به قشر و یا گروه خاصی نبود؛ درحالی‌که انقلابی مانند روسیه و یا فرانسه به طبقه‌ای از جامعه تعلق داشت. انقلاب اسلامی از مساجد شکل گرفت و بر مبنای مکتب شیعه بود.

فیروزفر، خصیصه مهم جمهوری اسلامی ایران را مردمی بودن و مردمی ماندن عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی متعلق به مردم است و مردم تاروپود آن را شکل داده‌اند. رویش‌ها مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی بوده و بنای جمهوری اسلامی ریزش حداقلی و رویش حداکثری است.

وی به بیان بخشی از دستاوردهای جمهوری اسلامی اشاره کرد و توضیح داد: در حوزه آموزش عالی، جمعیت ۱۷۵ هزار نفری دانشجو در سال ۱۳۵۷ به بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در سال ۱۳۹۷ افزایش پیدا کرده است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان با اشاره به کاستی‌ها و تنگناهای اقتصادی کشور یادآور شد: مردم با مشکلاتی در عرصه معیشت مواجه بوده و مستحق زندگی بهتری هستند.

فیروزفر در پایان با قدردانی از مردم شهرستان سلطانیه و نمازگزاران گفت: مردم شهرستان سلطانیه با تقدیم ده‌ها شهید و صدها ایثارگر، جانباز و آزاده دین خود را به انقلاب اسلامی ادا کرده‌اند و برعهدی که با انقلاب و امام و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) بسته‌اند وفادار هستند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست