• تاریخ: ۱۳۹۹-۰۳-۱۴
  • شناسه خبر: 16762

بیش از ۱۳ هزار واحد مسکونی روستایی در استان زنجان روی گسل قرار دارد

پیام ملّت- مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: ۱۵۳ روستا با بیش از ۱۸ هزار واحد مسکونی در استان روی گسل قرار دارد که از این تعداد تقریبا ۵ هزار و ۲۵۹ واحد مسکونی که ۲۸ درصد واحدها را شامل می شود، مقاوم ساز ...

رضا خواجه ای در گفت و گو با خبرنگار «پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» اظهار داشت:اجرای طرح منظومه روستایی به عنوان پایلوت کشوری، می تواند با شناسایی ظرفیت ها، اثرپذیری و اثرگذاری روستاها بر همدیگر را بررسی کرده و نقشه راهی را برای ماندگاری روستاییان در روستاها تدوین کند.

وی افزود: در قالب این طرح ، روستاها براساس شرایط اقلیمی، موقعیت جغرافیایی و ظرفیت ‌ها، به تفکیک منظومه ‌هایی را تشکیل میدهند و هر یک به قطب‌های فرهنگی، کشاورزی، صنعتی و اقتصادی تبدیل خواهند شد که در این راستا این نهاد همه تلاش خود را خواهد نمود.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، با اشاره به اینکه در سطح استان زنجان ۹۲ هزار و ۶۷۸ واحد مسکونی روستایی شناسایی شده است گفت: تاکنون ۵۳ درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان معادل ۴۸ هزار و ۸۰۱ واحد در مقابل زلزله مقاوم سازی شده اند که امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم سازی ساخت و سازها در مناطق روستایی، این میزان افزایش یابد.

این مسئول با اشاره به اینکه، با توجه به آنالیزهای انجام شده، ۱۵۳ روستا در استان زنجان روی گسل بوده است، اظهار کرد: بیش از ۱۸ هزار واحد مسکونی نیز در این روستاها بر روی گسل قرار دارند که از این تعداد تقریبا ۵ هزار و ۲۵۹ واحد مسکونی که ۲۸ درصد واحدها را شامل می شود، مقاوم سازی شده اند.

وی با بیان اینکه، مقاوم سازی سکونتگاه های شهری و روستایی در برابر تهدیدات و عوامل طبیعی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ادامه داد: زلزله به عنوان یکی از حوادث طبیعی هر از چند گاهی خسارت و تلفاتی به بار می آورد و همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات زمین زلزله را دو چندان می کند که امیدواریم یا همکاری دستگاه های مرتبط گام های مهمی در این راستا برداشته شود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با سیاستگذاری صحیح و برنامه ریزی اصولی و همکاری دستگاه های مرتبط ،شاهد استانی ایمن، آماده و پاسخگو در برابر حوادث باشیم. /ب

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست