• تاریخ: ۱۳۹۹-۰۸-۲۷
  • شناسه خبر: 20346

برگزیدگان دومین جایزه کتاب سال زنجان معرفی شدند

پیام ملّت- برگزیدگان دومین جایزه کتاب سال استان زنجان ، با ۳ عنوان کتاب، «برگزیده» و ۵ عنوان کتاب «شایستۀ تقدیر» اعلام شدند.

به گزارش « پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» کتاب‌‌های «حوزه علمیه زنجان در گذر زمان»، «چکمه‌لی‌هاوا، تورکجه شعر توپلوسو» و «روحانیت و اندیشه‌های چپ در ایران معاصر» به عنوان آثار برگزیده دومین جایزه کتاب سال زنجان انتخاب و معرفی شدند.

برگزیدگان دومین جایزه کتاب سال زنجان معرفی شدند

دومین دوره جایزه کتاب سال استان زنجان با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در سه گروه تالیف، ترجمه و احیای متون برگزار شد.

در این جایزه آثار منتشره مولفان و پدیدآورندگان ایرانی و خارجی در حوزه زنجان‌شناسی، آثار مولفان و پدیدآورندگان زنجانی در تمام حوزه‌ها و آثاری که برای اولین بار در سال ۱۳۹۸ با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  چاپ شده بودند، در موضوعات ۱۰ گانه رده‌بندی دیویی و نیز گروه کودک و نوجوان مورد ارزیابی قرار گرفته و داوری شد.

داوری و ارزیابی دومین جایزه کتاب سال زنجان را ۳۲ نفر از استادان و پژوهشگران دانشگاهی، حوزوی و مراکز مختلف پژوهشی و علمی به عهده داشتند که در نهایت از بین ۸۸ اثر رسیده، هشت عنوان کتاب به مرحله دوم راه یافت.

پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران، سه عنوان کتاب، «برگزیده» و پنج عنوان نیز «شایسته تقدیر» شناخته شد.

بر اساس رای داوران دومین جایزه کتاب سال استان زنجان، در بخش دین، کتاب «حوزه علمیه زنجان در گذر زمان»، تألیف ذکرالله محمدی زنجانی دابانلویی، در بخش ادبیات «چکمه‌لی‌هاوا، تورکجه شعر توپلوسو»، سروده ارشد نظری، در بخش تاریخ و جغرافیا «روحانیت و اندیشه‌های چپ در ایران معاصر»، تألیف محمد صدرا به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

همچنین در بخش دین کتاب «قرآن کریم، سوره‌های حمد و بقره، بیانات مرحوم آیت‌الله محمداسمعیل صائنی»، به ‌کوشش هوشنگ خسروی، در بخش علوم کاربردی «روزهای شیرین تولد نوزاد، تماس پوستی مادر و نوزاد و شیردهی»، تألیف ناهید جعفری و رباب بیات، به‌عنوان آثار شایسته تقدیر انتخاب شدند.

در بخش ادبیات نیز «خوش به حال او» مجموعه غزل سروده حسن خلجی، در بخش دفاع مقدس «جنگ به روایت لبخند» خاطرات احمد محمدی نوشته سیده ‌الهه موسوی و در بخش کودک و نوجوان قصه‌های «حاج بابا»، نوشته وریا نیک‌منش به عنوان آثار شایسته تقدیر این دوره از جایزه کتاب سال زنجان برگزیده شد.

طبق آئین‌نامه جایزه کتاب سال استانی، داوری در چند مرحله انجام می‌‌شود که در مرحله اول ابتدا تمام کتاب‌ها از سوی گروه داوران مربوطه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و آثاری که حداقل یک رأی مثبت را احراز کنند، به مرحله دوم داوری راه می‌یابند.

کتاب‌های راه‌ یافته به مرحلۀ دوم از سوی دو داور ارزیابی می‌شوند و نتایج ارزیابی در فرم‌های ویژه‌ای که به این منظور طراحی شده است، درج می‌شود.

کتاب‌هایی که از ۱۰۰ امتیاز حداقل ۷۰ امتیاز کسب کنند، به مرحله نهایی راه یافته و در مرحله نهایی در نشست مشترک داوران اصلی، آثار راه‌یافته به این مرحله، مورد بررسی و ملاحظه نهایی قرار می‌گیرند.

در این مرحله چنانچه امتیاز اثر، ۸۰ و بیش از ۸۰ باشد، به‌ عنوان برگزیده و در غیر این صورت به ‌عنوان شایسته تقدیر به هیأت علمی جایزه کتاب سال استانی معرفی خواهد شد.

در هیأت علمی نیز پس از بررسی آثار منتخب و داوری‌ها، آثار منتخب تأیید شده از سوی اعضای این هیئت، اعلام می‌شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست