• تاریخ: ۱۳۹۹-۰۹-۲۰
  • شناسه خبر: 20727

توزیع عادلانه آب در استان های حوزه قزل اوزن

پیام ملّت- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: منافع و مواضع همه استانهایی که در حوزه رودخانه قزل اوزن هستند در توزیع آب این رودخانه از سوی وزارت نیرو مد نظر است و همه استانها در توزیع عادلانه آب شریک خواهند بود.

به گزارش « پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» اسماعیل افشاری در گفت و گوی زنده تلویزیونی در استودیو خبر شبکه اشراق زنجان مطرح کرد: صرفه جویی در آب زیرزمینی ، تامین آب پایدار برای آینده استان است.

افشاری اظهارداشت:سازگاری با کم آبی موضوعی است که در آب زیرزمینی هرچقدر صرفه جویی کنیم بعنوان یک منبع استراتژیک در آینده به کمک استان خواهد آمد و کشاورزان و بهره بردران دچار مشکل کم آبی نخواهند شد.

افشاری، آب سطحی را که بصورت برداشت سنتی و عرفی استفاده می شود بعنوان یک حقابه پایدار برای این بهره برداران دانست و تصریح کرد: آنچه در خصوص آب سطحی مورد بحث و گفتگو است موضوع سرمایه گذاری و تنظیم آب است که شرکت آب منطقه ای زنجان تاکنون توانسته با احداث سدهایی که در حوزه آب ریز قزل اوزن قرار دارند ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب را برای استان قابل تنظیم و ذخیره نماید.

وی، تاکید کرد: در صورت تامین اعتبار لازم برای تکمیل سدهای بلوبین، مراش که تا یکسال آینده به بهره برداری خواهند رسید و همچنین سد مشمپا که نهایتا در ۲ سال آینده به بهره برداری می رسد، می توان حدود ۴۲۰ میلیون متر مکعب نیز علاوه بر ۳۵۰ میلیون متر مکعبی که اشاره شد، از منابع آب سطحی برای این استان ذخیره نمود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان، درخصوص سئوال مجری برنامه که از سوی استاندار محترم زنجان در مورد آب سطحی مطرح شده بود، با این عنوان که؛ چالش عمده ما در استان زنجان در خصوص آب های سطحی است و باید برای بهره گیری مناسب از آب های سطحی استان فکر اساسی شود، این گونه پاسخ داد: بحث اصلی که استاندار محترم مطرح کردند در خصوص میزان صرفه جویی در آب سطحی است که ایشان معتقدند حقابه سنتی استان باید از حوزه سفید رود تامین شود و در این خصوص جای مذاکره و بحث نیست، برای اینکه سدهای این استان هنوز تکمیل نشده است و میزان مصرف آب سطحی نیز به میزان کمی صورت می گیرد.

افشاری در ادامه گفت: دیدگاه وزارت نیرو در تخصیص و توزیع آب در حوزه قزل اوزن عادلانه و منطقی است و برای توسعه کشاورزی و کشت محصولات پر آب طلب به هیچ وجه تخصیص بالایی صورت نمی گیرد.

دبیر شورای حفاظت منابع آب استان،افزود:منافع و مواضع همه استانهایی که در حوزه رودخانه قزل اوزن هستند در توزیع آب این رودخانه از سوی وزارت نیرو مد نظر است و همه استانها در توزیع عادلانه آب شریک خواهند بود

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست