• تاریخ: ۱۳۹۹-۱۰-۱۷
  • شناسه خبر: 21179

دستگاه قضایی استان زنجان جزء ۵ استان اول در اعمال مجازات های جایگزین حبس

پیام ملّت- رئیس کل دادگستری استان زنجان گفت: دستگاه قضایی استان زنجان با صدور بیش از ۱۴۲۰ رای جزء ۵ استان اول کشور می باشد.

به گزارش « پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی ضمن تاکید بر اهتمام خاص این مجموعه برای اجرای قانون مجازات جایگزین حبس در محاکم استان، گفت: قانون مجازات جایگزین حبس، مقرر کرده است در صورت وجود شرایط خاص، مجازات‌های حبس می‌تواند به مجازات‌های دیگری تبدیل شود که طبق فصل نهم قانون مجازات اسلامی این مجازاتها عبارتند از دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از برخی حقوق اجتماعی می باشد.

وی با بیان اینکه در۹ ماهه سال جاری و در راستای حبس زدایی که یکی از رویکردهای مهم و محوری قوه قضائیه است، دستگاه قضایی استان زنجان با صدور بیش از ۱۴۲۰ رای جزء ۵ استان اول کشور می باشد که از این تعداد ، ۱۷۵ حکم قضائی به ارائه خدمات عمومی رایگان صادر شده است .

رئیس شورای قضائی استان زنجان با تأکید بر این موضوع که دستگاه قضائی استان برای اجرای سیاستهای و برنامه های قوه قضائیه در دوره تحول اهتمام جدی دارد افزود : در ۹ ماهه سال جاری تعداد ۱۳۹ مورد پابند الکترونیکی برای محکومین نصب شده است که استان زنجان رتبه نخست را در این خصوص به خود اختصاص داده است.

صادقی نیارکی اظهار کرد : آثار و تبعات منفی زندان از آثار مثبت آن به ویژه برای افرادی که برای اولین بار مرتکب جرم می شوند بیشتر است. وقتی سرپرست یک خانواده به زندان می رود آثار روحی و مالی و تربیتی منفی برای همسر و فرزندان فرد به دنبال دارد. اگر جامعه کیفری ما به سمت محکومیت های حبس پیش می رود و آمار زندانیان نیز بالا میرود و هزینه نگهداری زندانی و بازپروری آنها برای جامعه و حکومت نیز بالا خواهد رفت.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست