• تاریخ: ۱۳۹۹-۱۰-۲۲
  • شناسه خبر: 21298

زنجان میزبان جشنواره فرهنگی،هنری روستا و عشایر شمالغرب کشور

پیام ملّت- سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از برگزاری جشنواره فرهنگی، هنری روستا وعشایر شمالغرب در زنجان خبر داد .

به گزارش « پایگاه خبری- تحلیلی پیام ملّت» محمدربیع احمدخانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این جشنواره با همکاری همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(دبیرخانه شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر)، ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، اردبیل و آذربایجان غربی و آذربایجان غربی برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: هدف از برگزاری این جشنواره آشنایی با نقاط قوت و ضعف فرهنگ و هنر روستا و عشایر، تقویت نقاط قوت و برطرف کردن کاستی‌ها، ارائه دستاوردها و عملکرد هنرمندان و معرفی آثار و تولیدات و ایده‌های برتر فرهنگی است.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: پاسداشت سرمایه‌های فرهنگی اجتماعی روستا و عشایر نخستین محور این جشنواره است که شامل ارسال عکس از تکریم و تجلیل سرمایه‌های فرهنگی اجتماعی روستا (کارآفرینان، خیرین، فعالان فرهنگی هنری، معتمدین) است.

وی با بیان اینکه دومین محور این جشنواره نیز شامل فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، اضافه کرد: در محور کتابخوانی آثار ارسالی باید شامل معرفی یک کتاب (حداکثر به مدت سه دقیقه) در قالب فایل تصویری باشد.

احمدخانی گفت: همچنین در بخش مسابقه نیز علاقه‌مندان می‌توانند به سوالات مطروحه از کتاب «انسان ۲۵۰ ساله» مقام معظم رهبری پاسخ داده و در جشنواره شرکت کنند.

احمدخانی با بیان اینکه سومین محور جشنواره نیز عکس موبایلی با محوریت شعار سال (جهش تولید) در مناطق روستایی و عشایری است، اضافه کرد: هنرمندان برای شرکت در این بخش می‌توانند عکس‌های خود را در قالب موضوعاتی شامل همدلی و مواسات مومنانه در روستای من، فرهنگ کار و سخت کوشی در روستای من، شعار سال «جهش تولید» در مناطق روستایی و عشایری، طبیعت روستای من به دبیرخانه  ارسال کنند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان طراحی و نقاشی با موضوعات فرهنگ بومی روستا و عشایر  را دیگر محور این جشنواره عنوان کرد و گفت: علاقمندان شرکت در این بخش می‌توانند، آثار خود را در در موضوعات (فرهنگ بومی روستا و عشایر، طبیعت روستای من، بافت قدیمی و سنتی روستای من) برگه A4 و با مداد رنگی آماده و به دبیرخانه ارسال کنند. این بخش در دو رده سنی نوجوانان ۵ تا ۱۶سال و ۱۶ سال به بالا برگزار می‌شود.

احمدخانی اضافه کرد: در بخش خوشنویسی نیز آثار ارسالی باید در قالب خط نستعلیق برای آیه مبارکه ۲۸ سوره رعد «الا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»، آیه مبارکه ۱۹۵ سوره بقره «انّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ‌» و سوره مبارکه کوثر و و یا خط تحریر (یک بند) از منظومه حیدربابای استاد شهریار باشد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به تقویم اجرایی این جشنواره گفت: زمان برگزاری جشنواره از ۱۸ دی تا ۱۸ اسفندماه بوده و داوری آثار رسیده به جشنواره از ۱۹ تا ۲۳ اسفند ماه ۹۹ انجام خواهد شد.همچنین اعلام اسامی برگزیدگان ۲۵ اسفندماه  و ارسال جوایز برگزیدگان ۲۷ اسفندماه ۹۹ همزمان با ولادت حضرت امام حسین (ع) خواهد بود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست