• تاریخ: ۱۳۹۹-۱۰-۲۳
  • شناسه خبر: 21338

نرخ بیکاری زنجان ۷٫۲ درصد اعلام شد

پیام ملّت- بررسی نمودارهای آماری نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در زنجان پاییز امسال برابر ۷٫۲درصد بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲٫۲درصد کمتر شده است.

به گزارش« پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» مرکز آمار ایران در راستای گزارش های فصلی از نرخ بیکاری کشور، به تازگی گزارش این شاخص در فصل پاییز سالجاری را اعلام کرده که براساس آن، نرخ بیکاری استان زنجان ۷٫۲ درصد برآورد شده است.

نرخ بیکاری زنجان طی فصل پاییز در رتبه ۶ کشور می باشد و طی فصل پاییز در مقابسه با میانگین کشوری، ۲٫۲ درصد پایین تر است. (۹٫۴ درصد)

براساس اعلام مرکز آمار، نرخ بیکاری زنجان در فصل پاییز نسبت به بهار و تابستان امسال تفاوت محسوسی نداشته (طی دو فصل ابتدایی امسال این شاخص به ترتیب ۶٫۶ درصد و ۷٫۵ درصد اعلام شد)، از سال گذشته نیز شرایط بهتر ارزیابی گردیده است.

بالاترین و پایین ترین نرخ بیکاری به روایت مرکز آمار

بررسی نمودارهای آماری نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در پاییز امسال برابر ۹.۴درصد بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱.۲درصد کمتر شده است.

در میان استان کشور ۱۷ استان نرخ بیکاری تک‌رقمی داشتند.

کمترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به استان‌های ایلام و خراسان‌شمالی (۵.۱درصد)، خراسان‌جنوبی (۶.۶درصد)، سمنان (۶.۷درصد)، تهران (۶.۸درصد)، زنجان (۷.۲درصد)، مازندران (۷.۶درصد)، اردبیل (۷.۸درصد)، قم (۸درصد)، خراسان‌شمالی (۸.۱درصد)، مرکزی و فارس (۸.۲درصد)، آذربایجان‌شرقی (۸.۴درصد)، سیستان‌وبلوچستان (۸.۹درصد)، بوشهر (۹درصد)، همدان و گلستان (۹.۳درصد) است.

بالاترین نرخ بیکاری نیز مربوط به استان آذربایجان‌غربی (۱۵.۵درصد) و خوزستان (۱۴.۹درصد) است.

آمارهای منتشر شده در خصوص نرخ بیکاری همواره محل مناقشه کارشناسان بوده، خصوصا به دلیل نوع محاسبه افراد شاغل و بیکار که باعث می شود آمارها با واقعیت های جامعه تناسب نداشته باشند.

براساس تعریف مرکز آمار ایران ، تمام افراد ۱۰ساله و بیشتر که در طول هفته حداقل یک ساعت کار کرده اند، شاغل محسوب می شوند.

برهمین اساس برخی کارشناسان عقیده دارند: ضروریست نسبت به اصلاح تعریف شاغل اقدام اساسی انجام پذیرد تا پذیرش مفهوم شغل و بیکاری برای جامعه قابل پذیرش باشد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست