• تاریخ: ۱۳۹۹-۱۰-۲۵
  • شناسه خبر: 21385

آغاز پاک سازی و مستندسازی مجموعه مردان نمکی در زنجان/علاقه‌مندان می‌توانند از این عملیات دیدن کنند

پیام ملّت- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گفت: پاک‌سازی، سامان‌دهی و مستندسازی مجموعه مردان نمکی آغاز شد.

آغاز سامان‌دهی و مستندسازی مجموعه مردان نمکی در زنجان

به‌گزارش « پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» امیر ارجمند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این عملیات باهدف پایش دقیق مردان نمکی از سوی این اداره ‌کل با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه و پژوهشکده حفاظت و مرمت دانشگاه بوخوم و فرانکفورت آلمان آغاز شده است.

ارجمند گفت: ۱۶سال از کشف مردان نمکی گذشته است و تاکنون پاک‌سازی بافت بدن و لباس‌­های آن‌ها انجام نشده است، در این عملیات ابتدا پاک‌سازی لباس­‌های و بدن مردان نمکی از هاگ‌ها، سنگ­‌ها و سنگریزه‌­ها انجام می­‌شود و سپس کارهای مطالعاتی از نظر وضعیت فیزیکی آن‌ها، بررسی خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان اظهار کرد: این دوره مرمت، با هدف پاک‌سازی، نمک‌زدایی، استحکام‌بخشی، کنترل، بازسازی و در مرحله آخر تثبیت نهایی انجام خواهد گرفت.

ارجمند افزود: پروژه پاک‌سازی، غبارروبی و حفاظت پیشگیرانه با هدف پیشگیری از بروز آسیب در کارگاه مرمت موزه ذوالفقاری انجام می‌شود و همه علاقه‌مندان می‌توانند به‌صورت آزاد از روند این عملیات دیدن کنند.

 در حال حاضر به‌استثنای مومیایی نمکی شماره یک که در موزه ملی نگه‌ داشته می‌شود، سایر اجساد و اشیای به‌دست‌آمده از معدن چهرآباد در موزه ذوالفقاری زنجان، تحت نظارت کارشناسان نگهداری می‌شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست