• تاریخ: ۱۳۹۹-۱۰-۲۵
  • شناسه خبر: 21388

هلال احمر ۱۰۰۰ نفر از دختران تحت پوشش کمیته امداد را تحت پوشش طرح یاس قرار می دهد

پیام ملّت-سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: از سال آینده یکهزار نفر از دختران ۳۰ تا ۴۰ سال تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) تحت پوشش آموزش های طرح یاس(یاران آسیب ستیز) قرار می گیرند.

به گزارش « پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» علی طاهری در حاشیه برگزاری کلاس های آموزش کمک های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات در قالب طرح یاس(یاران آسیب ستیز) افزود: این طرح بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی(ره) در این استان با هدف پذیرش مسئولیت اجتماعی و ترویج فرهنگ خود امدادی و دگر امدادی در سطح ملی انجام می شود که در حال حاضر در استان زنجان در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) طرح یاس(یاران آسیب ستیز) را طراحی کرده که در آن نیروی انسانی، مدجویان کمیته امداد هستند که به عنوان مسئولان و رابطان خانه های هلال در حاشیه شهرها، سازماندهی و آموزش در حوزه ترویج آموزش های همگانی، امدادی، اجرای طرح پیشگیرانه آسیب های اجتماعی و تشکیل تیم های مورد نیاز در زمان وقوع حوادث بکارگیری می شوند.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: با بهره گیری از ظرفیت های مهم کمیته امداد امام خمینی(ره) می توانیم بخش قابل ملاحظه ای از اثرات مخرب حاشیه نشینی و سایر آسیب های اجتماعی را به مرور حل و مرتفع کنیم.

طاهری تاکید کرد: در این اقدام مشترک دختران رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال تحت حمایت کمیته امداد در خصوص شیوه های مواجهه با بحران و بلایای طبیعی توسط هلال احمر از آموزش های مورد نیاز بهره مند می شوند که فاز نخست اجرای طرح یاس(یاران آسیب ستیز) در خانه های هلال حاشیه مرکز استان از ابتدای دی ماه جاری آغاز شده که در این فاز ۵۰ نفر از این دختران تحت پوشش آموزش قرار دارند.

وی گفت: در فاز بعدی از اسفند ماه سالجاری همزمان با سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی(ره) تا هفته هلال احمر در اردیبهشت سال آینده اجرای این طرح در سطح استان با تحت پوشش قرار گرفتن یکهزار نفر از دختران ۳۰ تا ۴۰ ساله تحت پوشش این نهاد حمایتی توسعه می یابد.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: با ارائه آموزش برای دختران مدد جو و تعامل آنها با هلال احمر در روند عمومی توانمند سازی اجتماعی، ارتباطی، آموزشی و فرهنگی آنها نیز موثر خواهد شد.طاهری، ارتقای عزت نفس و پذیرش مسئولیت اجتماعی در بین مخاطبان و توانمند سازی رفتاری، ارتباطی و فرهنگی مددجویان، حضور مخاطبان در عرصه ها و فعالیت های اجتماعی، ایجاد انگیزه در زمینه امداد و کمک های اولیه و آشنایی با حوادث و سوانح، ترویج خود امدادی و دگر امدادی را از اهداف اجرای طرح یاس(یاران آسیب ستیز) برشمرد.

به گفته وی، ارتقای سطح دانش و مهارت مخاطبان در خصوص امداد و کمک های اولیه و آشنایی با حوادث و سوانح و نحوه مقابله با آن از دیگر هدف های اجرای این طرح به شمار می رود.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: بعد از ارزیابی، اصلاح و بهبود روش ها از ابتدای تابستان سال آینده این طرح در سطح کشور و همزمان در استان زنجان گسترش می یابد.

معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان زنجان نیز گفت: طرح یاس(یاران آسیب ستیز) برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی است و پیشگیری از این آسیب ها یکی از اصلی ترین اولویت های فعالیت های عام المنفعه و بشردوستانه جمعیت هلال احمر محسوب می شود.

فاطمه جمشیدی اظهارداشت: این طرح در خانه های هلال مناطق حاشیه نشین با هدف استفاده از توان دختران ۳۰ تا ۴۰ سال که در خانواده ها و جامعه اثر گذاری بیشتری دارند در حال اجراست که به آنها آموزش های مورد نیاز ارائه و ساماندهی می شوند تا در خانه های هلال فعالیت کنند.

وی در خصوص علت اجرای طرح یاس در خانه های هلال افزود: چنانچه حادثه ای در منطقه ای از شهر و روستا اتفاق بیفتد نخستین کسانی که به یاری و کمک می آیند همان افراد ساکن در محل هستند که بلافاصله حضور پیدا می کنند و خانه های هلال نیز در این مناطق راه اندازی شده تا عضو گیری از افراد ساکن در آن مناطق انجام شود چرا در کاهش خسارت های جانی و مالی موثر می شوند و از طرفی نیز در کاهش آسیب های اجتماعی تاثیرگذار بوده و هر خانه هلال پایگاهی برای هلال احمر می شود.

معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان زنجان نیز گفت: دختران ۳۰ تا ۴۰ سال به عنوان آسیب ستیزان و دستیاران هلال احمر در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی موثر خواهند بود.

جمشیدی، اعتیاد طلاق خودکشی و دیگر مسائلی از این قبیل را خانمانسوز بیان کرد و ادامه داد: نیاز است آموزش ها را به درون خانواده ها برده و خانواده ها را حساس کنیم تا در مقابل این مسائل تاب آوری داشته باشند و از وقوع این آسیب ها پیشگیری کنیم.

وی تاکید کرد: با این رویکرد طرح ملی یاس در دستور کار قرار گرفته است که در استان زنجان نیز همزمان با سراسر کشور در ۱۰ گام در حال اجراست.

قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان در ادامه گفت: توانمندسازی خانواده های تحت پوشش این نهاد به عنوان سیاست کلان در سطح کشور به شمار می رود که ابلاغ شده است.

اباصلت نادری آموزش را یکی از راهبردهای توانمند سازی برای گروه های مختلف تحت پوشش کمیته امداد بیان کرد و افزود: برای توانمند سازی و تامین استقلال خانواده ها به جد در حال تلاش و برنامه ریزی هستیم.

وی ادامه داد: در موضوع آموزش انتظار داریم تا خانواده های تحت پوشش کمیته امداد حضور مستمر، مداوم و بر اساس برنامه در کلاس های آموزشی داشته باشند.

قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان گفت: در این نهاد نیز یکی از موضوعات آموزشی در خصوص مهارت های زندگی برای گروه های مختلف است.

نادری ضمن قدردانی از جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: یکی از موارد مهم در حوزه آموزش، ارائه آموزش کمک های اولیه و امداد و نجات در حوزه مددجویی و کارمندان کمیته امداد است که توسط هلال احمر انجام می شود.

وی پیشگیری از آسیب های اجتماعی را از مهمترین آموزش ها و موضوعات مهم بیان کرد و افزود: فقط در سال گذشته در بخش امداد و نجات توسط هلال احمر در حوزه مددجویی سه هزار و ۱۶۶ نفر از این آموزش ها بهره مند شده اند.

وی افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون نیز ۸۱ نفر از کارکنان کمیته امداد از آموزش های جمعیت هلال احمر استان زنجان بهره مند شده اند که در صدد افزایش این آموزش ها هستیم.

قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان گفت:در کنار موضوعات امداد و نجات و پیشگیری از آسیب های اجتماعی یکی از مسائل مهم است که این مهم نیز در قالب طرح ملی یاس مابین کمتیه امداد و جمعیت هلال احمر در حال اجراست.

نادری به اهمیت این طرح اشاره کرد و افزود: چون بخشی از این آموزش ها مربوط به آسیب های اجتماعی است در شرایط کنونی که هجمه های فرهنگی دشمن را احساس می کنیم ارائه این آموزش ها برای همه آحاد مردم ضروری است و یشگیری از این آسیب های منحصر به جمع و گروه خاصی نیست و کمیته امداد به آموزش ها در این زمینه اهمیت می دهد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست