• تاریخ: ۱۳۹۹-۱۰-۳۰
  • شناسه خبر: 21435

تدوین موضوع مأموریتهای شورای پیشگیری از وقوع جرم استان زنجان بر اساس وضعیت جرایم استان

پیام ملّت- برنامه های شورای پیشگیری از وقوع جرم استان در سال ۱۴۰۰ بر اساس اولویت ها و وضعیت جرایم استان تدوین می گردد.به گزارش « پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در چهارمین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان زنجان با بیان اینکه در سند تحول قضائی توجه ویژه ای به مقوله پیشگیری شده است گفت :سند تحول به عنوان یک منشور برگرفته از قوانین عادی ، دستوالعمل ها ، ماموریتها و بر اساس قانون اساسی است که مورد انتظار و توقع رهبر معظم انقلاب نیز بوده است.
وی با اشاره به اینکه سند تحول دارای ۳ فصل می باشد که در فصل دوم به موضوعات پیشگیری اشاره و تأکید شده است و ۳ چالش در این بخش شناسایی شده که برای این چالشها راهکارهایی برای برون رفت تبیین شده است.


رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان افزود : براساس رتبه بندی اقدامات و فعالیتها معاونت های پیشگیری از وقوع جرم استان ها توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، رتبه استان در سال ۹۹ از ۲۸ به ۱۳ ارتقاء پیدا کرده که نشان از اهتمام این شورا برای اجرای دستوالعمل ها و سیاستهای ابلاغی مر کز می باشد .
صادقی نیارکی در ادامه با اشاره به ابلاغ دستوالعمل شناسایی و اعاده اموال نامشروع مسئولان به بیت المال گفت : این قانون مشمول مسئولان دولتی ،موسسان غیر دولتی ،مرتبطین و اشخاص حقیقی است و ما معتقدیم در این خصوص اقدامات پیشگیرانه مقدم بر برخورد قانونی با متخلفین است.
رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد : موضوع مأموریتها و برنامه های شورای پیشگیری از وقوع جرم استان برای سال ۱۴۰۰ در حال تدوین می باشد که بررسی اولویتها و شناسایی نیازها از وضعیت جرایم استان در دست اقدام است تا بر اساس اولویتها برنامه ها تدوین گردد.
وی در ادامه اظهار کرد :بر اساس تأکید موکد رئیس قوه قضائیه مبنی بر توجه و اهتمام برای تعیین تکلیف پرونده های معوق در کلیه مراکزاستانها ، اقدامات جدی برای تحقق این امر در استان صورت گرفته که امیدواریم تا پایان سال به نتایج خوبی برسیم.


کاهش ۲۱ درصدی جمعیت کیفری ورودی به زندانها در ۹ ماهه سال جاری
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان نیز در این جلسه از تدوین برنامه های این معاونت در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت : با بررسیها و آسیب شناسی های بعمل آمده از وضعیت جرایم استان برای سال ۱۴۰۰ برنامه ها با اولویت وبا اثر گذاری بیشتر در حال تدوین است.
محمد تقی فتحی با بیان اینکه در ۹ ماهه سال جاری با کاهش ۲۱ درصدی جمعیت کیفری ورودی به زندانها مواجه بودیم ادامه داد :در همین بازه زمانی کاهش ۵ درصدی معرفی به زندان را داشتیم.


وی افزود : در حوزه آسیب های اجتماعی ، مشکلات خانواده گی وطلاق که مهم ترین معضل استان است، با فعالیت سامانه تصمیم و اقدامات مشاوره ای و پیشگیرانه شاهد ۱۴ درصدی سازش در ۹ ماهه سال جاری هستیم .
دبیر ستاد پیشگیری از وقوع جرم استان زنجان تصریح کرد : در حوزه مبارزه با مواد مخدر توفیقات خوبی بدست آمده که در همین راستا تعداد ۱۸۸ نفر از معتادین بعد از خروج از کمپ ها در شرکتها و موسسات مشغول بکار شدند که اقدامی ارزشمند در جهت اشتغالزایی و پیشگیری از مصرف مجدد مواد مخدر می باشد .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست