• تاریخ: ۱۴۰۰-۰۲-۱۶
  • شناسه خبر: 23036

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان تصویب شد

معاون امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان در شورای نگهبان تصویب شد.

 به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» اعضای مجمع تشخیص در جلسه پانزدهم اردیبهشت‌ماه با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان در استان زنجان که مد‌ت‌ها مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان بود، موافقت کردند.

در این جلسه،  ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری صنعتی و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی، مورد تصویب قرار گرفت و به این ترتیب با رای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در استان زنجان تصویب شد و این مصوبه قطعی است و بزودی توسط دولت اجرا خواهد شد.

معاون امور اقتصادی استاندار زنجان در توضیح این موضوع گفت: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام شد، در جلسه روز پانزدهم اردیبهشت مجمع تشخیص مصحلت نظام ایجاد منطقه ویژه اقتصادی زنجان پس از ۱۵ سال به تصویب رسید.

محمدرضا آبی‌پور ضمن ابراز خرسندی از این موضوع گفت: از جمله مزایای ایجاد منطقه اقتصادی ویژه اقتصادی معافیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات، ورود ماشین‌آلات خط تولید و ابزار و اثاثیه اداری بدون عوارض گمرکی، تبعیت از قانون کار مناطق آزاد تجاری و صنعتی در مناطق ویژه، صدور مجوز ساخت و پایان کار به‌صورت رایگان و عدم محدودیت زمانی متروکه شدن کالا است.

وی با اشاره به اینکه جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و ایجاد عرصه‌های فعالیت‌های تجاری از دیگر اهداف ایجاد مناطق اقتصادی ویژه است، افزود: زمینه‌سازی فعالیت در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی نیز از دیگر مزایای فعالیت منطقه اقتصادی ویژه است.

معاون امور اقتصادی استاندار زنجان با اشاره به اینکه زیر ساخت ۱۰۰ هکتار زمین نیز در چند سال گذشته برای اجرای این طرح در استان زنجان آماده سازی شده است، گفت: اسناد زمین در ۱۰ سال گذشته به نام منطقه ویژه اقتصادی در استان ثبت شده است.

به گزارش فارس، منطقه ویژه اقتصادی منطقه‌ای است که در آن قوانین کسب و کار و تجارت با سایر نقاط کشور متفاوت است و مناطق ویژه اقتصادی در داخل مرزهای کشور واقع شده‌اند و هدف آنها شامل افزایش تراز تجاری، اشتغال، افزایش سرمایه گذاری، ایجاد شغل و مدیریت مؤثر است.

به منظور تشویق برپایی کسب و کارها در منطقه اقتصادی، سیاست‌های مالی تعریف می‌شود که این سیاست‌ها معمولاً شامل سرمایه‌گذاری، مالیات، تجارت، سهمیه بندی، مقررات کاری و گمرکی است.

علاوه بر این، شرکت‌ها ممکن است تعطیلات مالیاتی را ارائه دهند، که در صورت تاسیس در یک منطقه، آنها دوره‌ای از مالیات پایین را می‌دهند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست