• تاریخ: ۱۴۰۰-۰۳-۰۵
  • شناسه خبر: 23189

«هلال احمر»عضوی از فدراسیون بین المللی «صلیب سرخ» است

مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی هلال احمر گفت: هلال احمر کشور جزو ۲۰ جمعیتی است که در حوزه تصمیم گیری تدوین شده در سطح جهانی نقش دارد و به عنوان عضو هیات حاکمه تصمیمات لازم را برای بهینه‌سازی فعالیت‌های ...

به گزارش «پایگاه خبری – تحلیلی پیام ملّت» حسن اسفندیار در جمع خبرنگاران زنجان بااشاره به زمینه های تعامل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با فدراسیون صلیب سرخ جهانی، افزود: جمعیت هلال احمر به عنوان عضوی از فدراسیون بین المللی جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر است که همکاری بسیار  گسترده و نزدیکی با فدراسیون دارد و به طور کلی ۱۹۲ جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر در دنیا داریم که به شکل یک شبکه در سطح دنیا کار می کنند.

هلال احمر ایران جزو ۲۰ جمعیت تصمیم‌گیر در سطح جهان است

 وی با بیان اینکه مسوولیت این جمعیت با توجه به اساسنامه و وظایفی که بر عهده آنها گذاشته شده متفاوت است، اظهار داشت: در ایران پاسخگویی به حوادث و آموزش عمومی مردم در مقابله با سوانح از وظایف هلال احمر است و برای انجام هر چه بهتر این وظایف تلاش می‌کنیم از حمایت‌های تکنیکی علمی و حتی کمک های مالی فدراسیون استفاده کنیم.

مدیر کل عملیات و برنامه های بشردوستانه بین المللی هلال احمر کشور با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر عضو هیات حاکمه فدراسیون است تصریح کرد: تعامل گسترده جمعیت هلال احمر ایران با فدراسیون  بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ جهانی، در حوزه‌های نامبرده متمرکز می‌شود.

 اسفندیار در خصوص نوع کمک های دریافتی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از فدراسیون، در قالب  فعالیت های بشردوستانه و پاسخگویی به حوادث گفت: بخشی از این کمک ها فنی و تکنیکی و بخشی هم در حوزه آموزش پرسنل است که بتوانند از توان فنی آنها استفاده کند.

 وی یادآور شد: معمولا وقتی که حوادث در سطح دنیا رخ می‌دهد و سطح آن هم گسترده است برای دریافت کمک از روش انتشار استمداد استفاده می شود.

 این مسئول با بیان اینکه فدراسیون، در زمانی که جمعیت هلال احمر کمک بخواهد در اختیارآن قرار می‌دهد، افزود: وقتی استمداد بین المللی منتشر می‌شود کمکهای فنی مورد نیاز اعم از مالی، تجهیزات منابع انسانی، بحث های مربوط به ارزیابی و همه آنچه که در حوزه های مختلف لازم است، اعم از امداد و نجات، بحث آب و بهداشت دریافت می‌کنند.

مدیرکل عملیات و برنامه های بشردوستانه بین المللی هلال احمر کشور افزود: جمعیت هلال احمر چند سالی است که به دلیل ارتقای جایگاه در داخل، در بسیاری از حوادثی که در خارج از کشور هم رخ داده است حضور فعال داشته و بخشی از کمک های فنی فدراسیون را تشکیل داده است.

 وی گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۹۶ عضو واحدهای پاسخگویی اضطراری فدراسیون است.

این مسئول با بیان اینکه تعامل متقابل بین جمعیت هلال احمر ایران و فدراسیون وجود دارد یادآورشد: این مهم، فرصت بسیار بی نظیری است که بتوانیم ضمن اینکه در حوادث بین المللی موثر باشیم، از کمک های بین المللی هم در مواقع نیاز در سطح داخلی استفاده کنیم.

 اسفندیار افزود: در طول ۲ سال گذشته، به خاطر حوادثی که در سطح کشور رخ داد و مهمتر از همه در زمان همه گیری کرونا، توانستیم بخشی از کمک‌های بین‌المللی را جذب و  در اختیار بیماران و آسیب دیدگان از کرونا قرار دهیم. 

رییس دفتر فدراسیون بین المللی صلیب سرخ جهانی در ایران هم با بیان اینکه تلاشمان بر این است که بتوانیم حمایت‌های لازم را از جمعیت هلال احمر داشته باشیم، گفت: از جمله وظایف فدراسیون، حمایت از اعضای خود بوده که همان فدراسیون و جمعیت هلال احمر است.

 عطا دورانی با اشاره به اینکه دفتر فدراسیون در ایران تا سال ۲۰۰۹  فعال بود اما بعد از آن دفتر تهران را تعطیل کردند، افزود: پس از تعطیلی دفتر تهران، از دفتر منطقه‌ای که، دفتر بیروت و لبنان است فعالیت‌ها ادامه داشت اما چون کمک و فعالیت از راه دور، سختی‌هایی داشت و بر اساس درخواست جمعیت هلال احمر، نسبت به بازگشایی مجدد دفتر فدراسیون در سال ۲۰۲۱ در ایران اقدام کردیم.

رییس دفتر فدراسیون بین المللی صلیب سرخ  در ایران با تاکید بر اینکه در حال حاضر دفتر کاملا فعال است، افزود: در مواقع حوادث و سوانح، یکی از  نقش های اصلی و وظایف آن حمایت از مردم آسیب دیده  است و فدراسیون خود را موظف می‌داند که  از برنامه های هلال احمر در پاسخگویی به  حوادث و بلایا، حمایت کند.

 دورانی یکی از  وظایف و نقش های  اصلی هلال احمر، حمایت از مردم آسیب دیده  در زمان وقوع حوادث عنوان کرد و گفت:  فدراسیون هم خود را موظف به حمایت از هلال احمر در پاسخگویی به حوادث در زمان وقوع بلایا، می‌داند و به همین دلیل توانستیم در حوادث اخیر کشور از جمله زلزله سی‌سخت و یا سیلهای سال گذشته،  کمک های لازم را از طریق صندوق اضطراری کمک های بشردوستانه فدراسیون، به هلال احمر انتقال دهیم.

وی، برنامه ریزی اقتضایی در حوادث آینده  را از دیگر وظایف فدراسیون برشمرد و افزود: تلاش می‌کنیم حمایت های لازم را از هلال احمر در  هنگام وقوع  بلایا و سوانح به عمل آوریم.

 دورانی با بیان اینکه از دیگر نقش‌های فدراسیون، کمک به هلال احمر در ظرفیت سازی است، گفت: این  ظرفیت سازی می‌تواند در تاب‌آوری جامعه خود را نشان دهد.

  این مسئول  با اشاره به اینکه راه اندازی خانه های هلال  جمعیت هلال احمر، از جمله برنامه هایی است که در حال حاضر مورد توجه است افزود: برنامه های بخش جوانان، آمادگی در مواقع بروز سوانح است که  تلاش می‌کنیم، بتوانیم حمایت های لازم را از این برنامه ها در داخل کشور و حتی در سطح بین‌المللی داشته باشیم.

 رییس دفتر فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر تاثیر تحریم‌ها در برنامه های این فدراسیون گفت: چون بانکها و کانال های مالی مورد تحریم واقع شدند، دسترسی به منابع بین المللی با مشکلات زیادی روبه رو است و تلاش‌های زیادی را در سطح بین المللی  انجام می‌دهیم که بخشی از این تحریم ها را که سیستم های بانکی را  مورد هدف و تحت تاثیر قرار داده، معاف کنیم.

وی تاکید کرد: هدف ما این است که با رفع بخشی از این تحریم ها و با فعال شدن کانال های مالی، کمک های بین المللی بتواند در مواقع نیاز و وقوع بلایا، به راحتی در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گیرد.

دورانی تصریح کرد: متاسفانه  در حال حاضر، شرایط به گونه ای است که به خاطر  اعمال تحریم های ظالمانه، دریافت کمک‌های بین المللی به‌ویژه کمک‌های نقدی، با مشکل مواجه است.

 وی یادآورشد:در سطح بین المللی هم به شکل گسترده مذاکره می‌کنیم تا جمعیت هلال احمر ایران و جمعیت بشردوستانه، از شمول دامنه تحریم‌های تحمیلی معاف شود و تحریم ها، فعالیت های بشردوستانه را دربر نگیرد.

رییس دفتر فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در ایران،  فعالیت داوطلبان را یکی از برنامه های قابل تقدیر در جمعیت هلال احمر عنوان کرد و گفت: تعداد زیادی از داوطلبان جمعیت، بدون هیچ گونه چشمداشتی به ارائه خدمات داوطلبانه می‌پردازند که قابل توجه است.

 وی با اشاره به اینکه در بحث آموزش سوانح هم تلاش می‌کنیم تا به ارتقای جایگاه داوطلبانه در موضوع آموزش سوانح بپردازیم افزود: بنابراین مسئله آموزش سوانح منجر به افزایش ظرفیت سازی  هلال احمر در داخل کشور و حتی در خارج  از کشور می‌تواند کمک بسیار موثری داشته باشد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست