• تاریخ: ۱۴۰۱-۰۲-۱۹
  • شناسه خبر: 27502

تعطیلی کارخانه‌های سیمان و برودت هوا علت کندی اجرای پروژه‌های مسکن بود

عمده مشکل مهم پروژه‌های مسکن در سال گذشته تعطیلی کارخانه سیمان و قطعی برق در سطح کشور بود که متاسفانه این مشکل باعث شد تا روند ساخت و ساز به کندی پیش برود.

به گزارش « پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» در بازدیدی که طی روزهای اخیر از پروژه های نهضت ملی شرق زنجان و پروژه ۱۲۹۶ واحدی M۶ توسط خبرنگاران و معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان انجام شد پیمانکار این پروژه گزارشی از روند پیشرفت ارائه داد.در بازدید از پروژه ۱۲۹۶ واحدی m۶ کوی زنگان که ۲ ساعت به طول انجامید، مدیر عامل مهندسین مشاورین آباد اندیش و ناظر پروژه‌های نهضت ملی مسکن در شرق زنجان، گفت: پروژه ۱۲۹۶ واحدی M۶ در سایت کوی زنگان بیش از ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

قاسم محمودی تاکید کرد: وام واحدهای مسکونی این پروژه ۱۰۰ میلیون تومان بود که با این میزان تسهیلات پروژه به تعطیلی کشیده می‌شد ولی با تصمیمات و مساعدت‌های صورت گرفته از شبکه بانکی وام به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و این مهم باعث شد پروژه روند سریع خود را طی کند.

وی افزود: برای اینکه این پروژه‌ها در مدت ۲۴ ماه تحویل داده شود طبق برنامه زمانبندی به پیشرفت ۴ درصدی در ماه نیاز داریم و در این میان از ماه گذشته این پیشرفت در پروژه ۱۲۹۶ واحدی M۶ محقق شده است، چرا که در صورت تامین منابع مالی واحدهای مسکونی در مدت کوتاهی به مردم تحویل خواهیم داد.

مدیر عامل مهندسین و مشاورین آباد اندیش و ناظر پروژه‌های نهضت ملی مسکن در شرق زنجان متذکر شد: روند سریع اجرای پروژه به مشارکت و همکاری متقاضیان هم بستگی دارد و از متقاضیان درخواست می‌شود در موعد مقرر نسبت به پرداخت آورده خود اقدام کنند.

در ادامه، سعید شاهمرادی مدیر پروژه‌های انبوه سازی شرکت جهاد نصر گفت: پروژه کوی زنگان به مساحت ۱۷۳ هکتار بوده و اجرای دو پروژه M۶ با ۱۲۹۶ واحد و M۵ به تعداد ۷۶۸ بر عهدۀ  این شرکت می‌باشد.

وی با بیان اینکه در بخش تاسیسات بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد فاضلاب در پروژه ۱۲۹۶ واحدی M۶ انجام شده است، بیان داشت: طی سال گذشته عمده مشکل مهم پروژه‌های مسکن، تامین مالی پروژه و تورم بوده است، چرا که در ابتدای شروع اجرای پروژه‌ها سقف تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومان بود و با این میزان تسهیلات پروژه به تعطیلی کشیده می‌شد ولی با تلاش وزارت راه و شهرسازی سقف تسهیلات به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش یافت تا پروژه تکمیل شود ولی در ادامه انعقاد قرار داد ۳۵۰ میلیونتومانی برای پروژه کمی طولانی شد ولی در پایان سال گذشته تزریق تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی انجام شد و این مهم باعث شد تا پیشرفت کار از دو درصد به چهار درصد برسد.

مدیر پروژه‌های انبوه سازی شرکت جهاد نصر ادامه داد: در حال حاضر پروژه ۱۲۹۶ واحدی M۶ حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال عمده کار انجام می‌شود و از سال آینده به ترتیب واحدهای مسکونی به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

شاهمرادی، عمده مشکل مهم پروژه‌های مسکن در سال گذشته را تعطیلی کارخانه سیمان و قطعی برق در سطح کشور اعلام کرد و افزود: متاسفانه این مشکل باعث شد تا روند ساخت و ساز به کندی پیش برود.

وی ادامه داد: ولی خوشبختانه باوجود مشکل کمبود سیمان، روند ساخت ساز در استان زنجان تعطیل نشد و در زمستان هم شرایط آب و هوایی سخت سال گذشته باعث شد تا کارها کند پیش برود.

در پایان این بازدید دو ساعته، معاون ساختمان و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان از ثبت نام بیش از ۵۹ هزار زنجانی در طرح نهضت ملی مسکن در استان خبر داد و ابراز داشت: از این تعداد ۲۲ هزار نفر از متقاضیان افراد مجرد هستند که این تعداد در اولویت‌های بعدی برای مسکن دار شدن هستند و برای ۵ هزار نفر از متقاضیان حائز شرایط اولیه در شهرستان زنجان و براساس اولویت بندی, تشکیل پرونده انجام می‌شود.

شاهین فر گفت: متقاضیان بر مبنای متاهل بودن، سن ازدواج، تعداد فرزندان «دو یا سه فرزند» اولویت بندی شده و جهت تشکیل پرونده به صورت مرحله‌ای پیامک به آنان ارسال می‌شود و با حضور در کارگزاری نهضت ملی مسکن نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند و زمین برای ۵ هزار نفر در غرب زنجان تخصیص یافته است.

وی متذکر شد: طرح‌های حمایتی مسکن، متقاضی محور هستند و براساس تقاضای متقاضی، پروژه‌ها تعریف، شروع و پیمان سپاری شده است و از متقاضیان استان درخواست می‌شود امتیاز خانه دار شدن را از دست ندهند و در این طرح بمانند.

معاون ساختمان و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان، با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها منوط به پیشرفت مالی است، افزود: تسهیلات و آورده مردمی در اجرای پروژه‌ها بسیار مهم است و خوشبختانه با تزریق تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی از اواخر سال گذشته پیشرفت فیزیکی پروژه ۱۲۹۶ واحدی M۶ خوب بوده است.

شاهین فر بر لزوم تامین نیروی انسانی ماهر و توانمند فنی در اجرای پروژه‌های مسکن در استان تاکید کرد و ادامه داد: از سازمان نظام مهندسی و فنی و حرفه‌ای استان درخواست شده نسبت به صدور کارت‌های مهارت کار گران فنی در حوزه ساختمان همکاری لازم را داشته باشند

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست