• تاریخ: ۱۴۰۱-۰۵-۰۸
  • شناسه خبر: 28446

دولت باید نه عامل توسعه و نه مانع آن باشد بلکه باید تسهیل گر باشد

در سطوح جهانی هم به این نتیجه رسیده اند که ورود و دخالت دولت مانع توسعه می‌شود و نگاهی که در ادبیات کنونی جهانی مطرح است و ما هم به دنبال آن هستیم این است که دولت نه عامل توسعه و نه مانع آن باشد بلکه باید تسهیل گر توسعه ...

به گزارش« پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» مهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان اظهار کرد: در ادبیات توسعه‌ای سه روند وجود  دارد ،در ابتدا نگاه دولت‌ها به مجموعه توسعه این بود که  دولت‌ها خود عامل توسعه باشند که عمدتا با دخالت دولت انجام می‌گیرد. نگاه‌های صرف دولت برای توسعه با اختصاص اعتبارات ایجاد شده به مرور زمان چه در داخل کشور و حتی جهانی محکوم به شکست بوده است. بر این اساس نه تنها نمی‌تواند عامل توسعه باشد، بلکه خود مانع بوده به گونه‌ای که رقیب بخش خصوصی شده  و اهداف مد نظر نیز حاصل نشده است.

برادران گفت: در سطوح جهانی هم به این نتیجه رسیدند که  ورود و دخالت دولت مانع توسعه  می‌شود و نگاهی که در ادبیات کنونی جهانی مطرح است و ما هم به دنبال آن هستیم این است که دولت نه عامل توسعه و نه مانع آن باشد بلکه باید تسهیل گر توسعه باشد و در واقع نقش تسهیلگری خود را ایفا کنیم.

وی افزود: هم قانون تسهیل بهبود فضای کسب و کار هم رویکرد ستاد تسهیل بر تعامل با نگاه منطقی در سطح استان‌ها و نگاه ملی است، رویکرد تعامل  و شناخت محیط و حل مشکلات در میدان و از طرفی با رویکرد جهادی و میدانی مد نظر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه جهاد وقتی معنا پیدا می کند که دشمن باشد گفت: دشمن با برنامه‌های خود به ویژه در حوزه اقتصادی تلاش دارد که حتی کشورمان نتواند نیازهای داخلی خود را تامین کند و این در حالی است که صادرات کشورمان در منطقه رونق یافته است و علاوه بر تامین نیاز داخل تامین کننده نیاز کشور‌های منطقه نیز هستیم.

وی با اشاره به  اینکه در زمان حاضر نه تنها، نیازهای داخلی خودمان را رفع کرده‌ایم بلکه به کشورهای منطقه نیز توجه داریم، ادامه داد: درس آزادگی اهل بیت عصمت و طهارت در وجود تک تک صنعتگران  فعالان اقتصادی وجود دارد که غیرت حسینی ما برنامه‌های دشمنان را ناامید کرده است و با تکیه بر این مهم نیازهای خود را تامین می کنیم.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در مباحث مربوط به روغن خوراکی مردم متاسفانه مقاومت‌هایی درعدم رعایت حقوق مصرف کنندگان ایجاد شده بود، افزود: بدون دخالت، اقتصاد دستوری و با توجه مکاتبات انجام گرفته مبنی بر رعایت حقوق مصرف کنندگان اعلام کردند به دو ماه بررسی نیاز دارد که این کار اکنون به اتفاقات خوبی منتهی شده است.

وی با اشاره به چالش تامین نخ و پنبه برای واحدهای ریسندگی و نساجی کشور نیز اضافه کرد: یکی از چالش‌های امروز تامین نخ و پنبه و امتیازاتی است که در این حوزه اختصاص دادیم تا مطمئن شویم میزان تولید نخ، پاسخ‌گوی نیاز صنایع کشور است و قرار بر این شد در صورتی که نخ مورد نیاز صنایع وارد شود، زیانی به واردهای تولیدی نخ و پنبه در کشور نرسد.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یک مساله در این بخش نیز افزایش قیمت پنبه در سطح جهانی است که در تلاش هستیم تا بتوانیم با تعرفه مناسب و افزایش نیافتن قیمت، پنبه مورد نیاز کشور را وارد کنیم تا سبب تفاوت قیمت فاحش میان پنبه و نخ نشود.

وی افزود: یکی از مسائلی که به رونق تولید داخل کمک می‌کند، جلوگیری از قاچاق کالا است و باید اقداماتی انجام شود تا با ایجاد بارکدهای الکترونیکی و موارد مشابه و نیز رصد جریان مالی برای شناسایی محل وصول منابع مالی و تفکیک منابع قاچاق و غیرقاچاق بتوانیم در کاهش قاچاق کالا و افزایش رونق تولید داخل سهیم باشیم.

برادارن گفت: البته یک مساله دیگر بهبود کیفیت تولیدات داخل و ایجاد خدمات پس از فروش و ضمانت کالا است که در صورت تحقق این موضوع، اعتماد به تولیدات داخل افزایش می‌یابد.

برادران با بیان اینکه یکی از اقداماتی که در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سطح کشور پیگیری می‌شود موضوعاتی است که در قالب سفر ریاست جمهوری شکل گرفت گفت: یکی از مجموعه‌هایی که مشکلات متعددی در استان زنجان داشت مجموعه سرجین بافت بود، با همت و پیگیری همکاران مشکلات گمرکی، نظام بانکی، کارت بازرگانی حل شده و برنامه ریزی می‌شود زمانی که تمام مشکلات حل شد و به اشتغالزایی مورد نظر رسید این موجموعه در هفته دولت افتتاح شود.

 وی ادامه داد: دو برابر تعداد پروژه‌های فعال موجود در استان، مجوز‌هایی صادر شده است که این‌ها هم در قالب شهرک‌های صنعتی و هم در قالب پروژه‌های بزرگ صنعتی در حال برنامه‌ریزی است تا فعال شده و به چرخه تولید وارد شوند.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت گفت: در هفته دولت پروژه‌های مهمی افتتاح خواهد شد و دو برابر ظرفیت موجود حال حاضر استان، پروژه‌های توسعه‌ای طراحی شده که به مرور اضافه خواهد شد و پروژه‌هایی که در دولت جدید نیز شکل گرفته پیگیری خواهد شد، با این حال از نظام‌بانکی درخواست داریم تا کمک‌های خود را در خصوص ارائه تسهیلات به واحد‌های صنعتی بیشتر کنند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست