• تاریخ: ۱۴۰۱-۱۰-۰۵
  • شناسه خبر: 30342

۱۵۳ روستای استان زنجان در محدوده گسل زلزله است/۲۷۵ روستا در مسیر سیلاب

۱۵۳ روستای استان زنجان معادل ۱۸ هزار و ۷۳۴ واحد مسکونی روستایی استان زنجان در محدوده گسل زلزله است. ۳۷ درصد از این واحد های مسکونی روستایی مقاوم سازی و ۶۳ درصد هنوز مقاوم سازی نشده است و حدود ۲۷۵ روستا با بیش از ۴۲ ه ...

به گزارش« پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» رضا خواجه ای مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مهمترین مولفه در کاهش عوارض وقوع حوادث و بلایای طبیعی، تدابیر پیشگیرانه پیش از بروز آنها است و باید با تدبیر و برنامه‌ریزی مناسب و همچنین با در اولویت قرار دادن آموزش‌های توانمندساز و اقدامات پیشگیرانه و آگاهی بخشی عمومی در راستای رفتار و عملکرد بهینه مردم در شرایط وقوع بحران، بستر مدیریت بهینه بحران های طبیعی و امکان زندگی ایمن‌تر برای عموم مردم فراهم شود .

خواجه ای گفت: تمامی نهادها و دستگاههای ذیربط نسبت به بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها با هدف تحقق نظارت بهینه و افزایش کارآمدی و اثربخشی سیستم های کنترل و نظارت باید اقدامات ویژه ای انجام دهند و باید با نگاه دانش محور و با بهره گیری هرچه بیشتر از یافته های علمی و تجارب به دست آمده، حوادث طبیعی مطابق با استانداردهای جهانی به حداقل ممکن کاهش یابد.

خواجه ای با تاکید بر لزوم شناسایی نقاط بحرانی و میزان توان داخلی در استان برای مواجهه با بلایای طبیعی گفت: حدود ۱۵۳ روستای استان زنجان معادل ۱۸ هزار و ۷۳۴ واحد مسکونی روستایی در محدوده گسل زلزله است و تا به امروز از این تعداد حدود ۶ هزار و ۸۵۷ واحد مسکونی معادل ۳۷ درصد مقاوم سازی شده است که متأسفانه ۶۳ درصد هنوز مقاوم سازی نشده است که نیازمند برنامه ریزی منسجم و دقیق با تخصیص اعتبارات واحدهای مسکونی مقاوم سازی است .

وی با یادآوری اینکه حدود ۲۷۵ روستا با بیش از ۴۲ هزار واحد مسکونی روستایی در مسیر سیلاب قرار دارد که نیازمند مقاوم سازی است افزود: از این تعداد تاکنون ۱۸ هزار و ۱۶۹ واحد معادل ۴۳ درصد مقاوم سازی شده است که برآورد اعتبار برای ایمن سازی این تعداد روستا در سال گذشته ۴۵۰ میلیارد تومان بود.

خواجه ای گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در استان‌های مختلف را مقاوم‌سازی می‌کند که سهم استان زنجان از این تعداد سالانه ۵ هزار واحد است.

خواجه ای با اشاره به آمار واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده در روستاهای استان، گفت: از سال ۸۴ به بعد خوشبختانه ۵۲ هزار واحد از ۹۲ هزار واحد مسکونی در روستاها که معادل ۵۶ درصد مقاوم سازی صورت گرفته و حدود ده هزار و ۷۸۴ واحد مسکونی نیز در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر استان از ۲۵ هزار و ۵۰۶ واحد مسکونی مقاوم سازی شده اند.

وی با بیان اینکه ، استان زنجان در بحث مقاوم سازی واحدهای مسکونی با همت بانک های عامل، ۶ درصد بالاتر از میانگین کشوری است، اظهار داشت: این میزان کافی نیست و همه ما در مقابل جان مردم مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست