• تاریخ: ۱۴۰۲-۰۴-۲۴
  • شناسه خبر: 33592

نوسازی بافت‌های فرسوده سریع‌ترین روش تولید مسکن است/ تسهیلات نهضت ملی مسکن، در بافت‌های فرسوده نیز قابل استفاده است

تسهیلاتی که در نهضت ملی مسکن پیش‌بینی شده، در بافت‌های فرسوده نیز قابل استفاده است. همچنین بافت‌ فرسوده تسهیلات خاصی دارد به عنوان مثال ۱۵۰ میلیون از تسهیلات آن‌ها با سود صفر درصد ارائه می‌شود و برای کسانی که می‌خواهند د ...

به گزارش« پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی در جلسه مشترک بازآفرینی پایدار و شورای مسکن استان زنجان اظهار کرد: در سطح کشور دو میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در محلات بافت‌ فرسوده وجود دارد و این آمار در استان زنجان نزدیک به ۲۶ هزار و ۴۰۰ واحد ناپایدار است که فاقد هرگونه سازه بوده و باید نوسازی این واحدهای مسکونی شتاب بگیرد.

آئینی گفت: سازندگان باید نسبت به بلوکی‌سازی ساختمان‌ها توجیه شوند تا کار ساخت و ساز تخصصی‌تر و با کیفیت‌تر انجام شود و بازتنظیم محله و بلوک را باید مورد تاکید قرار دهیم.

وی افزود: چاره‌ای جز شتاب بخشیدن به جریان نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی نداریم و در این میان موضوع نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده در اولویت است و باید مورد تاکید جدی قرار گیرد. چ

آئینی با اشاره به اینکه باید در کنار ضرورت افزایش تاب‌آوری، مسکن اضافی هم باید تولید شود گفت: با تخریب یک بنای فرسوده و افزایش تراکم، چند واحد مسکونی دیگر نیز ساخته می شود و تعدادی زیادی خانواده هم صاحب مسکن می‌شوند .

معاون وزیر راه و شهرسازی، مسئله اصلی در سکونتگاه‌های غیررسمی را موضوع صدور سند اعلام کرد و گفت: این واحدها اغلب تصرفی، قولنامه‌ای یا اوقافی هستند و در مجموع ۲۷ تا ۳۰ درصد واحدهای سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور سند دارند.

آئینی گفت: تعداد واحدهای مسکونی مقاوم باید با ارائه مشوق‌ها به استانداردها نزدیک شود. در طرح نهضت ملی مسکن ۹ هزار و ۲۱ واحد مسکونی سهم استان زنجان برای نوسازی بافت‌های فرسوده است و باید در طول چهار سال برنامه‌ریزی دقیق با برش شهرستانی انجام و زمینه تسهیل صدور پروانه فراهم شود چراکه ظرفیت تولید ۷۵ هزار واحد در بافت‌های استان زنجان وجود دارد.

وی گفت: محلات بازآفرینی در خدمات هفتگانه مثل مدرسه، کلانتری، فضای سبز و سایر موارد کمبود دارند و باید کمبود خدمات زیربنایی و روبنایی با توجه به نسبت جمعیت شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری افزود: بیش از ۱۳۷ هزار پروانه صادر شده در بافت‌های فرسوده در سامانه ثبت شده و سال گذشته ۱۴ درصد در صدور پروانه و ۶ درصد به لحاظ تعداد واحد در این بخش رشد وجود داشت.

آئینی با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده سریع‌ترین روش تولید مسکن است گفت: در این راستا با نوسازی بافت های فرسوده و ساماندهی واحدهای ناپایدار، تعریض معابر و ارائه برخی خدمات نیز اتفاق می‌افتد و شاهد ارتقای کیفیت زندگی شهری هستیم.

وی گفت: امسال در استان زنجان باید سه هزار و ۵۰۰ پروانه صادر شود و برای ساماندهی بافت‌های فرسوده چهار بسته تشویقی پیش‌بینی شده که مبنای قانونی دارد و یکی از آن‌ها به ماده ۱۶ قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن مربوط است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شهرداری‌ها موظف هستند که تخفیف ۵۰ درصدی برای عوارض صدور پروانه اعمال کنند که این رقم تا ۱۰۰ درصد قابل افزایش است گفت: همچنین باید زمان صدور پروانه توسط شهرداری کمتر از یک ماه و ایجاد انشعابات جدید توسط دستگاه‌های خدمات‌رسان کمتر از دو ماه باشد.

آئینی با اشاره به اینکه همه تسهیلاتی که در نهضت ملی مسکن پیش‌بینی شده، در بافت‌های فرسوده نیز قابل استفاده است افزود: همچنین بافت‌های فرسوده تسهیلات خاصی دارد به عنوان مثال ۱۵۰ میلیون از تسهیلات آن‌ها با سود صفر درصد ارائه می‌شود و برای کسانی که می‌خواهند در دوره نوسازی در یک مکان استیجاری ساکن شوند، تسهیلات قرض‌الحسنه هم به ۹۰ میلیون تومان رسیده است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست