• تاریخ: ۱۴۰۲-۰۸-۲۳
  • شناسه خبر: 35603

تعزیه در زنجان به عنوان بهترین ارائه در نهمین مجمع عمومی ICCN هندوستان شناخته شد

تعزیه زنجان در نهمین مجمع عمومی ICCN در هندوستان به نمایش درآمد و استقبال شرکت کنندگان این رویداد بین المللی را به همراه داشت.

به گزارش «پایگاه خبری-تحلیلی پیام ملّت» مجمع عمومی ICCN که هر دو سال یکبار در یکی از شهرهای عضو با‌ حضور اعضای مشترک ICCN-UNESCO برگزار می شود در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳ – ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۲ فعالیت خود را در شهر کوژیکود، ایالت کرالای هندوستان آغاز کرد.

اکبر کریمی عضو ICCN-UNESCO؛ موسسه فرهنگی، هنری سمت گنجینه ققنوس از زنجان و موسسه هفت هنر نیاکان پارسی و شهرداری اصفهان از ایران در کنار دیگر اعضای شرکت کننده از سایر کشورها در این رویداد بین المللی حضور داشتند.

پژوهشگر و تهیه کننده پرونده تعزیه در زنجان در گفت و گوبا خبرنگاران اظهار کرد: تعزیه در زنجان نام پروژه ای تحقیقاتی در قالب گزارشی تصویری از مراسم تعزیه خوانی مردم روستاهای مشکین و رجعین در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی ۱۴۰۲ است که توسط موسسه فرهنگی، هنری سمت گنجینه ققنوس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به زبان انگلیسی تهیه و برای ارائه به نهمین مجمع عمومی ICCN آماده شد.

وی افزود: این پرونده تصویری در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۳ – ۲۰ ابان ماه ۱۴۰۲ به مدت ۲۲ دقیقه پس از کره جنوبی و استرالیا در سالن اجلاس ICCN در شهر کوژیکود به نمایش درآمد که معرفی زنجان به همراه خوانش و ترجمه غزل عاشورایی زنده یاد حسین منزوی زمینه ساز آن بود.

کریمی با بیان اینکه نمایش این پرونده تحقیقاتی در قالب تصاویر گرفته شده از مراسم و مهارت های تعزیه خوانی در زنجان مورد استقبال و احساسات شگفت انگیز شرکت کنندگان در این رویداد بین المللی قرار گرفت گفت: پس از اتمام مراسم هدیه ویژه زنجان به عنوان نمادی فرهنگی، مذهبی به دکتر وکیل جایاراجان دبیر کل ICCN اهدا گردید.

مدیر مسئول موسسه فرهنگی، هنری سمت گنجینه ققنوس گفت: تندیس ویژه‌ ی ICCN ‌که به یک نفر از هر کشور تعلق می یافت از سوی برگزار کنندگان این رویداد بین المللی در اختیار شهر زنجان قرار گرفت و پرونده تعزیه در زنجان با نظر اعضای شرکت کننده به عنوان بهترین ارائه در نهمین مجمع عمومی ICCN شناخته شد.

گفتنی است: مجمع عمومی ICCN با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری متعدد و معرفی میراث فرهنگی ناملموس جوامع محلی شرکت کننده، در تاریخ ۱۴ نوامبر – ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۲ به کار خود پایان داد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست