• تاریخ: ۱۳۹۵-۰۱-۰۴
  • شناسه خبر: 1465

زیبا کلام ؛ چه کسی رئیس مجلس می شود ، لاریجانی یا عارف ؟

پیام ملت – یک فعال سیاسی اصلاح طلب ضمن مخالفت با ریاست عارف در مجلس دهم گفت: «اگر لاریجانی رئیس مجلس دهم شود اصلاحات می تواند دو میلیمتر جلو بیاید اما اگر عارف رئیس مجلس شود بدون تعارف باید گفت اصلاحات حتی نیم میلی ...

پیام ملت یک فعال سیاسی اصلاح طلب ضمن مخالفت با ریاست عارف در مجلس دهم گفت: «اگر لاریجانی رئیس مجلس دهم شود اصلاحات می تواند دو میلیمتر جلو بیاید اما اگر عارف رئیس مجلس شود بدون تعارف باید گفت اصلاحات حتی نیم میلیمتر هم نمی تواند پیشروی کند.»

در آغاز سال ۹۵ مرحله دوم انتخابات مجلس دهم برگزار خواهد شد و آنگاه مجلس جدید آغاز به کار خواهد کرد. چه مباحث سیاسی در سال ۹۵ حائز اهمیت است؟

دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با فرارو گفت: «یکی از مهم ترین موضوعات سیاسی مطرح در سال آینده مسئله ریاست مجلس دهم است؛ چنانکه از هم اکنون صحبت هایی درباره لزوم ریاست آقای عارف در مجلس دهم مطرح است به خصوص با توجه به نتیجه انتخابات در خیلی ار شهرها از جمله تهران که همه را غافلگیر کرد.»چرا عارف نباید رئیس مجلس شود؟ / روحانی در سال 95 چه کند؟ / آیا احمدی‌ نژاد بر می‌گردد؟

چرا عارف نباید رئیس مجلس شود؟
وی ادامه داد: «اما من این نظر را ندارم و موافق ریاست عارف بر مجلس دهم نیستم و ممکن است این دیدگاه من دوباره باعث دلخوری اصلاح طلبان و طرفداران عارف شود.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره دلیل مخالفت خود با ریاست عارف در مجلس دهم گفت: «دلیل من کاملا عمل گرایانه است. من به همان دلیل معتقدم علی لاریجانی باید رئیس مجلس دهم شود که در سال ۷۸ معتقد بودم اصلاح طلبان تندرو در انتقاد از هاشمی اشتباه می کنند و شاهد بودیم کاری کردند که هاشمی عطای مجلس ششم را به لقای آن بخشید و حاضر نشد نمایندگی مردم تهران را قبول کند.»

وی ادامه داد: «اکنون که به گذشته می نگریم می بینیم متضرر اصلی در اینکه هاشمی رئیس مجلس ششم نشد اصلاح طلبان بودند چون اگر هاشمی رئیس مجلس می شد به دلیل پرستیژ خود هم که شده سعی می کرد مجلس ششم از وزن و اعتبار بیشتری برخوردار باشد و مصوباتی که در جهت توسعه اصلاحات است از شانس بیشتری برخوردار باشد.»

وی افزود: «اما ما دیدیم در غیبت هاشمی تمام مصوبات مجلس ششم که از نظر توسعه سیاسی و مسائل اجتماعی می توانست به اصلاح طلبان کمک کند توسط شورای نگهبان رد شد و در مجمع تشیص هم سر و ته آن زده شد و تبدیل به شیر بی یال و اشکم شد.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «این موضوع می تواند در مجلس دهم هم تکرار شود و اگرچه آقای عارف از محبوبیت بیشتری در میان اصلاح طلبان برخوردار است و قطعا خیلی اصلاح طلب تر از لاریجانی است اما در عین حال مجلسی که لاریجانی رئیس آن باشد با مجلسی که عارف رئیس آن باشد از نظر نفوذ، کارکرد و پیشبرد اهداف مجلس با هم قابل قیاس نیستند.»

وی ادامه داد: «اگر عارف رئیس مجلس دهم شود از همان ابتدا اصولگرایان و مراکز قدرت وابسته به اصولگرایان در برابر ایشان موضع گیری خواهند کرد. در حالی که اگرچه لاریجانی اخیرا موجب کدورت اصولگرایان شده است اما باز هم اصولگرایان موضع تند و حادی علیه مجلسی که وی رئیس آن باشد نخواهند گرفت.»

وی افزود: «لذا واقع گرایی و عقل سلیم می گوید اگر لاریجانی رئیس مجلس دهم شود اصلاحات می تواند دو میلیمتر جلو بیاید اما اگر عارف رئیس مجلس شود بدون تعارف باید گفت اصلاحات حتی نیم میلیمتر هم نمی تواند پیشروی کند.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که اگر قرار بود عارف رئیس مجلس نشود اساسا چرا باید نامزد انتخابات مجلس می شد؟، گفت: «آقای عارف وارد انتخابات شدند که جلوی ورود اصولگرایان تندرو و جبهه پایداری و طرفداران احمدی نژاد به مجلس را بگیرند که موفق هم شدند و حتی یک اصولگرا نتوانست از تهران وارد مجلس شود. اما اگر آقای عارف نامزد نمی شدند اکنون ۱۰، ۱۵ اصولگرا و افرادی چون حداد عادل، زاکانی، بذرپاش و … نماینده مجلس دهم بودند.»

وی ادامه داد: «من معتقدم اصلاح طلبی یعنی اینکه اجازه ندهیم اصولگرایان تندرو به مراکز قدرت اعم از مجلس و قوه مجریه نزدیک شوند و این یعنی اصلاحات. ضمن اینکه مجلس دهمی که لاریجانی در راس آن باشد با مجلس نهمی که لاریجانی در راس آن بود خیلی فرق خواهد کرد.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا این درست است که آقای عارف هر بار به نفع کسی دیگر کنار بکشد؟، گفت: «ایشان باید به خاطر اصلاحات این موضوع را قبول کند. مگر به هاشمی توهین نشد، مگر ایشان را رد صلاحیت نکردند؟ آیا ایشان گله ای کردند؟ عرصه سیاست عرصه آرمانگرایی نیست. لذا به نظر من آقای عارف می تواند نائب رئیس مجلس شوند.»

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که چرا نباید یکبار به عارف فرصت داد تا خود را نشان دهد؟، گفت: «اگر عارف نائب رئیس مجلس شود چرا نتواند خودش را نشان دهد؟ ایشان می تواند یک فراکسیون نیرومند و دموکراسی خواه درون مجلس دهم بوجود بیاورد. پیشرفت دموکراسی این نیست که عارف رئیس مجلس شود.»

آیا هاشمی رئیس مجلس خبرگان می‌شود؟
زیباکلام درباره مجلس خبرگان و احتمال نامزدی هاشمی برای ریاست این مجلس گفت: «ایشان قطعا اعلام نامزدی خواهد کرد و من شانس ایشان را برای ریاست زیاد می بینم چون نه تنها ۱۵ نفری که از تهران وارد مجلس شدند به ایشان رای می دهند بلکه نمایندگان خبرگان در استان ها هم ممکن است به ایشان رای دهند؛ ضمن اینکه اصولگرایان نامزد شاخصی ندارند.»

وی درباره احتمال نامزدی هاشمی شاهرودی گفت: «بعید است هاشمی شاهرودی به این سادگی نامزدی ریاست خبرگان را قبول کند مگر اینکه به ایشان تکلیف شود. لذا اگر ایشان را استثنا کنیم شانس بعدی اصولگرایان جنتی است که خیلی ها حاضر نیستند به ایشان رای دهند و لذا شانس هاشمی زیاد است چون اصولگرایان کسی را ندارند.»

روحانی در سال ۹۵ چه کند؟
زیباکلام درباره وضعیت دولت در سال ۹۵ گفت: «آقای روحانی باید گام های اساسی در خصوص اقتصاد بردارد و نقطه آغاز این کار این است که صادقانه در تلویزیون با مردم درباره مشکلات اقتصاد صحبت کند؛ کاری که تاکنون از انجام آن شانه خالی کرده است.»

وی ادامه داد: «رکود دارد مملکت را از پا در می آورد و اکنون یک واحد تولیدی سرپا نیست و انبار شرکت ها پر از کالا است و رکود دارد مانند سرطان نفوذ می کند و اقتصاد کشور را از پا در می آورد. تعداد بیکاران کشور حدود هشت میلیون نفر است و آقای روحانی سال ۹۵ را با رکود وحشتناک و بیکاری بالا شروع می کند و اینها علائم خوبی نیست.»

وی افزود: «اینکه شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی به کشور می آیند خیلی خوب است اما دولت در کوتاه مدت می خواهد چه کار کند؟ اگر روحانی فکر عاجلی برای اقتصاد در سال ۹۵ نکند شانس ایشان برای ریاست جمهوری در دور دوم خیلی نخواهد بود.»

آیا احمدی‌ نژاد بر می‌گردد؟
زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا احمدی نژاد از سیاست کناره گیری کرده یا در سال ۹۵ فعالیت های خود را آغاز خواهد کرد؟، گفت: «ایشان به هیچ وجه از سیاست کناره گیری نکرده است و منتظر فرصت است و این فرصت را عملکرد اقتصادی آقای روحانی می تواند در اختیار احمدی نژاد بگذارد.»

وی ادامه داد: «به عبارت دیگر اگر آثار عدم موفقیت روحانی در سال ۹۵ ظاهر شود احمدی نژاد درنگ نخواهد کرد و با تمام توان وارد فرایند انتخابات سال ۹۶ خواهد شد چراکه من معتقدم احمدی نژاد همین الان بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون رای دارد.»

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت خواهد شد؟، گفت: «من نمی دانم احمدی نژاد چه کارت هایی در دست دارد اما می گویند در آن چند ماه که سرپرست وزارت اطلاعات بوده چیزهایی در دست گرفته و اگر بخواهد گروکشی کند شاید شورای نگهبان مجبور شود وی را تایید کند.»

وی افزود: «اگرچه من معتقدم اگر شورای نگهبان مطمئن شود احمدی نژاد می تواند رای بیاورد و روحانی را شکست دهد هیچ دلیلی ندارد که وی را رد صلاحیت کند؛ چراکه احمدی نژاد تنها کسی است که می تواند کشتی شکسته اصولگرایان را نجات دهد.»

منبع : فرارو

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست